نظر منتشر شده
۳۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 347148
ظریف در آمریکا اعلام کرد؛
اقدامات وزارت خزانه‌داری برای اجرایی‌شدن توافق کافی نبوده/ خواستار دسترسی به نظام مالی آمریکا نیستیم
بخش خبری الف، 2 اردیبهشت 95
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۲۸
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران روز چهارشنبه در مصاحبه با روزنامه نیویورک تایمز گزارش ها را در این باره به چالش کشید که ایران در حال حاضر به عنوان بخشی از توافق هسته ای، خواستار دست یابی به سیستم مالی آمریکاست.

در این گزارش به قلم ریک گلدستون آمده است توافق هسته ای از زمان اجرایی شدن در ماه ژانویه، هنوز فواید اقتصادی مورد انتظار ایرانی ها را محقق نکرده است.

محمد جواد ظریف در این مصاحبه اعلام کرد؛ مقامات آمریکایی در اطمینان دادن به دیگر کشورها در این باره که آنها می توانند بدون مواجه شدن با خطر مجازات، با ایران مراودات تجاری داشته باشند، باید «بسیار فعالانه تر» عمل کنند.

آنچه که ما خواستار آنیم، اجرای توافق هسته ای است که مستلزم آنست که آمریکا به موسسه های مالی اروپایی درباره مراوده با ایران اطمینان خاطر دهد

ظریف گفت:‌ «ما هرگز خواستار دسترسی به نظام مالی آمریکا نشدیم. آنچه که ما خواستار آنیم، اجرای توافق هسته ای است که مستلزم آنست که آمریکا به موسسه های مالی اروپایی درباره مراوده با ایران اطمینان خاطر دهد.»

آقای ظریف یک روز پس از دیدار با جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در مقر سازمان ملل متحد و گفتگو با او در ارتباط با پیچیدگی های مالی که در حال حاضر سبب بروز مشکلاتی در اجرای توافق هسته ای شده است، با اعضای تحریریه نیویورک تایمز مصاحبه کرد.

توافق هسته ای که ایران و شش قدرت جهانی از جمله آمریکا بدان دست یافتند سبب کاهش یا پایان دادن به بسیاری از تحریم های اعمال شده بر ایران در ازای محدود شدن فعالیت های هسته ای ایران و دادن تضمین هایی در این باره شد که برنامه هسته ای ایران صلح آمیز است.

با وجود خوش بینی هایی که توافق هسته ای در پی داشت، شمار زیادی از تحریم های آمریکا بر ایران همچنان به قوت خود باقیست. این تحریم ها شامل ممنوع بودن رابطه بین بانک های ایرانی و آمریکایی و محدودیت های شدید بر استفاده ایران از دلار می شود.

از آنجایی که بسیاری از مراودات مالی بین المللی با دلار انجام می شود یا به دلار تبدیل می شود، شرکت های خارجی که تمایل دارند با ایران مراودات تجاری داشته باشند، همچنان در این باره تعلل می کنند و بیم آن دارند تحریم های آمریکا را نقض کنند. این بی میلی سبب ناامیدی ایران و منجر به مطرح شدن اتهاماتی از سوی مقامات ایرانی در این باره شد که آمریکا مفاد توافق هسته ای را اجرا نمی کند.

با وجود خوش بینی هایی که توافق هسته ای در پی داشت، شمار زیادی از تحریم های آمریکا بر ایران همچنان به قوت خود باقیست. این تحریم ها شامل ممنوع بودن رابطه بین بانک های ایرانی و آمریکایی و محدودیت های شدید بر استفاده ایران از دلار می شود.

در همین حال، منتقدان ایران در آمریکا می گویند اتهامات ایران بهانه ای برای گرفتن امتیازات بیشتر است که مهمترین آنها دسترسی به نظام مالی آمریکا است که این اقدام سبب خواهد شد ایرانی ها بتوانند با دلار معامله کنند. برخی منتقدان می گویند آمریکا در نتیجه همه اهرم های اقتصادی خود را در قبال ایران از دست خواهد داد.

در حالی که گفته می شود مقامات وزارت امور خارجه و خزانه داری آمریکا اعلام کرده اند ایران به نظام مالی آمریکا دسترسی نخواهد داشت اما آنها به صورت ضمنی اذعان کرده اند مشکلاتی در این میان وجود دارد.

