نظر منتشر شده
۶۸
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 462826
صبحانه انتخاباتی الف/ 2
دقایق هیجان انگیز/ مقایسه رفتار ثبت نامی 3 نامزد اصلی/ انصراف عجیب/ پیام نیامدن جلیلی/ این 6 نفر/ رکورد اعتماد بنفس
بخش سیاسی الف؛ 27 فروردین 96
صبحانه انتخاباتی الف، انشاالله هرصبح با تحلیل کوتاه اخبار انتخاباتی منتشر می شود. این ستون اولین بار در سال 92 و در انتخابات ریاست جمهوری گذشته منتشر شد و مجدد این روزها با همان سبک و سیاق احیا می شود. تصمیم داریم با رعایت انصاف و مطابق جهت گیری اصلی الف، اخبار انتخابات را مختصر و مفید تحلیل کنیم. راهنمایی و نظر مخاطبین در بخش اظهارنظر ها کمک می کند مباحث انتخابات با دقت بیشتری دنبال شود.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۷ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۰۴
دقایق طوفانی انتخابات
آخرین دقایق دیروز در ستاد انتخاباتی هیجانی تر از روزهای گذشته بود. ظرف چند دقیقه حوادثی پیش بینی نشده اتفاق افتاد. اول از همه نیامدن جلیلی بود.

بعد هم ورود قالیباف که همراه با همهمه و در میان شعار طرفداران صورت گرفت.

هنوز خبر قالیباف فروکش نکرده بود که معاون اول رئیس جمهور برای ثبت نام  وارد ستاد انتخاباتی شد و همه را غافلگیر کرد. در این بین جاماندن بذرپاش از ثبت نام و بسته شدن درب ورودی و بعد هم انصرافش مورد توجه قرار گرفت.
 
مقایسه آمدن سه نامزد اصلی انتخابات
نحوه ورود و سبک ثبت نام سه نامزد اصلی انتخابات یعنی روحانی و رئیسی و قالیباف، طی دو روز گذشته مورد توجه رسانه ها قرار گرفت.

روحانی و قالیباف هردو به تنهایی وارد ستاد انتخابات شدند. بدون اینکه فرد همراهی داشته باشند. این درحالی است که رئیسی با تیم همراه وارد شد و ثبت نام کرد.

پیامی که از ورود انفرادی روحانی و قالیباف صادر شد، اعتماد به نفس و نوعی اعلام قدرت به همدیگر بود و پیام تیمی وارد شدن رئیسی، مجهز بودن به کابینه نخبگانی تلقی شد.

از طرفی روحانی بدون همراه و بدون اشاره به برنامه ای خاص وارد انتخابات شد. قالیباف بدون همراه و با اعلام برنامه ورود کرد و رئیسی با همراه و بدون اعلام برنامه ثبت نام داشت. از اینجهت برنامه نداشتن روحانی یعنی استمرار برنامه های موجود، برنامه قالیباف یعنی تغییر شرایط موجود و تیم داشتن رئیسی یعنی اتکا به خرد جمعی در آینده.

اظهارات روحانی با تاکید بر لزوم حمایت از نوزاد برجام، تلاش برای ساخت دوقطبی سیاسی تلقی شد و سخنان و بیانیه قالیباف با تاکید بر رکود و بی کاری و بی عملی دولت، تلاش برای ساخت دوقطبی اقتصادی. سخنان رئیسی نیز نشانه پرهیز از هرگونه دوگانه سازی قلمداد شد.

مدل رفتاری روحانی نشانه اعتماد به نفس بود. ورود قالیباف حکایت از خیز برداشتن برای رقابت و انرژی و شور و حال بود و سبک رفتاری رئیسی حاکی از طمانینه و احساس تکلیف داشت.
 
