توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 277506
استیضاح آخوندی به جریان افتاد
تاریخ انتشار : شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۲۲:۳۲
مجلس نهم برای چهارمین بار طرح استیضاح آخوندی را به جریان انداخته است اما برخی از اعضای کمیسیون عمران به حل‌وفصل مشکلات در جلسه کمیسیون امیدوارند و برای کمک به وزیر در این مسیر اعلام آمادگی کرده‌اند.

به گزارش فرارو، مشکلات موجود در حوزه مسکن مهر و کند بودن توسعه خطوط ریلی کشور دو محور اصلی استیضاحی است که این روزها به جریان افتاده است. عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی پیش‌ از این نیز با این چالش دست به گریبان شده بود اما هر بار توانست با تعامل با نمایندگان مسئله را منتفی کند.

اولین بار در بهمن ۹۲ بود که تکمیل نشدن پروژه راه‌آهن مشهد، شیروان، بجنورد، گنبد و گرگان موضوع طرح استیضاحی علیه او شد. چانه‌زنی‌های وزیر سبب شد که تعداد امضاها از ۱۳ بیشتر نشود اما در تیرماه گذشته یک‌بار دیگر مشکلات راه‌آهن گرگان-گنبد جاده‌های روستایی استان گلستان و فاضلاب علی‌آباد باعث شد تا ۲۲ نفر از نمایندگان خواستار استیضاح وی شوند. در مهرماه نیز مشکلات مسکن مهر این داستان تکراری را دوباره مطرح کرد.

به نظر می‌رسد که موافقان این استیضاح قصد کوتاه آمدن ندارند و برای چهارمین بار قصد به جریان انداختن آن رادارند. یکشنبه هفته گذشته بود که حسن کامران نماینده اصفهان در مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور نسبت به حذف استیضاح وزیر راه از دستور کار کمیسیون عمران ابراز نارضایتی کرد و گفت: آقای میر شفیعی- معاون پارلمانی وزیر راه - چه‌کاره است که به آقای هاشمی رئیس کمیسیون عمران زنگ بزند و بگوید اذن هیئت‌رئیسه را گرفته‌ام؟ ولی هیئت‌رئیسه از این موضوع بی‌خبر است؛ باید استیضاح به‌موقع آورده شود زیرا استیضاح به معنای طلب توضیح از وزیر است نه مچ‌گیری. مگر حضرت آقا نفرمودند حتی برنامه ششم را باحوصله بررسی کنید.

بر این اساس باید دید که این طرح استیضاح در جلساتی که اعضای کمیسیون عمران با وزیر می‌گذارند به کجا می‌رسد و آیا اعلام وصول می‌شود.

ارزیابی فضای مجلس نشان می‌دهد که معاون پارلمانی وزیر در حال رایزنی با نمایندگان است و برخی از اعضای کمیسیون نیز با مثبت ارزیابی کردن عملکرد آخوندی، نسبت به حل‌وفصل مشکلات در جلسات کمیسیون امیدوار هستند.

سید حسن علوی نایب‌رییس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با فرارو عملکرد آخوندی در وزارت راه، مسکن و شهرسازی را مجموعاً مثبت ارزیابی کرد و گفت: به اعتقاد من نباید مسائل یک وزارتخانه را به‌صورت موردی نگاه کرد زیرا در همه وزارتخانه مشکلاتی وجود دارد. این معدل عملکرد افراد است که باید توجه بیشتری به آن شود و در مورد آقای آخوندی باید گفت که این معدل مثبت است.

وی افزود: او از لحاظ تئوری باسواد و در حوزه عمل، فعال است. علاوه بر این تعامل خوبی هم با مجلس دارد و این‌یکی از نکات مثبت او است.

علوی در خصوص انتقاداتی که به کند بودن پیشرفت طرح مسکن مهر می‌شود، گفت: باید واقع‌بین باشیم. این طرح یک جنازه‌ای بود که روی دست وزیر مانده بود اما باوجود همه تنگناهای اقتصادی توانست آن را تا حدودی پیش برد. این طرح مربوط به قشر آسیب‌پذیر جامعه است که خودشان پولی برای پرداخت ندارند، بانک‌ها نیز همکاری نکردند. بنده شاهد بودم که وزیر مکاتباتی با بانک مرکزی و ریاست جمهوری در این خصوص انجام داد اما موفق به دریافت اعتبارات لازم نشد.

عضو کمیسیون عمران مجلس ادامه داد: این نباید سبب شود که توانمندی‌ها او عملکرد مثبتش را نادیده بگیریم. نمی‌توان از مشکل فرسودگی هواپیماها انتقاد کرد اما به تحریم و تنگناهای اقتصادی کشور بی‌توجه بود. وزیر در حوزه راه‌سازی – آزادراه‌ها و بزرگ‌راه‌ها – موفق بوده است. حتی در بخش مسکن مهر نیز توانسته که پروژه را در برخی از مناطق سروسامان دهد.

وی افزود: وزارت راه، مسکن و شهرسازی بسیار گسترده است و در حقیقت مشکلات دو وزارتخانه را به یک نفر تحمیل کرده‌اند. بدهکاری‌های گسترده به پیمانکاران که از قبل مانده خود یکی از مشکلات قابل‌توجه این وزارتخانه است و شاهد بودیم که در این بخش کارهایی انجام‌شده است.

نماینده سنندج در مجلس شورای اسلامی در پاسخ با این سؤال که مسئله استیضاح آخوندی این بار به کجا می‌رسد، گفت: به‌هرحال استیضاح حق نمایندگان است. امیدواریم که در جلساتی که با وزیر برگزار می‌شود این مشکلات ریشه‌ای‌تر بررسی‌شده و بتوانیم نتیجه بهتری بگیریم.

وی با تأکید بر اینکه استیضاح وزیر در شرایط کنونی کشور به صلاح نیست، گفت: اگر یک وزیر دیگر هم به‌جای آخوندی باشد با مشکلات کنونی نمی‌تواند کار چندانی کند لذا بهتر است که شرایط و مشکلات کار اجرایی را درک کرده و در تعامل با وزارتخانه به وزیر مجال دهیم که ایرادات را رفع کند.

مجید جلیل سر قلعه عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در ارزیابی عملکرد وزیر مسکن به فرارو گفت: او فردی کارکشته است که به‌خصوص در حوزه مسکن خیلی تلاش کرده است اما شرایط اقتصادی کشور به او اجازه نداده است که موفقیت‌های چشمگیری داشته باشد.

وی تدوین و پیگیری طرح جامع مسکن را نمونه تلاش‌های قابل‌توجه آخوندی در حوزه مسکن دانست و گفت: بااین‌حال مردم به مجلس فشار می‌آورند و مجلس نیز این فشار را به وزیر منتقل می‌کند.

نماینده لردگان در مورد احتمال جدی شدن استیضاح وزیر مسکن نیز گفت: هنوز فرصت باقی است و باید در جلساتی با کمیسیون و پس‌ازآن هیئت رییسه مسائل و مشکلات این حوزه را بررسی کنیم. امیدواریم که آقای آخوندی در این جلسات بتواند مجلس را قانع کند و ما نیز به او در این مسیر کمک خواهیم کرد.

بااین‌حال باید منتظر ماند و دید که آخوندی در جلسه با نمایندگان مجلس چه می‌گوید و آن‌ها را چطور قانع می‌کند.
 
کلمات کلیدی : وزیر مسکن+آخوندی+استیضاح