نظر منتشر شده
۱۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 424791
حاشیه های حضور وزیر بهداشت در«ثریا» به روایت مجری برنامه
تاریخ انتشار : جمعه ۲۶ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۰۲:۳۹
مقصودی گفت: وزیر و مسوول در جمهوری اسلامی باید به مردم و رسانه ها و منتقدان بدون واسطه پاسخگو باشد؛ مسوول یعنی کسی که از او «سوال» می شود و اهمیت این موضوع تا آنجاست که رهبری یک سال را به نام «سال پاسخگویی» نام گذاری کردند.

به گزارش فارس؛ حسن قاضی زاده هاشمی مهمان این هفته برنامه ثریا با موضوع نقد طرح تحول سلامت بود، برنامه‌ای که البته هیچ منتقدی در آن حضور نداشت و تنها مجری برنامه مطالبات و خواسته های مردمی را از نماینده دولت پیگیری می‌کرد. 

محسن مقصودی مجری جوان برنامه «ثریا» بود و از ابتدای برنامه با واکنش های تند وزیر بهداشت رو به رو شد؛ در همین ارتباط گفت و گویی با وی انجام داده ایم تا از جزئیات بیشتر و زوایای دیگر این برنامه مطلع شویم که در ادامه مشروح آن را می خوانید. 

برنامه اخیر ثریا در نقد طرح تحول سلامت خیلی بازتاب داشته است؟ در خصوص این برنامه و اثراتش توضیح می دهید؟

مقصودی: البته به نظرم باید فراتر از این برنامه خاص صحبت کنیم. به نظرم هر طرح بزرگی که ده ها هزار میلیارد تومان از پول بیت المال صرف آن می شود در در هر دولتی که باشد، در همان ابتدای طراحی، نیاز به نقد و بررسی جدی دارد تا جلوی انحراف آن گرفته شود. تجربه برخی اشکالات مهم در هدفمندی یارانه ها در دولت قبل و خسارت های ناشی از خوش بینی و اعتماد به آمریکا در برجام در این دولت و جلوگیری از نقد به موقع این مسائل نشان می دهد که مسوولان باید نقدپذیری و تحمل منتقدین را در خود بالا ببرند.

مسوولان ما در دولت های مختلف، عادت کرده اند که فقط در برنامه های یک طرفه و «گزارش کاری» روند بدون حضور هیچ منقدی. حتی بعضا دوست دارند مجری هم دائم مجیز آنها را بگوید و دایم از ایشان تعریف و تایید کند. به نظرم این سبک در رسانه اساسا باید تغییر کند. البته برنامه های «گزارش کاری» هم کارکرد خود را دارند و در جای خود لازم است که دولت گزارش کارهای خود را بدون لکنت به مردم بگوید.

اما باید آن مسوول به ازای حضور در هر یک برنامه یک طرفه، حاضر به حضور در حداقل یک برنامه دو طرفه هم باشد تا حرف مردم را هم بشنود. این تابوها که وزرا نباید در مقابل منتقدان بنشیند و شان وزیر بالاتر از بقیه است، هیچ ریشه دینی و منطقی ندارد.

اتفاقا وزیر و مسوول در جمهوری اسلامی باید به مردم و رسانه ها و منتقدان بدون واسطه پاسخگو باشد. مسوول یعنی کسی که از او «سوال» می شود. اهمیت این موضوع تا آنجاست که رهبر معظم انقلاب یک سال را به نام «سال پاسخگویی» نام گذاری کردند.

این به اهمیت نقش مردم در نگاه انقلاب اسلامی برمیگردد. برخی نقش مردم را فقط برای پای صندوق های رای می خواهند بعد از انتخاب شدن دیگر مردم باید بروند ساکت بنشینند و تماشا کنند نباید کسی مطالبه و سوال کند! از نظر ما مسوولان در دولتهای مختلف، نه تنها باید در برنامه چالشی و صریح حضور یابند بلکه باید با حضور منتقدان حاضر شوند و پله بالاتر اینکه حتی باید در حضور مردم پاسخگو باشند. یعنی باید برنامه هایی داشته باشیم که مثلا صد نفر از مردم سراسر کشور بتوانند بدون واسطه مسایل منطقه شان را از یک وزیر بپرسند و پاسخ های او را بشنوند.