انصراف عجیب
ماجرای دیروز و جاماندن بذرپاش از ثبت نام در انتخابات هم جالب بود. بذرپاش ظاهرا در ترافیک اطراف ستاد انتخابات معطل می ماند و نمی تواند سروقت در محل ثبت نام حاضر شود. ابتدا مسئولین مانع حضور وی شدند ولی ظاهرا بعد از مدتی مجوز ورود به ستاد انتخابات پیدا می کند ولی قبل ثبت نام منصرف می شود و به نفع نامزد اصولگراها کنار می کشد.  

روشن است که تصمیم اولیه بذرپاش کناره گیری به نفع نامزدهای اصولگرا بوده است، اما مشخص نشد چرا این اعلام انصراف را در ستاد انتخابات و انهم به این شکل عجیب رقم زده است؟!
 
پیام نیامدن جلیلی
برخلاف انتظارها جلیلی ثبت نام نکرد و با صدور بیانیه ای اعلام کرد در انتخابات شرکت نمی کند. این درحالی است که طی چند ماه گذشته اصولگرا ها از جمله تشکیلات جمنا تلاش بسیاری کرده بودند جلیلی در چارچوب جمنا به رقابت بپردازد.

جلیلی کنار کشید اما نه با سازوکار وحدت اصولگراها. شاید خواست اینطور وانمود کند که اگرچه وحدت اصولگراها را قبول ندارد اما کنار کشیدن به نفع نامزد اصلی را عقلانی و ضروری می داند. به تعبیر دیگر برای کناره گیری به نفع نامزد برتر نیازی به وحدت با اصولگرایان  نیست. البته معلوم نیست این ضرورت انصراف از رقابت را بجهت ورود رئیسی احساس کرده است یا اهمیت این دوره از انتخابات یا تجربه شکست سال 92.  به این ترتیب طرفدارن جلیلی احتمالا برای رئیسی فعال می شوند.
 
 
نامزد زاپاس
ورود جهانگیری به عرصه انتخابات تعجب همه را برانگیخت. گرچه از قبل اخباری مبنی بر آمدن جهانگیری منتشر شده بود اما جدی تلقی نمی شد و کمتر مورد توجه تحلیل رسانه ها قرار گرفت.

منتقدان دولت ورود جهانگیری به صحنه انتخابات را اعلام ضعف روحانی قلمداد کردند. گو اینکه روحانی ناچار است برای دفاع از عملکردش معاون اول را به خدمت بگیرد. برداشت دیگر از ورود جهانگیری انتقاد از عملکرد روحانی بود و علت نامزدی را نقد رویه موجود قلمداد کردند.

با این حال جهانگیری در میان خبرنگاران این برداشت را رد و تصریح داشت از عملکرد دولت و روحانی دفاع خواهد کرد. کرباسچی هم در گفت وگویی توضیح داد که ترس از ردصلاحیت روحانی باعث شده است جهانگیری وارد میدان شود. وی ورود محمد هاشمی را هم با همین استدلال توجیه کرد و علت ثبت نامش را بی خبری از ورود جهانگیری دانست.
 
رکورد اعتماد به نفس
با پایان گرفتن زمان ثبت نام، طی 5 روز در مجموع 1636 نفر برای تصدی قدرت اجرایی کشور ثبت نام کردند که رکورد ثبت نام ها در دوره های گذشته را شکست. البته از نظر تعداد ثبت نام نخبگانی و سیاسی نیز به نظر میرسد این دوره رکورد زده ایم. بالاخره مردم نگاه شان به نخبگان و اهل قدرت است. وقتی این میزان خودباوری سیاسیون را برای تصدی پست ریاست جمهوری می بینند خودشان نیز اعتماد به نفس پیدا می کنند. برخی معتقدند بعد از انتخابات 84 اعتماد به نفس سیاسیون برای شرکت در انتخابات افزایش یافته است.
 
این 6 نفر
صحنه انتخابات تا حدی روشن شده است و از اینجا به بعد باید دید شورای نگهبان چطور صحنه آرایی می کند.

