توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 498773
گره کور بر بحران های بی پایان «ترامپ»
تاریخ انتشار : شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۳۶
 «امیرعلی ابوالفتح» در یادداشت روزنامه «خراسان» نوشت:

حدود شش ماه از آغاز ریاست جمهوری «دونالد ترامپ» جمهوری‌خواه می‌گذرد،اما او هر روز با بحران‌های شدیدتری مواجه می‌شود. تاکنون سابقه نداشته در طول شش ماه اول هیچ دولتی در آمریکا، این همه ناهماهنگی، برکناری، استعفا  وجنجال در سطح مردان رده اول اجرایی وجود داشته باشد.حالا رابرت مولر بازرس ویژه در بررسی پرونده دخالت احتمالی روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، یک «هیئت عالی منصفه» تشکیل داده است. بازرس ویژه قصد دارد به تحقیقات خود در این باره وسعت و سرعت دهد.

اقدام جدید مولر، را می‌توان قدمی بزرگ برای تحقق استیضاح دونالدترامپ دانست. در قانون قضایی آمریکا، یک هیئت عالی منصفه معمولا با این هدف تشکیل می‌شود که شواهد و مدارک گردآوری شده در جریان یک تحقیقات را سنجیده و بگوید آیا این یافته‌ها برای به جریان انداختن یک روند قضایی رسمی به اندازه کافی «محکمه‌پسند» هستند یا نه.

چنین هیئتی به دنبال گناهکار یا بی‌گناه شناختن افراد نیست اما درباره قابل پیگیری بودن اعلام جرم علیه اشخاص یا نهادها قضاوت خواهد کرد. تشکیل این هیئت عالی منصفه می‌تواند نشان از پیشرفت تحقیقات بازرس ویژه داشته باشد و این که ممکن است به زودی نتایجی از آن رسما علنی شود. پل کالن، یکی از دادستان‌های سابق آمریکا به رویترز گفته است:«این تحول مهمی در روند تحقیقات مولر است،تشکیل هیئت منصفه نشان می‌دهد با توجه به تحقیقاتی که رابرت مولر از ماه‌های گذشته آغاز کرده است، او اکنون به اطلاعاتی دست یافته که احتمالا می‌تواند علیه برخی از افراد ایراد اتهام کند».

پوست خربزه پسرترامپ زیر پای پدر
البته درحال حاضر اتهامات صرفا متوجه اعضای تیم انتخاباتی ونزدیکان شخص رئیس جمهور آمریکا است وهنوز نشانه ای  از دخالت شخص دونالد ترامپ در ماجرای «روس گیت» دیده نمی‌شود.

هرچند که مداخله شخصی ترامپ در تدوین پیش‌نویس یک بیانیه درباره دیدار پسر ارشدش با یک وکیل مرتبط با کرملین  که اولین بار توسط روزنامه واشنگتن پست گزارش شد، تردیدهایی را درباره این ادعا که او هیچ چیز درباره این دیدار سال ۲۰۱۶ حین کارزارهای انتخاباتی نمی‌دانسته ایجاد کرده است.

این مسئله اکنون در کانون تحقیقات قرار دارد. ماجرای دیدارپسرارشد ترامپ همچنین تصویری از یک رئیس‌جمهور را ترسیم کرده است که کاملا از این رسوایی اطلاع داشته و تلاش کرده تا آن را مدیریت کند.

متحدان ترامپ نگران هستند که چنین سطح از مداخله‌ای، اگر تایید شود، رئیس جمهورمیلیاردر جمهوری‌خواه را با خطرات قانونی مواجه کند.بر اساس ایمیل‌های منتشر شده،‌ دونالد ترامپ جونیور (پسر رئیس‌جمهور آمریکا)، جرد کوشنر (داماد ترامپ) و پل منافورت (رئیس وقت ستاد ترامپ) با مقام‌های مرتبط با کرملین در تاریخ ژوئن ۲۰۱۶ دیدار کردند به امید این که اطلاعاتی علیه هیلاری کلینتون، نامزد دموکرات‌ها در انتخابات به دست آورند.

اما اگر دست داشتن ترامپ در این ماجرا به اثبات نرسد فعلا اتهامی علیه شخص ترامپ مطرح نیست.

بی میلی هم حزبی‌های ترامپ برای استیضاح 
ازسوی دیگردر حالی که جمهوری خواهان تاکید دارند که تحقیقات پرونده ترامپ- روسیه جدی و کار آمد است و احضار افرادی نظیر جرد کوشنر را دلیلی بر این مدعا می‌دانند، با این حال به نظر نمی‌رسد کنگره تحت کنترل جمهوری خواهان میلی جدی برای طرح شکایت قضایی علیه رئیس جمهوری آمریکا که می‌تواند مسیر استیضاح وی را فراهم کند،  داشته باشد . مگر این که تحقیقات  رابرت مولر،  در هیئت منصفه‌ای که تشکیل داده است، نکات جدیدی را فاش کند .