کری پس از گفتگو با آقای ظریف در روز سه شنبه در گفتگو با خبرنگاران در سازمان ملل متحد اعلام کرد دو طرف در تلاش برای ابراز اطمینان از این موضوع هستند که «توافق هسته ای دقیقا اجرا خواهد شد و همه طرف ها می توانند از منافع توافق بهره مند شوند.»
آقای کری اعلام کرد دو طرف قرار است روز جمعه بار دیگر دیدار کنند.

آقای ظریف اذعان کرد وزارت خزانه داری آمریکا که بر قوانین پیچیده مرتبط با تحریم های مالی آمریکا نظارت دارد- در راستای اجرایی شدن توافق هسته ای گام هایی برداشته است؛ «اما فکر نمی کنم این اقدامات کافی بوده باشد.»

آقای ظریف گفت:‌ «آنها باید رویکردی بسیار فعالانه تر اتخاذ کنند و سبب شوند افراد بدانند معامله با ایران سبب مجازات آنها نخواهد شد.»
آقای ظریف همچنین اعلام کرد امید کمی به بهبود روابط با عربستان وجود دارد. او سعودی ها را به تحریف موضوعات مرتبط با ایران متهم کرد زیرا بر این باورند اتخاذ چنین راهبردی به نفع آنهاست.

آقای ظریف طی این مصاحبه -که در محل اقامت سفیر ایران در سازمان ملل متحد برگزار شد- به موضوعات دیگری از جمله تنش ها بین ایران و عربستان سعودی پرداخت.

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا برخی از این موضوعات را در دیدار با ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی در ریاض مطرح کرد.

ایرانی ها و سعودی ها از طرف های مخالف در درگیری ها در سوریه و یمن حمایت می کنند. ایران همچنان به سبب کشته شدن شمار زیادی از حاجیان ایرانی در سپتامبر گذشته طی ازدحام جمعیت در نزدیکی مکه خشمگین است، رویدادی که هنوز سعودی ها توضیح کاملی درباره آن ارائه نکرده اند.

آقای ظریف همچنین اعلام کرد امید کمی به بهبود روابط با عربستان وجود دارد. او سعودی ها را به تحریف موضوعات مرتبط با ایران متهم کرد زیرا بر این باورند اتخاذ چنین راهبردی به نفع آنهاست.
۱۳۹۶/۰۶/۱۱ ۰۵:۴۸
 
۱۳۹۶/۰۵/۳۰ ۱۸:۰۲
 
۱۳۹۶/۰۴/۲۷ ۱۲:۵۵
 
۱۳۹۶/۰۱/۲۹ ۱۰:۲۹
 
۱۳۹۵/۱۱/۳۰ ۱۰:۴۲
 
۱۳۹۵/۱۰/۱۹ ۱۰:۳۲
 
۱۳۹۵/۰۸/۲۸ ۱۰:۱۰
 
۱۳۹۵/۰۳/۱۰ ۲۱:۳۲
 
۱۳۹۵/۰۲/۰۷ ۰۸:۴۳
 
۱۳۹۵/۰۱/۳۰ ۱۲:۳۷
 
 
کلمات کلیدی : ظریف+برجام+توافق هسته ای
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۲ ۱۱:۵۲:۵۴
واقعیتی که رئیس بانک مرکزی کشورمان درباره برجام مطرح کرده اگر باعث عبرت دولتی‌ها بشود خوب است. (3659102) (alef-13)
 
سعدی
United States
۱۳۹۵-۰۲-۰۲ ۱۸:۰۶:۴۲
اسامی ظریف و روحانی در تاریخ ایران به بدنامی ثبت خواهد شد. (3659621) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۲ ۲۰:۲۷:۲۳
می بینم که دلواپسان عزیز و کاسب تحریم بشدت مشغول تخریب دولت هستند . ولی بدانید که آب در هاون می کوبید ! (3659851) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۲ ۲۲:۴۸:۱۰
ای کاش این واقعیتها را آقای روحانی هم بپذیرند. (3659975) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۳ ۱۷:۴۶:۱۸
کدوم غیرت ؟! 3 ماه از اتمام تمام تعهدات ما می گذرد ، باید راه بیفتند توی اروپا و امریکا انجام تعهدات غربی ها را گدایی کنند !!! وقتی اولین نقض تعهد را دیدند (قانون ویزا) و خودشان را با قول جان کری(!) دل خوش کردند باید منتظر چنین روزهایی هم می شدند ! اگر همان موقع واکنش قاطع نشان می دادند الآن این طور نبود !

