نظر منتشر شده
۲۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 418997
واکنش کاربران به حادثه قطار؛
کاربران الف خواستار استعفا و استیضاح آخوندی در ماجرای حادثه ریلی سمنان/ انتظار مردم ایران از دستگاه‌های نظارتی
بخش اقتصادی الف، ۱۰ آذر 95
کابران در واکنش به حادثه قطار در سمنان و جان باختن هم وطنانمان، خواستار بررسی این حادثه و برخورد قاطع و برکنار وزیر راه و شهرسازی هستند، اما حدود 80درصد کابران خواستار استعفا و یا استیضاح وزیر راه شدند.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۱۳
پس‌ازاینکه حادثه برخورد دو قطار رخ داد و تعدادی از هم‌وطنانمان جان خود را از دست دادند، و مسوولی با ابراز تأسف از این حادثه سخن از پرداخت دیه زد که انگار اتفاق ساده‌ای افتاده و اینکه دلیل این حادثه با توجه به داشتن سیستم هوشمند، خطای انسانی بوده است؛ بازتاب زیادی داشت و دستمایه مردم در رسانه‌های مجازی قرار گرفت.

ما در سایت الف و با توجه به حادثه ریلی سمنان و کشته شدن 45 نفر از هم‌وطنان موضوعی با این عنوان استیضاح، استعفا و یا ادامه کار وزیر راه/ نظر شما چیست؟» مطرح کردیم که مخاطبان نظرات خود را دراین‌باره اعلام کردند.

اکثر مخاطبان در پیام‌های خود خواستار برخورد قاطع با مسئولان خاطی و ذی‌ربط شدند و گفته بودند که وزیر راه و شهرسازی باید استعفا دهد و اگر این اقدام را انجام نداده باید مجلس وی را استیضاح کند. برخی کاربران عنوان کرده بودند فقط استیضاح و محاکمه در افکار عمومی باید انجام شود.


مخاطبان گفته بودند وزیر راه و شهرسازی اگر هم تقصیری نداشت، اما به دلیل مسؤولیت باید استعفا داده شود تا دستگاه قضایی بدون شائبه اعمال‌نفوذ، به پرونده طرف رسیدگی کند و بی‌گناهی ثابت وی اثبات شود.
مخاطبان به عملکرد وزیر راه و شهرسازی در دولت یازدهم انتقاد کرده و به دلیل اینکه، این فرد لیبرال جلوی ساخت مسکن مهر را گرفته است، خواستار این شدند که وزیر راه و شهرسازی، باید استیضاح و محاکمه شوند.
 


براساس نمونه آماری از کابران و ثبت نظر آنها، 79درصد خواستار استعفا و یا استیضاح عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی هستند.

براساس آمار 47.1درصد از کابران خواستار این شدند که آخوندی خودش استعفاء می داد و یا دهد؛ 31.7درصد از کابران هم خواستار استیضاح و برکنار وی شدند. 17درصد کابران هم اعتقاد دارند که وزیر راه و شهرسازی می بایست به فعالیت خود ادامه دهد و کنار گذاشتن وی مشکلات را حل نمی کند. 4.2درصد کاربران هم معتقدند که باید دستگاه نظارتی ورود و با افراد خاطی برخورد کند، نه وزیر.

کاربران به اتفاقات گذشته گریزی زدند؛ مثلاً در ماجرای فساد سه هزار میلیارد مگر دولت نقشی داشت و رئیس یک بانک در اهواز تخلف کرد و وزیر اقتصاد یا بانک مرکزی باید چه اقدامی انجام می‌دهند؟ مخاطبی اشاره‌کرده بود اگر قرار باشد مسئولین در ایران به دلیل اشتباهات، استعفا دهند، باید هرماه کل دولت و رئیس‌جمهور تغییر کنند.

