توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 487678
اعتراض ترکیه نسبت به ممنوعیت سخنرانی اردوغان
تاریخ انتشار : جمعه ۹ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۲۱
دولت ترکیه ممنوعیت سخنرانی رئیس جمهور این کشور در حاشیه اجلاس جی ۲۰ در هامبورگ آلمان را اشتباهی بزرگ از طرف دولت آلمان دانسته که با روابط دوستانه دو کشور ناسازگار است.

به گزارش تسنیم به نقل از نشریه "دی سایت"، ترکیه واکنش تندی به ممنوعیت سخنرانی اردوغان در هامبورگ و در حاشیه نشست جی 20 نشان داد.

"ابراهیم کالین"، سخنگوی رئیس جمهور ترکیه در این باره اظهار داشت که این تصمیم دولت آلمان با روابط دوستانه دو کشور ناسازگار است.

وی افزود: ممنوعیت سخنرانی اردوغان در آلمان ملموس ترین مثال عینی برای استانداردهای دوگانه در اروپا است. آن هایی که در هر فرصتی می خواهند به ترکیه درس دموکراسی، حقوق بشر و آزادی بدهند حالا از مراجعه اردوغان به شهروندان خود در این کشور جلوگیری می کنند.

وی چنین اقدامی از طرف دولت آلمان را تکرار اشتباهی بزرگ ارزیابی کرد که بعد از ممنوعیت سخنرانی های تبلیغاتی مقامات ترکیه در آلمان در جریان مبارزات انتخاباتی همه پرسی اصلاح قانون اساسی دوباره تکرار شد.

عمر سلیک، وزیر امور اروپایی ترکیه نیز این انتقاد را به دولت آلمان وارد کرد که حق تظاهرات و آزادی مطبوعات را برای اهداف سیاسی خود مورد سوء استفاده قرار می دهد.

"کمال قلیچ دار اوغلو"، رهبر مخالفان دولت ترکیه نیز انتقاد شدیدی به این اقدام دولت آلمان وارد کرده است.

وزارت امور خارجه ترکیه هم اعلام کرده است که این مایه تاسف است که سیاستمداران آلمانی اظهارات غیر قابل قبولی را ارائه می دهند که آشکارا با انگیزه ملاحظات سیاسی ایراد می شود.

وزیر امور خارجه ترکیه بخصوص انتقاد شدیدی به مارتین شولتز، نامزد صدر اعظمی آلمان از حزب سوسیال دموکرات که خواستار ممنوعیت سخنرانی اردوغان در این کشور شده بود وارد کرده و اعلام کرد که ما اظهارات غیر قابل قبول این فرد درباره رئیس جمهور خود را محکوم کرده و آن ها را قاطعانه رد می کنیم.

وزیر امور خارجه ترکیه این انتقاد را به شولتز وارد کرد که آزادی تجمعات و آزادی بیان را با این استانداردهای دوگانه محدود می کند.

اردوغان چندی پیش رسما درخواست یک سخنرانی در جمع هوادارانش در حاشیه اجلاس جی 20 در هامبورگ را ارائه داد.

وزیر امور خارجه آلمان چنین حضور علنی اردوغان در جمع هوادارانش را با توجه به درگیری ها در ترکیه مناسب ارزیابی نکرده وبا آن مخالفت کرد.

استفان زایبرت، سخنگوی دولت آلمان نیز در گفتگو با هفته نامه اشپیگل از موافقت مرکل با اظهارات گابریل، وزیر امور خارجه خبر داده و اعلام کرد که این موضع دولت آلمان است.

مارتین شولتز، نامزد صدر اعظمی آلمان از حزب سوسیال دموکرات نیز درخواست کرده بود که از میتینگ های اردوغان در آلمان جلوگیری به عمل آید. وی در این باره گفت: سیاستمداران خارجی که ارزش های ما در خانه را زیر پا می گذارند نباید هیچ صحنه ای را برای سخنرانی های تحریک آمیز در آلمان در اختیار داشته باشند.

وی علت این درخواست خود را جلوگیری از سرایت درگیری های داخلی ترکیه به آلمان عنوان کرد.

"توماس دمایزیر"، وزیر کشور آلمان نیز ممنوعیت سخنرانی اردوغان در حاشیه اجلاس جی 20 را اقدامی کاملا درست ارزیابی کرد.

چندی پیش نیز مخالفت آلمان با برگزاری سخنرانی های تبلیغاتی مقامات دولت ترکیه با اعتراض شدید آنکارا مواجه شد.

پس از آن برگزاری همه پرسی اصلاح قانون اساسی در ترکیه در 16 آوریل 2017 در ترکیه، تنش میان آلمان و ترکیه را تشدید کرد.

اخیرا هم بعد از ممانعت ترکیه از دیدار نمایندگان پارلمان آلمان از اینجرلیک، برلین تصمیم گرفته است نیروهای خود را از این پایگاه هوایی خارج کرده و به اردن منتقل کند.

اجلاس جی 20 در هفتم و هشتم جولای ( 17 و 18 تیر) در هامبورگ آلمان برگزار می شود.
 
کلمات کلیدی : ترکیه+اردوغان+آلمان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.