توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 305579
آمانو: ایران به تعهدات خود عمل کرده است
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۷ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۱۶
«یوکیا آمانو» مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در گفت وگو با روزنامه «ال پاییس» اسپانیا گفت: ایران به تعهدات خود در توافق هسته ای عمل کرده است.

به گزارش ایرنا، آمانو که روز دوشنبه به طور مخفیانه به اسپانیا سفر کرده بود، در این مصاحبه که روز چهارشنبه منتشر شد تصریح کرد «اکنون ایران در حال عمل به تعهدات خود در توافق هسته ای است.» این روزنامه نوشت: مدیرکل آژانس که در زمان مصاحبه حداکثر احتیاط دیپلماتیک را رعایت می کرد، در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا می تواند میزان همکاری ایران پس از توافق هسته ای را توصیف کند، گفته «می توانم بگویم که ایران به تعهداتش عمل کرده است.»

آمانو همچنین گفت که در ایران از پارچین بازدید کردیم... نمونه هایی جمع آوری شد و اکنون درحال آزمایش آن هستیم. وی گفت که هنوز نمی داند نتیجه این آزمایشات چیست. 

آژانس بین المللی انرژی اتمی ۲۳ مهرماه با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران همکاری لازم در زمینه ارزیابی فعالیت های هسته ای گذشته این کشور را انجام داده است. آژانس اعلام کرد ایران تمام آنچه را که برای ارزیابی فعالیت های هسته ای این کشور لازم بوده در اختیار این نهاد بین المللی قرار داده است.

ارزیابی آژانس بین المللی انرژی اتمی در خصوص فعالیت های گذشته هسته ای ایران باید تا روز ۱۵ دسامبر (۲۴ آذر) نهایی شود.
علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران ۲۲ تیرماه با یوکیا آمانو تفاهمنامه ای را در وین امضا کرد.

به گفته صالحی، این تفاهمنامه دارای ضمیمه ای بود که در واقع یک نقشه راه محسوب می شد و این ضمیمه نیز مورد توافق دو طرف قرار گرفت.

یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی ۲۹ شهریورماه در سفری یک روزه به تهران ضمن دیدار با رئیس جمهوری، وزیر امور خارجه، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و اعضای کمیسیون برجام مجلس، از سایت پارچین بازدید تشریفاتی داشت.
 
کلمات کلیدی : آمانو، برجام
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.