نظر منتشر شده
۲۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 308074
نامه‌نگاری با محوریت حاشیه‌های "هفت" ؛
اسعدیان:کاش به جای شیرین زبانی،ابتدائی ترین اصول اخلاقی را رعایت می کردند/افخمی:اگر سخنگو نبود،او را در حدی نمی‌دانستیم که دعوت کنیم
بخش فرهنگ و هنر الف، ۱۶ آبان ۹۴
تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۳۱
همایون اسعدیان (کارگردان سینمایی ایران) با انتشار نامه‌ای سرگشاده  خطاب به رییس سازمان صدا و سیما به حرف‌های که علیه وی در برنامه هفت مطرح شد و دعوت تهدیدآمیزش به این برنامه واکنش نشان داد.

گفتنی است برنامه ی هفت با اجرای بهروز افخمی بارها و بارها نسبت به برخی چهره ها مانند همایون اسعدیان، حجت الله ایوبی و ... موضع تهاجمی و بعضاً استهزاء گرانه به خود گرفت.

به گزارش بخش فرهنگ و هنر الف، متن کامل نامه ی انتقادی همایون اسعدیان، کارگردان و سخنگوی کانون کارگردانان به شرح زیر است:

«به نام خدا
 ریاست محترم سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی
جناب آقای سرافراز
 با سلام
بسیار متاسفم که اولین و شاید آخرین یاداشتی که برای شما مینویسم درد دلی است تلخ و تاسف بار . اما دیدن برنامه سینمائی هفت مورخ 15/8/94 و فضای مسمومی که این برنامه در صدد ایجاد آن است راهی جز نگارش این نامه برایم باقی نگذاشت .
در برنامه مذکور ، آقای افخمی مجری و کارگردان برنامه ، در گفتگوئی با آقای علی معلم ، در یک هماهنگی از پیش طراحی شده و به ظاهر خود جوش و دلسوزانه  برای دستیابی  به راهکارهای نجات !!! سینمای ایران که آقایان این وظیفه را از طرف اهالی سینما برای خود قائل شده اند، من را نیز مورد لطف و نوازش خود قرار دادند. که البته این محبت را تا پایان برنامه و به بهانه های مختلف از من دریغ نداشتند . گوئی تنها هدف تولید از برنامه دیشب نوازش من بود و بس ....و ای کاش بجای طنازی و شیرین زبانی ، ابتدائی ترین اصول اخلاقی را رعایت میکردند که البته با شناختی که از آقای افخمی دارم چنین توقعی شاید زیاده خواهی باشد .

در برنامه مذکور ، دیگر بر همگان معلوم شد که این برنامه  نه تریبون اهالی سینمای ایران ، که تریبون محفل خود ساخته آقای افخمی و دوستانشان است . محفلی که اکثر اعضاء آن با پول دولت تهیه کننده و کارگردان شده اند و امروز از سر خیر خواهی پرچم مبارزه  با مشارکت و مداخله دولت در تولید را برافراشته اند  ، وجالب آنکه هنوز هم فیلمهایشان را با مشارکت بنیاد فارابی و دیگر نهادهای دولتی میسازند که البته رویش این گونه محافل در زمانه ما چندان هم عجیب نیست .

آقای افخمی از من هم برای شرکت در برنامه دعوت کرده بودند ( که شرح آنرا خواهم گفت ) و بدیهی است که نپذیرفتم . تیغ در دست زنگی مست ، و برنامه غیرزنده و کارگردانی بهروز افخمی !!! و ایشان همان کردند که در دعوت تهدید آمیزشان گفته بودند . تکه تکه کردن حرفهای من در برنامه آقای مدقق ، شبکه خبر ، آن هم به شکلی مبتذل و در نهایت بی اخلاقی و سپس با همراهی میهمانشان نقدی آتشین نسبت به آن حرفها ....
 
جناب آقای سرافراز
اینکه حقیقتا چقدر آقای افخمی و محفلشان درد سینمای ایران را دارند مسئله من نیست . شیوه زشت و غیر اخلاقی سازندگان برنامه در تکه تکه کردن حرفهای من و سوء استفاده  از آن هم چندان اهمیتی ندارد چرا که تکلیف همه ما برای اهالی سینما روشن است ، هم من را میشناسند هم ایشان را .

