نظر منتشر شده
۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 415058
واکنش واشنگتن به اظهارات امروز آمانو درباره ایران
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۲۰
هیئت آمریکایی در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از ایران خواست که هرچه زودتر آب سنگین مازاد بر سقف برجام را از کشور خارج کند.

به گزارش فارس، هیئت آمریکایی در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز پنج‌شنبه با صدور بیانیه‌ای تأکید کرد که ایران باید آب سنگین مازاد بر سقف مقرر در توافق هسته‌ای را به خارج از کشور منتقل کند.
 
بر اساس توافقی که پارسال میان ایران و گروه موسوم به 1+5 به دست آمد، قرار است میزان ذخایر آب سنگین ایران از 130 متریک تن فراتر نرود.
 
بر اساس متن توافق هسته‌ای، ایران باید در صورت عبور از این سقف، مقادیر مازاد را به خریداران خارجی بفروشد.
 
در حالی که طبق توافق تعهد رسمی ایران به فروش گذاشتن مقدار مازاد است، اما در بیانیه واشنگتن گفته شده که این اقدام کافی نیست و تهران باید آب سنگین را از کشور خارج کند.
در گزارش تازه «یوکیا آمانو» مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی عنوان شده است که ذخایر آب سنگین ایران به 130/1 متریک تن رسیده، اما تهران اعلام کرده که قصد دارد به زودی بخشی از این ذخایر را به خارج از کشور منتقل کند.
 
نماینده آمریکا در بخشی از بیانیه‌اش ضمن توصیه به ایران برای اجرای کامل این تعهد، گفته است: «ما اعلامیه ایران مبنی بر موجود بودن آب سنگین برای فروش را به اطلاع کشورهای عضو رسانده‌ایم. اما چنین اقدامی به معنی اجرای تعهدات برجامی ایران نیست. ایران در برجام متعهد شده است که بیش از نیازی که در این توافقنامه اعلام شده، آب سنگین ذخیره نکند.»
 
این بیانیه می‌افزاید: «هرگونه آب سنگین مازادی (بر سقف تعیین‌شده در برجام) نباید در ایران باقی بماند. همانطور که به صراحت در برجام اعلام شده، اگر ایران سعی کند با "در معرض" فروش قرار دادن آب سنگین مازاد سقف را رعایت کند، این آب سنگین باید در عین حال "به خریدار بین‌المللی تحویل داده شود." اینکه تنها به کشورها اطلاع داده شود که آب سنگین به فروش گذاشته شده، بدون آنکه این آب از ایران خارج شود، به معنی اجرای تعهدات نخواهد بود.»
 
امروز آمانو هم در سخنرانی‌اش به ایران توصیه کرد که به توافق هسته‌ای به طور کامل پایبند باشد. وی با این حال تصریح کرد که تهران به طور کامل آژانس را در جریان وضعیت برنامه هسته‌ای خود قرار داده و قرار است به زودی آب سنگین مازاد از این کشور خارج شود.
 
کلمات کلیدی : آمانو+برجام+ایران+واشنگتن
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۷ ۲۲:۳۳:۵۶
فقط ما باید به تعهدات عمل کنیم چون چیزی نداریم (4020670) (alef-13)
 
Canada
۱۳۹۵-۰۸-۲۸ ۰۰:۰۶:۵۷
این آمانو یکی به میخ میزنه و یکی به نعل! (4020764) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۸ ۱۱:۴۳:۵۶
بنازم امریکاییهارو کاملا به دنبال اجرای برجام از طرف ما هستند اونوقت مسولین ما فقط توجیه میکنن. (4021121) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.