توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 435961
گزارش رسانه بریتانیایی از یک سالگی برجام
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۲۰
ایران یک سال پیش، پس از نزدیک به یک دهه انزوای اقتصادی، در پی برداشته شدن تحریم های مرتبط با برنامه هسته ای این کشور وارد کسب وکار بین المللی شد. ایران برای برخورداری از حقوق هسته ای خود به تعهداتش بر اساس برنامه جامعه اقدام مشترک عمل کرد. این توافق در 14 ژولای سال 2015 میلادی میان ایران و اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد به همراه آلمان و اتحادیه اروپا به امضا رسید.

به گزارش نامه نیوز، نشریه لاو گازاتا انگلیس در گزارشی به برجام و ایران در یک سال اخیر پرداخته و می نویسد:

اجرای توافق هسته ای اذهان را  بر سرمایه گذاری های خارجی در ظرفیت های عظیم تجاری و اقتصادی ایران متمرکز کرد. ایران با جمعیت جوان و شهری نزدیک به 80 میلیونی خود دارای دومین اقتصاد بزرگ منطقه خاورمیانه با تولید ناخالصی داخلی 393.7 میلیارد دلار در سال 2015 است. این در حالی است که نفت و گاز همچنان بزرگترین بخش های این کشور را تشکیل می دهند و ایران به دلیل اتکا به نفس در چند دهه اخیر اقتصاد متنوعی را داراست.

اتفاق خارق العاده ای در ایران رخ نداده است اما تغییرات به سوی پیشرفت و توسعه تدریجی در ایران وجود دارد، تغییراتی همچون بازگشایی مجدد سفارت انگلیس در تهران، از سر گیری پرواز های مستقیم خطوط هوایی بریتانیا به تهران. توافق 5 میلیارد دلاری با شرکت ایتالیایی برای توسعه ناوگان ریلی یاران،  و توافق اولیه 4.8 میلیارد دلاری که در ماه نوامبر میان شرکت ملی نفت ایران و توتال فرانسه برای توسعه میادین نفت و گاز ایران. و تازه ترین تحول نیز مربوط می شود به نخستین توافق بزرگ انرژی میان هیئت های غربی و تهران.

انجام فعالیت های اقتصادی در ایران اما همچنان دشوار است. تحریم های ناشی از اتهاماتی که در زمینه حمایت ایران از تروریسم و نقض حقق بشر در این کشور علیه این کشور مطرح می شود همچنان ادامه دارد البته با استثنائاتی در زمینه فروش هواپیماهای مسافربری .

از سوی دیگر، معاملات بانکی ایران از طریق سیستم بانکداری آمریکا همچنان مقدور نیست و همین موضوع پرداخت به ایران و از ایران را مشکل می کند. این تنها بانک های آمریکایی از تعامل اقتصادی با همتایان ایرانی خود ممنوع شده اند بلکه موسسات مالی اروپایی و آسیایی نیز در ارتباط با بازگشت به یاران به دلیل مجازات های چند میلیون دلاری از سوی وزارت دادگستری آمریکا محتاط هستند.

یک کارشناس مسائل ایران بر این باور است که سرمایه گذاران همچنان از مکانیزم بازگشت تحریم ها نگران هستند ، مکانیزمی که در صورت نقض برجام از سوی ایران، تحریم های سازمان ملل متحد را خود به خود به جای اول خود باز می گرداند.

از سوی دیگر دونالد ترامپ نیز حضور دارد، هنوز شک و تردیدهای بسیاری وجود دارد که رویکرد دونالد ترامپ نسبت به برجام و ایران چه خواهد بود.
 
کلمات کلیدی : سنا+کنگره+تمدید تحریم های ایران+لغو برجام+تمدید ده ساله+نقض برجام+تمدید داماتو
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.