توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 493219
موانع استیضاح ترامپ در دو حزب آمریکا/ دموکرات ها ترامپ را بر پنس ترجیح می دهند
یادداشت خراسان/ امیرعلی ابوالفتح
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۷ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۰۵
حضور ترامپ  در کاخ سفید از همان روز اول  به عنوان یک غریبه با اما و اگرهای زیادی همراه بود. حالا برد شرمن عضو دموکرات مجلس نمایندگان  آمریکا ، دونالد ترامپ را به مانع‌ تراشی در مسیر تحقیقات درباره دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری 2016 آمریکا متهم کرد و رسما خواستار استیضاح  وی شد . این برای نخستین‌ بار است که یک عضو کنگره آمریکا به طور رسمی طرحی را برای استیضاح ترامپ مطرح می‌ کند. 

افشای خبر تماس «دونالد ترامپ جونیور»، پسر ارشد رئیس جمهوری آمریکا با وکیل روس در دوران رقابت های انتخاباتی سال گذشته ، حملات به دونالد ترامپ را شعله ورتر کرده است . بر اساس ایمیل هایی که دونالد ترامپ جونیور منتشر کرد ، فردی به نام راب گلدستون  ، رابط ناتالیا واسلنیتسکایا وکیل روس ، به پسر ارشد ترامپ خبر می دهد که اطلاعات با ارزشی علیه هیلاری کلینتون ، نامزد دموکرات ها در انتخابات سال 2016 دارد که می تواند به برنده شدن دونالد ترامپ کمک کند . پسر ترامپ نیز از این پیشنهاد استقبال و با واسلنیتسکایا دیدار می کند .

اکنون با فاش شدن سند محکمی از تبانی تیم انتخاباتی ترامپ با روس ها ، برد شرمن طرح استیضاح رئیس جمهوری آمریکا را به اتهام تلاش برای جلوگیری از افشای حقیقت به مجلس نمایندگان ارائه کرده است. با این حال مسیر استیضاح ترامپ چندان هم هموار نیست. بر اساس قانون اساسی آمریکا، برای این که یک رئیس جمهور مجبور به ترک کارش شود، او باید استیضاح و به جرم «خیانت، رشوه و یا سایر جرم ها» محکوم شود. در این مسیر ابتدا کنگره باید درخواست یا مجوز تحقیقات برای استیضاح را ارائه کند. اگر این مجوز صادر شود، رئیس جمهور استیضاح می شود و موضوع به مجلس سنا می رود تا در آن جا با توجه به قوانین دادگاهی برگزار شود. روند محاکمه توسط مدیرانی از کنگره و قاضی ارشد دیوان عالی کشور نظارت می شود. سنا به عنوان هیئت منصفه عمل می کند. اگر دو سوم از رای سنا حکم به محکومیت رئیس جمهور بدهند، او از کار برکنار خواهد شد. اما این اتفاق یعنی برکناری یک رئیس جمهور از طریق استیضاح تاکنون نیفتاده است. در تاریخ سیاسی ایالات متحده آمریکا تا کنون تنها دو رئیس جمهور استیضاح شده اند، ولی در همین دو مورد نیز نه «اندرو جانسون» و نه «بیل کلینتون» مجبور به ترک کاخ سفید نشده اند.

ترس جمهوری خواهان از انتخابات میان دوره ای
افزون براین،در حال حاضر هر دو مجلس در کنترل حزب جمهوریخواه است و به نظر نمی رسد جمهوری خواهان با استیضاح یک رئیس جمهور هم حزبی خود موافقت کنند.چرا که تا چند ماه دیگر رای‌گیری برای انتخاب تمامی اعضای مجلس نمایندگان و حدود یک سوم نمایندگان مجلس سنای آمریکا برگزار خواهد شد.در حالی که بسیاری از جمهوری خواهان  از برخی از برنامه‌های مورد نظر دونالد ترامپ چندان راضی نیستند، در صورت تسلط دموکرات‌ها بر کنگره در سال آینده قطعا ترامپ در اجرای بسیاری از برنامه‌های خود با دشواری جدی مواجه خواهد شد.بدیهی است درصورت استیضاح ترامپ ، هم اکثریت جمهوری خواهان در کنگره به خطر می افتد و هم دربرابر برنامه های این حزب که توسط رئیس جمهور ترامپ اجرا می شود،سنگ اندازی های زیادی خواهد شد.

دموکرات ها ترامپ را بر پنس ترجیح می دهند
با این حال زنگ هشدار جمهوری خواهان  علیه ترامپ همچنان با شدت بیشتری در حال نواخته شدن است. مک کین سناتور با نفوذ جمهوری خواهان از افول جایگاه آمریکا در دوران ترامپ انتقاد کرده و خبرها از شکاف در داخل دولت آمریکا حکایت دارد. تداوم این روند می تواند هم حزبی های ترامپ را به این نتیجه برساند که برای کنترل  آسیب های ناشی از انتخابات 2016 به سراغ مایک پنس، معاون رئیس جمهور آمریکا بروند.اما باید گفت که دموکرات ها ترامپ را بر پنس ترجیح می دهند واین خود دلیل دیگری است که امکان استیضاح ترامپ را کمرنگ می کند.

توضیح این که مایک پنس ، معاون ترامپ در دولت کنونی آمریکا از سیاستمداران اصلی جریان دست راستی و محافظه کار آمریکاست و دربسیاری از موضوعات اجتماعی و فرهنگی نسبت به ترامپ مقیدتر و سخت گیرتر  است ،تاجایی که حساسیت بسیاری از لیبرال ها از جناح دموکرات را هم بر انگیخته است. به عنوان مثال پنس، مخالف سقط جنین ، ازدواج همجنس گرایان و گسترش بی بند و باری اخلاقی در جوامع غربی است.همچنین تقویت نهاد کلیسا ، انجام نیایش دینی در مدارس و دخالت دین در سیاست که توسط افرادی همچون پنس دنبال می شود که به مذاق لیبرال های دموکرات خوش نمی آید.

با این حال  ، اگر در ادامه مسیر تحقیقات و افشاگری ها ، اسناد معتبر و غیر قابل کتمانی از مشارکت شخص دونالد ترامپ در پرونده دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال 2016 ارائه شود ، چه بسا چهل و پنجمین رئیس جمهوری آمریکا نیز مانند هفدهمین و چهل و دومین رئیس جمهوری این کشور در سنا محاکمه شود.
 
کلمات کلیدی : ترامپ، کنگره، استیضاح
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.