نظر منتشر شده
۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 500780
دعوت جمشید مشایخی از هنرمندان برای محکومیت یک فاجعه انسانی
تاریخ انتشار : جمعه ۲۰ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۴۲
جمشید مشایخی بازیگر پیشکسوت تئاتر، سینما و تلویزیون در واکنش به فاجعه اخیر روستای میرزا اولنگ افغانستان از هنرمندان برای محکومیت این فاجعه انسانی دعوت کرد.

به گزارش مهر، جمشید مشایخی بازیگر پیشکسوت تئاتر، سینما و تلویزیون در تماس تلفنی با سیدعباس عظیمی مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشکسوت با اشاره به جنایات فجیع روستای میرزا اولنگ افغانستان در روز ۱۲ مرداد ماه به دست گروه های تکفیری ضمن ابراز همدردی با خانواده های این حادثه انسانی خواستار مشارکت هنرمندان در محکومیت این فاجعه انسانی در سطوح بین المللی شد.

این بازیگر پیشکسوت تئاتر، سینما و تلویزیون اظهار کرد: امیدوارم مدعیان دروغین حقوق بشر از خواب غفلت بیدار شوند و آنجا که لازم است ببینند و بشوند! اگر نام اینان را حیوان بگذارم در حق حیوانات جفا کرده ام، چرا که حیوان بر سر هم نوع خودش این بلاها را نمی آورد.

سید عباس عظیمی مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشکسوت هم چندی پیش  طی یادداشتی که در فضای مجازی منتشر شد، عنوان کرده بود: « واقعه، بسیار تلخ و غم انگیز است و هر فرد آزاده ای که ماجرا را بشنود، آزرده خاطر می شود؛ و صد البته وقتی این را هم بشنود که رســانه های دولتی افغانستان مثل جنایتکاران آمریکا و ناتو، چند روزی اســت که تلاش کرده اند، از کنار ماجرا با سکوت و سانسور عبور کنند، سنگینی و تلخی آن دو چندان می شود. ماجرا از این قرار است که همان جلادهای  صد چهره  این بار با ماســک دو چهره پلید، ولی آشنای داعش و طالبان به روســتای میرزا اولنگ استان سرپل افغانستان حمله کرده و علیه زنان و کودکان و ســالخوردگان بی گناه و بی دفاع جنایت فجیعی را رقم زده است.

بنا به روایت مقامات محلی اســتان سرپل، از قبل همه چیز برای وقوع این جنایت مخوف آماده شده بود و همه می دانستند که تفکیری ها پس از اشغال شهرستان  صیاد، چه خواب شومی را برای ساکنان تنها روستای شیعه منطقه میرزا اولنگ دیده اند.  به همین خاطر و قبل از آنکه لحظه واقعه برسد، مقامات محلی بارها از کابل درخواســت نیرو کردند، اما دریغ از اینکه مقامات، 

جنگ قدرت میان خود را، مهمتر از هر کار ویژه دیگر حکومتی، حتی حفظ امنیت شهروندان، بدانند و نشان به آن نشان که تا لحظه نگارش این سطور که جنایت رخ داده و خون های پاک به ناحق ریخته خشک شده، دولت کابل حتی یک سرباز به میرزا اولنگ اعزام نکرده است!  خبرگزاری هــا به نقل از شــاهدان و منابع محلی گزارش کرده اند، عناصر داعش و طالبان طی اقدامی بی سابقه و هماهنگ، در ساعات پایانی شب ۱۲ مرداد ۹۶ تهاجم خود را از بخش شمالی میرزا اولنگ آغاز و پس از ۴۸ ســاعت درگیری با مردم عمدتا  بی سلاح، روستا را اشغال می کنند. جالب اینجاست که این خبر ۱۶ مرداد ۹۶ و از طریق مردم رسانه ای می شود.

مهاجمان تروریست در اولین اقدام، ۶۰ غیرنظامی را تیرباران کرده و اعضای بیش از ۱۵۰ خانواده را نیز به گروگان می گیرند. در گزارش هــای دقیق تر ماجرا این گونه روایت شــده که  شخصی به نام غضنفر که در گذشته عضو طالبان بوده و فعلا   خود را منسوب به داعش می داند، به همراه تروریست های تحت فرمان خود، مسیر فرار مردم را در دره پایینی منطقه میرزا اولنگ  مسدود می کند و فاجعه در تمام ابعاد فجیع خود، در همین دره اتفاق می افتد؛ تروریست های تا دندان مسلح مردان، زنان، کودکان  و کهنسالان وحشت زده در حال فرار را دستگیر کرده، عده ای را سر می برند، و تعدادی را نیز از دره ها به پایان می اندازند. در این  میان، شماری نیز از نزدیک تیرباران می شوند.تروریســت های طالبان و داعش سپس، بیش از ۴۵ دختر شیعه را به رسم بردگی جنسی، با خود  می برند! البته طی تماس های تلفنی از داخل افغانســتان ، تکفیری ها ۶۰۰ شیعه را دستگیر کرده و ۲۰۰ نفر از آنان را یا سر می برند یا تیرباران می کنند و اکثر قربانیان زن و کودک هستند!

این پیام را به هر طریق نشر دهید تا دنیا از این جنایت فجیع اگاه شود و حداقل سهمی در رساندن صدای مظلومان داشته باشید و الا چشم و گوش مدعیان دروغین حقوق بشر نه خواهد دید و نه خواهد شنید !»
 
کلمات کلیدی : میرزااولنگ، افغانستان، شیعیان
 
محمد
Sweden
۱۳۹۶-۰۵-۲۰ ۰۹:۳۸:۴۶
این جنایت محکوم میکنم به انسانیت و وجدان اخلاقی./ یک شهروند معمولی و مستقل از جناح بازی و سیاسی کاری. (4514407) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۰ ۱۱:۱۶:۴۷
رو چشو من هنر مند نیستم م لی محکوم مکنم به شرطی که آقای مشایخی مهر نکنند و ایران رو ترک نکنند. (4514478) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.