نظر منتشر شده
۵۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 454240
بروزرسانی ساعت 23:20/
مرگ دومین تهرانی در حوادث چهارشنبه سوری/ 103 مصدوم و 9 جانباخته در کشور/ مصدومیت یک آتش‌نشان در پی‌ پرتاب نارنجک
بخش اجتماعی الف، ۲۴ اسفند ۹۵
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۵۲


همچنان که ساعات به سمت شب‌هنگام پیش می‌رود آمار تلفات چهارشنبه پایان سال افزایش می‌یابد.

23:20/ کولیوند سرپرست اورژانس کشور: امروز تا این لحظه در کشور 91 مصدوم داشته‌ایم که شامل 10 زن و 81 آقا می‌شوند که 69 انتقالی و 1 نفر فوتی را در پی داشته است. 19 نفر درمان در محل انجام شده است، همچنین 69 درصد مصدومان دچار سوختگی و  15 درصد بریدگی شده‌اند.  48 درصد سن 10 تا 20 سال و بیشتر مصدومان مربوط استا‌ن‌های تهران، فارس، اراک و اصفهان می‌شوند که بدترین مصدومان مربوط به اراک است.وی همچنین امار فوتی ها در کشور را 9 نفر اعلام کرد

23:10/ آمار مصدومان تا این لحظه در بیمارستان مطهری به بیست و نه نفر رسیده است که حال یکی از مصدومان به شدت وخیم است.

23:05/ بر اساس اعلام قرارگاه پلیس تهران تا این لحظه 54 دستگاه خودروی افراد هنجار شکن توقیف شده که قرار است این خودروها تا پایان تعطیلات در پارکینگ بماند و همچنین با رانندگان ان برخورد شود.

22:55/ براساس اطلاعات موجود در شهر قدس سه آتش نشان در محل ماموریت خود ایستاده بودند که یکی از آنها با پرتاب یک نارنجک توسط یک موتور سوار مصدوم شد و هم اکنون این آتش نشان در بیمارستان فارابی تحت درمان قرار گرفته است.

22:40/ دو مصدوم از خیابان 15 خرداد به بیمارستان مطهری منتقل شدند، گزارش ها حکایت دارد که حال یکی از مصدومان وخیم است.

22:10/ جوان بیست و پنج ساله نوزدهمین مصدوم حادثه چهارشنبه سوری است که به بیمارستان مطهری مراجعه کرد/ این مصدوم از ناحیه دست دچار سوختگی شده است/  تا این لحظه ۱۹ نفر از مصدومان چهارشنبه سوری به بیمارستان مطهری تهران مراجعه کرده اند که اکثر این مصدومان به صورت سرپایی مداوا شده‌اند.

22/05/ چشم کودک حدودا 2 ساله ای بر اثر پرتاب ترقه به داخل حیاطشان آسیب دیده است. فریادها و گریه های این کودک در فضای اورژانس توجه همه را به خود جلب کرده است.

21:30/ سعید شریف زاده مدیرعامل سازمان آتش نشانی شهر تهران درباره عملکرد این سازمان روز چهارشنبه آخر سال اظهار داشت: طرح استقبال از بهار که اجرایی شد از اوایل اسفند ماه تکالیفی داشتیم که به این شب حساس رسیده ایم.

در شب چهارشنبه سوری برخی از هم ونان موجب ایجاد خسارت جانی و مالی می شوند و از مواد محترقه استفاده می کنند.

کمپین نه به چهارشنبه سوزی مطرح شد و امسال با سنوات قبل کاملا متفاوت است. سالها قبل خرید و فروش مواد محترقه بسیار زیاد بود و انفجارها زیاد بود.

امسال مردم پایتخت احترام قائل شدند و گشتی که زدیم خبری از انفجارها نبود و قبل سنت ها عمل می کردند. چند نوجوان مصدوم شدند و در حال حاضر قادر به نسبت به سال گذشته نیستیم.

تا الان وضعیت رضایت بخش بوده است صدا و سیما یک هفته است که با سازمان همراه است و اقدامات خاصی در این خصوص صورت گرفته است.

امیدواریم امشب هم بدون تلفات جانی به پایان برسد و به همین تعداد اندک مصدومین ختم شود.
ظرفیت پاسخگویی در سامانه ۱۲۵ حدود سه برابر افزایش پیدا کرده است و با آمادگی کامل پاسخگوی شهروندان هستند.

