نظر منتشر شده
۶
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 299567
ميكروب «سودوموناس» در آب معدني
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۲۶
سودوموناس يك ميكروب و پاتوژن بيماري‌زا و فرصت‌طلب است. اين باكتري از سيستم ايمني ضعيف افراد سوءاستفاده و در بافت‌هاي بدن انسان عفونت و سموم مضر ايجاد مي‌كند.

وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، آلودگي به ميكروب سودوموناس را عامل پلمب آب معدني دماوند اعلام كرد و گفت: ۱۱ توليد‌كننده آب معدني و آشاميدني ديگر اگر تا سه ماه آينده مشكلات را اصلاح نكنند، اسامي آنها نيز اعلام مي‌شود.

۱۲ شركت بي‌كيفيت آب معدني تذكر گرفتند

به گزارش آرمان، سيدحسن هاشمي درباره روند برخورد با توليد‌كنندگان آب معدني و آشاميدني متخلف افزود: وزارت بهداشت بنابر وظيفه ذاتي خود بر شركت‌هاي توليد آب معدني و آشاميدني نظارت دائم دارد و اگر تخلفي صورت گيرد به سرعت با متخلفان برخورد مي‌شود. او گفت: اين‌بار نيز پس از بررسي كيفيت آب‌هاي بسته‌بندي توليدي در داخل، مشخص شد كه ۱۲ شركت كيفيت لازم را ندارد و به آنان تذكرات لازم براي اصلاح فرايند توليد و رفع مشكلات داده شد. وزير بهداشت افزود: اغلب اين شركت‌ها تذكرات وزارت بهداشت را جدي گرفتند و با توقف روند توليد، اصلاح مشكلات را آغاز كردند كه از آنها راضي هستيم. فقط يك شركت بر تخلف خود اصرار داشت و توزيع محصولات آلوده را متوقف نكرد كه نام آن در رسانه‌ها اعلام شد. هاشمي ادامه داد: بقيه شركت‌هاي توليد‌كننده نيز مطمئن باشند كه اگر تخلفات آنها ادامه يابد از سه ماه بعد اسامي همه آنها را در بدو تشخيص تخلف، در رسانه‌ها اعلام مي‌كنيم تا همه مردم بدانند.

وضعيت كيفيت آب‌هاي معدني و آشاميدني بسته‌بندي شده نيز از اين پس در يك سايت مشخص به مردم اعلام مي‌شود. او تاكيد كرد: شركت‌هايي كه به تخلف خود اصرار داشته باشند، هم به دستگاه قضائي معرفي مي‌شوند و هم به‌طور رسمي اسامي آنها از طريق رسانه‌ها اعلام خواهد شد. وزير بهداشت درباره شركتي كه نام آن اعلام شد نيز توضيح داد: اين شركت اكنون پلمب است و حق توزيع آب بسته‌بندي شده را در بازار ندارد، البته اين ممنوعيت دائمي نيست و اگر خط توليد محصولات آن از آلودگي پاك شود، طبيعي است كه به سرعت توليد آن از سر گرفته مي‌شود. هاشمي در پاسخ به اين پرسش كه چرا با وجود پلمب اين شركت محصولات آن همچنان در بازار عرضه مي شود، گفت: اگر محصولات اين شركت در بازار هست، تخلف است و مسئولان اين شركت موظف هستند سريع‌تر اين محصولات را از بازار جمع كنند و تاكنون نيز بايد اين كار را انجام مي‌دادند. البته به مردم اطلاع‌رساني شده كه اين محصول را مصرف نكنند و خط توليد آن نيز متوقف شده است. به گزارش ايرنا، وزير بهداشت در پاسخ به اين پرسش كه نوع آلودگي ميكروبي محصولات آب اين شركت چه بوده، گفت: محصولات اين شركت به ميكروب «سودوموناس» آلوده بوده است كه مي‌تواند براي انسان مضر باشد.

