توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 496504
دلیل اصلی افزایش وزن در میانسالی
بخش سلامت الف، 7 مرداد 96
تاریخ انتشار : شنبه ۷ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۳۴
دلایل مختلفی در زمینه افزایش وزن تاثیرگذار هستند. تغییر در شرایط هورمون ها، یک سبک زندگی کم تحرک، افزایش استرس و کمبود خواب به واسطه انجام وظایف، تنها چند نمونه از این دست هستند.بسیاری از ما با افزایش سن در حفظ وزن مناسب دچار مشکل می شویم و روند افزایش وزن را تجربه می کنیم. اما آیا تا به حال به این مساله فکر کرده اید که دلیل اصلی این شرایط چه چیزی است؟ یک راهنمایی: عادات غذا خوردن شما ممکن است مقصر اصلی نباشند.به گزارش عصر ایران به نقل از "ویمنز هلث"، به گفته دکتر کارولین آپوویان، مدیر مرکز تغذیه و مدیریت وزن در مرکز پزشکی بوستون، استاد دانشکده پزشکی دانشگاه بوستون و معاون انجمن چاقی آمریکا، دلایل مختلفی در زمینه افزایش وزن تاثیرگذار هستند. تغییر در شرایط هورمون ها، یک سبک زندگی کم تحرک، افزایش استرس و کمبود خواب به واسطه انجام وظایف، تنها چند نمونه از این دست هستند.

اما دلیل اصلی افزایش وزن میانسالی روند طبیعی از دست دادن توده عضلانی است. مقدار توده عضلانی بدون چربی ما در وهله نخست به واسطه نرخ متابولیکی تعیین می شود. به بیان دیگر، هرچه توده عضلانی بیشتری داشته باشیم، کالری بیشتری خواهیم سوزاند.

میزان توده عضلانی از حدود سن 30 سالگی به طور طبیعی روند افول خود را آغاز می کند و این فرآیند که به نام کم‌ماهیچگی یا سارکوپنیا شناخته می شود، در حدود 40 سالگی تسریع می شود. در صورتی که به طور فعال اقدامی در راستای حفاظت و ساخت توده عضلانی بدون چربی صورت نگیرد، بدن به کالری کمتری نیاز خواهد داشت، سرعت سوخت و ساز کند خواهد شد، و عضله از دست رفته با چربی جایگزین خواهد شد.

در نتیجه این پرسش مطرح می شود که برای پیشگیری از کم‌ماهیچگی چه کاری باید انجام داد؟ دکتر آپوویان سه راهنمایی را ارائه کرده است که شامل:

انجام تمرینات ورزشی با وزنه حداقل دو بار در هفته که با پیشرفت هر چه بیشتر به وزن وزنه ها و شدت تمرینات افزوده می شود.

دنبال کردن یک رژیم غذایی سرشار از منابع پروتئین بدون چربی، از جمله اسموتی های پروتئین.

خواب به میزان کافی. این کار فرصت لازم را برای ترمیم و بازسازی عضلات در اختیار بدن قرار می دهد.
 
کلمات کلیدی : افزایش وزن+هورمون+تحرک+استرس+خواب+افزایش سن+وزن
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.