از برخی از شهروندان گلایه داریم عده ای از مزاحمت های تلفنی دست بر نمی دارند که در چنین وضعیتی به عنوان تفریح مزاحم تلفنی برای ۱۲۵ می شوند.

ما به همکاران تاکید کردیم که مودبانه صحبت کنند و به آدرس و تلفن آنها دسترسی داریم و بر اساس قانون با آنها برخورد قضایی می شود.

افرادی که سنشان کم است اهمیت این کار را نمی دانند و به عنوان تفریح اقدام می کنند و مزاحم می شوند.

ایمنی را در زندگیمان وارد کنیم و مراعات کنیم که شاهد حوادث ناگوار نباشیم.

21:25/ تاکنون 66 نفر مصدوم به بیمارستان فارابی تهران مراجعه کرده‌اند/ یک زن میانسال به علت شدت جراحات بینایی خود را از دست داد.

21:15/ تکمیلی/ انفجار خیابان نیرو هوایی: این انفجار در حین ساخت مواد منفجره دستی رخ داده/ مصدوم آقا 27 ساله است که منجر به قطع 2 دست و 2 پا شده است مصدوم به بیمارستان امام خمینی (ره) منتقل شده است.

21/ قطع دست و پای جوانی در پیروزی/ مصدومیت 74 نفر در سراسر کشور
سخنگوی اورژانس کشور آخرین آمار مصدومان حوادث چهارشنبه‌سوری در سراسر کشور را تا ساعت 21 امشب، 74 تن اعلام کرد.

مجتبی خالدی با بیان این‌که تا به این لحظه 74 تن در حوادث چهارشنبه‌سوری سراسر کشور مصدوم شده‌اند، گفت: یک نوجوان نیز در پی این حوادث جان خود را از دست داد.

وی همچنین از وقوع حادثه‌ای شدید برای مردی 27 ساله در محله پیروزی تهران خبر داد و گفت: بر اساس انفجار مواد محترقه، دست و پای این مرد قطع شد.

نماینده سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران درباره عملیات‌ها و ماموریت‌های آتش‌نشانی در چهارشنبه‌سوری، اظهار کرد: از ساعت 17 تا 20  امروز، ماموران ایستگاه‌های آتش‌نشانی در سراسر پایتخت ۱۴۰ مورد ماموریت برای اطفاء حریق داشته‌اند.وی با بیان این‌که این ماموریت‌ها ناشی از حوادث چهارشنبه‌سوری بوده است، اظهار کرد: آتش گرفتن درخت و فضای سبز و همچنین ضایعات از جمله این حریق‌ها بوده است.

وی با اعلام این‌که در شهر تهران، آتش‌نشانان در آماده‌باش کامل هستند، گفت: استقرار عوامل آتش‌نشانی تا پایان مراسم چهارشنبه‌سوری در مناطق مخلف تهران ادامه خواهد داشت.

20.30/ مراسم چهارشنبه‌سوری در سراسر کشور در حالی آغاز شده ‌که گرچه حوادث و تلفاتی بر جای گذاشته، اما پیش‌بینی‌ها حاکی از این است که امسال چارشنبه‌سوری با خسارات کمتری نسبت به سال گذشته برگزار شود.

مراسم چهارشنبه‌سوری در سراسر کشور برگزار شده و تاکنون گزارش‌ها حاکی از مصدوم شدن حدود ۶۰ تن در سراسر کشور در حوادث این شب تا به این لحظه بوده‌است. همچنین یک نوجوان 14 ساله در جنوب تهران که از ناحیه سر و سینه آسیب دیده بود، فوت کرده است.

تمامی دستگاه‌های امدادی و انتظامی در کنار نیروهای خدماتی در سراسر کشور در حالت آماده‌باش هستند تا این شب با کمترین حادثه و خسارت پشت سر گذاشته شود.

فوت یک نوجوان و مصدومیت ۲۱ تن
قرارگاه مشترک پلیس تهران بزرگ از مرگ نوجوانی ۱۴ ساله در پی حوادث «چهارشنبه‌سوری» خبر داد.

به گزارش قرارگاه مشترک پلیس تهران بزرگ، بنابر آخرین گزارش‌ها در مجموع تاکنون ۲۱ نفر در حوادث «چهارشنبه‌سوری» در تهران مجروح شده‌اند که از این تعداد، ۱۲ تن در بیمارستان بستری شده و چهار مصدوم نیز در حال انتقال به بیمارستان هستند. پنج مصدوم نیز به شکل سرپایی خدمات درمانی دریافت کرده‌اند.

