نظر منتشر شده
۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 262307
علایم خروج از رکود در دل بازار دیده نمی‌شود
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۱۲
خروج از رکود علایمی دارد که وضعیت فعلی نشانی از آن ندارد به عنوان مثال وقتی بر اساس آمار و اخبار حال تولید در کشور مساعد نیست و ۵۰ درصد واحد‌های تولیدی فعال، زیر ظرفیت خود تولید می‌کنند، نمی‌توان گفت خروج از رکود در اقتصاد اتفاق افتاده است و تولید هنوز بیمار است.

به گزارش فردا، در حالی که همه چیز در بازرهای اقتصادی کشور از مسکن گرفته تا خودرو و کالاهای اساسی نشان از رکود بازار دارد، رئیس بانک مرکزی به تازگی اعلام کرده که کشور به طور کامل از رکود اقتصادی خارج شده است. ولی الله سیف در حاشیه مراسم بزرگداشت هشتادمین سالگرد تاسیس دانشگاه تهران در خصوص نرخ تورم و وضعیت رکود گفته: خوشبختانه برنامه ریزی‌های انجام شده دولت تدبیر و امید برای دومین سال در حال تحقق است و دستاوردی خیلی بزرگ‌تر از آنچه پیش بینی می‌کردیم در آخر اسفند خواهیم داشت.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه پیش بینی ما تورم ۲۵ درصدی برای ابتدای امسال بود افزوده: ولی با دستاوردهایی که حاصل شد در فصل دوم سال ۲۰ درصد را مبنا قرار دادیم. الان می‌توانم قاطعانه بگویم تورم حداکثر ۱۶ درصد خواهد بود که در آخر اسفند پس از محاسبه آن را اعلام می‌کنیم.

سیف همچنین تاکید کرده: علاوه بر این رشد اقتصادی کشور نشان دهنده خروج کامل اقتصاد از رکود و شروع رشد اقتصادی است که امیدواریم در آینده استمرار پیدا کند و به درصدهای بالاتری دست پیدا کنیم. با این حال اما نگاهی به وضعیت تولید، اشتغال و وضعیت بازارهای مهم مانند بازارهای سرمایه، مسکن و... نشان می‌دهد خروج از رکود آن هم به طور کامل هنوز در کشور اتفاق نیافتاده است.

محمد خوش‌چهره کار‌شناس مسائل اقتصادی در خصوص اظهارات ولی الله سیف در خصوص خروج کامل از رکود اقتصادی به خبرنگار فردا گفت: با توجه به وضعیت اقتصادی فعلی کشور و با توجه به امار‌ها وشاخص‌های اقتصادی که رسما از سوی نهاد‌های دولتی منتشر شده است، خروج کامل از رکود هرگز محقق نشده است.

این کار‌شناس اقتصادی ادامه داد: خروج از رکود علایمی دارد که وضعیت فعلی نشانی از آن ندارد به عنوان مثال وقتی بر اساس آمار و اخبار حال تولید در کشور مساعد نیست و ۵۰ درصد واحد‌های تولیدی فعال، زیر ظرفیت خود تولید می‌کنند، نمی‌توان گفت خروج از رکود در اقتصاد اتفاق افتاده است و تولید هنوز بیمار است.

خوش چهره همچنین درباره نشانه‌های وقوع رشد اقتصادی به خبرنگار فردا گفت: بر اساس تعاریف، رشد اقتصادی، دلالت بر افزایش تولید یا درآمد سرانه ملی دارد. اگر تولید کالا‌ها یا خدمات به هر وسیله ممکن در یک کشور افزایش پیدا کند، می‌توان گفت که در آن کشور، رشد اقتصادی اتفاق افتاده‌است و اگر خلاف این باشد رشد اقتصادی محقق نشده است.

