توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 449967
چرخش 180 درجه ای نهاد صنفی پتروشیمی ها/ می خواهیم در بورس کالا بمانیم؛ مشکل سایت بهین یاب است!
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۲۹
پس از آن که تلاش ها برای خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالای ایران نتیجه نداد و تصمیم گیران و تصمیم سازان اقتصاد کشور از جمله مجمع تشخیص مصلحت نظام بر لزوم تداوم معاملات محصولات پتروشیمیایی در بازار کالا تاکید کردند،امروز نهاد صنفی پتروشیمی ها در چرخش 180 درجه ای از مواضع خود اعلام کرد:ما هم موافق ادامه حضور در بورس کالا هستیم و مشکل ما تنها با سایت بهین یاب است!

آخرین اظهارنظرهای احمد مهدوی ابهر دبیر انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی در گفت و گو با خبرنگار بورس 24 در ادامه از نظرتان می گذرد...

انجمن پتروشیمی اساسا چه موضعی برای عرضه محصولات در بورس کالا دارد؟
ما صد در صد موافقیم. منافع مادی ما بیشتر در بورس تامین می شود. اگر هم مشکلی وجود داشته باشد مشکل برای صنایع پایین دستی است.

حرف انجمن چیست؟
حرف انجمن این است که ساز و کار معاملات در سایت بهین یاب باید پالایش شود. من به شما مستند نامه می دهم که سازمان حمایت اعلام کرده 50شرکتی که در بورس کالا خریداری می کنند، اساسا تولیدی ندارند.

به نوعی دلال هستند؟
وقتی برای یک سال به طور مثال یک میلیون تن تقاضا برای پلی پروپیلن می آید و کل تولید ما 600هزار تن و کل مصرف 450هزار تن است. این تقاضاهای کاذب از کجا می آیند؟آیا غیر از این که دلال هستند و می خواهند جنس را بگیرند و بفروشند چیز دیگری است؟

بنابراین مشکل از بورس کالا نیست؟
بورس کالا مشکلی نداشته و ندارد.مشکل از سایت بهین یاب است که قدرت شناسایی تولید کننده واقعی را ندارد.

پس انجمن کاملا موافقت خود را با تداوم حضور پتروشیمی ها در بورس کالا اعلام می کند؟
ما می گوئیم در بورس باید به تولید کننده و مصرف کننده واقعی جنس بدهیم. معامله در بورس هم شفاف است و هم از معافیت مالیاتی برخوردار می شوی.، بنابراین با چه منطقی باید مخالف حضور در بورس کالا باشیم!؟

راهکار شما چیست؟
برنامه خروج از بورس کالا کذب محض است و ما به همه اعضا گفته ایم در بورس بمانید و عرضه کنید. ولی ما می گوییم تولید کنندگان واقعی در بورس بمانند و سایرین حذف شوند. ما حتی پیشنهاد کردیم برق مصرفی را ملاک قرار دهید. یعنی کارخانه ای که تولید داشته به همان نسبت هم برق مصرف کرده،در نتیجه می تواند میزان برق مصرفی و یا لیست بیمه کارگران خود را اعلام نماید. برخی شرکت ها متاسفانه فقط با یک برگ پروانه در بورس کالا خرید می کنند و این مشکل را باید بهین یاب و وزارت صنعت،معدن و تجارت حل کنند.

من گلایه دارم که چرا عده ای حرف های ما و انجمن را طور دیگری منعکس کرده اند!نظرات ما هیچ منافاتی با تصمیمات شورای رقابت ندارد ولی عده ای گفته اند که انجمن مخالف حضور پتروشیمی ها در بورس کالا است. در صورتی که اصلا این طور نیست.من به حرف های وزیر کاری ندارم ما فقط می گوییم قرار دادها در بورس تنظیم شود و مشکلی با عرضه در بورس نبوده و نیست!

پس جلسه روزهای گذشته با صنایع پایین دستی چه محتوایی داشت؟
این جلسه به منظور تعامل بیشتر بین صنایع تکمیلی و بالا دستی بود که به دعوت اتاق بازرگانی برگزار شد و محتوای آن اصلا آن طور نبوده که در رسانه ها انتشار یافته است.

چرا نماینده بورس کالا در این جلسه حضور نداشت؟
خود ما هم دعوتی بودیم.گفتم که اتاق بازرگانی جلسه را برگزار کرده بود و اساسا بحثی درباره بورس کالا نبود.

پس مشکل چیست؟
مشکل ما با سایت بهین یاب است و وزارت صنعت هم گفته حاضر است مشکل را حل کند و لیست واقعی تولید کننده را بدهد  تا هر کسی که  تولید کننده واقعی است مشخص شود.  وزارتخانه قبول کرده و ما هم امیدواریم مشکل حل و فصل شود.انجمن هم نظرات خود را اعلام کرده، ما گفته ایم ، شما در تولید پلی اتیلن 50تولید کننده دارید که فقط 10 شرکت آن تولید کننده واقعی هستند،بنابراین لیست واقعی بدهید تا در بهین یاب اصلاح شود و تولید کننده با مشکل مواجه نشود.
 
کلمات کلیدی : پتروشیمی+بورس کالا
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.