توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 452142
علوی: امنیت بدون نشاط، آرامش و سرور، یک امنیت تلخ با فضای بسته است
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۲۴
مهر نوشت: وزیر اطلاعات در کنگره مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: امنیت و فرهنگ دو مقوله مرتبط با هم هستند و تاثیر دوسویه بر هم دارند.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمود علوی در کنگره مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که با حضور محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه و مسئولان این وزارتخانه صبح امروز سه شنبه ۱۷ اسفند در تالار وحدت در تهران آغاز به کار کرد در سخنانی گفت: چنانچه فرهنگ ایمان و عبودیت بر جامعه حکمفرما شود، برکات از آسمان و زمین بر آن جامعه سرازیر می‌شود اما اگر فرهنگ تکذیب ارزش‌ها و پایمال شدن آنها در جامعه حکمفرما شود به جای تقوا، بی تقوایی و به جای راستگویی و حفظ حرمت‌ها، دروغ و حرمت شکنی با بداخلاقی و بی ادبی در جامعه حاکم می شود که مطابق نص صریح قرآن، حاکمیت چنین فرهنگی باعث آسیب دیدن جامعه می شود.

وی با بیان اینکه انقلاب اسلامی ایران یک انقلاب فرهنگی و مبتنی بر ارزش‌های اسلامی بوده است هدف خلقت را در بندگی انسان در پیشگاه خدا ذکر کرد و یادآور شد: متاسفانه تاریخ نشانگر انحراف انسان از مسیر عبودیت است.

وزیر اطلاعات در ادامه کار دستگاه فرهنگی را ترویج فرهنگ عبودیت عنوان کرد و گفت: کار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فرهنگ سازی بر پایه این ارزش هاست چرا که حیات جامعه ایرانی در حاکم شدن این ارزش ها بر جامعه است.

علوی با تاکید بر لزوم حرکت در راستای رهنمودهای امام راحل (ره) و مقام معظم رهبری افزود: سمت و سو باید همین باشد تا جامعه بر پایه ارزش‌های اخلاقی، فرهنگی تنظیم و تثبیت شود. اگر جامعه به فرهنگ ارزشی بنا بگیرد، اثرات سازنده خودش را بر جا خواهد گذاشت.

وی ادامه داد: تمام تلاش‌ها در جامعه باید به سمت این هدف باشد؛ اگر امنیت پایدار نباشد، فرهنگ عبودیت در جامعه پا نمی‌گیرد. به طور طبیعی وقتی مردمی ایمان بیاورند و عمل صالح انجام بدهد بستر خلافت آنها بر زمین فراهم می‌شود و ترس از جامعه رخت برمی‌بندند و امنیت برقرار می شود که نتیجه آن متجلی شدن عبادت است.

وزیر اطلاعات با بیان اینکه امنیت و فرهنگ دو مقوله مرتبط با هم هستند و تاثیر دوسویه دارند و علی القاعده نیازی نیست آنها را به هم بچسانیم و چسبندگی لازم را با هم دارند، تاکید کرد: اندیشه‌ای که دچار تشویق و اضطراب باشد هیچ گاه مولد نخواهد بود اگر در کشوری امنیت باشد اما نشاط و شادابی و آرامش و سرور نباشد، یک امنیت تلخ و با فضای بسته است و موجب شکوفایی نمی‌شود و جرقه های خلاقیت در آن زده نمی‌شود.

وی با بیان اینکه در فضای امنیت با سرور است که درهای برکات به روی جامعه گشوده می‌شود، اضافه کرد: رسالت وزارت اطلاعات در دولت تدبیر و امید ایجاد امنیت همراه با نشاط و شادابی است.

وی ادامه داد: ما خودمان را نیازمند رشد فرهنگی در جامعه می‌دانیم؛ هر چه جامعه رشد یافته باشد، امنیت درون‌زا خواهد یافت. وقتی در جامعه‌ای انسان‌ها از کرامت برخوردار باشند و شخصیت آنها آسیب نبیند و آنها احساس شخصیت کنند، دلیلی ندارد به سمت ناهنجاری و خلاف بروند.

وزیر اطلاعات با بیان اینکه اسلام ما را از تعامل فرهنگی با جوامع دیگر نهی نمی‌کند بلکه تشویق می کند تا عاقلانه و هوشمندانه این کار را انجام دهید و نه مثل دوران طاغوت و قبل از انقلاب که ابتذال را از آن‌ها گرفتیم و وارد کشور کردیم، یادآور شد: ما در غرب نوآوری های زیادی می بینیم که قابل تعامل و داد و ستد است. اما باید به محتوای ناهمخوان با ارزش‌های اسلامی دست رد بزنیم.
 
کلمات کلیدی : علوی + اطلاعات و امنیت
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.