نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 452656
مرکل: سخنان اردوغان قابل تحمل نیست
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۵۶
صدراعظم آلمان امروز (پنج‌شنبه) گفت، اظهارات رجب طیب اردوغان و سایر مقام‌های ترکیه که برلین را به انجام "اقداماتی شبیه نازی‌ها" متهم می‌کنند، قابل تحمل نیست.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز،‌ آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در پارلمان کشورش گفت: بیان چنین اظهاراتی غم‌انگیز و قطعا بی‌جاست و هیچ توجیهی برای آن وجود ندارد. اجازه نخواهیم داد قربانیان نازی‌ها با چنین مقایسه‌هایی حقشان زیر پا گذاشته شود و درد و رنج آنها کم اهمیت جلوه داده شود.

سخنان مرکل در واکنش به اظهارات اخیر و جنجالی رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه مطرح شد. رجب طیب اردوغان به شدت از دست مقام‌های آلمانی که اجازه نمی‌دهند او و سایر مقام‌های ترکیه‌ای در شهرهای آلمان تجمعاتی در حمایت از رفراندوم آتی برگزار کند، خشمگین است. با این حال سیاستمداران آلمانی تاکید دارند این خشم، دلیل موجهی برای "نازی" خطاب کردن آلمانی‌ها نیست.

اردوغان در جریان سخنرانی اخیر خود در استانبول گفته بود، این مقام‌های آلمانی هیچ درک و ارتباطی با مفهوم دموکراسی ندارند. او خطاب به مقام‌های آلمانی گفت: باید بدانید که اقدامات شما هیچ تفاوتی با اقدامات افرادی که در دوران نازی‌ها در رأس کار بودند، ندارد. لازم است به قدرت‌های جدید پیشنهاد شود که با عواملی نظیر شورشیان کرد، شبه‌نظامیان افراطی و سایر دشمنان سیاسی مقابله کنند. فکر می‌کردم مدت‌هاست آلمان رفتار نازی‌ها را کنار گذاشته اما اشتباه می‌کردم.

بیش از یک میلیون و ۴۰۰ تبعه ترکیه در آلمان زندگی می‌کنند که واجد شرایط رای دادن به همه‌پرسی ۱۶ آوریل تغییر نظام سیاسی ترکیه از جمهوری پارلمانی به جمهوری ریاستی هستند. با این حال، مقام‌های برخی از شهرهای آلمان از جمله کلن و هامبورگ اجازه برگزاری گردهمایی و راهپیمایی به هواداران اردوغان و مقام‌های ارشد ترکیه را ندادند.
 
 
کلمات کلیدی : مرکل + اردوغان + ترکیه + آلمان
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۹ ۲۰:۱۶:۱۷
اردوغان ترکیه رو نابود میکنه (4194951) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.