نظر منتشر شده
۶۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 476680
توضیح آیت الله موحدی کرمانی درباره آرای حلال و حرام
بخش سیاسی الف، 7 خرداد 96
آیت الله محمدعلی موحدی کرمانی در مطلبی به بیان مقصودش از عبارت آرای حلال و حرام پرداخت.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۱۶
این مطلب را در ادامه می‌خوانید:

بسم الله الرحمن الرحیم

ملت شریف ایران

اینجانب در جلسه ای جمله ای گفتم که در فضای مجازی منعکس شد و هرکس تفسیری داشت که بعضاَ ناروا بود، لازم می دانم مقصودم را بیان نمایم:

در جلسه ای بحث درباره یکی از کاندیداها و آراء او بود و نظر بنده را می خواستند. بنده گفتم این 16 میلیونی که اعلام شده بر اساس اطلاعات واصله و این که احدی در صحت  این آراء تشکیک نکرده آراء واقعی اوست و بنده این رأی بالای مردمی و حلال را به ایشان تبریک می گویم.

دراینجا لازم می دانم کلمه حلال را معنا کنم:

اگر در سبد رأی یک کاندیدا آراء واقعی او ریخته شود، این آراء پاک و حلال است و اگر آراء دیگری به اشتباه یا عمد در سبدش ریخته شود این آراء پلید و حرام است. تخلف در انتخابات یک امر طبیعی است و مرجع تشخیص، طبق قانون شورای محترم نگهبان است.

همه منتظریم نظر شورای محترم نگهبان را بدانیم، چه بسا پس از تحقیقات کامل بعضی آراء کاسته و بعضی افزون گردد. البته هرچه باشد در نتیجه انتخابات مؤثر نخواهد بود و جناب آقای روحانی پس از تأیید شورای محترم نگهبان و تنفیذ رهبری برای 4 سال دیگر رئیس جمهور می باشند.
منبع: ایسنا
۱۳۹۶/۰۳/۰۸ ۰۷:۴۵
 
۱۳۹۶/۰۳/۰۷ ۱۴:۲۰
 
۱۳۹۶/۰۳/۰۶ ۱۴:۱۹
 
۱۳۹۶/۰۳/۰۶ ۱۲:۱۱
 
۱۳۹۶/۰۳/۰۶ ۰۰:۴۶
 
۱۳۹۶/۰۳/۰۵ ۱۱:۱۲
 
۱۳۹۶/۰۲/۲۷ ۲۲:۳۰
 
۱۳۹۶/۰۲/۲۷ ۱۵:۱۴
 
۱۳۹۶/۰۲/۲۷ ۰۶:۵۲
 
۱۳۹۶/۰۱/۲۵ ۱۴:۴۲
 
 
کلمات کلیدی : وزارت کشور +آیت الله موحدی کرمانی+ انتخابات96 + ابراهیم رئیسی+حسن روحانی
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۷ ۱۳:۳۶:۴۲
بازهم ممکن است عده مغرض یا کج فهم بگویند آقای موحدی کرمانی رای بخشی از ملت را که به اشتباه یا عمد در سبد رای کسی دیگر ریخته شده پلید و حرام می داند ، پس رای ها تقسیم به رای حلال و رای پلید و رای حرام !!!!!!

باید به یک نکته توجه کرد که مخاطب آقای موحدی مردم نیستند، رای همه مردم حلال و زلال مثل شیر مادر برای آنهاست
چون رای حق مردم است حق الناس است،

