توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 476976
کشندگی ۷۰درصدی ابتلا به تب کریمه‌کنگو / ضرورت خود مراقبتی
تاریخ انتشار : دوشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۰۳
مدیرکل دامپزشکی استان کرمانشاه، بر لزوم خود مراقبتی افراد برای پیشگیری از ابتلا به تب کریمه‌کنگو تاکید کرد و گفت: کشندگی مبتلایان به این بیماری تا ۷۰ درصد است.

نادر پرور در گفتگو با مهر، در خصوص بیماری تب کریمه کنگو و اقدامات انجام شده در استان برای مقابله با این بیماری گفت: این بیماری  یکی از خطرناکترین بیماری های مشترک بین انسان و دام است.

وی با بیان اینکه بیماری تب کریمه کنگو در دام علائم مشخصی ندارد، افزود:  این بیماری در افراد مبتلا تا ۷۰ درصد کشنده است.

 مدیر کل دامپزشکی استان کرمانشاه با بیان اینکه بیماری تب کریمه کنگو این روزها نگرانی‌هایی در بین مردم ایجاد کرده است، گفت: خود مراقبتی یکی از مهمترین راه های پیشگیری از این بیماری است.

پرور به عموم مردم اطمینان داد؛ چنانچه گوشت مصرفی خود را از مراکز معتبرخریداری و قبل از استفا ده به مدت ۱۸تا۲۴ساعت در دمای صفر تا ۴ درجه یخچال نگهداری کنند وسپس مصرف کنند جای هیچ گونه نگرانی نیست.

این مسوول از متقاضیان خرید دام زنده در خواست کرد دام مورد نیاز را از مراکز مطمئن خریداری کنند و چناچه بر روی بدن دام حشره ای دیده شده به آن دست نزنند.

وی افزود: در هنگام ذبح دام و قطعه قطعه کردن لاشه آن حتما از دستکش استفاده کرده واجزا دام را قبل از مصرف وکردن حتما به مدت ۱۸تا۲۴ساعت در دمای صفر تا چهار درجه یخچال نگهداری کنند.

مدیر کل دامپزشکی استان کرمانشاه علائم تب کریمه کنگو در انسان را سردرد، گلودرد، تهوع، اسهال خونی، وجود دانه‌های قرمز رنگ بر روی سینه، دست و پا عنوان کرد وافزود: درصورت بروز این علائم سریعا به پزشک مراجعه کنید.

وی میزان مرگ ومیر را در صورت رعایت نکردن موارد استفاده صحیح از گوشت ومشقات آن و مبتلا شدن به بیماری تب کریمه کنگو تا۷۰ درصد عنوان و تاکید کرد: درهنگام خرید گوشت به مهر سازمان دامپزشکی دقت داشته باشید.

وی از مقابله با کنه‌ها به عنوان اولویت‌های این اداره کل به خصوص در فصل تابستان یاد کرد و گفت: این موضوع در دستور کار ما است و ما بحث سم‌پاشی مناطق مرزی و پر خطر را در دست اقدام داریم.

پرور تاکید کرد: جهت پیشگیری و مقابله با این بیماری، خود دامداران نیز باید هر ۲ هفته یکبار بدن دام و جایگاه نگهداری دام را سم‌پاشی کنند که مبارزه‌ مستقیمی با کنه‌ها باشد.

وی افزود: جایگاه نگهداری دام و اصطبل‌ها باید کاملا بهداشتی بوده و سقف، کف و دیواره‌ها سیمانی باشد که به راحتی بتوان با کنه‌ها مقابله و مبارزه کرد، چرا که در غیر اینصورت ممکن است کنه‌ها حین سم‌پاشی در درز و شکاف دیوارها پنهان شوند و سم‌پاشی هیچ تاثیری نداشته باشد.

مدیرکل دامپزشکی استان کرمانشاه تاکید و خاطرنشان کرد: برای پیشگیری از این بیماری هم باید مبارزه با ناقلین و هم افزایش سطح آگاهی مردم در دستور قرار گرفته است و مردم در هنگام خرید گوشت نسبت به موراد مورد تایید دامپزشکی اقدام کنند که خدای ناکرده درگیر این بیماری نشوند.
 
کلمات کلیدی : دامپزشکی + تب کریمه کنگو + گوشت قرمز
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.