از خوردن آب معدني دماوند پرهيز كنيد


سودوموناس يك ميكروب و پاتوژن بيماري‌زا و فرصت‌طلب است. اين باكتري از سيستم ايمني ضعيف افراد سوءاستفاده و در بافت‌هاي بدن انسان عفونت و سموم مضر ايجاد مي‌كند. ميكروب سودوموناس مي‌تواند عفونت‌هاي مجاري ادراري، سيستم تنفسي، التهاب و آماس پوست، عفونت‌هاي بافت‌هاي نرم، باكتريمي (وجود باكتري در خون)، عفونت‌هاي استخوان و مفاصل، عفونت‌هاي معده و روده‌اي و عفونت‌هاي سيستميك متنوع به‌ويژه در بيماران با سوختگي‌هاي شديد، بيماران مبتلا به سرطان و ايدز كه سيستم ايمني آنها سركوب شده، ايجاد كند. اين نخستين باري نبود كه وزارت بهداشتي‌ها وارد حوزه آب‌هاي معدني آلوده مي شدند و نسبت به اين مساله هشدار مي‌دادند.

دو هفته قبل، رئيس سازمان غذا و دارو اين وزارتخانه هم از مردم خواست از مصرف آب معدني دماوند پرهيز كنند و گفت: اين شركت به دليل عدم توجه به رفع آلودگي ميكروبي و توقف توليد با حكم قضائی مورد پيگرد قانوني است. رسول ديناروند درباره تخلف شركت آب معدني دماوند كه منجر به صدور حكم قضائی و پلمب اين شركت شد، گفت: با وجود اينكه شركت تخلفش را پذيرفته بود و بايستي توليد و توزيع تا رفع نقايص متوقف مي‌شد، متاسفانه علاوه بر عدم توجه به دستور پلمب و عدم فعاليت، شركت آب معدني دماوند به تخلف خود ادامه داد و اقدام به توزيع محصولات غير سالم خود در بازار كرده. او تاكيد كرد: تخلف ديگر اين شركت علاوه بر عدم توجه به دستور پلمب و جلوگيري از توليد و توزيع مجدد محصول در بازار، توزيع آب معدني‌ها با تاريخ توليد قديمي و قبل از دستور پلمب در بازار بوده كه هم‌اكنون با توجه به دو تخلف مهم صورت گرفته دستگاه‌ قضائي نيز حكم صادر كرده و شركت تحت پيگرد قانوني قرار دارد. او گفت: هم‌اكنون شركت آب معدني دماوند به دليل تخلفات پياپي با حكم قضائی مجدد پلمب و توليدش متوقف شده و تحت پيگرد قانوني است.
 
کلمات کلیدی : آب معدنی
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۳ ۰۹:۱۳:۳۱
احتمالا جریمه ش بیست و پنج هزار تومنه! (3238518) (alef-11)
 
دکتر
۱۳۹۴-۰۷-۱۳ ۰۹:۲۷:۲۷
یعنی چه پس این همه محصول داخل مغازه ها از دماوند است چرا جمع اوری نمی شود دوم دولت چکار میکند نمایندگان مجلس افتادن دنبال برجام وسرگرم شده اند وزیر بهداشت را فرا بخوانید این یعنی چه برند های معتبر ایران مشکل دارند به ما چی مصرف کنیم . (3238561) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۳ ۱۳:۵۰:۴۱
. میزان مرگ برای کسان دچار به این باکتری نزدیک ۵۰ درصد است .
خدایا فقط خودت کمک کن مسئولین که انگار نه انگار خداااااااااااایاااااااااااااا (3239734) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۳ ۱۶:۲۹:۱۷
براى توليد كننده مواد غذايى بينارى زا احكام شديد مثل زندان و حتى اعدام تعيين كنيد . (3240286) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۳ ۲۳:۳۲:۳۸
اونايى كه مصرف كننده اين اب معدنى بودن چطورى غرامت بگيرن (3241130) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۳ ۲۳:۳۳:۴۲
همه حداقل يك بار هم شده دماوند مصرف كردن (3241136) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.