مخاطب آقای موحدی کاندیداها هستند، کاندیدایی که با پول با تخریب رقیب با رقیب هراسی ، با ترساندن مردم از جنگ و سایه جنگ با به کار گرفتن دولت و استانداران و فرمانداران که تعداد قابل توجهی از آنها به خاطر تخلفات گسترده بازداشت شدند آرائی که با این روش ها به دست آمده جذب آراء با روش های پلید و روش های حرام است در واقع رای پلید و رای حرام یعنی رایی که با روش های پلید و روش های حرام به دست آمده باشد. (4396107) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۸ ۰۹:۰۵:۳۱
آقای موحدی توضیح دادند که منظورشان از تخلف و تغییر رای کاندیداها به شلوغی حوزه های رای گیری و تأخیر در تأمین تعرفه های رای گیری مربوط بود همچنین افرادی که بدلیل اتمام ساعت رای گیری در 24 جمعه موفق به انداختن رای در صندوقها نشدند. البته شاید آیت الله موحدی کرمانی باید به این نکته توجه می فرمودند که دو عامل شلوغی و تأمین با تأخیر تعرفه که مجموعا در محرومیت بخشی از علاقمندان به مشارکت در رای گیری منجر شد برای تمام کاندیداها علی السویه بود چرا که کسی از رای مردم مانده در پشت دربهای حوزه های رای گیری مطلع نبود مگر در حوزه های بسیار خاص که ترکیب رای مردم منطقه با توجه به سوابق شمارش آراء در دوره های قبل قابل پیش بینی می باشد مانند حسینه ارشاد تهران که با صف حدود 2 کیلومتری مانده در پشت دربهای حوزه خاتمه یافت. بنابراین نکته مورد نظر حضرت آیت الله حتما در خصوص آرائی است که موفق به مشارکت نشدند نه آرایی که به صندوقها ریخته شده است آرائی که توسط نمایندگان هیات های نظارت منصوب شورای محترم نگهبان تأیید و برای تجمیع شمارش به وزارت کشور ارسال شده اند. (4397685) (alef-11)
 
الف ر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۷ ۱۳:۳۷:۰۶
ايشون از كجا ميدونند راي كانديدا ي مورد علاقه شون پاك پاك است اين را بايستي مثل من اهل كوچه وخيابان هستيم نظر بديم انشالله پاك و حلال است (4396109) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۸ ۰۹:۲۳:۰۲
اقای اهل کوچه و خیابون برای چپ کردنتون همین بس نیست که اهل کوچه و خیابون هستید شما کجا و علمای پاک و سلیم النفسی که تمام عمر خود را صرف به خدمت دین و مردم کردند (4397747) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۸ ۱۳:۱۱:۵۳
از همان جایی که روحانی در اهواز پیش ازین رای ما را حرام خواند (4398529) (alef-11)
 
مهران
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۷ ۱۳:۵۳:۰۰
آقای موحدی اگر کسی اهل سیاسی بازی نبود خوب حرف شما رو متوجه میشد که منظور شما رای مردمی آقای روحانی نیست بلکه رای هایی است که با تهمت و دروغ و اعمال خلاف به دست آمده است اما چه می توان کرد که یه عده فقط قصد دارن از هر جمله ای بدترین آن را به خود بگیرند (4396145) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۷ ۲۰:۲۴:۱۶
یعنی الان شما خوب توجیه کردید؟
اسم رای رو هرچی بذارید، طرف مقابل 8 میلیون از شما بیشتر آورده (4396861) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۷ ۱۵:۲۶:۴۱
اولین کسی که رای حرام را به کار برد آقای روحانی بود
( ۲۶ اردیبهشت در خوزستان ) (4396346) (alef-11)
 
صادق
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۷ ۲۳:۴۴:۰۹
به والله این بحث ها از سوی بزرگان شایسته گفتمان مردم سالاری دینی نیست. مردم با اراده و اگاهی خودشون رئیس جمهور انتخاب کردند. حرام و حلالش را به این سادگی و با حرف نمی شود تبیین کرد. (4397168) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۸ ۰۹:۲۵:۱۹
بله گفت رهبری رای مردم رو حق الناس میدونند پس هر کای برای جابجایی رای مردم حرام محسوب می شود نگفت هر کی به ما رای داده حلال و هرکی به دیگران رای بده ...... (4397759) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۸ ۱۳:۱۳:۳۹
وقتی بنفعتون باشه حرفهای روحانی رو هم عوض میکنه چه برسه به بقیه (4398535) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۳-۰۷ ۱۵:۲۷:۱۱
اصلا به کار بردن واژه «حلال و حرام» برای انتخابات شایسته نیست (4396347) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۸ ۱۳:۱۵:۲۳
به رییس جمهور عزیز بگید که خیلی پیش ازین این تهمت را زد، تا امثال این عالم مجبور به تطهیر رای ۱۶ میلیون انسان نشود. (4398545) (alef-11)
 