حسن روحانی و اسحاق جهانگیری و محمدهاشمی نامزد اصلاح طلبان اعتدال گرا هستند ومحسن رهامی و مصطفی کواکبیان هم نامزد اصلاح طلبان سنتی.
محمدباقر قالیباف و ابراهیم رئیسی و علیرضا زاکانی و حمید حاجی بابایی نامزد اصلی اصولگراها و مسعود زریبافان و محمدمهدی زاهدی و مصطفی میرسلیم نیز شاخه فرعی اصولگرایان تلقی می شوند.

محمود احمدی نژاد و حمیدرضا بقایی هم از جریان احمدی نژاد و محمدغرضی نیز مستقل آمده است.

اما پیش بینی می شود تنها 6 نفر در عرصه رقابت باقی بمانند؛ محمدباقر قالیباف. حسن روحانی. اسحاق جهانگیری. ابراهیم رئیسی. علیرضا زاکانی و مصطفی میرسلیم.

عناوین مرتبط
*جمنا در توقف؟!/ نوزاد انتخاباتی روحانی/ قالیباف در تردید/ خوب و بد دیروز رئیسی/ حضور پررنگ منبری ها
 
۱۳۹۶/۰۲/۲۳ ۰۵:۴۸
 
۱۳۹۶/۰۲/۲۳ ۰۵:۴۲
 
۱۳۹۶/۰۲/۲۱ ۲۱:۲۶
 
۱۳۹۶/۰۲/۱۸ ۱۱:۴۵
 
۱۳۹۶/۰۲/۱۸ ۰۶:۳۰
 
۱۳۹۶/۰۲/۱۱ ۱۳:۱۷
 
۱۳۹۶/۰۲/۱۰ ۰۸:۲۱
 
۱۳۹۶/۰۱/۲۹ ۰۸:۵۷
 
۱۳۹۶/۰۱/۲۸ ۰۹:۵۰
 
۱۳۹۶/۰۱/۲۶ ۱۰:۱۰
 
 
کلمات کلیدی : صبحانه انتخاباتی الف+صبحانه انتخاباتی+انتخابات 96+رئیسی+روحانی+اسحاق جهانگیری+قالیباف+غرضی+ثبت نام+کاندیدای نهایی+نامزد پوششی+جمنا+جبهه مردمی انقلاب اسلامی
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۰۹:۰۷:۵۳
بذر پاش اصلا تایید صلاحیت نمیشد و حتی تایید هم اگر میشد رایی نداشت
برنده این انتخابات اگر احمدی نژاد انصراف ندهد احمدی نژاده و اگر انصراف بدهد هم روحانی رای میاره و کاندیداهای جمنا شانسی ندارن (4259960) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۱۱:۱۱:۲۹
نامزدی جهانگیری و هاشمی، حمایت از روحانی باشد یا رقابت به اسم حمایت، یک پیام بیشتر ندارد:

نتوانست کارنامه بسازد
نمی تواند از کارنامه دفاع کند. (4260316) (alef-13)
 
محمد
Germany
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۱۱:۴۸:۲۰
من یک چیز می گم بهش رسیدم
باور کنید
روحانی از جهانگیری هم شکست می خوره