مولر بر خلاف اعضای کنگره از اختیارات وسیعی برای مشاهده اسناد و مدارک و همچنین احضار مقامات و بازجویی از آنان برخوردار است و احضار شوندگان نیز اجازه نخواهند داشت همچون سشنز،وزیردادگستری آمریکا در جمع گروهی از سناتورها،  از پاسخگویی به پرسش‌های دادستان ویژه طفره روند .به همین دلیل از چند روز پیش شایعه تلاش ترامپ برای برکناری مولر از طریق سشنز در رسانه‌های آمریکایی مطرح شده بود. اما به تازگی،سنا در اقدامی یکپارچه ترامپ را از انتصاب مقامات در طول تعطیلات کنگره محروم کرد .

همه ۱۰۰ عضو مجلس سنا موافقت کردند که ۹ جلسه تشریفاتی در طول یک ماه آینده برگزار شود که با این کار،  سنا عملا در تعطیلات نخواهد بود. این جلسات که معمولا بیش از یک دقیقه طول نمی‌کشد،  هیچ مصوبه‌ای دربر ندارد و سنا با این اقدام از عزل احتمالی جف سشنز توسط ترامپ پیشگیری کرد .

واقعیت این است که جف سشنز به عنوان دادستان کل آمریکا،  تنها مقامی است که می‌تواند رابرت مولر را از دادستانی ویژه پرونده برکنار کند ؛ اقدامی که در صورت تحقق،  نشان می‌دهد که ترامپ به سیم آخر زده است.

 ۲۰۱۸،سالی مهم برای دوحزب آمریکا
باید گفت درحال‌حاضر حاکمیت در ایالات متحده یکدست شده است و همه نهادها را جمهوری‌خواهان در اختیار خود می‌بینند و به همین دلیل تا انتخابات ٢٠١٨ دولت تحت‌ حمایت قرار خواهد گرفت و نقدهای احتمالی هم باعث نخواهد شد تا جمهوری‌خواهان پشت ترامپ را خالی کنند؛ اما اگر وعده‌های ترامپ تحقق پیدا نکند و آمریکایِ ترامپ آمریکایی مشکل‌دار باشد، طبیعی است که دو سال بعد کنگره با اکثریتی دموکرات تشکیل خواهد شد و ترامپ این فرصت را در اختیار خود نخواهد دید که نگاهش به موضوعات مختلف را به‌راحتی پیاده کند و دموکرات‌ها دولت ترامپ را مجبور به عقب‌نشینی خواهند کرد؛ همان‌طور‌که در سال ٢٠١٠ کنگره جمهوری‌خواه یک صدا علیه اوباما و طرح‌هایش ایستادگی کردند و کار به جایی رسید که برای مدت ١٦ روز، فعالیت دولت فدرال متوقف شد.

به همین دلیل حزب دموکرات درصدد است در ٢٠١٨ کرسی‌های کنگره را از آن خود کند و از آن طریق این امکان را برای خود فراهم آورد که دولت ترامپ را به تجدیدنظر در بسیاری از برنامه‌هایش وادار کند. پس باید ٢٠١٨ را سال مهمی هم برای دموکرات‌ها بدانیم و هم برای جمهوری‌خواهانی که نمی‌خواهند سلطه خود بر عرصه تصمیم‌گیری آمریکا را از دست بدهند؛این در حالی است که علاوه بر اختلافات در ستاد کارکنان کاخ سفید و در میان اعضای ارشد کابینه ترامپ،  درحزب حاکم آمریکا یعنی حزب جمهوری خواه شکاف‌های عمیقی بروز کرده است.

به تازگی مخالفت تعدادی از سناتورهای جمهوری خواه با پیشنهاد ترامپ برای تصویب طرح جایگزین «اوباماکر»،  شکست سنگینی را برای کاخ سفید رقم زد. در مقابل نیز ترامپ تهدید کرد، سناتورهای ناراضی با خطر از دست دادن کرسی‌های خود در انتخابات میان دوره‌ای کنگره در سال آینده مواجه خواهند شد . این تهدید رئیس قوه مجریه علیه قوه مقننه آمریکا می‌تواند آتش اختلافات موجود را که بر سر موضوع تبانی تیم انتخاباتی ترامپ با روس‌ها  روشن شده است،  شعله ورتر سازد .
 
کلمات کلیدی : ترامپ، کنگره، استیضاح
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.