سعید کریمی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۷ ۱۵:۵۰:۱۹
خوب قبل از اعلام نظر شورای نگهبان ایشون از کجا تشخیص داده اند که آرای فلان کاندید حلال است و کاندید دیگر نه؟! (4396408) (alef-11)
 
جلیل
Romania
۱۳۹۶-۰۳-۰۸ ۰۳:۲۶:۵۶
به ایشان وحی شده! تا کی میخواهید برای پیشبرد اهداف سیاسی خود از دین و مقدسات سوء استفاده کنید؟ (4397355) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۸ ۰۸:۱۱:۳۶
شورای نگهبان بر اجرای صورت انتخابات نظارت می کند و سیرت و اخلاق انتخابات متاسفانه مورد پیگیری نیست.

مثلا تهمتهایی که روحانی و طرفدارن تغذیه شونده از دولت، به رئیسی زدند و اورا قاتل و دیوار کش و مخالف مردم معرفی کردند و مردم را از او ترساندند را چه کسی می تواند پیگیری کند؟
دروغهای روحانی، حمایتش از منافقین، همگامی با دشمن در کوبیدن صنعت موشکی و تقابل با منافع ملی و امنیت ملی را چه کسی باید پیگیری کند؟؟

کدام رئیس جمهور را در دنیا دیده اید که با وجود دشمنان تا بن دندان مسلح، امنیت ملی و بنیه دفاعی کشورش را بکوبد؟؟؟؟؟

روحانی همه چیز را زیر پا گذاشت تا رای مردم را بخرد حتی در این راه برای خرید رای از پول خرج کردن ولو پولهای کثیف افرادی مثل مالامیری و شبدوست استفاده کرد،

مهندسی مشارکت کرد و طرفداران رئیسی را از رساندن تعرفه رای محروم کرد....
حتی در تجمیع آرا به نفع روحانی عمل کرد..

آیا کسب رای به این شیوه گناه آلود حلال است؟؟؟

لطفا آزاده باشید و بخاطر دفاع از کاندیدای محبوبتان، حق را ضایع نکنید. که اگر حق ضایع شود ملتی ضایع خواهند شد. (4397526) (alef-13)
 
محمد
۱۳۹۶-۰۳-۰۸ ۰۹:۳۵:۱۵
یعنی با حمایت از منافقین و کوبیدن بنیه دفاعی کشور میشه حمایت مردم رو جلب کرد و رئیس جمهور شد ؟ با این حساب....اگه اینی که میگین درست باشه که باید نشست و زار زار گریه کرد ... (4397815) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۹ ۱۰:۵۶:۱۳
آری باید زار زار گریه کرد برای نفاق و دروغگویی و همصدا شدن .. با منافقین و حمله به قدرت دفاعی کشور !!!!!!! (4400916) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۸ ۰۸:۵۷:۴۵
چون یه کاندیدا دروغ می گفت
یه کاندیدا ایراد می گرفت می گفت 1 میلیون شغل غیر ممکن است در یک سال ایجاد شود اما وقتی اقبال مردم را دید وعده 955 هزار شغل را داد
یه کاندیدا شب انتخابات پیامک زد که یارانه افرادی که تو این چند سال قطع شده را مجددا واریز می کند
اینها یعنی فریب مردم و سو استفاده از امکانات دولتی (4397647) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۸ ۰۹:۲۷:۱۷
وعده 955 هزار شغل در صورت تأمین منابع و شرایط مندرج در ذیل قانون در برنامه ششم توسعه آمده است (4397769) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۸ ۱۳:۲۳:۴۲
دقیقا در مناظره وقتی اقای رییسی ۱میلیون شغل را مطرح کردند اقایان هردو ایشان مسخره کردند و متوهم خواندندو بعد اقای رییسی به برنامه توسعه ششم و وظیفه دولت اشاره کرد و اقایان ساکت شدند و در روزهای بعد وعده ۹۵۵ هزار شغل دادند.
ایران کشوری است که رییس جمهور و معاون اولش هنوز حتی وظایف قانونی خود را نمیدانند و برای اجرایش کچکترین تلاشی نمیکنند چرا که مشغول بازی با رسانه ها ونظرسازیند. (4398580) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۸ ۱۳:۱۶:۳۰
از همان جایی که انتخابات هنوز برگزار نشده عالیجناب روحانی رای های رقیب را حرام دانست (4398552) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۷ ۱۸:۰۰:۵۶
با تشکر از توضیحتون. (4396664) (alef-11)
 