رئیسی و احمدی نژاد و... که دیگه هیچی ! (4260430) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۱۲:۰۵:۲۴
نطق روحانی پس از ثبت نام، سیاست «برجسته‌سازی امتیازات» است | ضعف این برجسته‌سازی امتیازات اقتصادی، مردم چنین احساسی در زندگی خود به لحاظ اقتصادی ندارند | مهمترین بخش نطق، تحت عنوان سیاست «ضرورت‌سازی» است. روحانی برای ادامه دولت یازدهم بر برخی «بیم‌ها» و برخی «امیدها» تصریح داشت. مسئله برجام و ضرورت حفاظت از این نوزاد، فراز مهم بیم‌های روحانی بود و ما در «نیمه راهیم» برای پیشرفته و دولت ادامه پیدا کند بخش امیدها بود. (4260502) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۱۴:۴۵:۴۸
اگر نتوانسته باشد کارنامه بسازد که دیگر نگرانی ندارد فرقی نمی کند یک نفر یا دونفر. اما به اعتقاد من مثل انتخابات ریاست جمهوری 92 اصلاح طلبان با برنامه ریزی مشخص وارد شده اند. اصولگرایان با تشتت کامل آمدند اما به تعداد زیاد. آنها نتوانستند در نشست های حزبی شان به یک نامزد برسند بنابراین هر کسی را که داشتند وارد عرصه انتخابات کردند. کنار نشستن جلیلی و محسن رضایی هم کامل مشخص بود چون فرق چندانی با رئیسی ندارند حداقل رئیسی یک چهره جدید است.
اصلاح طلبان با این استراتژی که تعرف کرده اند نه تنها انتخابات 96 بلکه انتخابات 1400 را نیز هدف گرفته اند در حالیکه ورود قالیباف عملا این فرصت را برای یک ورود جدی به انتخابات 1400 از او میگیرد. این موضوع و البته عملکرد قالیباف در کارزارهای پیشین نشان می دهد او درک سیاسی کافی برای احراز سمت ریاست جمهوری را ندارد. (4260996) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۱۱:۱۳:۳۳
من بودم و هاشمی...

بیش از سه ماه از فوت آیت‌الله میگذرد و هرروز یک توصیه جدید از ایشان نقل میشود، توصیه‌هایی که در زمان حیات هاشمی خبری از آنها نبود.
دیروز محمد هاشمی برادر آیت‌الله و جهانگیری، معاون اول دولت، هردو برای نامزدی در انتخابات ثبت‌نام کردند تا به‌عنوان کاندیدای_پوششی روحانی انجام وظیفه کنند.
ساعتی پس از ثبت‌نام، هردوی این افراد، کارشان را به‌دلیل وصیت هاشمی عنوان کردند.
چندی پیش نیز برخی اخبار منتشر شد که هاشمی در آخرین روزهای حیات به قاضی‌زاده هاشمی توصیه کرده که در کنار روحانی در انتخابات نقش کاندیدای_پوششی را ایفا کند، که البته وزیر بهداشت نپذیرفت.
دو حالت را می‌توان متصور شد یا این توصیه‌ها حقیقت دارد یا خیر. اگر حقیقت دارد که باید دید آیت‌الله هاشمی با کوهی از تجربه سیاسی در انتخابات چرا انقدر رأی آوردن نگران دولت روحانی بود که می‌خواست ۳ کاندیدای پوششی و ضربه‌گیر برای روحانی راهی انتخابات کند.
اگر هم این نقل‌قولها تحریف شده است که باید گفت از هر دست بدی از همان دست میگیری. اگر روزگاری در ایام حیات هاشمی، دفتر وی بطور روزانه خاطرات جدیدی از جنس «من بودم و امام...» تولید و منتشر میکرد حالا هم باید منتظر خاطرات و بیانات جدیدی از آیت‌الله باشیم. (4260329) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۱۲:۰۶:۱۲
چه قلمی...!
خوب بود. باریکلا (4260508) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۳۱ ۱۱:۲۸:۲۵
طیب لله...
احسنت (4270353) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۱۱:۱۴:۳۷
رای من روحانی (4260333) (alef-13)
 
حامد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۱۱:۳۸:۲۵
گویا راضی هستید از وضعیت موجود! (4260403) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۱۲:۴۰:۵۷
رای من رئیسی (4260590) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۱۶:۱۴:۲۴
كاملا با نظر شما موافقم (4261297) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۰۱:۱۱:۵۰
شایدم احمدی نژاد اومده که رای روحانی زیاد بشه (4262385) (alef-13)
 
