توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 326396
ساز و کار تازه سازمان ملل برای نظارت بر تحریم‌های تسلیحاتی و موشکی ایران
تاریخ انتشار : جمعه ۲ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۳۵
شورای امنیت سازمان ملل ساز و کار تازه‌ای را برای نظارت بر اجرای تحریم‌های تسلیحاتی و موشکی ایران در نظر گرفته که جایگزین کمیته تحریم‌های سازمان ملل می‌شود.

با رفع تحریم‌های هسته‌ای ایران، سازمان ملل قصد دارد ساز و کار جدیدی را برای نظارت بر تحریم‌های باقی مانده ایران، یعنی تحریم‌های تسلیحاتی و موشکی تعریف کند.

به گزارش فارس روز شنبه یوکیا آمانو مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تائید کرد که ایران اقدامات تعریف شده در برنامه جامع اقدام مشترک را تکمیل کرده و راه برای رفع تحریم‌های ضد ایرانی باز شده است. با رفع تحریم‌های بین‌المللی، کمیته تحریم‌های سازمان ملل عملا لغو می‌شود، اما همچنان تحریم‌های موشکی و تسلیحاتی ایران پابرجاست، به همین جهت باید ساز و کار تازه‌ای در سازمان ملل شکل بگیرد.

هرچند تحریم‌های موشکی و تسلیحاتی ایران هم به بهانه مسئله هسته‌ای وضع شد، اما گروه ۱+۵ رفع فوری آن‌ها را نپذیرفت. بر اساس برجام، قرار است تحریم‌های تسلیحاتی پس از ۵ سال و تحریم‌های موشکی بعد از ۸ سال رفع شوند.

به نوشته خبرگزاری آسوشیتدپرس، شورای امنیت سازمان ملل روز پنج‌شنبه ساز و کار تازه‌ای را برای نظارت بر این دو تحریم پیشنهاد کرد که جایگزین کمیته تحریم‌های شورای امنیت می‌شود.

«البیو روسلی» رئیس دوره‌ای شورای امنیت اطلاعیه را بین اعضا توزیع کرده که در آن در مورد «تمهیدات و رویه‌های عملی» برای نظارت بر قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت که روز ۲۰ جولای در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران صادر شد، توضیح داده شده است.

بر این اساس، قرار است یکی از ۱۵ عضو شورای امنیت به عنوان «تسهیل‌کننده» عمل کند. این اطلاعیه همچنین از بان کی مون دبیر کل سازمان ملل می‌خواهد که مجوز فعالیت این شورا را، از جمله برای برگزاری دیدارها و انجام ارتباطات، صادر کند.

در اطلاعیه توزیع شده بین اعضا، عنوان شده است که شورای امنیت «اقدامات لازم برای حمایت از بهبود اجرای» قطعنامه ۲۲۳۱ را انجام می‌دهد و «به نحو مناسب به اطلاعات مربوط به اقدامات ادعایی متضاد با قطعنامه» پاسخ خواهد داد.

همچنین از دبیر کل سازمان ملل خواسته شده است که هر ۶ ماه، گزارشی را در مورد روند اجرای قطعنامه به شورای امنیت ارائه کند.
۱۳۹۶/۰۵/۲۵ ۱۱:۴۳
 
۱۳۹۶/۰۵/۱۳ ۱۲:۵۰
 
۱۳۹۶/۰۵/۱۰ ۰۷:۴۹
 
۱۳۹۶/۰۴/۱۳ ۰۸:۲۷
 
۱۳۹۶/۰۴/۰۷ ۱۱:۱۲
 
۱۳۹۶/۰۴/۰۶ ۱۰:۴۶
 
۱۳۹۶/۰۴/۰۳ ۱۰:۰۶
 
۱۳۹۶/۰۳/۱۶ ۱۰:۲۰
 
۱۳۹۵/۰۶/۱۸ ۰۷:۵۳
 
۱۳۹۴/۱۰/۱۴ ۲۲:۱۷
 
 
کلمات کلیدی : سازمان ملل+تحریم+برنامه موشکی+ایران
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.