به نظر شما چرا مسوولان عمدتا از حضور در این گونه برنامه ها هراسان اند؟

مقصودی: برخی وزرا و مسوولان، در دولت های مختلف فکر می کنند حضور در برنامه های چالشی شأن آنها را زیر سوال می برد یا عملکردشان را منفی جلوه می دهد، در حالی که به نظرم مسوولی که عملکرد خوبی داشته باشد و به عملکردش مطمئن باشد اتفاقا از برنامه های صریح و انتقادی و گفت و گوی صریح با منتقدان، استقبال می کند.

چراکه این برنامه ها بهترین فرصت برای تشخیص مسوولان ضعیف و کم کار از مسوولان فعال و موفق است و مردم سره از ناسره را در این برنامه ها تشخیص می دهند نه برنامه های یک طرفه. البته آن برنامه ها هم باید جانب انصاف و عدالت را رعایت کنند و هدفشان اصلاح باشد.

از اتفاقات مثبت صدا و سیماست که پس از سه سال بالاخره یک مسوول حاضر می شود در یک برنامه در خصوص بزرگترین طرح اقتصادی اجتماعی دولت (طرح تحول سلامت) حاضر شود و پاسخگو باشد.

عده ای با برخی فضاسازی ها در فضای مجازی به دنبال این هست با فشار بر صدا و سیما کاری کنند که این فضای پاسخویی در رسانه ملی ادامه نداشته باشد تا نوبت به وزارتخانه ها و نهادهای دیگر نرسد.

اما بر عکس هوچی گری و عصبانیت برخی رسانه های ضدانقلاب در فضای مجازی و از آن طرف استقبال مردم از این برنامه ها و موج مثبتی که این برنامه ایجاد کرده است نشان می دهد رسانه ملی باید همین خط را ادامه دهد و البته این بار با حضور منتقدان اینگونه برنامه ها را توسعه دهد.

مشخصا در خصوص برنامه اخیر ثریا کمی توضیح می دهید؟

مقصودی: در حوزه نظام سلامت، ثریا در دوره های مختلف علمدار نقد بی عدالتی ها در این حوزه در رسانه ملی بوده است. چهار برنامه به شدت انتقادی از ثریا در مدت یک سال و نیمی که ثریا در زمان دولت قبل به روی آنتن می رفت در حوزه نظام سلامت پخش شده است.

انتقادها به حدی بود که وزارت بهداشت سال 91 علیه ثریا بیانیه داد با این عنوان «با ثریا می رود دیوار کج...» هم فیلم آن برنامه ها در سایت و کانال تلگرام ثریا موجود است و هم آن بیانیه الان در فضای مجازی قابل دسترسی است.

ثریا در طول 18 ماه، 4 برنامه انتقادی در دولت قبل رفت و در طول بیش از سه سال دولت یازدهم با احتساب این برنامه تنها سه برنامه در نقد و بررسی سیاست های حوزه بهداشت و درمان توانستیم برویم. سه چهار برنامه را هم قبل از پخش کنسل کردند!

من البته از وزیر محترم بهداشت برای حضور در برنامه اخیر ثریا تشکر می کنم. این ورود به یک فضای جدید رسانه ای است و مبارک است. ممکن است این تغییر فضا در ابتدا برای مسوولان سخت و نتیجه اش کمی برای مسوولان ناخوشانید باشد اما حتما در آینده برکات زیادی خواهد داشت و اگر همین روش را ادامه دهند حتما به نفع مردم و وزرات بهداشت و در جهت اصلاح نواقص طرح تحول موثر خواهد بود.