همچنین گزارش‌ها حاکی از این است که یک نوجوان ۱۴ ساله در پی این حوادث جان خود را از دست داده است.

به گزارش الف، سید جلال ملکی سخنگوی آتش نشانی تهران در جمع خبرنگاران حاضر در محل ستاد آتش نشانی تهران، گفت: ساعت ۱۹ انفجار در ساختمان مسکونی در خیابان پیروزی خیابان اول نیروی هوایی اعلام شد که دو ایستگاه به محل حادثه اعزام شدند.

وی افزود: حادثه در یک مجتمع ۵ طبقه رخ داد و در قسمت پشت بام ۴ جوان ۱۸ تا ۲۰ سال در حال ساخت مواد منفجره بودند که دچار حادثه شدند.

ملکی ادامه داد: در محل حادثه هر ۴ جوان دچار مصدومیت شده بودند که حال یک نفر از آنها وخیم گزارش شده است.سخنگوی آتش نشانی تهران با اعلام اینکه هر ۴ مصدوم از زیر آوار و آتش ناشی از انفجار مواد محترقه نجات پیدا کردند، افزود: هر ۴ مصدوم تحویل عوامل اورژانس حاضر در محل حادثه شدند و در حال حاضر نجات گران آتش نشانی در حال ایمن سازی محل حادثه هستند.

ملکی گفت: خوشبختانه حریق در این حادثه شدید نبود و مهار شد.

اولین مجروح چشمی چهارشنبه سوری یک تماشاچی آتش بازی بود
دقایقی قبل اولین مجروح حادثه چهارشنبه سوری که به علت انفجار مواد محترقه از ناحیه چشم دچار جراحت شده بود به بیمارستان فارابی تهران منتقل شد. 

این پسر 22 ساله در محله هلال احمر مشغول تماشای آتش بازی بود که پس از انفجار مواد محترقه، تعدادی سنگ به داخل چشمش می رود. 

پزشک بیمارستان پس از معاینه این فرد اعلام کرد او از ناحیه پلک مجروح شده و خوشبختانه جراحات او جدی نیست.

انفجار تیبا، مملو از ترقه در خیابان فرایبورگ اصفهان/ دو جوان ۲۵ ساله سوختند
سخنگوی سازمان آتش نشانی اصفهان گفت: به دنبال انفجار مواد محترقه غیر مجاز در خودروی تیبا دومین حادثه چهارشنبه آخر سال اتفاق افتاد.

محمد شریعتی با اشاره به دومین حادثه چهارشنبه اخر سال در اصفهان اظهار داشت: این حادثه در خودروی حامل مواد محترقه غیر مجاز در خیابان فرایبورگ اتفاق افتاد.

وی اضافه کرد: در این حادثه دو جوان حدود ۲۵ ساله به دلیل محبوس شدن در خودرو به شدت دچار سوختگی شدند.

۵۷ مصدوم حوادث چهارشنبه سوری
مجتبی خالدی سخنگوی اورژانس کشور، از مصدومیت ۵۷ نفر در حوادث چهارشنبه آخرسال خبر داد و گفت: ۴۳ مصدوم به مراکز درمانی منتقل و ۱۴ نفر در محل مداوا شده اند.

وی افزود: یک مورد آسیب شدید چشمی در ارومیه، دو مورد قطع انگشت در تهران و ارومیه و سه مصدوم بدحال در اراک داشته ایم.

خالدی ادامه داد: از صبح امروز تا کنون ۵۷ مصدوم در کشور گزارش شده است که ۵۰ نفر آنان مرد و ۷ نفر خانم بوده اند.

سخنگوی اورژانس کشور، بیشترین آسیب ها را سوختگی عنوان کرد و افزود: پارگی و بریدگی اندام ها از دیگر آسیب هایی بوده که گزارش شده است.
 
کلمات کلیدی : تلفات چهارشنبه‌سوری+چهارشنبه‌ سوری +آمار چهارشنبه‌سوری
 
صادق
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۴ ۱۹:۵۸:۰۶
چهارشنبه سوری یک آئین است، در حالی که متاسفانه در جامعه کنونی، چهارشنبه دقیقا به فضای خشونت و جنگ تبدیل شده است. صدای مهیب، ترس، استرس، فرار به خانه.... این چهارشنبه سوری است؟ این پاسداشت آئین های کهین ماست؟ خدایا به کجا می رویم آخر؟ (4204018) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۴ ۲۰:۵۸:۰۶
هیچ ایین نیست برو مطالعه کن یک چیز من در آوردی هست (4204083) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۴ ۲۱:۰۹:۵۷
این ترقه بازی ها از هر طرف که نگاه کنی یک کار بی عقلانه ای است. 1- آلودگی هوا، 2- مزاحمت برای دیگران، 3- هزینه چند میلیاردی در کشور، 4- صدمات و حوادث.

