توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 419563
عبدالله ناصری: روحانی نگذاشت پشت‌پرده‌های وزارت آموزش‌وپروش گفته شود
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۰۹
فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: فانی در آستانه استیضاح قرار داشت و باید نسبت به عملکرد خود در مقابل نمایندگان مجلس پاسخ می‌داد ولی روحانی باید اجازه می‌دادند ناگفته‌های پشت‌پرده وزارت آموزش و پرورش در صحن علنی مجلس گفته می‌شد.

روزنامه آرمان امروز گفت و گویی با عبدالله ناصری عضو سابق شورای عالی سیاستگذاری جریان اصلاحات را منتشر کرده که بخش هایی از آن را در ادامه می‌خوانید:

- در هفته‌های اخیر میزان ارتباطات اعضای دولت با اصلاح‌طلبان بیشتر از گذشته شده است و این مساله بیشتر رنگ و بوی انتخابات دارد.

- در شرایط کنونی دغدغه اصلاح‌طلبان و حزب منتسب به دولت یعنی حزب اعتدال و توسعه، حضور مقتدر و یکپارچه در انتخابات ریاست‌جمهوری و حمایت قاطع از آقای روحانی است. به همین دلیل نیز روز‌به‌روز مواضع مختلف در شورای عالی ائتلاف به هم نزدیک‌تر خواهد شد تا اصلاح‌طلبان با یک رویکرد منطقی و مثبت وارد رقابت‌های انتخاباتی شوند.

- مشکلی که در جریان اصلاحات وجود دارد این است که با کنار رفتن احمدی‌نژاد از فضای انتخاباتی هنوز اصلاح‌طلبان نمی‌دانند که رقیب با چه استراتژی‌ای وارد رقابت‌های انتخاباتی خواهد شد. شاید اگر آقای احمدی‌نژاد در فضای انتخاباتی باقی می‌ماند بهتر و راحت‌تر می‌شد آرایش سیاسی انتخابات آینده را تحلیل کرد.

- با این وجود این نقطه ابهام برای اصلاح‌طلبان وجود دارد که اصولگرایان پس از احمدی‌نژاد با چه استراتژی‌ای در انتخابات ریاست‌جمهوری وارد خواهند شد. در شرایط کنونی تنها می‌توان تخمین زد که اصولگرایان معتدل به سمت آقای روحانی تمایل پیدا خواهند کرد و اصولگرایان تندرو نیز به دنبال گزینه‌ جایگزین آقای احمدی‌نژاد هستند. در نتیجه هنوز وضعیت اصولگرایان سنتی که از اهمیت ویژه‌ای نیز در جریان اصولگرا برخوردار هستند مشخص نیست.

- آقای فانی در آستانه استیضاح قرار داشت و باید نسبت به عملکرد خود در مقابل نمایندگان مجلس پاسخ می‌داد. به نظر من آقای روحانی باید عجله نمی‌کردند و اجازه می‌دادند ناگفته‌های پشت پرده وزارت آموزش و پرورش در صحن علنی مجلس و از زبان آقای فانی گفته می‌شد تا اگر مجلس دوباره به ایشان رای اعتماد نمی‌دادند آقای روحانی تصمیم جدید خود را عملیاتی می‌کرد.

- گره خوردن وضعیت آقای‌جنتی در وزارت ارشاد با دو وزیر دیگر نیز جای سوال داشت. به نظر می‌رسید تصمیم برکناری آقای جنتی از جای دیگری گرفته شده و ایشان به دلایل نامعلوم از وزارت فرهنگ و ارشاد کنار گذاشته شده است.

- تنها وزیری که از مدت‌ها قبل پیش‌بینی می‌شد که تغییر کند آقای گودرزی وزیر ورزش بود که موفق نشده بود نیازهای تخصصی ورزشکاران را درک کند و به همین دلیل آقای روحانی تلاش کردند از یک نیروی جدید برای تحرک بخشی به وزارت ورزش و جوانان استفاده کنند.

- تیم اقتصادی و معیشتی دولت نیز موفق نشده به مطالبات جامعه در این زمینه پاسخ مناسب بدهد و به همین دلیل نیاز به تغییر در این تیم نیز مشهود است.

- حمایت اصلاح‌طلبان از آقای روحانی در سال۹۶ با حمایت در سال۹۲ تفاوت دارد و اصلاح‌طلبان به دنبال این هستند که با‌ سازوکار جدیدی از آقای روحانی در انتخابات حمایت کنند.

- برخی گمان می‌کنند همین که جریان اصلاحات و برخی از اصولگرایان از آقای روحانی در انتخابات حمایت کنند ایشان موفق خواهد شد دوباره به ریاست جهوری برسد. این در حالی است که سبد رای آقای روحانی کف خیابان‌های شهرهای مختلف کشور است و نیازمند کار میدانی و سازوکار دقیق و حساب شده است.

- آقای عارف هیچ گونه دغدغه‌ای برای حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری سال۹۶ ندارند و فعالیت‌های انتخاباتی ایشان معطوف به سال۱۴۰۰ است. در شرایط کنونی ایشان رئیس شورای ائتلاف جریان اصلاحات برای انتخابات ریاست‌جمهوری۹۶ هستند و به صورت طبیعی جایگاه ایشان با حضوردر انتخابات منافات دارد. شنیده‌های بنده حاکی از این نکته است که برخی از افراد مانند آقای عارف و جهانگیری برای انتخابات ریاست‌جمهوری۱۴۰۰ برنامه دارند و ممکن است در آن مقطع زمانی خود را در معرض آرای مردم قرار بدهند.

- بر اساس اعلام آقای عارف به عنوان رئیس شورای عالی ائتلاف و سخنان برخی از اعضای این شورا به زودی اصلاح‌طلبان با آقای روحانی درباره انتخابات ریاست‌جمهوری سال۹۶ مذاکره خواهند کرد. از سوی دیگر اصلاح‌طلبان به دنبال این هستند که با حامیان دولت و از جمله حزب اعتدال و توسعه به یک جمع‌بندی منطقی در حمایت از آقای روحانی دست پیدا کنند. به همین دلیل اصلاح‌طلبان و حزب اعتدال و توسعه نیز به دنبال نزدیک‌ترکردن مواضع خود در جهت حمایت همه‌جانبه از آقای روحانی هستند.
 
کلمات کلیدی : ترمیم کابینه+دولت روحانی+جنتی+فانی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.