برایم جالب است، برخی رسانه ها طوری دارند اخبار و فیلم های برنامه اخیر ثریا را منتشر می کنند که انگار اتفاق خارق العاده ای در رسانه ملی افتاده که یک مسوول در یک برنامه انتقادی مورد سوال و نقد قرار گرفته، در حالیکه این جور برنامه ها در رسانه های دنیا طبیعی و عادی است.

حالا ما که به برکت انقلاب اسلامی باید پرچم دار فضای آزاداندیشی و آزادی بیان باشیم؛ باید در این زمینه ها حتی جلوتر از رسانه های خارجی باشیم و نوآوری هم داشته باشیم. باید هم مسوولان و هم اهالی رسانه در این فضا تمرین کنند تا نواقص اینگونه برنامه ها و برخی بداخلاقی ها کمتر شود و برآیندش به نفع مردم باشد. اینها همه اتفاق مبارکی است.

برای این برنامه از کدام یک از منتقدان دعوت کرده بودید؟ و چرا با حضورشان موافقت نشد؟

مقصودی: نمی دانم الان بیان این حرفها به مصلحت هست یا نه. مهم این است که بالاخره این خط شکسته شد.

بالاخره برای مردم مهم است که بدانند چه کسانی قرار بوده بیاند و وزارت بهداشت مخالفت کرده است؟

مقصودی: چهار پنج نفر از منتقدان طرح تحول با تفکرات سیاسی مختلف پیشنهاد داده شدند هم برای برنامه ماه گذشته (که کنسل شد) و هم برای این برنامه. ما البته گفته بودیم اگر برای وزیر بهداشت به هر دلیلی مقدور نیست مقابل منتقدان بنشیند مطلوب ما این است که یکی از معاونان یا نماینده وزارت بهداشت بیاید اما حتما برنامه دو طرفه و با حضور منتقدان باشد.

نام منتقدان که با حضورشان در ثریا از طرف وزرات بهداشت مخالفت شد، را نگفتید؟

مقصودی: برای مثال دکتر مسعود پزشکیان، نایب رئیس اول مجلس، اولین پیشنهاد ما بود. ما دو سال قبل هم با حضور ایشان در ثریا دو برنامه رفته بودیم و ایشان همان موقع پیش بینی کرده بودند این طرح به شکست می انجامد و باعث افزایش بی عدالتی می شود و برای دولت یازدهم علیرغم نیت خیری که دارند، باعث زحمت و مشکلات فراوان می شود. با این پیشنهاد به شدت از طرف وزارت بهداشت مخالفت شد، حتی برای حضور تلفنی ایشان.

پیشنهادهای دیگری که داده بودیم، انتخاب یک نفر از بین دکتر طریقت منفرد، احمد توکلی و عبدالرضا مصری بودند که با حضور تلفنی آنها هم مخالفت شد.

با همه این مسائل به نظرم این برنامه تجربه بسیار خوبی بود و امیدوارم هیمن فضا ادامه یابد و فضای نقد آزادتر و سعه صدر مسوولان در تحمل نقد بیشتر از پیش شود.
 
کلمات کلیدی : وزیر بهداشت+کارانه پزشکان+برنامه ثریا
 
امین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۶ ۰۹:۴۹:۰۸
جنابان سوال ونقد با استهزاومسخره کردن خیلی فرق می کنه.درضمن برای نقدیک مسئله بایدمعایب ومزایای ان رادرنظرگرفت. (4068637) (alef-13)
 
علیرضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۶ ۲۰:۰۳:۳۴
ما که استهزا ندیدیم
ولی به نظر این برخورد وزیر ناشی از بی منطقی است (4069253) (alef-13)
 
احمدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۶ ۰۹:۵۵:۰۹
متاسفانه صدا و سیما برخورد شایسته ای با دولتمردان ندارد و به جای طرح واقعیات بسیار برخورد تخاصمی دارد .این دولت منتخب مردم است و باید صدا و سیما به رای مردم احترام بگذارد (4068647) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۶ ۱۵:۳۳:۴۰
خدمت ایشان عرض کنم که شما اول برادریتو ثابت کن، بقیه پاسخگو هستند.
شما اصلا و ابدا صلاحیت مجری گری ندارید. چون قضاوت می کنید و یک مجری اصلا حق چنین کاری رو نداره. مجری وظیفه اش اجرای برنامه است. قضاوت مال مردمه.
شما هنوز نمیدونی که در لحظه یک نفر باید صحبت کنه. اصلا اجازه نمیدادی که وزیر بهداشت صحبت کنه!! همش وسط حرفش بودی. کم مونده بود یقه وزیر رو بگیری! گرچه مشخصه از وجناتت چه جوری به اینجا رسیدی...
یک کتاب گرفتی دستت و هی آمار نشون میدی. وقتی وزیر، به عنوان بالاترین مقام یک وزارتخانه میاد میگه آمار شما اشتباهه، انقدر بینش و شعور داره که دروغ نگه. البته منهای دولت قبل که اصلا یک استثنا در تاریخ بود.

در کل پایش کجا و این کجا؟؟! پیشنهاد میکنم کمی اون برنامه روهم ببینی تا بفهمی اجرای چالشی با بی ادبی و توهین فرق داره. (4069004) (alef-13)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۶ ۱۷:۰۹:۵۱
ثریا بسیار برنامه جهت داری است. (4069073) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۶ ۱۷:۱۷:۰۰
مشکل منتقدان طرح تحول سلامت این است که چرا برای عده ای که توان مالی نداشته اند و با این طرح خدمت دربافت کرده اند و در شهر کوچکشان صاحب متخصص شده اند، کاری انجام شده. می گویند از افراد پولدار باید پول می گرفتید در حالی که بعد از شش هفت سال هنوز معلوم نیست کی پولدار است و کس بی پول. این را پیشنهاد می کنند تا افراد پولدار پول ندهند و از افراد بی پول هزینه گرفته شود. اینکه تامین اجتماعی هزینه خدمات بیمه شده های خود را که نقدا هم حق بیمه ها را گرفته نمی دهد چه ربطی به طرح تحول دارد؟ (4069077) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۶ ۱۸:۴۵:۵۲
الف جان چه خوبه ا زوزیر هم می پرسیدی ؟
برنامه ثریا از اول دولت یازدهم حتی یک برنامه هم در مورد کارهای خوب دولت نداشته بلکه همیشه باشمشیر رو به جنگ با دولت به هر بهانه ای رفته
ودر دولت قبل بیشتر مدح وثنای اقدامات بود نه انتقاد (4069189) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۶ ۱۸:۴۶:۵۵
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در منطقه محروم قصرقند سیستان و بلوچستان با حضور در محل استقرار اتاق‌های عمل سیار کاروان موسسه خیریه نورآوران، ۱۲ عمل جراحی چشم به صورت رایگان در این منطقه انجام داد. (4069191) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۶ ۱۹:۰۲:۴۰
خدا پدر این وزیر را بیامرزه عمل قلب باز پدر من با دفترچه بیمه روستایی از دوازده میلیون به چهارصد و هشتاد هزارتومان کاهش پیدا کرد
ما که نتیجه طرح تحول نظام سلامت را مستقیم دیدیم (4069204) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۶ ۱۹:۰۳:۵۶
ایشون قبل از آنکه وزیر باشند پزشک هستند و قبل از پزشکی انسان،انسانی آزاد و وارسته
خدا بیش از پیش عزتشون بدهد (4069208) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۶ ۱۹:۰۹:۴۴
با چه دلیلی میگید که مجری انتقادات مردم رو میگه. راست میگه از مردم بپرسن. دولت قبل هم اگهر کاری کرد م گفت خواست مردمه (4069217) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۶ ۱۹:۳۰:۱۲
صدا و سیما اصلا برخورد مناسبی ندارد (4069233) (alef-13)
 