اینکه برنامه هفت و رسانه ملی به تریبونی برای محفلی کوچک تبدیل شده که تظاهر به دلسوزی برای سینمای ایران میکند و منافع دیگری را در سر میپروراند و ایجاد فضائی این گونه مسموم و آلوده هم دلنگرانی من نیست، اما امیدوارم به دغدغه شما تبدیل شود .....                                                                                   
آنچه مرا نگران میسازد شیوه دعوت تهدید آمیز آقای افخمی است از من ، که اگر نگویم بی سابقه ، کم سابقه است . و ادامه این روند آن خواهد شد که نه از تاک نشان ماند و نه از تاک نشان ......                               
و متاسفانه همه اینها و شروع مجدد این برنامه در دوران تصدی شما بر ریاست این سازمان اتفاق می افتد ....  
در زیر متن دعوت پیامکی کوتاه آقای افخمی را برای شما و اهالی سینما مینویسم . آنقدر گویا است که نیاز به هیچ توضیحی نیست .....
دوشنبه ، بعد از ظهر :                                                                                                   
افخمی : سلام همایون ، من بهروز افخمی هستم ، و میخواستم تورو به جدل در برنامه هفت دعوت کنم ، زنگ بزن وگرنه .....                                           ساعت  چهار و چهل و نه دقیقه                                              
افخمی : وگرنه گفتگو تو با مدقق تو شبکه خبر تکه تکه باز پخش میکنیم  و تکه تکه  پنبه میزنیم و میگیم دعوت کردیم و نیومد .                                     ساعت پنج و چهارده دقیقه                                       
من : سلام و عالیه ، میمیرم برا این وگرنه ....         ساعت پنج و شانزده دقیقه                                  
افخمی : وگرنه پس نمیای ؟                           ساعت پنج و هفده دقیقه                                       
من : نمیام و خوشحال میشم از پنبه زنید            ساعت پنج ونوزده دقیقه
جناب آقای سرافراز ، صمیمانه در مسئولیتی که بعهده گرفته اید برایتان آرزوی موفقیت میکنم .
با سپاس
همایون اسعدیان»

پاسخ افخمی:
چند ساعت بعد بهروز افخمی در گفت و گوی تلفنی با تسنیم، جملات زیر را در پاسخ به نامه ی اسعدیان مطرح کرد:

«موضوع این است که آقای اسعدیان در برنامه «شهر فرنگ» شبکه خبر حرف‌هایی زده که حیرت‌انگیز است و نشان از همراهی و همکاری ایشان با سیاست‌های ورشکسته آقای ایوبی دارد. به عنوان سخنگوی کانون کارگردان‌ها، ایشان موظف به پاسخگویی درباره حرف‌های جنجالی خودشان بودند.اما جواب تلفن را نمی‌دادند. پیامک‌هایی که من فرستادم با لحن دوستانه و براساس دوستی و روابط قدیمی بود. ایشان دستیار من در کارگردانی فیلم «روز فرشته» بودند و پیش از آن هم سابقه رفاقت داریم.

اینکه من گفته ام یا تهدید کرده ام که اگر در برنامه سینمایی نیایی حرفهایت را تکه تکه پخش می‌کنیم و پنبه می زنیم، بسته به برداشت مخاطب است.همایون اسعدیانی که من می شناسم اینقدرها ترسو نبود و هر هشداری را تهدید تلقی نمی‌کرد.

این نامه را کسی نوشته است که ظاهرا خودش را رهبر حزب یا گروه شناخته شده‌ای می‌داند و باترس وسواسی هر حرفی را حتی اگر شوخی باشد، تهدید و توطئه تلقی می‌کند.به هر حال از این فرصت استفاده می کنم و دوباره به او یادآوری می‌کنم که به عنوان سخنگوی کانون کاگردانان موظف است پاسخ ما را بدهد و اگر سخنگو نبود ما او را در حدی نمی‌دانستیم که او را دعوت کنیم.»
۱۳۹۶/۰۳/۱۷ ۱۰:۱۸
 