Australia
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۰۹:۰۸:۵۷
من از اصولگرایان تعجب میکنم به این مسئله فوق مهمنپرداختن
به حضور تحمیلی و اجباری جهانگیری به روحانی که از صحبتها و اصرار تابلوی وی برای توجیه ان دیروز وی و اینستاگرامش و نیز صحبتهای مرعشی مشخصه نپرداختید این امر قطعا در صورت پیروزی روحانی روی رابطه او با جهانگیری و اصلاحطلبان اثر میگذاره

این خیلی مسیله مهمیه
اصلاحطلبان که در حال تحریف و عادی سازی این امر که با رضایت و خواست روحانیه عستند (4259963) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۰۹:۱۱:۲۲
بی طرفی رو اون جا مشاهده کردیم که آقای بذرپاش رو علی رغم اعلام قبلی مبنی بر ((بستن درها سر ساعت 6))، راه دادن تو (4259970) (alef-13)
 
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۰۹:۱۳:۳۲
واقعیتش هبچ کدوم از اینها معیار نمیشه برای ثبت نام چی اونی که با نخبه اومد و چه اونی که با اعتماد به نفس
البته باید ببینیم هدف شما از نخبه بودن چییه
کسی باید رئیس جمهوره بشه که بتونه شرایط رو برای جامعه فراهم کنه (4259980) (alef-13)
 
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۰۹:۱۵:۵۹
آقای رئیسی که برنامه و سابقه اجرای ندارن !!!!
آقای روحانی که 4سال نشون دادن فقط بلدن رو کاغذ آمار بدن و شعار
آقای قالیباف هم که توی این 11سال نشون دادن که بخشش شون زیاده به نور چشمی ها
فقط کسی که بتونه بسازه ایران عزیزمون رو انتخاب میکنیم (4259988) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۰۹:۱۸:۵۵
"مدل رفتاری روحانی نشانه اعتماد به نفس و غرور بود. ورود قالیباف حکایت از خیز برداشتن برای رقابت و انرژی و شور و حال بود و سبک رفتاری رئیسی حاکی از طمانینه و احساس تکلیف داشت"
شرم آوره اینطوری نوشتن (4260000) (alef-13)
 
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۰۹:۳۴:۴۶
سلام تا حالا هیچ رییس جمهوری کمتر از هشت سال تو ایران حکومت نکرده و بررسی تاریخ نشان میدهد که باز هم روحانی رئیس جمهور خواهد بود مخصوصا اگه رقبا قالیباف و رییسی باشند بودن روحانی هم میتونه مفید باشه شاید با تجارب چهارسال گذشته استراتژیهای بهتری برای آینده داشته باشه رییسی و قالیباف تجربه ندارن و تابیان دورو برشون رو بشناسن چهار سال بیخود هدر رفته (4260040) (alef-13)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۰۹:۳۵:۰۷
پیام تیمی وارد شدن رئیسی، مجهز بودن به کابینه نخبگانی تلقی شد.

فرهاد رهبر و نادر طالب زاده و مسعود میرکاظمی جزو نخبگان محسوب میشن؟ (4260041) (alef-13)
 
محمد
Germany
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۱۱:۵۰:۲۱
نه عزیزم آخوندی و نعمت زاده و زنگنه نخبه هستن (4260440) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۱۶:۲۰:۱۱
اتفاقا وجود این حضرات به معنی تکرار وضعیت احمدی نژادی هست. این رفقا دوره احمدی نژاد همه مسئول طراز اول بودند (4261323) (alef-13)
 
بنده خدا . اصل
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۰۹:۴۲:۵۷
فکر میکنم چهار نفر تایید شوند.
روحانی شانس اول
رییسی شانس دوم
قالیباف شانس سوم
میرسلیم شانس چهارم (4260064) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۰۹:۴۵:۰۸
این تحلیلها همه جهت دار و در مخالفت با آقای روحانی است روحانی با غرور و رییسی اتکا بر خرد جمعی؟؟؟ (4260067) (alef-13)
 