اما من مطمئن بودم که این ظریف یارانش هیچ کاری نمی کنند اینها فقط سیاسی کاری می کنند ... ظریف چند روز پیش دوباره استدلال معروفش را مطرح کرد ! اگر برجام آثاری نداشته باشد مردم سال آینده به ما رای نمی دهند !!!
خاک بر سر کسی که منافع ملی را وجه المصالحه قدرت طلبی اش کند . (3661137) (alef-13)
 
بی سواد متوهم غیر واقع بین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۳ ۲۳:۵۴:۵۰
تمام برگ های برنده رو مفت دادن رفته حالا با خواهش و تمنا میخوان کار رو پیش ببرن ...ببینید داعیه داران واقع بینی چطور متوهمانه به شیطان اعتماد کردن ... واقعا متاسفم ... غرور ژنرال ها نمیزاره برگردن و اعتراف اشتباه کنن و اینو طرف مقابل میدونه:- (3661564) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۲ ۱۱:۵۳:۱۴
اول گفتند همه مشکلات کشور مربوط به تحریم هسته‌ای است که با برجام حل خواهد شد. حال که برجام از سوی ایران اجرا شده می‌گویند قرار نیست با برجام مشکلات اقتصادی حل بشود. بنویسید این نوع برخورد عزت ایران و ایرانی را پایمال می‌کند (3659103) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۲ ۱۹:۰۸:۳۶
نظر شما راجب ریس جمهوری که در روز روشن گفت ایران دچار مشکل اقتصادی نمی شه چیست ؟
اون موقع ما عزت نداشتیم ؟ (3659723) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۲ ۱۱:۵۳:۵۸
خدا وکیلی برجام چگونه قراردادی است که بعد از گذشت نزدیک به سه ماه از اجرایی شدن آن از طرف ایران، برای عملی شدن تعهدات طرف مقابل باز ما باید دست به طرف آمریکا دراز بکنیم و با خواهش و تمنا و تقاضا بخواهیم که کوتاه بیایید. چرا در متن برجام تضمینی برای اجرای طرف مقابل ما گرفته نشده است؟ (3659105) (alef-13)
 
Canada
۱۳۹۵-۰۲-۰۲ ۲۲:۵۲:۲۳
به خاطر اینکه به جای اجرای تدریجی آن ما خواستیم تا یکدفعه آنرا اجرا کنیم . (3659986) (alef-13)
 
Slovakia
۱۳۹۵-۰۲-۰۳ ۱۵:۱۱:۴۴
اتفاقا خواهش و تمنا که نیست هیچ داریم اعتراض میکنیم تا بیشتر از حدی که در برجام اومده عمل کنن و اجازه معاملات دلاری که از سیستم آمریکا رد میشه رو بهمون بدن چون در برجام قرار نبود تحریمهای غیرهسته ای که شامل تحریم رابطه شرکتهای آمریکایی با ایران میشد لغو بشه. (3660891) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۲ ۱۱:۵۴:۵۴
همه به خوبی دیدیم که وزارت امور خارجه خواسته یا ناخواسته طوری رفتار کرد و موضع گرفت که فقط در پی کسب رضایت آمریکا بود و از دستاوردهای برجام آمریکا حمایت کرد. حال نیز نمی‌توان انتظار داشت که در گزارش خود درباره روند اجرائی برجام به مجلس حقیقتی که آقای سیف و قبل از آن آقای صالحی مطرح کردند را تأیید نمایند. بلکه با لاپوشانی عدم اجرای برجام از سوی شیطان بزرگ باز بر همان شیپور می‌دمند و ایران را متهم و آمریکا را تبرئه می‌کنند! (3659111) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۲ ۱۱:۵۵:۱۰
امروز در هیچ مغازه‌ای حتی یک آدامس ناقابل را هم نسیه به کسی نمی‌دهند. چگونه تیم هسته‌ای کشورمان و دولت در برجام امتیازهای نقدرا داده‌اند و به تعهدات نسیه آمریکا راضی شده‌اند؟ چه کسی با دشمن خود این گونه برخورد می‌کند؟ (3659112) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۲ ۱۱:۵۵:۳۱
حال که فاجعه برجام مثل آفتاب تابان عیان شده جا دارد مجلس جبران مافات کند و جلوی اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را بگیرد. راستی چه چیزی از برجام در مدارس و دانشگاهها قرار است تدریس شود؟! (3659114) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۲ ۱۱:۵۵:۵۹
آقای ظریف وزیر محترم خارجه کشورمان اظهار می‌کرد چون صحبت کردن به زبان انگلیسی را می‌داند نخواهد گذاشت مذاکرات برجام به ضرر کشور تمام بشود. ولی الان معلوم شده که با این حساب خیلی هم تسلط به زبان انگلیسی ندارد. چرا که بعد از گذشت 80 روز از اجرایی شدن برجام چیزی عاید ایران نشده است. (3659115) (alef-13)
 