۱۳۹۵/۱۲/۰۷ ۰۰:۲۱
 
۱۳۹۵/۱۲/۰۳ ۰۱:۱۵
 
۱۳۹۵/۱۰/۲۵ ۰۹:۱۵
 
۱۳۹۴/۰۸/۲۸ ۲۰:۰۰
 
۱۳۹۴/۰۸/۱۶ ۱۵:۱۱
 
۱۳۹۴/۰۸/۱۰ ۱۱:۵۳
 
۱۳۹۴/۰۸/۱۰ ۱۱:۴۴
 
۱۳۹۴/۰۷/۳۰ ۱۶:۳۳
 
۱۳۹۴/۰۷/۰۹ ۰۸:۴۴
 
 
کلمات کلیدی : بهروز افخمی، مسعود فراستی، برنامه هفت، سینمای ارزشی، شبکه سه، علی اصغر پورمحمدی، غلامرضا میرحسینی، همایون اسعدیان، طلا و مس
 
آریابان
۱۳۹۴-۰۸-۱۶ ۱۶:۴۹:۲۳
اون از فوتبالمون ، این از سینمامون ؛
این از فروش پایان-نامه دانش آموزی تا دانشگاهی از دیپلم تا فوق دکترا ؛
اون از صفر گرفتن کیفیت ساخت خودرو های صفر !!! ...... در انبار ها ؛
این از شمارگان زیر هزارتائی کتابهای دانشگاهی ، اون یکی تحریم کردن نمایشگاه مطبوعات ؛
این از ..... ، اون از ...... !!!!! ؛ (3305555) (alef-18)
 
۱۳۹۴-۰۸-۱۶ ۱۷:۲۳:۴۷
ادبیات افخمی در جواب این نامه واقعا بی ادبانه هستش او را در حدی نمیدانستیم یعنی چی ؟ ایشان بهتر هستش به یک کارگردان دیگر احترام بذارند (3305664) (alef-18)
 
۱۳۹۴-۰۸-۱۸ ۰۹:۰۹:۳۴
هر کسی میفهمه که افخمی داره به طنز مطرح میکنه و این هیچ نیازی به توضیح نداره ..اما چون اسعدیان میدونه که چیا گفته و نگرانه بره زیر سوال برای اینکه نیاد تو برنامه هفت داره خود زنی میکنه ...واقعا کجاش نامشخصه این مساله خیلی واضحه من نمیدونم چرا بعضیا خودشونو میزنن به اون راه (3309919) (alef-18)
 
۱۳۹۴-۰۸-۱۹ ۱۹:۳۶:۴۹
من هم با شما موافقم (3315051) (alef-3)
 
جواد
۱۳۹۴-۰۸-۱۶ ۱۷:۲۶:۲۵
سینمای روشنفکری که بزرگترین کارش " فراری دادن مخاطبان در دو دهه گذشته بود . الف اخبار این سینمای اقلیت lمرفه را برای مردم باز نشر نکن !!! (3305668) (alef-18)
 
مهندس جنت شهري
۱۳۹۴-۰۸-۱۶ ۱۷:۴۶:۴۱
وقتي افخمي گفت برنامه هفت 15مليبون تماشاچي دارد و درامد ان از تبليغات 250مليون است پيش خود فكر كردم كه اگر يك برنامه اينقدر درامد دارد چرا صدا وسيما مي نالد كه بودجه نداريم...جناب افخمي اگر شما پيامك تان شوخي بوده چرا به ان عمل كرديد..شما در اين چهار هفته بغير از خود بزرگ بيني و لاف زدن و حمله به اين وان كه كاري نكرديد...يك كم جنبه داشته باشيد...سينماي ما اگر مخاطب داشت كه امثال شا مجبور نبوديد به چنين كار هايي تن دهيد..اصلا سينماي ما چقدر تماشاچي دارد كه برنامه انتقادي ان 15مليون بيننده داشته باشد...به شعور مردم احترام بگذاريد.. (3305709) (alef-18)
 
حسن تحويلداران
۱۳۹۴-۰۸-۱۶ ۱۸:۰۸:۲۱
با جناب اسعديان كاملا موافقم و براي صدا و سيما و اين برنامه ضعيف و توهين آميزش متاسفم (3305792) (alef-18)
 
۱۳۹۴-۰۸-۱۶ ۱۸:۰۹:۰۱
وقتی برنامه به صورت مرده پخش می شود مجری می تواند صحبت های مهمان ها را سانسور کند و حرف های خودش را کامل پخش کند! و این یعنی از بین رفتن امنیت فکری اهالی سینما. الان افخمی چاقوی برنده ای در دستش است که می تواند با آن به همه حمله کند. و مدیران صدا سیما چه با فکرند که چنین حربه ای را به دست این فرد دادند. (3305794) (alef-18)
 