Netherlands
۱۳۹۶-۰۳-۰۷ ۱۹:۱۴:۴۱
...حلال و حرام به صندوق رأی چه ارتباطی دارد؟ وانگهی، از کجا معلوم همه 16 میلیون به قول شما حلال است. اگر مردی در یک روستا همسرش را مجبور کند با رئیسی رأی دهد آیا رأی حلال است یا حرام؟ از کجا معلوم چنین مواردی نبوده است. اگر کسی فقط ... (4396754) (alef-11)
 
ایده
Germany
۱۳۹۶-۰۳-۰۷ ۲۰:۳۴:۵۴
شما چند تا نظر بالاتر را بخوانی متوجه میشی منظور ایشون صندوق رای نبوده نحوه بکار گیری ابزار در تصمیم گیری را ی دهندگان بوده فقط ی طرفه به قاضی بروید (4396881) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۸ ۰۷:۵۹:۱۳
و ايضا بدست اوردن راي از طريق تهمت زني به روحاني مثلا ايشان مي خواهد در مدارس همجنس گرايي را ترويج دهد و خود ارضايي را و همچنين راي هايي كه با استفاده از امثال تتلو بدست امد كاملا حلال است اين تذهبون ؟ رعايت عدالت شرط يك امام جماعت است ! (4397504) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۸ ۰۹:۳۲:۰۰
آقا چرا واقعیتها رو کتمان می کنید اینکه طرفدار یا رای دهنده به روحانی هستید نباید مانع از دیدن واقعیتها بشه یه نگاه به خیابونها و مدارس کشور بکیند نوعه پوشش و رفتار هنرپیشه ها تو سریالهای تلویزیون رو ببنید خوب ما که انقلاب نکردیم شاهد گسترش بی بندوباری اجتماعی و رفتاری باشیم اصلا بحث امروز و دیروز نیست رهبری از اواخر دهه شصت مکرر بر لزوم اقدام مناسب دولتها در حوزه رفتار و اخلاق اجتماعی و ترویج اخلاق دینی از طریق تلویزیون تأکید می کنند کو کوش شنوا شاید شما به یاد نداشته باشید وقتی تو رادیوی این کشور به ساحت حضرت زهراسلام الله علیه بی ادبی شد خوب روحانی باید بعنوان رییس جمهور پاسخگوی اینهمه بد اخلاقی اجتماعی باشه نباید مثل احمدی نژاد گناه بی بندباری اخلاقی رو گردن عملکرد غلط نیروی انتظامی و صداو سیما بندازه باید پاسخگو باشه (4397793) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۸ ۱۳:۳۲:۲۵
شما یکبار سند ۲۰۳۰ را بخوان و شکایت هایی که طی این سالها بخاطر این سند یونسکو از کشورها کرده را سرچ کن بعد دیگران را دروغگو بخوان
رای بخطر تتلو حرام است وبخاطر خوانندگان سوسن خانم حلال؟ بدانش فقهیم اضافه شد
صادقانه بگویم این دولت کسی را بکار متهم نکرد مگر اینکه بدترش را انجام داده بود. (4398635) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۳-۰۷ ۲۱:۱۴:۴۲
دوست عزیز، ایشان در مورد کاندیداها فرمودند. معلوم است که ما به خانه های مردم کاری نداریم!

