توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 422237
دفتر نخست‌وزیر انگلیس: اظهارات جانسون موضع لندن نیست
تاریخ انتشار : جمعه ۱۹ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۱۵
دفتر نخست‌وزیر انگلیس اعلام کرد، اظهارات وزیر خارجه درباره ایران و عربستان سعودی، منعکس‌ کننده موضع لندن درباره این کشور نیست.

به گزارش تسنیم، روزنامه «گاردین»، روز چهارشنبه ویدیویی از «بوریس جانسون» وزیر خارجه انگلیس منتشر کرد که وی در یک سخنرانی گفته بود عربستان سعودی و ایران در منطقه خاورمیانه درگیر «جنگ‌های نیابتی» هستند.

بوریس جانسون در یک میزگرد که هفته گذشته در ایتالیا برگزار شد، مدعی شد: «در منطقه خاورمیانه رهبری قدرتمندی وجود ندارد که از اختلاف موجود میان سنی و شیعه فراتر رود و به همین دلیل عربستان سعودی، ایران و همه کشورها به سیاست تشکیل گروه‌های دست‌نشانده و راه انداختن جنگ‌های نیابتی روی آورده‌اند.»

ولی دفتر «ترزا می» نخست‌وزیر انگلیس اعلام کرد که اظهارات بوریس جانسون، وزیر خارجه این کشور بیانگر نظرات شخصی وی است و نه نظر رسمی لندن.

اظهارات جانسون در حالی است که ترزا می این هفته به کشورهای حاشیه جنوبی خلیج‌فارس سفر کرده بود. مطابق برنامه قرار است بوریس جانسون هم یکشنبه به عربستان برود.

کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس و به‌ویژه عربستان از خریداران عمده تسلیحات از انگلیس هستند و متحد لندن محسوب می‌شوند.

بوریس جانسون در حالی از عربستان و ایران به خاطر جنگ‌های نیابتی در خاورمیانه انتقاد کرده که خود او در پاسخ به نمایندگان انگلیس از فروش تسلیحات به عربستان پشتیبانی کرده بود.

شماری از نمایندگان انگلیسی به خاطر مداخله نظامی عربستان در یمن خواستار توقف فروش سلاح به ریاض شده بودند.

برپایه گزارشی که گاردین منتشر کرده پس از حمله عربستان سعودی به یمن، انگلیس نزدیک به 3 میلیارد پوند به این کشور سلاح فروخته است.
 
کلمات کلیدی : بوریس جانسون + وزیر خارجه انگلیس
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.