شبگیر
۱۳۹۵-۰۲-۰۲ ۱۲:۰۵:۰۹
ما بالاخره حرف کی رو باور کینم؟ (3659126) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۲ ۱۲:۴۰:۵۲
هر دم از این باغ بری می رسد! تازه تر از تازه تری می رسد. خب حالا چرا عاقل کند کاری که باز آرد پشیمانی. ما که تو این دولت نه می تونیم ازدواج کنیم نه سر کار بریم ولی وجدانا اگه قرار نیس با این مذاکرات کاری بشه بیخودی فکر و وقت ما رو مشغول نکنید بزارید بدرد خودمون بسوزیم بزارین بعد سالها تحصیل خودمون برای خودمون یه کاری درست کنیم. (3659192) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۲ ۱۳:۰۴:۵۶
امسال هم که دیگه گذشت تا شما بخای شروع کنی و تحریم برداشته بشه و..میرسیم به انتخابات 96 و اگر حتی روحانی باز بیاد سرکار تا وزاری جدید بیان و..سال 96 رو هم از دست دادیم بنابراین 95 و 96 هم اتفاقی نمیفته من فکر میکنم در بهترین حالت رشد اقتصادی امسال یک درصد و سال اینده هم در همین حد باشه. اگر قیمت نفت به 60 و 70 دلار برسه شاید سال 97 به دو درصد رشد برسینم فلذا اوضاع سه تا چهار سال اینده ایران قطعا همراه با رکود و ورشکستگی کارخانه ها و کاهش بیکاری خواهد بود
اگر دولت عوض بشه که دیگه وضعیت بدتر هم میشه یعنی 96 احتمالا دو درصد رشد منفی و 97 هم همین وضع رو داریم و کلا دیگه بعید میدونم اقتصاد تکانی بخوره با تغییر دولت احتمالا یه تورم در حد 325 درصد هم میاد
نباید کشور رو وارد تحریم میکردید. قطعنامه کاغذ پاره نیست. (3659233) (alef-13)
 
بنیامین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۲ ۱۹:۱۰:۳۳
الزام آور نبودن مفاد قطعنامه های شورای امنیت، همان کاغذ پاره بودن آنها نیست؟
اینو که عراقچی هم گفت حالا هی تکرار کنید (3659728) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۲-۰۲ ۲۱:۱۱:۱۲
دوست گرامی مثل اینکه داری برجام رابزک میکنی (3659893) (alef-13)
 
امیر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۲ ۱۳:۲۶:۴۵
زورمون رو دادیم التماس خریدیم . به این میگن دیپلماسی التماس (3659263) (alef-13)
 
مشکین نقاب
United States
۱۳۹۵-۰۲-۰۲ ۱۳:۵۸:۴۳
نمیدونم وقتی ظریف خودش داره اعتراف می کنه چرا باز یه عده سنگ برجام رو به سینه میزنن...؟! (3659324) (alef-13)
 
پیام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۲ ۱۴:۲۲:۲۳
ظریفم دلواپس شد؟ (3659364) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۲ ۱۴:۲۳:۰۰
می‌خواستم به دولتی‌ها عرض کنم که منتقدین برجام بابت برباد رفتن حاصل چندین سال تلاش فرزندان این مرز و بوم و شهدایی که در این راه داده‌ایم و در عوض با بدعهدی و کارشکنی‌های پی‌درپی از سوی طرف مقابل رو به روایم ناراحتند و نگران که با اوضاع موجود در جامعه می‌توان نگرانی منتقدین برجام بی‌دلیل نیست. (3659365) (alef-13)
 