کاش اینقدر دنبال روزنه ای برای رد حقیقت نگردید. باور کنید اینقدر آشکار است که نمی توان آنرا انکار کرد. (4396935) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۸ ۱۳:۲۵:۴۱
ان مرد گناه کرده، اگر رییس جمهوری به دهیارانش شب انتخابات ۱۰ میلیون بدهد رای های او چه میشود؟ (4398593) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۸ ۱۳:۲۷:۰۲
دولتی که میلیون ها رای را بخاطر مهر نکردن تعرفه باطله غیرماخوذه میکند چه؟ (4398600) (alef-11)
 
Tabandeh
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۷ ۱۹:۳۸:۴۷
حضرت آیت الله:
اشاره فرموده اید که مرجع اصلی تعیین سلامت انتخابات شورای نگهبان است و باید منتظر اعلام نظر ایشان باشیم. حال چطور قبل از اطلاع از نظر این شورا پیشاپیش قضاوت نموده اید .. (4396792) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۷ ۲۰:۳۴:۰۸
حرف های اقای موحدی کرمانی که ادامه همان حرف های قبلی ایشون است!! (4396880) (alef-11)
 
جلیل
Romania
۱۳۹۶-۰۳-۰۸ ۰۳:۲۹:۰۰
دقیقا منم داشتم به همین فکر میکردم. (4397356) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۸ ۰۸:۱۴:۰۴
حرفشون درست هست و اگر رئیسی فقط یکی از شیوه های گناه آلود روحانی را بکار می بست چه می کردید؟؟
(4397534) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۷ ۲۳:۳۸:۵۳
اقاي طباطبایی خیلی زیبا جواب موحدی را داده (4397156) (alef-13)
 
پاپی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۷ ۲۳:۵۴:۲۶
تمام این حرفها توهین به رفتار و شعور آنهایی هست که برای حفظ این نظام پای صندوق های رای آمدند .
کشورهای منطقه و دنیا به این انتخابات غبطه می خورند آن وقت ... پاسخ خوبی به این رفتارآگاهانه مردم نیست .
همیشه انتخابات حاشیه دارد سعی کنیم آن را پررنگ و به حساب خود مصادر نکنیم
... (4397185) (alef-11)
 
پیراسته فر
۱۳۹۶-۰۳-۰۸ ۰۲:۰۳:۰۶
بدترشدکه! (4397328) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۸ ۰۲:۴۲:۲۱
آقای موحدی در لیست امید خبرگان تهران سال 94 بود!! (4397348) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۸ ۰۹:۳۴:۰۹
احسنت درست فرمودید دلیل این موضوع این بود که مرحوم آیت الله هاشمی در لیست بندیها هرگز به منافع گروه و غیره توجه نداشت صلاحیت افراد تنها ملاک ایشان در انتخاب بود چنانکه تمامی دولتمردان اصلاحات ، اصولگرایی و اعتدال در دولت سازندگی آقای هاشمی حضور داشتند (4397806) (alef-11)
 
