توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 364584
وقتی سلاح جزء لاینفک زندگی می‌شود
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۲۰
کیم لاندر کارشناس نظامی نشریه ای بی سی استرالیا در مقاله ای در ۲۷ خردادماه ۱۳۹۴ نوشته است که فرهنگ اسلحه همچنان در استرالیا زنده است.

به گزارش خبرآنلاین، کیم لاندر کارشناس نظامی نشریه ای بی سی استرالیا در مقاله ای در ۲۷ خردادماه ۱۳۹۴ نوشته است که این کشور مقام ششم جهانی در واردات سلاح های سبک و قابل حمل را به خود اختصاص داده است. این سلاحها عمدتا شامل: سلاحهای اتوماتیک، روولور، انواع سلاحهای کمری و فشنگ و دیگر مهمات نظامی مربوطه است.

تا سال ۱۹۹۸ میزان واردات سلاحهای گرم به استرالیا هر ساله با کاهش قابل توجهی روبرو بوده است. اما بعد از وقوع قتل عام بندر آرتور میزان خرید سلاحهای گرم در استرالیا بشدت افزایش یافته است. بندر آرتور که از مستعمرات سابق بریتانیا در استرالیا است در ایالت تاسمانی واقع شده است. این بندر از سال ۱۸۳۳ تا دهه ۱۸۵۰ مقصدی برای تبعید منفورترین محکومین، جنایتکاران بریتانیائی، ایرلندی و همچنین زندانیان شورشی زندان های دیگر در استرالیا بود. امروزه برخی از ویرانه های آن دوران از جمله: زندان، بیمارستان و کلیسائی که توسط محکومین در این بندر ساخته شده همچنان باقی و بعنوان مناطق گردشگری مورد بازدید گردشگران داخلی و خارجی ها قرار می گیرند. در سال ۱۹۹۶ یک تک تیرانداز مبادرت به تیراندازی به گردشگران نمود که در نتیجه تعداد ۳۵ نفر از گردشگران در این بندر کشته شدند و بندر آرتور بعنوان مرگبارترین محل قتل عام در استرالیا شهرت یافت.

فیلیپ آلپر یکی از محققین برجسته دانشگاه سیدنی و بنیان گذار سایت: gunpolicy.org website در سایت خود استرالیا را یکی از بزرگترین وارد کنندگان سلاحهای سبک در جهان معرفی کرده است.

وی معتقد است که بر اساس آمارهای جهانی ارائه شده استرالیا هم اکنون علیرغم جمعیت بسیار اندک این کشور در مقایسه با کشورهای بزرگ و پر جمعیت جهان، در جایگاه بین ششم تا هشتم جهانی از نقطه نظر میزان واردات سلاحهای سبک قرار دارد. گرچه وی معتقد است که استرالیا بدلیل اینکه صنایع اسلحه سازی در این کشور خیلی فعال نیست، مجبور به واردات اسلحه و بویژه فشنگ و دیگر مهمات نظامی است. درحال حاضر استرالیا سالیانه حدود ۱۲۰.۰۰۰ قبضه سلاح گرم وارد می کند.

فیلیپ آلپر تاکید دارد که بخش عمده ای از این میزان واردات سلاحهای سبک مصرف غیر نظامی دارند و فقط ۵ درصد از سلاح های وارداتی در اختیار نیروهای نظامی و انتظامی این کشور قرار می گیرد. این سلاحها در اختیار کسانی قرار می گیرد که از سازمانهای مربوطه مجوز حمل سلاح دریافت کرده اند.

واردات این سلاح ها و فشنگ ها نه تنها برای نیروهای نظامی بلکه برای استفاده در برخی از ورزش ها مانند ورزش تیراندازی مورد استفاده قرار می گیرند. علاوه بر این استرالیا یک جامعه کشاورزی است و تیراندازی و سوارکاری بخش از فرهنگ آنان است. وی همچنین نفوذ بالای واسطه ها و دلالان پرنفوذ استرالیائی در وارد کردن سلاحهای گرم به استرالیا را یکی دیگر از دلایل افزایش واردات اینگونه سلاحها به استرالیا دانسته است که همواره تلاش داشته اند تا فرهنگ استفاده از سلاحهای گرم همچنان در استرالیا زنده باقی بماند.
 
کلمات کلیدی : سلاح+عملیات تروریستی+آمریکا
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.