نظر منتشر شده
۷
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 301971
مجردها خوشبخت‌تر هستند؟
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۳۹
یک روانشناس بالینی گفت: تقریبا همه افراد متاهل، دوران مجردی و متاهلی خود را با هم مقایسه می‌کنند و معمولا دوران مجردی خود را با تفریحات، لذت‌ها و آزادی‌های بیشتر به یاد می‌آورند اما همه، حتی آنهایی که خیلی زود ازدواج کرده‌اند، لزوما احساس نمی‌کنند که مجردی نکرده،‌ متاهل شده‌اند.

به گزارش ایسنا، دکتر راضیه نصیرزاده درباره دلایل احساس برخی زوجین درباره ازدواج زودهنگام خود گفت: گاهی وقتی ازدواج کرده‌اید که هنوز نمی‌دانستید چه کسی هستید و از زندگی خود چه چیزی می‌خواهید. شما پیش از ازدواج، مسئولیت زیادی نداشته‌اید، طبعا ازدواج کردن که با آغاز مسئولیت‌های زیادی همچون پرداخت هزینه‌هایی مثل اجاره خانه و خرید مایحتاج زندگی، انجام وظایف مربوط به خانه‌داری و البته شرکت در مهمانی‌هایی که در دوران مجردی، اجباری برای شرکت در آنها نبود، همراه است. این موارد می‌تواند شما را به یاد دوران بی دغدغه‌ مجردی‌تان بیندازد.

انگیزه شما برای ازدواج مناسب نبوده است
این روانشناس بالینی افزود: وقتی به دلایلی مانند نظارت‌ها و سختگیری‌های والدین، اختلاف‌ها و تنش‌های بین والدین و اعضای خانواده،‌ تصمیم به ازدواج گرفته‌اید، یا تنها به دلیل ترس از این که ممکن است بهتر از این فرد پیدا نکنید، تن به ازدواج داده‌اید، یا وقتی رویای ازدواج در سن خاصی دارید و چون خالی بودن صفحه دوم شناسنامه‌تان آزارتان می‌داد، خواستید حتما ازدواج کنید، ممکن است به خودتان بگویید کاش برای ازدواج عجله نکرده بودم.

دوستان مجردتان را می‌بینید و خود را با آن‌ها مقایسه می‌کنید
وی در ادامه گفت: از نظر شما مجردها زندگی هیجان‌انگیزتر، دغدغه‌ها و نگرانی‌های کمتر، علاقه‌مندان، طرفداران و دوستان بیشتر، آزادی، اوقات فراغت، خوش گذرانی‌ها و تفریحات جذاب‌تر، پیشرفت‌های تحصیلی و شغلی بزرگتر، قدرت و اختیار تصمیم‌گیری بالاتری دارند. شما با خود فکر می‌کنید دوستان مجردتان دنیا را تکان می‌دهند.

بپذیرید که دوران مجردی تمام شده است و با آن خداحافظی کنید
نصیرزاده توصیه کرد: شاید خیلی زود و بدون آنکه معنای زندگی مشترک را بدانید ازدواج کرده‌اید، اما وقتی مسئولیتی مثل ازدواج را می‌پذیرید، نمی‌توانید بین راه پشیمان شوید حتی اگر دوران مجردی، آن طور که شما تصور می‌کنید دوران شاد و بی دغدغه‌ای باشد، به هر حال شما آن را پشت سر گذاشته‌اید. پذیرفتن آنکه زندگی‌تان وارد مرحله جدیدی شده است، اولین گام برای کنار آمدن با احساسی است که نسبت به متاهل بودن خود،‌ دارید. پس بپذیرید که دوران رفیق‌بازی، شیطنت‌های جوانی، از رابطه‌ای به رابطه دیگر رفتن و توجه نشان دادن یا جلب توجه کردن برای جنس مقابل، پایان یافته است.

نگرش خود را اصلاح کنید
وی با بیان اینکه گاهی نگرش شما به زندگی مجردی و متاهلی به اصلاح شدن نیاز دارد، گفت: معمولا وقتی افراد متاهل هستند، فکر می‌کنند مجردها با آزادی و استقلالی که دارند، تنها به خوشگذرانی و لذت بردن از زندگی مشغول‌ هستند و یا به دلیل وقت و فراغت بیشتری که دارند در حال طی کردن بدون توقف پله‌های ترقی هستند اما این موضوع بیشتر به خیال بافی شبیه است تا واقعیت.