او ادامه داد: افزایش سرمایه گذاری و به تبع آن افزایش اشتغال و کاهش بیکاری از مولفه‌های رشد اقتصادی و به تبع آن خروج از رکود اقتصادی است اما نرخ رشد بیکاری ما ۱۲ درصد بوده و در حال حاضر ۱۰ درصد شده است که این نشانی از رشد اقتصادی و خروج از رکود ندارد. خوش چهره با اشاره به مولفه های اقتصاد کلان تاکید کرد: از دیگر مولفه‌های اقتصاد کلان که بر رسد اقتصادی تاثیر دارد افزایش سطح مصرف یا رشد مصرف عمومی است و این در حالی است که دیده می‌شود به دلیل گرانی‌های اخیر بسیاری از کالاهای مصرفی از سبد خانوار‌ها حذف شده‌اند.

این کار‌شناس اقتصادی با اشاره به آمار رشد اقتصادی ۴ درصدی اضافه کرد: از سوی دیگر سرعت گردش پول و میزان افزایش واحدهای تولیدی نیز از مولفه‌های مهم دیگر رشد اقتصادی است که پیشرفتی در آن‌ها دیده نمی‌شود و به نظر می‌رسد رشد اقتصادی ۴ درصدی که بانک مرکزی اعلام کرده، تنها در بخش‌های محدود اقتصادی اتفاق افتاده و مربوط به کل اقتصاد کشور نیست.

خوش چهره در پایان تاکید کرد: در هر حال آثار رشد اقتصادی و خروج از رکود باید میان مردم و در دل بازار‌ها دیده شود اما گلایه‌های مردم نشان می‌دهد چنین امری محقق نشده است و حتی کاهش نرخ تورم هم احساس نمی شود و به همین دلیل است که نمی توان قاطعانه اظهار نظر کرد که از رکود اقتصادی خارج شده ایم.
 
کلمات کلیدی : خوش چهره ، رکود اقتصادی ، بانک مرکزی ، تولید
 
شهروند دردمند
۱۳۹۳-۱۲-۱۳ ۱۱:۵۵:۳۱
اگر به گفتن است من هم می گویم که بزرگترین اقتصاد دنیا را ایران دارد.

تمامی دولتمردان ما برترین اقتصاددان جهان هستند.

رشد اقتصادی کشورمان بیش از 17 درصد است.

نرخ تورم بشدت منفی شده و قیمت ها به یک دهم کاهش یافته اند.

با یک ماه حقوق می شود یک خانه و دو تا خودرو خرید.آقای سیف این جملات را همه بلدند بزنند اما نباید حرفی زد که مورد تمسخر خاص و عام قرار گرفت. (2721479) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۱۲-۱۳ ۱۴:۱۱:۲۳
تا زمانی که قیمت دلار به قیمت واقعی زیر 1000 تومان خودش برنگردد تا قدرت خرید مردم واقعی بالا رود تورم واقعی بشدت کاهش یابد برگشت سریع سرمایه تولید کنندگان صورت پذیرد و تولید در کشور ارزان شود و جلوی کالاهای قاچاق و کالاهای خارجی هم کیفیت و هم قیمت با داخل واقعا گرفته شود هیچ اتفاق واقعی در کشور رخ نخواهد داد حتی اگر تحریم ها برداشته شود و قیمت دلار به زیر 1000 تومان که قیمت واقعی آن هست برگرداننده نشود مشکل فعلی همچنان برای اقتصاد ایران وجود خواهد داشت (2721810) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۱۲-۱۳ ۱۸:۲۲:۳۳
این کار‌شناس اقتصادی که صلاحیتش رد شده بود حالا صلاحیت دارد ؟ (2722400) (alef-10)
 
محمد
۱۳۹۳-۱۲-۱۴ ۰۰:۲۴:۴۶
قدمت واقعی دلار حداقل5000 تومانه وباقیمت فعلی دولت با سوبسیددادن به تولیدکنندگان چینی وواردکنندگان درحال انهدام تولیدداخلی است. (2723031) (alef-10)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.