محمد
Germany
۱۳۹۶-۰۳-۰۸ ۰۵:۲۶:۱۰
اصلاح طلبا فقط دنبال هوچی گری و جنجال سازی هستند چون نانشان در آن است
حاج آقا اونی که باید می فهمید از اول فهمیده بود
اونی هم که سرشو زیر برف کرده تا صد سال دیگم نمیفهه توضیح واضحات برایشان ندهیم (4397422) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۸ ۰۶:۵۶:۱۶
اشتباه در کلام را بپذیرید. توجیه کاررا بدتر می کند. (4397444) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۶-۰۳-۰۸ ۰۷:۲۶:۴۹
بنده به اقای رئیسی رای دادم و بعدا مطمئن شدم گول خوردم. پس مطمئنم رایم حرام بوده. (4397465) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۸ ۰۷:۳۲:۳۷
توضيح ايشان قانع كننده نبود. ايشان بايد عذرخواهي مي كرد و نه دوباره همان حرف قبلي را بازنويسي مي كرد. فقيه معني حلال و حرام را مي فهمد. نبايد اين لفظ را به كار مي برد و لذا بديهي است كه بايد عذرخواهي نمايند. (4397472) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۸ ۱۰:۰۶:۱۳
روحانی کی قراره عذرخواهی کنه؟او گفته حرام، نه آقای موحدی. (4397933) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۸ ۰۷:۵۴:۰۶
پس اینهمه در سال 88 مدعی تقلب بودند چرا آرا احمدی نژاد حلال اعلام نشد. (4397490) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۸ ۰۸:۱۳:۴۷
اولین بار چه کسی ازواژه رای حرام استفاده کرد؟

اظهارات آیت الله موحد ی کرمانی بخوبی نشان د هند ه ماهیت شرعی رای حرام و رای حلال است. اما د ر حالی طرفد اران حسن روحانی طی روزهای اخیر تلاش کرد ند د ر ماجرای رای حرام مظلوم نمایی کنند که یک مرور کوتاه بر اظهارات انتخاباتی کاند ید اها د ر ایام تبلیغات نشان می د هد نخستین بار این حسن روحانی بود که د رباره این انتخابات از اصطلاح «رای حرام» استفاد ه کرد . به عبارتی د ر انتخابات ریاست جمهوری اخیر حسن روحانی رای حرام را باب کرد ه است.

او ۲۶ ارد یبهشت یعنی ۳ روز قبل از موعد رای گیری انتخابات د وره د وازد هم ریاست جمهوری د ر اهواز رقیب خود را (سید ابراهیم رئیسی) متهم به تلاش برای گرفتن رای حرام کرد
!

این بخشی از اظهارات حسن روحانی د ر اهواز است:
چرا می روید د ر روستاها می گویید یارانه شما قطع خواهد شد ؟ ما فقط یک حرف د اریم، یارانه د هک های پایین باید بیشتر شود . نظام تامین اجتماعی عاد لانه باید برقرار شود . شما ها که می گویید مسلمانید و منصف، این همه د ولت را تخریب می کنید ، آیا د ولت یک کار مثبت هم انجام ند اد ه بود ؟ آیا بهد اشت و د رمان مرد م بهتر نشد ؟ آیا د ر گند م، گازوئیل و بنزین خود کفا نشد یم؟

ما برای پاید اری برق خوزستان باید کار کنیم. ما ۱۵۰۰ میلیارد تومان برای پاید اری برق گذاشته ایم. ما می د انیم هورها باید احیا شود . می د انیم تالاب ها باید احیا شود . اما چرا سیاهنمایی می کنید ؟ چرا مرد م ایران را د سته بند ی می کنید ؟ به خاطر رای؟! رای حرام می خواهید بگیرید ؟! اینقد ر علیه عظمت مرد م ایران حرف نزنید .
امام ما فرمود اگر د ین ند ارید ، لااقل آزاد مرد باشید و واقعیت ها را بگویید


لااقل آزاد مرد باشید !
اصطلاح «رای حرام» را نخستین بار حسن روحانی د ر انتخابات د وره د وازد هم ریاست جمهوری باب کرد . آن زمان که روحانی اینگونه رقیب خود را متهم به تلاش برای کسب رای حرام می کرد (د ر واقع تلویحا آرای رقیب را حرام می د انست) طرفد اران و اطرافیان او د رباره به کار برد ن این اصطلاح د رباره رقیب نگران نشد ند و ژست اخلاق نگرفتند اما به محض آنکه اد عا شد رقیب، همین اصطلاح را د ر قبال آرای خود آنها گفته است؛ ناگهان صد ای اعتراض ها بلند شد .