نصیرزاده افزود: زندگی متاهلی هم از مزایا و لذت‌های خاص خود برخوردار است. به عنوان مثال متاهل بودن با احساس تعلق داشتن و امنیت و صمیمیت بیشتری همراه است. شما با ازدواج به عنوان یک بزرگسال بالغ و پخته پذیرفته می‌شوید و ضمن این که صاحب خانه و زندگی می‌شوید، رابطه جنسی سالم‌تری هم خواهید داشت. بنابراین متاهل بودن به معنای آن نیست که دنیا برای شما پایان یافته است.

وی در ادامه گفت: زوجین راضی از ازدواج خود وقتی بعد از چند سال به داشته‌های خود نگاه می‌کنند از مجردی نکردن خود پشیمان نیستند. آنان به آرامشی که در کنار همسر و فرزندان خود داشته‌اند می‌اندیشند و از این که بهترین و پرانرژی‌ترین روزهای زندگی‌شان را صرف سرمایه‌گذاری برای بهترین روابط خود و زندگی‌شان کرده‌اند،‌ خوشحال ‌هستند.

برای برآورده کردن خواسته‌هایتان با همسرتان به توافق برسید
این روانشناس بالینی تصریح کرد: با وجود تاهل اما هنوز می‌توانید برخی از تفریحات دوران مجردی خود را داشته باشید. بسیاری از تفریحات دوران مجردی شما با همسرتان قابل انجام است. این روش را امتحان کنید، ضمن این که شما و همسرتان می‌توانید برای گذراندن زمان‌هایی با دوستانتان و سایر فعالیت‌ها و لذت‌هایی که در دوران مجردی داشتید به توافق برسید.

وی افزود: اگر تصور کنید نباید هیچ تفریح، لذت و لحظه خوبی بدون همسرتان داشته باشید، یک باور اشتباه است. شما و همسرتان می‌توانید گاهی بدون حضور دیگری همان طور که دوست دارید زندگی کنید و لذت ببرید اما توجه داشته باشید که این امر نباید همیشگی باشد یا بیشتر اوقات شما و همسرتان را دربر بگیرد به گونه‌ای که به نظر برسد شما و همسرتان با هم در یک خانه هستید، نه این که با هم زندگی کنید.

خیانت ممنوع
نصیرزاده در پایان مطلب خود در مجله سپیده دانایی گفت:‌ شروع یک رابطه‌ موازی به هر شکل و در هر سطحی خط قرمز ازدواج است. این که شما بعد از ازدواجتان افراد دیگری را ببینید که شما از آن‌ها خوشتان بیاید، چیز عجیبی نیست اما یکی از ابعاد مهم ازدواج تعهد داشتن نسبت به همسرتان است. تلاش برای جلب توجه و توجه نشان دادن به جنس مقابل حتی اگر به صورت نگاه کردن و یا لبخند زدن باشد، می‌تواند همسر شما را آزار دهد.
 
کلمات کلیدی : ازدواج ، مجرد
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۳ ۱۱:۵۰:۳۶
اره والا مجردها واقعا خوشحالترن به هزار دليل (3262375) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۳ ۱۲:۳۵:۴۵
نه الزاماً. من از دوران متاهلی خودم بسیار لذت میبرم، و هم من و هم همسرم در دوران تاهل خیلی بیشتر خوشگذرونی داریم.
بر عکس تصور غالب، اگه طرفین با هم توافق داشته باشن، امکان خوش گذرونی و ارتباط با دوستان در دوران تاهل بسیار بیشتره، چون استقلال آدم در دوران تاهل بیشتره. (3262486) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۳ ۱۲:۵۹:۱۱
من مجردم و خوشحال هم نیستم. نه مجردها خوشحالن و نه متاهل ها!!! (3262543) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۳ ۱۳:۴۰:۱۳
مجردم و ارامش بیشتری دارم. (3262627) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۳ ۲۳:۵۱:۳۸
مجردی رو دوست دارم به هزار و یک دلیل (3263663) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۸-۱۶ ۰۰:۵۴:۲۶
در شرایط کنونی جامعه ایران مجرد ماندن و مسئول خانواده نبودن یه نعمته (3304083) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۱۵ ۱۳:۳۹:۴۴
خيلي خوشحالم از مجردبودنم (3522875) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.