همسایه ما صد هزار تومان پول شارژ ساختمان بدهکار است، بعد می رود 200 هزار تومان ترقه می ترکاند.
اگر این هزینه های میلیاردی که هیچ سودی ندارد صرف امور عام المنفعه می شد چقدر خوب بود. (4204110) (alef-13)
 
Czech Republic
۱۳۹۵-۱۲-۲۴ ۲۲:۲۵:۳۱
شادی برای جامعه بسیار مهم و لازمه و جلوی بسیاری از مشکلات فردی و اجتماعی رو میگیره. همینطور جشنهای همگانی باعث تقویت همبستگی جامعه میشه. (4204214) (alef-13)
 
Canada
۱۳۹۵-۱۲-۲۴ ۲۱:۳۴:۳۷
همه دنیا از این مراسم و ترقه بازی دارند. در ایران ترقه نبود ولی‌ چون برخی‌ کلا مراسم را زیر سوال بردند و تلاش نکردند که آن را پاس دارند، مردمی که فرهنگ سازی نشده بودند، از روی دست مثلا جشنهای ترقه در چین، ترقه ، و آنهم باز هم به خاطر عدم تایید توسط مدیران، ترقه غیر قانونی‌ و دست ساز را رواج دادند و حالا گرهی که لازم نبود حتی با دست باز شود، چون اصلا وجود نداشت، حالا با دندان هم نمیتوانیم باز کنیم و جالب است که باز از هر فرصتی برای عدم تایید آن و محدود کردن آن خودداری نمی‌کنیم مانند فاجعه پلاسکو که برخی‌ خواستند با استفاده نا مناسب از آن، نظر منفی‌ خود در مورد این مراسم را پیش ببرند و طبیعی‌ است که عکس‌العمل آن هرگز جالب نبود. به جای در افتادن با واقعیت که نه برای یک سال یا چند سال، که برای چند هزار سال مردم آن را به هر دلیل انجام میدهند، سعی‌ کنیم آن مراسم را با فرهنگ سازی و در اختیار قرار دادن مواد قانونی‌ و استاندارد، به فاجعه تبدیل نکنیم. اگر این مراسم چند هزار سال است اجرا میشود، اطمینان داشته باشید، که نیاکان ما چه قبل از اسلام و چه بعد از اسلام، آن را مخالف مصلحت خانواده و جامعه خود نمی‌دانستند که اگر میدانستند، یک مراسم، تاب فرار چند هزار ساله از دست مخالفانش را نداشت (4204143) (alef-13)
 