حمید ابوطالبی، معاون سیاسی د فتر حسن روحانی یکی از کسانی است که ۲۶ ارد یبهشت ماه پس از اظهارات حسن روحانی د رباره رای حرام سکوت کرد اما به محض آنکه اد عا شد همین اصطلاح د رباره بخشی از آرای روحانی مطرح شد ه، ناگهان احساس خطر کرد . او د ر متنی که د ر شبکه های اجتماعی منتشر کرد ، نوشت: «این د وستان خود را نماد اسلام و ارزش های آن پند اشته و مجاز می د انند د ر کارزار انتخابات بیشترین بهره را از د ین برد ه و هر فاجعه ای را توجیه د ینی نمایند . د ر کنار توجیه د ینی مجازند مخالفان خود را به بی د ینی، تود ه واری، رای حلال و رای حرام و... متهم کنند که البته تهران پاسخ شان را د ر ۹۴ و ایران د ر ۹۶ د اد .

د وستان! تحریک بیشتر د وقطبی د ر کشور، به مصلحت ملی نیست؛ کشور، یک ملت، یک رهبر، یک د ولت د ارد ، به نتایج انتخابات و د ولت مشروع برآمد ه از آن متعهد بمانیم.

تحریک، راه ماند گاری آرای شما نیست؛ راه نگه د اشتن هواد اران نیست؛ راه ماند ن د ر عالم سیاست و سیاست ورزی نیست؛ باید اخلاق و اعتماد به ملت را پیشه کنیم».
وزارت کشور نیز که پس از به کار برد ن اصطلاح رای حرام توسط روحانی هیچ واکنشی نشان ند اد ه بود ، با سوار شد ن بر موج د روغی که اد عا می کرد آیت الله موحد ی کرمانی آرای حسن روحانی را رای حرام د انسته، اطلاعیه ای صاد ر کرد . د ر اطلاعیه وزارت کشور د ولت روحانی آمد ه است: «مشخص نیست استفاد ه از واژه «آرای حلال» بر چه مبنایی و با چه هد فی صورت گرفته است؟ ملت مسلمان و هموطنان سایر اد یان بر پایه استفاد ه از حق مصرح قانونی د ر تعیین سرنوشت خود و تحقق مشارکت حد اکثری پای صند وق های رای آمد ند . تقسیم بند ی این مرد م عزیز و بزرگوار به عناوینی مانند انقلابی و غیر انقلابی یا آرای حلال و... ظلم بزرگی است که باعث ایجاد تفرقه و آسیب جد ی به وحد ت ملی و امنیت ملی می شود ». (4397533) (alef-13)
 
Austria
۱۳۹۶-۰۳-۰۸ ۰۹:۴۳:۱۷
هشدار دادن در مورد امکان رای حرام با اینکه بعد از انتخابات رای مردم را حرام بخوانی خیلی فرق داره. متعجبم که این مساله ساده رو متوجه نمیشی (4397854) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۸ ۰۸:۱۴:۵۵
حضرت آقا !! رایی که برای یارانه باشد حلال است ؟؟؟؟؟؟
رایی که با تخریب طرف مقابل با سیاه نمایی سند 2030 و ضد انقلاب و نظام جلوه دادن حریف وتشویش اذهان مردم بدست آید حلال است ؟؟؟؟

حضرت آقا !! تبلیغ در مساجد و نماز جمعه و مجلس خبرگان ومدارس آنهم با عبارات ناپسند و تهمت های ناروا به مسئولین و.... کجا رای حلال است ؟

کاندایی که حتی یک برنامه برای دولتش تعریف نکرده و فقط برای توجیه با نشان دادن جزوه تایپ شده برنامه , میخواهد رای بیاورد آیا این رای حلال است؟؟