۱۳۹۴-۰۸-۱۶ ۱۸:۴۸:۴۵
منم دیدم تعجب کردم اصلن عجیب و غریب بود از انتقاد گذشته بود (3305864) (alef-18)
 
۱۳۹۴-۰۸-۱۸ ۲۳:۵۱:۳۴
من که دیدم خوشم اومد ! یعنی اگه شما خوشتان نیامد بقیه هم نباید خوششان بیایید؟ (3312549) (alef-3)
 
فلاح
۱۳۹۴-۰۸-۱۶ ۱۸:۵۴:۱۹
این برنامه هفت نیست هر چی هست... (3305874) (alef-18)
 
۱۳۹۴-۰۸-۱۶ ۲۰:۰۰:۱۱
مشخصه که پیامک های اقای افخمی جنبه شوخی داره.کلا این حماعت مدعی روشنفکری دوست دارن بگن ما داریم تهدید میشم.اخه اقای اسعدیان چند نفر شما رو تپ ایران میشناسن که برای تهدید خودت میخوای بیانیه بنویسی؟؟؟ (3306058) (alef-18)
 
۱۳۹۴-۰۸-۱۶ ۲۰:۱۰:۳۷
آقای افخمی مرز بین صراحت لهجه داشتن و مودب بودن را درست نمی شناسد. (3306071) (alef-18)
 
۱۳۹۴-۰۸-۱۸ ۲۳:۴۹:۳۹
مخالفانش می شناسند؟ (3312544) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۸-۱۶ ۲۰:۲۴:۰۸
آقای افخمی واقعا انسان عجیبی است چگونه از قامت یک چهره فعال اصلاح طلب کسی عضو مجلس ششم بود برای کاندیدای اصلاح طلبان فیلم تبلیغاتی میسازد تا تلاش نا موفق برای تاسیس شبکه تلویزیونی ناگهان تغییر موضع میدهد چهره مورد علاقه اش بشار اسد میشود برای وزارت اطلاعات فیلم سفارشی میسازد باصداوسیما یی که این روزها سخنگوی اصلی دلواپسان ومخالفان دولت است همکاری میکند ومدیریت برنامه هفت را به او واگذار میکنند وسوگلی خبر گزاری های مثل تسنیم وفارس میشود.آفای افخمی شما که ادعا دارید دولت نباید وارد تولید فیلم شود که حرف درستی است اما شما در عمل چگونه کار کردید آقای افخمی مگر همین فیلم روباه شما درهمین سال گذشته نبود که الا رقم آن همه حمایت عملا به هیچ توفیقی دست پیدا نکرد.
فررند صبح را آن قدر افتضاح ساختید تا جاییکه خودتان مسئولیت آن را به عهده نگرفتید.آقای افخمی یادتان نیست در جشنواره دو سال پیش زمانیکه گروههای فشار اجازه ندادند فیلم های موفق جشنواره وارد رقابت شوند فیلم ضعیف شما اثر مشترک شماباهمسرتان یعنی آذر پرویز وشهدخت ودیگران سیمرغ بلورین دریافت کند .آقای افخمی شما که به آقای اسعدیان میتازیداما متوجه نیستید در همین سالهایی که شما فیلم های سفارشی ناموفق ساختید امثال آقای اسعدیان با اینکه جزوه لیست سیاه دولت قبل بود توانست فیلم هایی مثل طلا و مس وبوسیدن روی ماه بسازد که هم در گیشه نسبتا موفق بود وهم رضایت اکثر منتفدین حتی دوست عزیزتان مسعود فراستی جلب کند وهم قشر متدین و سنتی جامعه که شماسنگ آن ها را به سینه می زنید راضی نگهدارد. (3306091) (alef-18)
 
۱۳۹۴-۰۸-۱۶ ۲۱:۳۲:۳۸
احتراما کسی میتواند پاسخ دهد چه شد که از باهم شدیم برهم! مناسبات شد برحق بودن من وناحق بودن تو ! وا اسفا! (3306194) (alef-18)
 
رضا
۱۳۹۴-۰۸-۱۷ ۱۳:۵۶:۵۱
ادب مرد به ز دولت اوست . گشمده جامعه ایران ادب و فرهنگ است . (3307922) (alef-18)
 