Canada
۱۳۹۵-۱۲-۲۴ ۲۲:۵۰:۴۷
شما ملتی در دنیا پیدا نمیکنید که جشن آتش بازی، یعنی‌ در واقع جشن نور نداشته باشند. در چین حتی برای مراسم خیر و شرّ خود، از آتش بازی که همان جشن نور است و ترق، برای اعلام آن استفاده میکنند . در همه دنیا، از ژاپن تا آلمان و از فیلیپین تا برزیل، مردم آتش بازی دارند. کسانی‌ که تصور میکنند ، آتش بازی چهار شنبه صوری، الکی‌ محبوبیت دارد، کودکی خود را فراموش کردند. همه انسانها چیزی را که در کودکی خود از آن لذت می‌بردند و خاطرت خوبی‌ دارند، میخواهند به کودکان و نسل بعد از خود انتقال دهند. کسانی‌ که می‌گویند آتش بازی بی‌هوده است، و چرا اینقدر برخی‌ به آن علاقه دارند، مانند این است که خود را انکار میکنند و مثل این است که بگویند، چرا کودکان، از بستنی خوششان میاید؟ آیا کودکی را در دنیا می‌شناسید که از بستنی دوری کند! یا با احترام، مانند کسانی‌ هستند که به هر دلیل اعتقاد دارند انسان باید سبزی خوار باشد و این چنین کودکان خود را از حق فطری استفاده از مواد مقوّی و مغزی ، به دلیل اعتقاد خود، محروم میکنند و نتیجه آن را در فقر گسترده مردم هند که اعتقاد به سبزی خاری دارند، میبینیم. البته هیچ کس موافق نارنجک و صدای مهیب ، تحت عنوان جشن نیست همانطور که همه کودکان از صدای انفجار وحشت میکنند، ولی‌ همان کودکان از صدای ترقه و یا دیدن نور زیاد ناشی‌ از آتش بازی در آسمان به وجد میاید. اگر کم کاری هست، از عدم فرهنگ سازی و مدیریت مدیران فرهنگی جامعه است، نه بدی یک جشن مفرح. متأسفانه برخی‌ اعتقادات و جریانها، میخهدن این جشنها را به نفع خود یا به ضرر خود، مصادره کنند. شاکله این جشنها تفریح و داشتن اوقات خوب است و اگر با آئینی همزمان شده، دلیل ٔبر هم راهی‌ با آن نیست. کسانی‌ که می‌گویند نباید جشن داشت، مانند کسانی‌ هستند که می‌گویند چه ارزشی دارد که وقت خود را هدر فوتبال دهیم و برویم در سرما و گرما، فوتبال یا سایر ورزش‌ها را ببینیم. هیجان، شادی و... قسمتی‌ از زندگی‌ است. با حذف این جشنها و سرگرمیها، ما با آدم آهنی تفاوتی نخواهیم داشت و انسان آدم آهنی نیست. (4204248) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۲۴ ۲۳:۳۰:۳۴
چهارشنبه سوزی ؛ نماد وحشت است
توهین به انسانیت است
اهانت به فرهنگ و ادب است
چهارشنبه سوری ، یک دروغ بزرگ است
کاسبان چهارشنبه سوری سوار بر مرکب جهل و توهم هستند
___________________________________________________________________________________ (4204290) (alef-13)
 
ریزبین
Germany
۱۳۹۵-۱۲-۲۵ ۰۱:۰۴:۴۵
آیین یعنی من دراوردی
شاید هم ما دراوردی و ... (4204368) (alef-13)
 
ریزبین
Germany
۱۳۹۵-۱۲-۲۵ ۰۱:۱۲:۵۹
آیین‌ها کارهای نمادین، متعارف و مرسومی هستند که در جامعه‌های انسانی برای بهره گرفتن از نیروهای فراطبیعی انجام می‌شوند.[۱]

رهبری و اجرای آیین‌ها می‌تواند به دست افراد خاص آن جامعه (مانند کاهنان، غیب‌گویان، جادوگران و ساحران و شمن‌ها) انجام شود و یا افراد عادی نیز آن را انجام دهند. همچنین ممکن است آئین‌ها به طور آشکار و یا در خفا انجام شوند.[۱]

ریشهٔ این واژه از زبان ترکی و از واژه اویون Oyun به معنی رقص بوده است . با توجه به اینکه در گذشته تمامی مراسم مربوط به ماوراءالطبیعه با رقص همراه بوده، در حال حاضر این لغت به معنی مراسم نیز کاربرد یافته و به فارسی وارد شده است (4204374) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۲۴ ۲۲:۱۷:۵۲
و چه مضحک است گل گذاشتن چنین مردمی برای جان باختگان پلاسکو ! (4204200) (alef-13)
 
Czech Republic
۱۳۹۵-۱۲-۲۴ ۲۲:۲۴:۲۸
این مشکل از وقتی شروع شد که یک عده خواستن آیینهای ملی رو حذف کنن و یک عده هم آیینهای اسلامی رو! (4204210) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۵ ۱۱:۳۵:۱۱
اگر هم آیین باشه آیین خیلی مزخرفه باید حذف شه
آدم می ره کشور ها اوروپایی اونهام جشن آتیش دارن بسیار هم زیباست
والا این جا وحشی بازیه (4204854) (alef-11)
 
م
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۵ ۱۲:۳۰:۴۸
همه آیین ها را پاس داشتیم مونده همین یک
نه والله (4204979) (alef-11)
 
محمدرضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۵ ۱۹:۴۱:۴۹
یادش بخیر قدیما شب چهارشنبه سوری می رفتیم مراسم قاشق زنی - خلاف سنگین جوانها هم روشن کردن بوته کوچکی از آتش بود بدون اینکه مزاحمتی برای دیگران ایجاد شود وپس از آن شب نشینی و خوردن آجیل مخصوص در کنار بزرگترها و... حالا از آن سنت اصیل و رسم دیرینه و کهن جوانان امروز فقط پرتاب نارنجک و مردم آزریش را یاد گرفته اند. و متأسفانه کسی به حرف بزرگترها هم اهمیتی نمیدهد و فکر می کنند این یک جور شادی و تخلیه هیجان جوانی است.
حیف که از فرهنگ پرتمدن ایرانی دور شدیم. (4205951) (alef-11)
 