Australia
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۰۹:۵۱:۲۸
با تفسیر شما 4اصولگرا ی تند رو که ترسی از تخریب تمام دستاوردهای دولت ندارندو با توجه به سوابق کم اجرایی (بجز قالیباف) انتظار پاسخگویی هم نباید از انها داشت, در مقابل 2 اصلاح طلب اعتدالی که به جهت سمت کنونی باید پاسخگو باشند صف خواهند کشید.
به نظر عادلانه نمیاد حداقل یک اصلاح‌طلب تند رو را می گذاشتند تا گذشته این اقایان را شفاف وا کاوی کند اگر چه با وجود فضای مجازی اکثرا می دانند ولی اینها روی افراد کم دانش که در جاهای دور افتاده زندگی می کنند بسیار حساب باز کردند. (4260080) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۰۹:۵۸:۰۸
اگه روحاني راي بياره همه توليد کننده ها کار گرها مهند سها همه و همه بد بخت ميشن


تنها قشر راضي کارمندان دولت هستند که نه بيکاري دردي دارند نه از رکود


روحاني نقدينگي شده 1200 هزار ميليارد

يغعني فاجعه (4260099) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۱۱:۱۳:۲۳
دقیقا هیچ فرد شاغل غیردولتی واقعی از کارگر و کارمند تا تولید کننده به روحانی رای نمیده

فقط کارمندان دولت بهش رای میدن (4260327) (alef-13)
 
محمد
Germany
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۱۱:۵۱:۱۶
آقا من کارمند دولتم بهش رای نمی دم (4260443) (alef-13)
 
م
Germany
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۱۱:۵۳:۵۹
من یه چیز بهت بگم
اینا که میان اینجا نظر می نویسند اکثرا کارمند دولتن
در وقت اداری پای اینترنتن (4260451) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۱۲:۱۹:۱۵
من کارمند دولتم
چرا باید به روحانی رای بدم ، شما فکر می کنید چه گُلی به سر ما زده ؟ (4260535) (alef-3)
 
arash
Romania
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۱۴:۰۸:۳۱
لیاقت شما همون احمدی نژاده (4260821) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۴:۳۶:۰۳
در شرایط سخت و درامد اندک کشور رو به خوبی اداره کرده و... کار زیر ساختی انجام داده (4263443) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۱۳:۱۲:۱۹
من کارمند دولت نیستن و به روحانی رای میدم . چون نمیخوام تورم 40% بشه و دلار 8000 تومن ! (4260651) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۰۷:۱۳:۰۱
من كارگر توليدي هستم و توقف توليد در دوره قبل را ديدم و به ذوحاني راي مي دهم (4262522) (alef-13)
 
Sweden
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۱۶:۲۱:۴۱
کارگزان و پیمانکاران دوره احمدی رو دیدند. تجربه دارند شما نگران رای انها نباش (4261330) (alef-13)
 
حقیقت جو
United Kingdom
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۱۰:۰۰:۴۷
مردم منتظر سید اصلاحات میمانند تا نظرش را اعلام کند
و پیروز این رقابت انگاه مشخص میشود (4260105) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۱۰:۰۱:۱۱
اگر اين احساس تكليف ها نبود هم ما راحت بوديم و هم اقايان (4260109) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۱۱:۵۴:۲۵
من خودم چند بار احساس تکلیف کردم!! حیف شد ثبت نام نکردم (4260454) (alef-13)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۱۰:۰۳:۰۱
چه تحلیل ضعیفی.
کاندیدای اصلی؛ مردمی ترین رییس جمهور ایران دکتر محمود احمدی نژاد
جمعی از فرهنگیان تهران بزرگ (4260117) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۱۱:۲۶:۵۶
مگر مردم ضد انقلاب شده باشند وگرنه به احمدی نژادی که با رهبری نظام عناد می ورزد مردم رای نمی دهند (4260381) (alef-1)
 
