توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 498006
پیشنهاد مسکو درباره نظارت قاهره به جای آنکارا بر "آتش‌بس حومه حمص"
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۰۳
روزنامه الشرق الاوسط امروز (چهارشنبه) نوشت، مسکو فشارهای بسیاری را بر گروه‌های مخالف در حمص اعمال کرده است تا توافق کاهش تنش در حومه این شهر را امضا کنند.

به گزارش ایسنا، این روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط نوشت که مسکو فشارهای بسیاری را بر گروه‌های مخالف در حمص اعمال کرده است تا توافق کاهش تنش در حومه این شهر را امضا کنند تا امضای این توافق نیز در قاهره صورت بگیرد، همانند آنچه که درخصوص توافق آتش‌بس در غوطه شرقی دمشق رخ داد، که این امر باعث خشم آنکارا شده است.

این روزنامه نوشت، ۱۱ گروه از جمله احرار الشام و جیش العزة نسبت به این توافق روی باز نشان نداده و بر این امر پافشاری کرده‌اند که ترکیه نظارت بر این توافق را برعهده داشته باشد.

پیش‌نویس توافق ۱۴ بند را قید کرده بود اما بخشی که گروه‌های مخالف پیشنهاد آن را در پیش‌نویس سابق داده بودند، حذف شده است که بر اساس آن، "روسیه با طرف دیگر به این امر پایبند باشند که بر اساس جدول زمانی مشخص، تمامی شبه نظامیان خارجی را از سوریه خارج کنند به ویژه آن گروه‌هایی که شعارهای طایفه‌گرایانه سر می‌دهند که با هویت ملی سوریه مغایرت دارد".

الشرق الاوسط مدعی شده مسکو همچنین از این پیش‌نویس این بند را حذف کرده که در آن، بر ملزم کردن نظام سوریه و هم‌پیمانانش بر اجرای سفت و سخت آتش‌بس در منطقه کاهش تنش تاکید شده بود.

اما پیش‌نویس بر لزوم مبارزه با "هیئت تحریر الشام" (النصره سابق) و مخالفت با داعش و مبارزه فرهنگی و نظامی با این گروه تاکید کرده است.

امضای توافق غوطه در ماه ژوئیه گذشته با میانجیگری مصر و هماهنگی با وزارت دفاع روسیه صورت گرفت.

در ماه میلادی گذشته نیز توافقی برای کاهش تنش در جنوب غرب سوریه با نظارت آمریکا، روسیه و اردن حاصل شد که شامل آتش‌بس در استان‌های السویدا، القنیطره و درعا می‌شد.
 
کلمات کلیدی : روسیه + سوریه + داعش
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.