توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 396107
اظهارات جدید آمانو درباره ایران و برجام
تاریخ انتشار : دوشنبه ۵ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۴۴
مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: ارزیابی شفاف و واقعی آژانس در خصوص برنامه هسته‌ای گذشته ایران برای هموار کردن مسیر اجرای توافق هسته‌ای حیاتی و ضروری بود.

به گزارش ایسنا، یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بخش‌هایی از بیانیه آغازین خود در شصتمین کنفرانس عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که دقایقی پیش در وین آغاز شد گفت: آژانس در طول سالیان گذشته با حساس‌ترین مسائل بین‌المللی شامل راستی‌آزمایی هسته‌ای در عراق، ایران و جمهوری خلق کره مواجه بوده است. عملکرد آژانس در سال ۲۰۰۵ با دریافت جایزه صلح نوبل که مشترکا به آژانس و محمد البرادعی، مدیرکل وقت دیده‌بان هسته‌ای سازمان ملل اعطا شد مورد تایید ویژه قرار گرفت.

بر اساس گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، آمانو افزود: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از سال ۲۰۰۳ تاکنون در موضوع ایران فعالیت کرده و برنامه هسته‌ای این کشور را مورد راستی‌آزمایی قرار داده و به طور منظم در خصوص اجرای توافق‌نامه پادمانی ایران با آژانس و قطع‌نامه‌های مربوطه شورای امنیت سازمان ملل گزارش داده است.

وی هم‌چنین گفت: سال گذشته ما درباره فعالیت‌های هسته‌ای گذشته ایران یک ارزیابی شفاف و واقعی ارائه دادیم. این گزارش آژانس برای هموار کردن مسیر این پیروزی دیپلماتیک که سال گذشته در قالب برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) حاصل شد، ضروری و حیاتی بود. ما اکنون نیز در حال راستی‌آزمایی و نظارت بر تعهدات مرتبط هسته‌ای ایران طبق این توافق هستیم.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکید کرد: این حقیقت که آژانس از اطمینان تمام طرف‌های این مسأله بسیار پیچیده بهره‌مند شد، احترام به حرفه‌ای بودن و به ویژه احترام به بازرسان آژانس است.

آمانو در ادامه سخنانش با اشاره به برنامه هسته‌ای جمهوری خلق کره که در سال جاری دو آزمایش هسته‌ای را انجام داده است را گفت که این موضوع هم‌چنان یکی از نگرانی‌های جامعه بین‌الملل و تهدیدی رو به گسترش علیه صلح و امنیت در شمال شرق آسیا و فراتر از آن است. آژانس بر آمادگی خود برای از سرگیری اقدامات راستی‌آزمایی در جمهوری خلق کره در صورتی که تحولات سیاسی امکان آن را فراهم کند تاکید دارد.

او در بخش دیگری از این بیانیه گفت: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به دستاوردهای خود افتخار می‌کند اما هنوز چالش‌هایی وجود دارد. راستی‌آزمایی و نظارت در ایران به تازگی آغاز شده و تا سال‌های بسیاری در آینده ادامه دارد. برنامه هسته‌ای جمهوری خلق کره نیز همچنان یک نگرانی بزرگ است.

شصتمین کنفرانس عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با حضور نمایندگان و مقامات عالی‌رتبه انرژی هسته‌ای از ۱۶۸ کشور عضو، پیش از ظهر امروز در مقرر آژانس در وین آغاز شد.

علی‌اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران در صدر هیاتی از سازمان انرژی اتمی در این کنفرانس عمومی حضور دارد.

اعضای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در این نشست پنج روزه، اقدامات سال گذشته آژانس را مورد بررسی و درباره موضوعات آینده و هم‌چنین بودجه آژانس گفت‌وگو خواهند کرد.

در این کنفرانس پنج روزه هم‌چنین مسائل مختلف مرتبط با استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای، تعیین بودجه، انتخاب اعضای شورای حکام، گزارش‌های مدیرکل آژانس و اجرای پادمان‌های آژانس مورد بحث و گفت‌وگو قرار می‌گیرد.
 
کلمات کلیدی : آمانو+برجام+ایران
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.