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۱۰:۰۹:۰۶
خلاصه اینکه... آنچه خوبان همه دارند رئیسی یکجا دارد! (4260145) (alef-13)
 
فرزاد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۱۰:۲۷:۵۳
عجب پس اومدن اقای جهانگیری ناشی از ضعف آقای روحانی یا انتقاد نسبت به عملکرد ایشونه !! واقعا چه استدلال جالبی دارند این آقایون مخالف!
اینا که یه بچه دبیرستانی میدونه که تمام نامزدها تو مناظره ها فقط به آقای روحانی می تازند و باید یک نفر دیگه هم باشه که زمان و تایم مشخصی داشته باشه تا بتونه از دولت دفاع کنه . شش به یک که نشد مناظره ...لااقل شش به دو بهتره میشه (4260196) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۱۰:۳۰:۵۱
رفتار رئیسی اگر چه با متانت همراه بود ولی باید معدل رفتار رئیسی وقالیباف را به عنوان یک تیم به حساب بیاورید چرا که کاملا روشنه که تقسیم وظایف انجام شده رفتارهای سنگین وبا آرامش با رئیسی ورفتارهای سبک سرانه وپرخاشگونه با قالباف (4260210) (alef-13)
 
امیر
Romania
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۱۳:۲۹:۱۷
دوست عزیزم چهره ی اجتماعی و فرهنگی و دینی آقای رئیسی واقعا خوب هستش و ایشون رو باید نمونه واقعی رفتار اسلامی انقلابی بدونیم. من به آقای روحانی رای می دهم ولی برای آقای رئیسی احترام خیلی زیادی قائل هستم و براشون در هر جایی که باشن آرزوی موفقیت می کنم. (4260691) (alef-13)
 
SMAH1
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۱۰:۴۵:۰۸
الف بد کردی!
چقدر علیه دکتر جلیلی خبر زدی و سفر هابش را در این چند سال،انتخاباتی خواندی.
ایشان اهل تکلیف است.اگر اصلح تر باشد،قطعا ایشان نیست. (4260240) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۱۱:۵۵:۲۲
به خدا این احساس تکلیفتون ملت رو کشته!!!! (4260460) (alef-13)
 
عليرضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۱۰:۵۰:۰۲
دوستان اصلاح طلب ميگويند اقاي روحاني نگفت طرف ١٠٠ روز همه چي را درست ميكنم. بر فرض حرف انها درست. در ١٠٠ روز وضع مملكت را نتوانستيد درست كنيد در چهار سال چرا هيچ تغييري اتفاق ميافتاد (4260251) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۱۰:۵۳:۴۱
آقا هنوز تبلیغات شروع نشده، اینجوری دارین تبلیغ آقای رئیس رو می کنید. (4260255) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۱۰:۵۵:۱۵
خیر احمدی نژاد هم تایید خواهد شد (4260260) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۱۰:۵۵:۴۴
اين قاليباف تهران رو خراب كرده حالا نوبت اين كه كشور رو خراب كنه ...ايشان اكثر باغهاي تهران را تخريب و به مجتمع هاي مسكوني تبديل كرده مثل باغهاي منطقه 14 شهرداري در خيابانهاي شهيد واضحي فرد شهيد جعفري پاسدار گمنام و خيلي جاهاي ديگر واعتراضات مردم هم به جايي نرسيده (4260262) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۱۳:۳۸:۲۹
و البته بوستان بزرگ چيتگر هم تخريب و برجها مسكوني سر به فلك كشيده (4260717) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۰۱:۲۰:۱۳
باغها رو مردم خودشون خراب میکنن (4262392) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۱۰:۵۹:۰۴
احمدی رای میاره... (4260273) (alef-13)
 
mehdi
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۱۱:۰۲:۴۷
نویسنده برای رییسی غش رفته (4260280) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۱۱:۰۴:۰۹
"...مدل رفتاری روحانی نشانه اعتماد به نفس و غرور بود. ورود قالیباف حکایت از خیز برداشتن برای رقابت و انرژی و شور و حال بود و سبک رفتاری رئیسی حاکی از طمانینه و احساس تکلیف داشت..."
این جملات تحلیل منو کشته (4260285) (alef-13)
 