Ukraine
۱۳۹۵-۱۲-۲۴ ۲۰:۰۰:۲۴
مسئولانی که وسایل استاندارد در اختیار مردم قرار ندادن یا اینکه امکان مناسب برای اینکار آماده نکردن باید پاسخگو باشن! (4204024) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۵-۱۲-۲۴ ۲۰:۳۳:۲۱
نادانی یک جمع ربطی به مسئولین نداره. قدری هوشمندی و احساس مسئولیت اجتماعی نیازه که نداریم (4204063) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۴ ۲۰:۴۳:۰۹
نفهمی و ندانم کاری یک عده مردم چه ربطی به مسیولین داره مرده شور این سنت و آیین رو ببرن که همش باعث اعصاب خوردی و دردسره (4204069) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۵ ۰۱:۰۶:۱۸
به خودت مسلط باش حالا چرا انقد عصبی ...؟!!!! (4204369) (alef-13)
 
Ukraine
۱۳۹۵-۱۲-۲۴ ۲۱:۵۸:۳۴
این موضوع واقعا به نظر من هم به مسیولین ربطی نداره. ببخشید ولی مردم ما انگار تربیت ناپذیر شدند. ولی پلیس اگر درست برخورد میکرد درست میشد. همه جای دنیا پلیس ها جذبه دارند ولی اینجا اصلا (4204166) (alef-13)
 
Ukraine
۱۳۹۵-۱۲-۲۴ ۲۲:۰۱:۳۳
واقعا متاسفم. از دو روز قبل اعلام کردند برخورد میکنیم و..... حالا اینجا صداهایی میاد که واقعا در حد بمبه. اینطوری حرف پلیس هم خریدار نداره در اینده وقتی جذبه نداره. واقعا من که افرادی که ارامش امشبمونو گرفتند حلال نمیکنم (4204173) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۴ ۲۲:۴۴:۴۵
هیچ توجیهی وجود ندارد. ندادند که ندادند. غلط می کنند با آسایش و سلامت سایرین بازی کنند. (4204242) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۴ ۲۳:۲۶:۴۰
بابا اون قدیما یه آتیش روشن میکردن روش میپریدن تمام شد رفت؛الان نارنجک و..... بقول میثاقی مگه جنگه (4204284) (alef-13)
 
گنبدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۴ ۲۰:۰۹:۱۳
وقتی بخوایم از خودمون حرف بزنیم باد به غبغب میندازیم و میگیم ما ایرانی ها ... فلانیم، فرهنگ چندهزار ساله داریم... ولی وقتی به مرحله اجرا میرسیم می بینیم هیچی نیستیم.
فرهنگ با مدت سکونت و قدمت سکونت در یک جلگه به وجود نمیاد، با تفکر و تعقل بوجود میاد.
این همسایه ما عقده های دوران کودکیش متبلور شده در ترقه های پرسر و صدای بلند ضبط ماشینش طوری که کوچه رو گذاشته روی سرش.
آدم نمیدونه چی بگه بخدا. (4204033) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۴ ۲۰:۱۶:۵۸
ایین نیاکان اتش پرست است نه ایین محمدی (4204042) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۴ ۲۱:۴۴:۱۴
شما که هر چی بهت بگن عین طوطی تکرار میکنی؟ ببخشینا
یعنی میفرمایین ما نا مسلمانیم؟!؟؟
خب صدام هم چنین ادعای نامربوطی داشت (4204155) (alef-13)
 
امیر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۴ ۲۱:۵۳:۲۰
گذشته از اینکه زرتشتی‌ها آتش‌پرست نیستند، این به‌اصطلاح آیین ربطی به اونها نداره، زرتشتی‌ها پریدن از روی آتش رو بد می‌دونن. (4204162) (alef-13)
 
Canada
۱۳۹۵-۱۲-۲۴ ۲۲:۱۰:۵۱
محدودیت نتیجش می شه افراط. برای همین این قضیه به مسولین مربوط میشه. ما بچه بودیم به زیبایی مراسم چهارشنبه سوری داشتیم. چی شد به اینجا کشیده شد؟؟؟؟؟ (4204192) (alef-13)
 