شبیه راز
Romania
۱۳۹۵-۰۲-۰۲ ۱۴:۴۸:۵۳
به راستی تو هم نمیتوانی آفتاب درخشان برجام را ببینی و بدان افتخار کنی؟ (3659395) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۲-۰۲ ۱۶:۰۳:۰۳
جناب ظریف باید دقیقا مشخص می کرد آنها باید چه کاری انجام بدهند تا دبه نکنند. همانطور که آنها کار ایران را دقیقا مشخص کردند. (3659469) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۲ ۱۹:۵۲:۱۸
ایران اگه دبه کنه که نمیتونه (چون اقدامات فیزیکی بازگشت ناپذیری انجام داده ) خودبهخود ساختار تحریمها جاری میشه و شدت میگیره اما طرف مقابل چه امریکا چه اتحادیه اروپا اگه دبه کنه ایران فقط میتونه .. ناله کنه مثل الان :) (3659796) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۳ ۱۵:۴۱:۲۵
در توافقنامه برجام یا در سفر نیویورک؟
الن که دولت اوباما سرکار است مشکل دارند برجام بعد از ریاست جمهوری پاره شود چه می کنند؟
آیندگان در موردتان قضاوت خواهند کرد. (3660931) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۲ ۱۹:۳۶:۳۸
اگر نتونیم با دلار معامله کنیم کمتر کشوری حاضره با ما معامله کند حالا آقای دکتر ظریف چرا میگویند نمی خواهیم به نظام مالی آمریکا دسترسی پیدا کنیم این تیکه رو منوجه نمیشم (3659765) (alef-13)
 
afsasf
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۲ ۲۲:۲۲:۱۱
این بود اعتدال و دیپلماسی؟ (3659943) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۲ ۲۳:۱۰:۱۶
تا دلار پایبن نیاد اب از اب تکان نخواهد خورد. (3660009) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۳ ۰۳:۱۶:۲۳
اثرات مثبت برجام رو چرا کسی نمی بینه.امروز تولید نفت ایران کم کم داره به اندازه قبل برمی گرده .سهام شرکتهای خودروسازی تو بورس رشدهای دو تا سه برابری کردند و شرکای اروپایی مثل فیات و رنو قصد خرید سهام این شرکتها رو دارند.خیلی از شرکتهای بزرگ تجهیزات نیروگاهی بدون واسطه اجناس خودشون رو از زیمنس المان ارزونتر از قبل میخرند.واردات کالا هایی که قبلا با واسطه بود امروز ارزانتر و مستقیم هست.بعد از سی سال شرکت بویینگ و ایرباس هواپیما به ایران میدن تا مجبور نباشیم هواپیماهای فرسوده روس رو سوار بشیم.نوسانات دلاری تو کشور فروکش کرده و دلار تو محدوده ۳۵۰۰ثابت مونده.حالا یک عده تحریم سوییفت رو مثل چماق کردند تو سر این دولت .یک سری تحریمها هم به مرور رفع میشن اما ایکاش این برادران منتقد اون موقع که قطعنامه رو کاغذ پاره میگفتن الان میدونستند که گره بزرگی رو به اقتصاد کشور زدند و به این سادگی ها هم باز نمیشه. (3660222) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۳ ۰۷:۳۹:۰۳
به نظر من دو حالت در مورد برجام ممکنه وجد داشته باشه:

یکی اینکه آمریکا و سایر کشورها در مورد برجام تعهد زیادی در قبال از بین رفتن دانش هسته ای و برجام نداده باشند والان هم انها درست میگویند و میگویند که ما تعهدات خودمان را انجام داده ایم ولی چون در عمل تعهدات زیادی نداده اند چیزی عاید ما نخواهد شد که فکر کنم این مورد محتمل تر باشه

دوم اینکه آنها می خواهند بد عهدی کنند که واقعا هم کاری از دست ما بر نمیاد و کلاهیه که سر ما گذاشتند

در هر دوصورت و در کل بازنده بازی به اصطلاح برد برد برجام ما هستیم حتی اگر مثل آفتاب تابان هم نمایان باشه
این بازی برد برد هم مثل یه بازی فوتبال دوران بچگی میمونه که یه تیم خیلی قوی در برابر یه تیم خیلی ضعیف بازی میکنه و و بیست سی تا گل بهش میزنه ولی تیم ضعیفه هم خوشحال چون تونسته یه گل به تیم قوی بزنه و همش میگویند که دیدی یه گل بهتون زدیم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (3660292) (alef-13)
 
Canada
۱۳۹۵-۰۲-۰۳ ۱۵:۰۲:۱۴
روحانی سه سال از عمر دولت گذشته سی سال که نگذشته. (3660872) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.