کاربران به مسؤولیت پذیری مسئولان اشاره‌کرده که قبل از این پستی را بپذیرند، ابتدا اول باید مسئولیت برایشان مهم باشد نه امکانات رفاهی و حقوق‌های نجومی و اینکه در کشور انتصاب مسئولیت‌ها به دلیل شایستگی و تخصص نیست. وزیر راه به لیل هم‌گروهی، وزیر شده و به این راحتی‌ها نمی‌توان او را تغییر داد. کاربری عنوان کرده است که اصلاح‌طلب‌ها و گاهی هم اصول‌گرایان اشتباه‌های هم‌گروهی‌های خود را نمی‌بینند و به شدیدترین وجه ممکن آن را توجیه می‌کنند.

مخاطبی هم تأکید کرد اگر این حادثه در یک دولت دیگر بود، اصلاح‌طلبان با بوق و کرنا خواستار استعفای همه مقامات می‌شدند، ولی الآن از زمین و زمان سود می‌گیرند تا بگویند تقصیر وزیر نبوده و قضا و قدر بوده و (بیمه وجود دارد!) و ... . مخاطبی هم نوشت: بهتر است آقایان دست از گروه‌گرایی، حداقل در این‌یک مورد بردارند و فرد دیگری را جایگزین وزیر راه کنند.

مخاطبان الف، به استعفای رئیس راه‌آهن اشاره و عنوان کردند این استعفاها کفایت می‌کند و اینکه د جان مردم تنها چیزی است که اهمیت ندارد و خواستار استعفا شده‌اند. کاربران خواستار این شدند که دستگاهی نظارتی باقوت وارد شوند.

مخاطبی هم بابیان اینکه یک مأمور نالایق و بی مسؤولیت مشخص نیست که چگونه استخدام‌شده است و کاربری هم عنوان داشت، متأسفانه هر اتفاقی رخ می‌دهد، فقط افراد ضعیف محاکمه و ساختار اصلاح نمی‌شود اما کاربری نوشت: امسال در اروپا و آمریکا اتفاق برخورد قطار رخ داد، آیا وزیر مربوط در آنجا استعفا داد؟ کاربری هم تأکید کرد در کشور ما و بعد از تعویض دولت، رسم شده همه مسائل را سیاسی ببینیم و فقط برخورد سیاسی کنیم.

کاربری هم نوشته است کسانی که مسئول کاری به این مهمی می‌شوند، باید درک کنند که جان انسان‌ها چقدر مهم است و نباید کاری که به آن‌ها سپرده‌شده سرسری بگیرند. الآن و در این حادثه آن‌طور که گفته می‌شود مسئول مربوطه شیفت جدید و قدیم بی‌توجه به این مسئله، تبادل دقیق اطلاعات به یکدیگر را خیلی سرسری گرفته‌اند و به همین سادگی باعث چنین فاجعه‌ای شده‌اند.

برخی کاربران با بیان اینکه باید با خاطیان برخورد شود، خواستار این شدند که عینک سیاسی در این مورد قضاوت نشود. مخاطبان نوشتند اگر وزیر راه نداد استیضاح، با آن برخورد سیاسی نکنیم. مگر در دولت‌های قبلی که حوادثی کم‌وبیش مشابه پیش حادثه قطار رخ می‌داد، کسی استعفا داد یا حتی از مردم معذرت خواست؟! مشکل زمینه‌ساز این حوادث یک نوع بی‌خیالی و بی‌نظمی و سهل‌انگاری است که در فرهنگ ما بسیار ریشه‌دار و گسترده است. مخاطبی حادثه سقوط آسانسور در دانشگاه شریف مرود اشاره قرار داد که این اتفاق بیخ گوش بهترین‌های مهندسی است، سقوط کرد و این اتفاق چ معنی می دهد؟
 
کاربران به کارنامه عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی در دولت یازدهم و سفرهای خارجی و سخنرانی‌های شعاری وی اشاره‌کرده بودند، اینکه توقف پروژه مسکن مهر راه گفته و حرف‌هایی که در مورد صنعت هوایی و ریلی، مسکن اجتماعی را از ناکارآمدی او عنوان کردند که به این دلایل و حادثه قطار باید برکنار شوند. البته مخاطبان به حوادثی این‌چنینی مانند تصادف دو اتوبوس در اتوبان کاشان و سقوط هواپیمای مسافربری اشاره‌کرده و با طرح این سؤال که در آن زمان وزیر راه استعفا دادند.

