توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 424939
آمانو یکشنبه به تهران می‌آید
تاریخ انتشار : شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۰۰
مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی اوایل هفته آینده به ایران سفر می کند.

به گزارش تسنیم، آژانس بین المللی انرژی اتمی در بیانیه ای اعلام کرد یوکیا آمانو یکشنبه 28 آذر برای گفتگو با مقامات بلندپایه ایران به تهران سفر می کند.

در این بیانیه آمده است که این سفر بخشی از تماس های در سطوح بالا بین آژانس بین المللی انرژی اتمی و ایران است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در این بیانیه اعلام کرده: مدیرکل آژانس در تهران در باره اجرای تعهدات ایران بر اساس برجام گفت‌وگو می کند.

به گزارش العالم، سفر آمانو در حالی انجام می‌شود که مقام‌های ایران در روزهای گذشته تمدید 10 ساله «قانون تحریم‌های ایران» در آمریکا را نقض «برجام» دانسته‌اند.

کنگره آمریکا اول آذرماه سال جاری این طرح را پس از تصویب برای «باراک اوباما»، رئیس‌جمهور آمریکا ارسال کرد. اوباما در مهلت 10 روزه‌اش برای تصمیم‌گیری درباره ایران طرح آن را وتو نکرد تا به قانون تبدیل شود.

این در حالی است که مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که وظیفه نظارت بر حسن اجرای «برجام» را به عهده دارد، در آخرین گزارش فصلی خود در ماه گذشته پایبندی ایران به این توافق هسته‌ای را تأیید کرد.

آمانو علی‌رغم این تصریح کرده بود میزان ذخائر آب سنگین ایران اندکی از محدودیت‌های تعیین‌شده در توافق هسته‌ای فراتر رفته است.
با وجود این منابع دیپلماتیک مدتی بعد با استناد به گزارشی محرمانه از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تصریح کردند ایران در راستای عمل به تعهداتش یازده متریک تُن از ذخائر آب سنگین خود را به خارج از کشور انتقال داده است. 

گزارش محرمانه آژانس، همچنین با بیان اینکه «انتقال این میزان آب سنگین ذخائر آب سنگین ایران را به زیر 130 تُن می‌رساند» تأکید شده که ایران به آژانس اطلاع داده که این محموله روز 19 نوامبر از کشور خارج شده است.
 
کلمات کلیدی : آمانو+برجام+ایران+سفر آمانو به ایران
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.