ناخدا
۱۳۹۴-۰۸-۱۷ ۲۲:۱۷:۴۲
آقای افخمی آن موقع شب اصلا ۱۵ میلیون نفر توی مملکت بیدار هستند که بیننده شما باشند؟ شما یه فیلم موفق بدون حمایت دولتی بساز دیگران یاد بگیرند. میلیاردها تومان هزینه فرزند صبح را بخش خصوصی داد؟ یا هزینه فیلم روباه را؟ چقدر مخاطبینی که سنگشان را به سینه می زنی اقبال نشان دادند؟ مساله شما همان مثل قدیمی دیگی که برای ما نجوشد است... (3309336) (alef-18)
 
۱۳۹۴-۰۸-۱۸ ۲۳:۴۰:۳۴
همه اینهایی که اینجا کامنت گذاشتن که حتما می بینن .هر کسی هم که ندیده بااین همه اظهار نظر کنجکاو میشه ببینه.حتما برنامه جالب وهیجان انگیزیه. (3312526) (alef-3)
 
محمد
۱۳۹۴-۰۸-۱۸ ۱۱:۱۰:۰۸
سلام من می خوام فکر کنم این دوستان عزیزی که نظراتشون رو می نویسن خیلی علاقه مند اصلاح و تربیت نیستند چون از دعوای این دوستان دارند کره میگیرند دوستان عزیز مطالب گفته شده توسط اقای اسعدیان رو در برنامه هفت هر چند گفته شود گزینشی بوده باز حرفهای جالبی نیست به نوعی توهین به مخاطبین وحتی صنعت سینماست. سینماگر باید چشمش به دست تماشاچی باشه تا بیاد و یه بلیط هشت هزار تومانی بخره. سینما همه چیزش باید برای مردم باشه. (3310256) (alef-18)
 
۱۳۹۴-۰۸-۱۸ ۱۵:۱۷:۲۰
این صداو سیما شورش رو درآورده امیدوار بودیم با رفتن آقای ضرغامی و آمدن آقای سرافراز وضع صدا و سیما بهتر شود اما بهتر که نشد هیچ بد تر هم شد آن از وضعیت کیفیت برنامه ها آن هم از کمیت کم و شبکه های بی برنامه ولی صدا و سیما بیش از پیش همه چیز را سیاسی کرده و برای برنامه های سیاسی خوب امکانات دارد کمر بسته به تخریب دولت چه طور در زمان پاکستان همه چیز گل بود و بلبل و در همین برنامه هفت جیرانی رو برداشتند به خاطر این که کمی انتقاد می کرد خدایا به چه کسی شکایت کنیم (3310998) (alef-18)
 
۱۳۹۴-۰۸-۱۸ ۲۳:۴۴:۲۷
جیرانی که خودش نیومده .ولی کاش میامد .کارهایش وحرف زدنش خیلی بامزه بود.به عنوان یک برنامه طنز نگاه می کردیم. (3312534) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۸-۱۹ ۰۹:۳۳:۴۶
اين جنجاله نا دوستانه كه افخمي و تيمش ره انداختند نشان مى دهد فقط دنبال جلب مشتري هستند ايشان لحن و زبان و كاراكترش شايسته مجري بودن نيست نگاهي به فيلمهايش و مانهاي نوليد ان و بودجه هايش بكنيد ابشخور را مي يابيد در چنين شرايط كه همه نيازمند گفتگو و تعامل سازنده با هم داريم اىن برخوردههاى خشن و غير انساني وچيست ايشان در همه اىن جايگاهها بوده حتى در مجلس چه كرده كه خود را بالاي قله مى بيند دو ساعت انتن در اختيار گروهي كه ديگران را تمسخر كنند راه تلويزيون بيراهه است و به سرافرازي جامعه نمي رسد (3313060) (alef-13)
 
محمد
۱۳۹۴-۰۸-۱۹ ۱۲:۵۹:۱۴
سلام کمی از اقای اسعدیان تعجب میکنم ایشان نباید از بیامک های اقای افخمی دلگیر می شدن لحن ایشان طنز بوده ودوستانه. به نظر من این سری برنامه هفت خیلی جذابه فقط عیبش اینه که زنده نیست. واین تقصیر اقای افخمی وگروه تولید نیست صداوسیما در سالهای امید محتاط شده. (3313833) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
اسعدیان:کاش به جای شیرین زبانی،ابتدائی ترین اصول اخلاقی را رعایت می کردند/افخمی:اگر سخنگو نبود،او را در حدی نمی‌دانستیم که دعوت کنیم