امیر
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۱۱:۰۹:۰۵
طمانینه و احساس تکلیف!
پرهیز از دوگانه سازی!
مجهز بودن به کابینه نخبگانی!
اتکا به خرد جمعی در آینده!
به کار برن همه این ویژگیهای مثبت فقط برای یکی از کاندیداها ...
.
.
سایت وزین الف آشکارا به تریبونی برای آ. رئیسی تبدیل شده. به نظر میرسد حجت شرعی بر آقای توکلی و اصحابش تمام شده که «آقای روحانی ظرفیت انگیزش جریان علیه رهبری دارد ولی ...» شبیه حرفهایی که برای حمایت از آقای احمدی نژاد زد.
آقای توکلی شما به عنوان یک اقتصاد دان باید آژیر قرمز برای اقتاد ایران را با دیدن تیم اقتصادی همراه آ. رئیسی درک کرده باشید. با کدام تجربه مدیریتی میخواهند مملکت را اداره کنند؟
با انگیزه نقد این حرفها توسط دوستان مخالف چاپ کن. اجازه طرح دیدگاه ها را بدهید. سپاس) (4260305) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۳:۲۵:۵۶
نظر پخته ای بود (4263315) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۱۱:۱۰:۲۹
در ایران فرد می تواند تنها با بیست روز ظاهرسازی رئیس جمهور شود (4260314) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۱۱:۱۵:۴۴
کی گفته تیم همراه رئیسی نخبه اند؟ چرا به مردم الکی تلقین میکنید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ (4260338) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۱۱:۲۰:۲۲
زاکانی یکی از اون ۶ نفر هست؟! مگه تایید میشه؟ (4260361) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۱۱:۲۲:۰۷
متاسفانه علیرغم اینکه تلاش کردین کسی متوجه نشود و خواستید احترام آقای رئیسی را حفظ کنین اما کل مطلب به نفع قالیباف بود.
هم اون بخش شعارهای مردم
هم اون بخش دوقطبی اقتصادی
هم اون بخش برنامه داشتن (4260367) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۱۱:۵۶:۵۷
لطفا اصلاح فرماييد: سه نفر در مقابل يك رقيب بنام محمود احمدي نژاد (4260469) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۱۲:۲۶:۳۵
کسانی که از اول هم مشخص بود می‌خواهند ثبت‌نام کنند کاش خودشان را اینقدر لوس نمی‌کردند و دقیقه ۹۰ این کار را نمی‌کردند. دیروز ساعت‌ها در خیابان فاطمی، ولیعصر و شهید گمنام ترافیک بود. (4260556) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۱۳:۴۳:۳۴
احمدی نژاد رئیس جمهور میشه. شما اصلا جز کاندید حسابش نکردید (4260729) (alef-13)
 
ناصر
United States
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۱۹:۱۹:۴۷
وای ی ی ی ی رئیسی چقدر خوبه!!!!! (4261770) (alef-3)
 
شیرازی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۲۰:۰۶:۵۲
اگر فقط یک تست ساده هوش و زبان انگلیسی و اطلاعات عمومی برگزار شود خواهید دید هیچکدام از این افراد به اصطلاح مطرح حتی رتبه زیر صد را از میان ۱۶۰۰ کاندیدا نخواهند آورد. (4261847) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۵:۳۹:۲۱
قابل توجه دوست گرامي
رتبه كنكور آقايان احمدي نژاد و رضايي تك رقمي بوده است. (4263569) (alef-13)
 
Arash
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۰۲:۳۲:۴۸
خرد جمعی و رئیسی،؟خوب تکلیف معلوم سد (4262439) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.