کاربران نوشتند عملکرد وزیر راه و شهرسازی درزمینهٔ حمل‌ونقل، به‌جز گرانی بلیت‌ها هیچ اتفاقی نیفتاده است و اخراج وی بهتر است. یک‌بار آقای آخوندی برای مسکن مهر و ... استیضاح شد که آقای باهنر تمام‌قد از او دفاع کرد و مانع شد.
 
کاربری هم با اشاره به استعفای فانی وزیر سابق آموزش‌وپرورش عنوان کرده بود که وزیر راه و شهرسازی باید استیضاح شود و پاسخگوی اقدامات خود باشد. برخی کاربران گفته بودند که چرا آقای رئیس‌جمهور ایشان را برکنار نمی‌کند.

اما کاربران اعتقاددارند وزیر راه و شهرسازی باید افراد شایسته‌ای منصوب می‌کرد که آن‌ها، بر زیرمجموعه‌های خود نظارت کند و جوابگو باشند. البته کاربران به استخدام و منصوب‌ها اشاره کردند که استخدام افراد، درگذشته بوده و وزیر راه از کجا می‌دانست که این فرد قرار است خطایی انجام دهد و اینکه آیا فکر کردیم چرا باید سوزنبان یا لوکوموتیوران به سیستم آلارم بی‌توجهی کنند و چرا عوامل انسانی به اخطارهای آن توجه نمی‌کنند و پس از پاسخ به این سؤالات است که استیضاح یا محاکمه عوامل معنا پیدا می‌کند.

البته کاربران معتقدند که سیستم در دو یا سه سال گذشته خطاهای بسیار داشته و باید چرا رفع نقص نشده است و به همین دلیل سوزنبانان و لکوموتیو رانان مانند دفعات گذشته به آلارم آن بی‌توجه شده‌اند.

البته کاربران عنوان کردند که در فاجعه انفجار قطار در دولت اصلاحات، حتی یک منشی هم استعفا نداد، چه رسد به وزیر راه دولت یازدهم و این وزیر هم استعفا نخواهد داد.

مخاطبان هم با اشاره به عملکرد دولت تدبیر و امید نوشته است باید به این دولت جایزه دهند چراکه هیچ کاری نکرده و تنها بی‌هنری خودش را با دیگران مقایسه می‌کند؛ هنر این دولت به‌جز فروش بیشتر نفت خام را بیان کنید؟ و اگر دولت حداقل بایستی موضوع اخراج و محاکمه آخوندی را در دست اقدام قرار دهد.
 
کاربران به موضوع نظارتی مجلس هم اشاره کردند که اگر مجلس، بخواهد با عدالت موضوع ر بررسی کند، استیضاح وزیر را اجرایی کند تا فرد لایقی سکان وزارتخانه را در اختیار گیرد و مجلس باید وزیر راه و شهرسازی را قبل از این حادثه به لحاظ بی‌کفایتی‌های بسیار استیضاح می‌کرد که این اقدام در دستور کار مجلس بود و مجلس باید همه بی‌کفایتی‌های وزیر را طرح و ثبت کند.
 
مخاطبی به طرح استیضاح آخوندی به دلیل مسکن مهر و گرانی بلیت در مجلس درگذشته اشاره کرد و اینکه اگر آن روز کنار می‌رفت امروز شاهد این حادثه نبودیم، نوشت: آن روز در مجلس از وی حمایت شد.
 
کاربران به موضوع مسؤولیت پذیری در کشور و بین مردم اشاره کردند و مانند دیگر کشورها اگر فردی اشتباه کرد، باید سریع بازخواست شود. باید روح احساس مسئولیت در تک‌تک ما باشد.
 