سرباز وطن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۶ ۱۹:۵۴:۳۸
اگه صدا و سیما راست می گوید یک برنامه هم بعد از 38 سال که از انقلاب می گذرد در نقد مدیریت و کارکرد صدا سیما با استفاده از منتقدان با رئیس و یا معاونان آن سازمان بگذارد. بله بهانه گیری از دیگران کار آسانی است بالاخره هر فکر و ایده ای تعدادی موافق و تعدادی مخالف دارد اگر این صدا و سیمایی که امروز ژست حرف مردم زدن را دارد در خصوص هدفمنی یارانه ها و مسکن مهر و سهام عدالت و بنزین ساخت داخل و.... در دولت قبل هم اینکار را می کرد این عمل امروز از ایشان قابل پذیرش بود نه اینکه به یکباره از خواب بیدار شود و حرف مردم را در انتقاد از این دولت بزند که البته حرکت درست و بجایی است و هیچ مسئولی نباید در نظام اسلامی مصونیت داشته باشد ولی آیا صدا و سیما در خصوص سایر نهادها نیز این رویه را دارد و از منتقدین استفاده می کند همه در برابر قانون مساوی و جوابگو هستند و مسئول درجه یک و درجه 2 نداریم. الف جان من اینبار را منتشر کن آخه چقدر سانسور می کنی. (4069251) (alef-13)
 
محمد
Germany
۱۳۹۵-۰۹-۲۶ ۲۰:۲۲:۵۰
من طرفدار دیدگاه صدا و سیما نیستم
اما فیلم این برنامه را چند بار دیدم کامل دیدم


مجری بسیار نرم سوال می پرسه
ابتدا به صراحت و وضوح کامل می گه این حقوق 869 میلیونی مربوط به دولت شما نیست برای دولت قبل در سال 1391 !! بعد باز می گه شما خیلی به مناطق محروم سرکشی می کنید و تعریف می کنه از وزیر ...
و در نهایت هم نمی گه آقای وزیر شما مشکل دارید می پرسه سقف دریافت پزشکان کجاست ؟ و چه میزان هست ؟


اما وزیر بسیار بد به این پرسش ساده جواب می دهد
در فیلم خود وزیر هست که صراحتا تاکید می کنه این فرد 869 میلیونی معاون من هست ! درحالی که مجری فیش را مرتبط با دولت قبل معرفی می کنه ... بعد وزیر بهداشت از فیش پرداخت شده در دولت قبل دفاع می کنه ! که من واقعا علتش را نفهمیدم چرا این کار را کرد؟!
بعد چند لحظه خود وزیر می گه چرا درباره دولت قبل این حرفها را نزدید!!!
در تمام موارد خیلی ساده می تونست بگه من این فیش ها را ندیدم و کار غیر قانونی بوده ! چرا این ها را به خودش گرفت ؟
اینکه در نقطه محروم کسی برای عمل جراحی انقدر گرفته مسئولیتش با وزیر نیست که ؟؟ و می تونست بگه اشتباه کردن تمام! حتی خودش می گه باید این فیش ها به قوه قضائیه معرفی بشه ولی بعد به خودشون می گرن!

در نهایت در یک برخورد عحیب به مجری می گوید من از صبح تا شب کار می کنم شما نشستی تو خونه و راحت و هیچ کاری نمی کنی و فقط بلدی نقد کنی...!
این طرز حرف زدن اصلا درست نیست


خواهش می کنم دیدگاه های سیاسی را کنار بگذاریم
برخورد خوب خوبه و برخورد بد بده ... حالا هرکی که باشه ! (4069265) (alef-13)
 
فرهاد
Germany
۱۳۹۵-۰۹-۲۷ ۲۲:۰۶:۲۳
مادر من هفته پیش عمل ارتروز زانو تو بیمارستان اختر تهران انجام دادن وجدانا وانصافا هم خدمات وبرخورد پرسنل خوب بود و هم هزینه خیلی پایین بود از صمصم قلب دعا می کنم هرکسی که به هر نوعی به این ملت خدمت می کند عاقبت بخیر باشن وخصوصا از وزیر محترم بهداشت تشکر و قدردانی می کنم .یکی از پاهاش چهار سال پیش نزدیک 4 میلیون هزینه برداشت ولی هفته پیش با یک و سیصد تموم شد. (4070538) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.