نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 448530
آمانو: ایران در حال اجرای توافق هسته‌ای است
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۲۷
مدیرکل آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی با تأکید بر اینکه ایران در حال اجرای توافق هسته ای است و آژانس نیز به نظارت و راستی‌ آزمایی آن ادامه می‌ دهد گفت: «برجام» مؤثر و کارساز بوده است.

به گزارش مهر «یوکیا آمانو» مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «بی بی سی» به ارائه توضیحاتی درباره توافق هسته ایِ ۱۴ جولای سال ۲۰۱۵ (۲۳ تیرماه ۱۳۹۴) میان ایران و کشورهای ۱+۵ موسوم به «برجام» پرداخت.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در پاسخ به سئوال مجری این شبکه درباره هرگونه توافق و یا تماس این نهاد با دولت جدید آمریکا گفت: تا کنون تماسی با دولت جدی آمریکا نداشته ایم؛ اما امیدوارم بتوانم به زودی با «رکس تیلرسون» وزیر خارجه آمریکا ارتباط برقرار کنم و البته از این امر نیز کاملاً اطمینان خاطر دارم.

«یوکیا آمانو» به سئوال مجری درباره انتقادهای ترامپ به توافق هسته ای با ایران اینگونه جواب داد: سازمان بین المللی انرژی اتمی (IAEA) یک نهاد فنی است و بر این اساس ما بر واقعیات تمرکز داریم. ایران در حال اجرای توافق هسته ای است. آژانس نیز به نظارت ها و راستی آزمائی های خود در این زمینه ادامه می دهد.

وی در ادامه تصریح کرد: ما نه گمانه زنی می کنیم و نه در این خصوص نگرانی داریم. ما با آمریکائی ها نیز در این باره صحبت خواهیم کرد.

«یوکیا آمانو» مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «بی بی سی» درباره برجام به صراحت گفت : برجام مؤثر و کارساز بوده است و ما حدوداً بیش از یک سال است که در حال اجرای آن هستیم.

او اولویت خود در آژانس را اینگونه مطرح کرد: توافق هسته ای با ایران برای ما مهم است. در عین حال مسأله کره شمالی و امنیت هسته ای را نیز پیش روی خود داریم.

مدیر این نهاد بین المللی درخصوص امنیت هسته ای خاطر نشان کرد: امنیت هسته‌ ای به این معنی است که از قرارگرفتن مواد هسته‌ ای در دست تروریست‌ ها جلوگیری شود. جلوگیری از وقوع چنین امری بر عهده کشورها است اما آژانس به آنها در این زمینه کمک می‌ کند.

آمانو درباره برنامه هسته ای کره شمالی نیز گفت: نظارتی از راه زمین بر این کشور نداریم؛ اما همچنان از طریق تصاویر ماهواره‌ ای بر فعالیت های هسته ای کره شمالی نظارت داریم.

«یوکیا آمانو» مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در این مصاحبه تلویزیونی افزود: مسأله کره شمالی نگران کننده است زیرا آزمایشات هسته‌ ای این کشور در سال گذشته برای دومین بار به انجام رسید و همچنین آنها به آزمایش های موشکی خود ادامه می‌ دهند؛ بنابراین این کشور تهدیدی برای آسیا و فراتر از آن است.
 
کلمات کلیدی : آمانو+برجام +ایران
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۵ ۱۹:۱۵:۱۲
چرا اینهارو به اون مرتیکه ترامپ حالی نمی کنید؟ (4173926) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.