خدارا شکر رای ما اینطوری حلال نیست . (4397538) (alef-13)
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۸ ۰۸:۱۹:۰۶
اولین نفر جناب اقای روحانی واژه ی رای حرام را به کار برد
هنگام سخنرانی در جمع مردم محترم خوزستان تاریخ 1396/02/26 (4397544) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۸ ۰۸:۱۹:۴۵
وقتی ظرفیت باخت نباشد چنین است حالا اگر اصلح طلبان باخته بودن وچنین میگفتن هیاهو میکردند که فتنه دیگر را شروع کردند (4397548) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۸ ۰۸:۳۰:۱۰
آقای موحدی جمع کردن رای با دادن کارت هدیه نبات و عذای نظری حلال هست یا حرام (4397571) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۸ ۰۸:۳۳:۲۶
پس آرا كساني كه با تبليغات و وعده هاي دروغ مثل افزايش يارانه ها و دولت كار و كرامت و يا دروغ هاي كه در مورد دختر وزير و سند 3020 به صندوق ريخته شده همه ش شبه ناك است و بقول معظم له حرام !!!!!! (4397577) (alef-13)
 
سید
Germany
۱۳۹۶-۰۳-۰۸ ۰۹:۳۲:۰۴
ببخشید حالا وارداتچی بودن دختر وزیر و سند 2030 و ... کجاش دروغ بود؟؟؟؟ (4397794) (alef-11)
 
۱۳۹۶-۰۳-۰۸ ۰۸:۳۵:۵۶
اصلا چرا باید امام جمعه از یک کاندیدا حمایت کنه؟؟؟؟؟؟؟به خصوص ایشان که دارای مقام د مجمع تشخیص مصلحت هم هستند. (4397585) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۸ ۱۳:۱۰:۴۵
به همان دلیل که رییس ستاد انتخابات و وزرا ودیپلماتها و استانداران و فرمانداران ودهیاران ورییس بانک مرکزی و... خلاف قانون از رییس جمهور حمایت علنی کردند (4398525) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۸ ۰۸:۴۱:۵۱
بعضی وقتها بهترین توضیح اینه: " ببخشید اشتباه کردم" (4397605) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۸ ۰۸:۵۶:۱۵
ایشان ،هنوز یاد نگرفته به عنوان یک مقام عالیرتبه،بی طرف باشد!! (4397642) (alef-13)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۸ ۰۹:۰۰:۰۸
ایشان الحمدالله، آیت الله هستند و علم کلام و تفسیر و . . . را بخوبی می دانند پس چرا باید طوری صحبت کنند که همه مردم منظور ایشان را نفهمند و ناچارا ایشان اطلاعیه دیگری برای توضیح منظورشان صادر کنند که باز هم قدری مبهم است. (4397660) (alef-13)
 
سید
Germany
۱۳۹۶-۰۳-۰۸ ۰۹:۳۵:۰۷
اونایی که باید بفهمن که فهمیدن! اونایی هم که نمیخوان بفهمن که مشکل خودشونه!!!
هروقت جناب روحانی به خاطر گفتن رای حرام در جمع مردم اهواز معذرت خواهی کرد دیگران هم این کارو می کنن!!!! (4397814) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۸ ۰۹:۴۷:۵۱
مگر همه علما باید عالم علم تفسیر و کلام باشند (4397878) (alef-11)
 
بی نام
Germany
۱۳۹۶-۰۳-۰۸ ۰۹:۳۶:۵۹
بابا کلام واضحه، آقای روحانی اولش گفته چرا رای حرام جمع میکنید. اینها هم در جواب گفتن رای های ما حلاله. انقدر پیچیده نیست. (4397825) (alef-11)
 
منصور
Romania
۱۳۹۶-۰۳-۰۸ ۱۱:۴۲:۵۹
صحبت ایشون کاملا واضحه
چرا همیشه دوست داریم کوه بسازیم. حالا هی بشینیم تفسیر کنیم. (4398244) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۳-۰۹ ۲۰:۲۹:۲۳
اقای موحدی قبول کن که خوب نگفتی .
رای همه حلال است اگه با حیله و تزویر و زور بدست نیامده باشه (4402059) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.