موضوع دیگر کشورها هم موردبحث کاربران قرار گرفت. کاربران به اتفاقات شبیه به حادثه قطار در کشورهای دیگر ازجمله ژاپن اشاره کردند که مسئولان ارشد در این کشورهای استعفا می‌دهند.

کاربری عنوان کرد باید فرهنگ استعفا در بین مسئولین ارشد جا بیافتد و اگر حادثه‌ای رخ داد، مسئولیت رو به گردن دیگران نیندازند و تا این فرهنگ در بین ما وجود دارد هرگز این مشکلات تمامی نخواهد داشت.
 
البته کاربران با مقایسه ایران و ژاپن، با بیان اینکه اگر چه‌کار وزیر بی‌اشکال نیست، اما در این موقعیت زمانی هم‌تغییر و تحول چاره‌ساز نخواهد بود. کاربری با نوشتن عذرخواهی»، استعفا و جبران عنوان کرد دست از مقایسه‌ی مسخره‌ی ژاپن و سوئد و ایران بردارید و تکلیف خود را با این سه واژه‌ی روشن کنید. بهترین مدل برخورد مسئولان جمهوری اسلامی با قصورات جبران است.

البته کاربران بابیان اینکه استعفا در جمهوری اسلامی برخوردی نمایشی برای اقناع مُسکّن وار افکار عمومی است. خواستار استعفا وزیر راه شدند. مخاطبی هم تأکید کرد اگر در کشورهای اروپایی مسئولی استعفا می‌دهد، او را فوراً به‌عنوان مشاور یا مدیر در بخش دیگری مشغول نمی‌شود. او خود را تنبیه می‌کند.
 
برخی کاربران به موضوع لغو سخنرانی مطهری اشاره‌کرده و اینکه چرا صدای نایب ریس مجلس (علی مطهری) به‌عنوان نماینده مردم درنمی‌آید.

کاربری هم به این اشاره کرد که فاجعه‌های خاموش در کشور ما بیداد می‌کند؛ تشویق و تنبیه، از اصولی‌ترین عوامل پیشرفت است. یک وزیر و یا مسئول خاطی را چگونه می‌شود، تنبیه کرد و برکناری یا استعفا کرد. از مهم‌ترین روش‌های بازخواست است و کسی مسئولیتش به‌خوبی انجام نمی‌دهد بایست برکنار شود.
۱۳۹۵/۱۲/۰۱ ۲۰:۳۲
 
۱۳۹۵/۱۲/۰۱ ۱۷:۴۵
 
۱۳۹۵/۱۲/۰۱ ۱۶:۴۳
 
۱۳۹۵/۱۲/۰۱ ۱۶:۳۹
 
۱۳۹۵/۱۲/۰۱ ۱۶:۱۴
 
۱۳۹۵/۱۲/۰۱ ۱۵:۴۷
 
۱۳۹۵/۱۲/۰۱ ۱۵:۴۱
 
۱۳۹۵/۱۲/۰۱ ۱۵:۱۶
 
۱۳۹۵/۱۲/۰۱ ۱۵:۱۴
 
۱۳۹۴/۰۳/۳۰ ۲۲:۳۲
 
 
کلمات کلیدی : حادثه قطار+آخوندی+ استیضاح+ استعفا
 
انارکی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۰ ۱۲:۳۱:۵۵
باسلام در جمهوری اسلامی خصوصا دولت تدبیر وامید اصلا نظر مردم مهم نیست زنده ومرده آنها هم مهم نیست به گفته آقای وزیر بیمه خسارت می دهد هنوز ماجرای فیش های حقوق واستوانه های نظام فراموش نشده به کجا چنین شتابان (4041505) (alef-18)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۹-۱۰ ۱۵:۲۳:۵۶
نظر من علت یابی صحیح است. بعد از علت یابی و یافتن فرد خاطی محاکمه (4041801) (alef-13)
 