Czech Republic
۱۳۹۵-۱۲-۲۴ ۲۲:۲۷:۵۸
اکثر قریب به اتفاق افرادی که چهارشنبه سوری رو برگزار میکنن هیچ عقیده ای به دین زرتشت یا مقدس بودن آتش ندارن! خیلی از کشورهای خارجی هم جشنهای آتش بازی گسترده سالته دارن به مناسبتهای مختلف مثل سال نو! (4204222) (alef-13)
 
ناصر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۵ ۰۰:۵۳:۱۵
به جای اینکه جرندیات یه عده مسلمان افراطی رو تکرار کنی برو یه مقدار

از منابع بی طرف مطالعه کن . این مراسم چهرشنبه سوری ناشی از فرهنگ

آتش پرستی نیست . نیاکان ما معتقد بودن که آتش بزرگترین کشف بشره

و زندگی انسان رو دگرگون کرده . به همیت دلیل در آتش کده ها همیشه آتش

رو روشن نگه می داشتن و در مراسم چهارشنبه سوری از روی آتش

می پریدن و اون شعر معروف رو می خوندن .

اگه چند سالی میشه که اون مراسم فرهنگی زیبا جاشو داده به آتیش بازی

با ترقه و فشفشه ی چینی باید دلیلش رو از مسوولینی بپرسی که با

سومدیریت در تمام زمینه ها جامعه رو در منجلاب فرهنگی فرو بردن .

نسل جوانی که هیچ تفرحی نداره در چنین مواقعی و به بهانه ی شادی

و جشن و ... اون انرژی فروحورده رو به بدترین شکل ممکن نشون میده (4204358) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۵ ۰۳:۴۹:۴۴
نابغه...اتش در زرتشت نشان پاكيه نه خدا (4204414) (alef-11)
 
France
۱۳۹۵-۱۲-۲۵ ۲۰:۳۹:۵۳
حتی زرتشتیها هم آتش رو نمیپرستن و فقط آتش رو مقدس میدونن. (4206035) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۴ ۲۰:۳۲:۲۵
اتفاقا مسئولین در شبهای چهار شنبه سوری میتونن یه امار دقیق از افراد با آی کیو پایین بگیرن چرا که بعد از این همه تصاویر وحشتناک از اسیبهای این نارنجک بازیها باز هم یه عده در حد مرگ اقدام به ترقه افکنی می کنند !!! (4204061) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۴ ۲۰:۵۸:۵۹
همان طیفی که مدام از فرهنگ ۲۵۰۰ ساله ! و تمدن باستان ! و وطن دم می زنند ، با این کارها ، وجهه کشور را خراب می کنند ، جدا از ازاری که برای عابران ایجاد می کنند. (4204085) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۴ ۲۰:۵۹:۳۲
فرهنگ و تمدن کهن ایرانی ،اینه؟!!! (4204088) (alef-13)
 
Czech Republic
۱۳۹۵-۱۲-۲۴ ۲۲:۲۹:۱۳
مشکل از اونجایی شروع شد که چهارشنبه سوری تبدیل به لج و لجبازی شد و از آیین اصلیش دور شد وگرنه در قدیم هیچوقت اینجور نبود! (4204223) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۴ ۲۱:۰۴:۱۱
تا الان که به پویش نه به چهارشنبه سوری مردم خیلی احترام گذاشتن. واقعا میدان جنگ هم اینطوری نیست (4204100) (alef-13)
 
بهرام
۱۳۹۵-۱۲-۲۴ ۲۱:۰۹:۲۳
این همه اگاهی میدهند و می بینند چقدر افراد سالهای گذشته کور شدند اسیب دیدند وفوت کردند بازم دست بردار نیستند همان بهتر از این راه ان دسته از جمعیت که از نظر فکری وعقلی مشکل دارند کم شود (4204108) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۴ ۲۱:۱۶:۱۷
شدیدا توصیه میکنم برید از افغانستان فرهنگ یاد بگیرید. حداقل اونها بهتر از ما نوروز رو جشن میگیرن (4204120) (alef-13)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۱۲-۲۴ ۲۱:۲۳:۲۰
مگه جنگ شده؟ آخه چرا اینها با خودشون این کارها را می کنن؟ به ولله اینها عقل ندارند ! (4204130) (alef-13)
 