مهدی از تبریز
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۱ ۰۰:۱۸:۵۲
تو جمهوری اسلامی از قضا نظر مردم مهم هم هست اونم خیلی شاید نظر شما به دلایلی که خودتون بخ خودتون ارزش نمیدین و یا...براتون بی ارزش باشه اما واسه ما اینطور نیست. (4042568) (alef-18)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۰ ۱۲:۴۹:۲۵
وزیر بی کفایت استعفا استعفا (4041530) (alef-18)
 
۱۳۹۵-۰۹-۱۰ ۱۴:۴۵:۴۵
فرضا ایشون استعفا داد آیا نفر بعدی بهتر کار میکنه؟ (4041748) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۰ ۱۲:۵۷:۴۲
استعفا چه دردی را دوا می کند وقتی ایشان را بر سر پستی دیگر می کذارند.. (4041551) (alef-18)
 
Italy
۱۳۹۵-۰۹-۱۰ ۱۴:۴۸:۰۴
جوگیرتر از مردم ایران هم داریم؟ سالی 15 هزار نفر کشته در تصادفات رانندگی هیچکسی صداش در نیومد! اونوقت برای یک حادثه در راه آهن ظرف چند سال که حدود 40 تا 50 نفر کشته شدن اینهمه سر و صدا؟ (4041751) (alef-13)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۰ ۱۲:۵۸:۰۶
بهترین راه استیضاح است تا در مقابل مجلسیان پاسخگو باشد (4041552) (alef-18)
 
مرتضی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۰ ۱۳:۱۳:۴۵
سلام
این وزیر محترم اگه بخاطر مردم وزیر شده حالام بخاطر آروم شدن قلب مردم باید استعفا میداد. الان هم شایسته ست مجلس وظیفه ذاتی خودشو که همون نظارت است رو انجام بده و دل مردم رو با استیضاح وزیر کمی آروم کنه. (4041581) (alef-18)
 
مجيد
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۹-۱۰ ۱۳:۲۹:۳۴
فرهنگ استعفا از اين لحاظ خوب است كه مسئول ذيربط دائما حواصش به عملكرد دقيق زيرمجموعه اش مى باشد و مى داند عاقبت كم كارى و بى دقتى پرسنل زيرمجموعه را بايد او پرداخت نموده و از قدرت خداحافظى نمايد - ميدونيد كه خداحافظى از قدرت بعضي وقت ها از مردن سخت تر (4041616) (alef-18)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۰ ۱۳:۵۶:۱۴
البته طبق نظرایی که شما عشقی تایید می کنی (4041660) (alef-18)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۰ ۱۴:۰۹:۱۴
بهترین راه حل استعفا (4041695) (alef-18)
 
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۰ ۱۴:۱۱:۴۷
متاسفانه سالهاست همچیز رنگ و بوی سیاسی به خود گرفته و در این میان متاسفانه بدلیل اینکه حسب شرایط و امکاناتی که هر جناح در اختیار دارد از گاه کوه ساخته و لزوما کوه را گاهی جلوه میدهند.
اینکه به یک مثلا با نگاه واقع بینانه بنگریم و نسب به واقعیتهای موجود بی غرضانه نظر بدهیم کاری ارزشمند و شایسته است.مگر غیر این است که هریک از ما به دلیل مشکلات روز مره ( که عمدتا به صورت کاذب و یا واقعی اقتصادی است) و ... روزانه بارها و بارها در کارهای محوله مان دچار خطا و اشتباه میشویم مگر کسانی که در جایگاه های حساس مانند برج مراقبت فرودگاهها و راه آهن و اتاق فرمان نیروگاه ها و... کار میکنند ماشین هستند که خطا و اشتباه نکنند . همانگونه که از ابتدای ماجرا مسئولین( البته اگر ما در عمل گفته های آنان را قبول داشته باشیم) اعلام کرده اند موضوع حادثه ناگوار راه آهن دامغان که منجر به درگذشت جانسوز گروهی از هموطنان عزیزمان شد به علت خطای انسانی بوده پس چه معنی دارد که در قبال خطای سهوی یک یا چند نفر ( که البته باید به آن بدون اغماض رسیدگی شود) بیایم مثلا مدیر عامل راه آهن را محکوم کنیم و یا وزیر را استیضاح کنیم اگر این سیستم الکترونیکی خطا داشته خوب شاید جا دارد کسانی که دست اندرکار خرید و یا بهره برداری از آن بوده اند را محکوم کرد (4041704) (alef-13)
 
Malaysia
۱۳۹۵-۰۹-۱۰ ۱۴:۱۳:۳۷
نظرات کاربران در مورد بقیه موضوعات را تیتر و مقاله نمی کنید؟ برکناری وزیر راه موجوی از هیجان به تغییر ایجاد می کند و آرامش کشور را بهم می ریزد. در همین سال اخیر در چند کشور اروپایی تصادم قطار روی داد. در کدامیک وزیر برکنار شد؟ (4041707) (alef-18)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۰ ۱۴:۳۶:۵۳
مگر آخوندی اول صبح تو تغیر شیفت و خاموش کردن دستگاه مقصر هست؟
جدی چه ربطی به وزیر داره؟
ایرادی که میشه به وزیر گرفت اینکه باید ناوگان نوسازی بشه
که فک کنم با وضعیت اینکه تازه تحریم ها برداشته و الویت با هواپیما هست ..فعلا خبری نباشه (4041737) (alef-13)
 
مهدی از تبریز
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۱ ۰۰:۱۷:۵۰
تحریمها برداشته شده!!!!!!!
عمو سال1395هستیم کدوم تحریم برداشته شده تازه تمدید شد تا....1405. (4042567) (alef-18)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۰ ۱۴:۴۸:۲۶
قبول کنید که این شیوه کشور داری نیست.دعواهای جناحی،اختلاس های اشکار و نهان،هزینه های فراوان نهادهای موازی،تعامل نکردن با دنیا به صورت برد برد و صدها مورد دیگر که تیشه به ریشه کشور میزند و با این اوصاف بزرگترین سیاستمداران و اقتصاد دان های دنیا هم اچمز میمانند.هر چند این نوشتار به مذاق الف خوش نمی اید و بعید میدانم درج کند. (4041753) (alef-13)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۰ ۱۴:۵۸:۰۷
به احتمال زیاد سیستم کنترلی راه اهن حک شده بوده والا خطوط طی چندین مرحله کنترل میشود (4041769) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۰ ۱۵:۱۳:۲۵
نظر کاربران الف زمانی که احمدی نژاد در هر سال چند هواپیما سقوط می کرد و هیچ کس عذرخواهی نمی کرد، چیه؟ (4041792) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۰ ۱۵:۱۷:۰۰
ما که خواستار استفعا نیستیم اقای سانسور چی (4041794) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۰ ۱۵:۲۰:۵۱
یه عذرخواهیم نکرد (4041798) (alef-13)
 
قلاوند
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۰ ۱۵:۲۶:۱۱
اگه اینجوریه باید درسانحه سقوظ بالگرد نیز رییس ستاد کل نیروهای مسلح استعفا هند (4041808) (alef-13)
 
قلاوند
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۰ ۱۵:۲۸:۲۷
بنظر من استعفا برای احترام به مردم خوبه اما باید قاعده ای داشته باشد مثلا اگه حادثه بنحوی منتسب به مقام ارشد باشد انگاه او باید استعفا دهند (4041814) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۰ ۱۵:۲۸:۳۰
یکی از ضعیفترین و حاشیه دارترین وزرای دولت یازدهم همین آقاست. امیدوارم هر چه زودتر استیضاح و برکنار شود. (4041815) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۰ ۱۵:۴۷:۳۳
استعفا و عذرخواهی در این گونه موارد نه لزوما به معنای پذیرش اشتباه، بلکه بیشتر برای تسکین افکار عمومی است که البته متاسفانه در مملکت ما جا نیافتاده. (4041852) (alef-18)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.