Canada
۱۳۹۵-۱۲-۲۴ ۲۱:۴۵:۰۷
در دوران بچه گی من شب چهارشنبه سوری اصلا از این خبر ها نبود، یک جشن شاد خانوادگی بود؟ چی شد که به اینجا رسید؟ در این مدت چه عاملی این جشن رو به جنگ تبدیل کرد؟ (4204157) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۵-۱۲-۲۴ ۲۱:۵۸:۵۲
سنت قدیمی چهارشنبه سوزی. (4204168) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۴ ۲۲:۱۰:۱۱
مشهد که بارندگی باعث شده ترقه ها عمل نکنه و چهارشنبه سوری بهتری شده نسبت به سال های قبل (4204191) (alef-13)
 
ل
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۴ ۲۲:۱۹:۵۷
دولت بهتر است مانند کشورهای غربی در زمان سال نو اپها،در محدوده هایی بصورت کنترل شده نه آتش بازی بلکه نمایشی از آتش کنترل شده را برای این افراد به اجرا گذارد .گرچه ماهیت آتش بازی در چهارشنبه سوری اشتباه است اما بین بد و بدتر می‌شود اقدامی با عواقب کمتر انجام داد...مشکل ما فرهنگیست...ب ای آرامش هم احترام قایل نیستیم...برای جان و سلامت خود احترام قایل نیستیم ...متاسفانه عملکرد مسعولین بدلیل مواردی نظیر عدم برخورد با فسادهای مالی و سو مدیریت و اشراف گرایی نوکیسگان باعث شده دیگر چندان مورد اعتنا حتی در مورد حرفهای درست هم واقع نشوند و حرف خریدار نداشته باشد. (4204203) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۴ ۲۲:۳۰:۰۶
جهنم كه دستش قطع شد (4204225) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۴ ۲۳:۱۸:۵۴
نمیدونم اونایی که سر تا پاشون میسوزه چکار میکنن!!!!!من خودم هرسال چهارشنبه سوری شرکت میکنم واقعا میشه بدون کشته و زخمی این روز رو برگزار کرد (4204277) (alef-13)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۱۲-۲۵ ۰۰:۳۷:۰۲
از تحریریه الف عاجزانه درخواست می کنم نظر مرا منتشر کند . این حوادث هر ساله تکرار می شود و عده ای بی گناه قربانی بی کفایتی مسئولین نظم و امنیت عمومی کشور واقع می شوند . فقط در مصاحبه های مسئولین حرف های واهی و غیر واقعی می شنویم که اصلا اجرایی نمی شود . الان از نیمه شب گذشته منطقه ما مثل شهر حلب و رقه صداهای انفجار های مهیب به گوش می خورد . سئوال من از وزیر کشور و فرمانده نیروی انتظامی و قوه قضاییه و دیگر مسئولین این است امشب جند نفر را دستگیر کردید ؟ چند نفر را روانه بازداشتگاه کردید که به قول توخالی خودتان تا آخر تعطیلات مهمان شما باشند . هر قطره خونی که از بینی یک شهروند ایرانی به ناحق ریخته شود شماها مسئول هستید .
خداوندا ناراحتی که امشب بسیاری از مردم ما متحمل شدند نصیب کسانی کن که شاید مسئولیت داشتند ولی از کنار آن به راحتی گذشتند . آمین (4204337) (alef-13)
 
از تبریز
United Kingdom
۱۳۹۵-۱۲-۲۵ ۰۰:۳۸:۲۰
چرا جلوی فروش مواد محترقه و منفجره گرفته نمیشه؟؟
سرتاسر خیابان ها امسال خیلی آزادانه و ریلکس مشغول فروش مهمات جنگی بودن! (4204338) (alef-13)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۱۲-۲۵ ۰۰:۴۰:۲۲
الان اینجا در منطقه ما وضعیت جنگی حکمفرماست زمان جنگ آزیر می کشیدند چند تا بمب می افتاد و لی الان چند ساعت است آرامش نداریم (4204343) (alef-13)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۱۲-۲۵ ۰۰:۴۶:۴۵
آقای وزیر کشور . اینجا ایران و تهران و حوزه مسئولیت شماست . لطفا به حوزه مسئولیت تان التفات بفرمایید ما امنیت نداریم (4204352) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۵ ۰۱:۳۷:۴۹
خلایق هر چه لایق ! این همه میگن نکن نکن نکن باز میرن بمب میندازن . بدبخت اتش تشان ها که باید جور حماقت بقیه رو بکشن (4204386) (alef-13)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۵ ۱۲:۳۸:۱۶
نیروی انتظامی باید با بازبینی دوربین ها همه اونا رو بگیره تا شاید درست شه (4205002) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.