توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 405085
دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اعلام کرد:
تشریح روند درمان «رضارستمی» در بیمارستان شهدای تجریش
تاریخ انتشار : شنبه ۱ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۰۷
در پی مرگ نابهنگام رضا رستمی، روزنامه نگار باسابقه مطبوعات ایران، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با انتشار بیانیه‌ای روند بیماری و درمان او را تشریح کرد.


 
محمد رضا رستمی
 
 
به گزارش سلامت آنلاین- در این بیانیه آمده است: محمدرضا رستمی ده روز قبل با علامت سردرد شدید ناگهانی به اورژانس بیمارستان شهدای تجریش مراجعه کرد. بررسی‌های اولیه حاکی از خونریزی مغزی در ایشان داشت. بیمار بلافاصله بعد از بستری موردام آر آی قرارگرفت و نتایح آن نشان داد که عامل خونریزی یک تومور مغزی پیشرفته به قطر چهار سانت در کف جمجمه وی است که در کنار رگ اصلی مغز قرار داشته و با فشار به آن موجب خونریزی به داخل تومور شده است. این تومور عملا به مرور زمان رگ‌های مغز را باریک و غیر طبیعی و مستعد پارگی ساخته بود. همچنین این تومور به تدریج به عصب بینایی ایشان نیز فشار وارد ساخته و دید ایشان را در زمان مراجعه به سه متر کاهش داده بود و عملا بیمار در شرف نابینایی قرار داشت.

تیم جراحی بیمارستان شهدای تجریش برای نجات جان بیمار پس از بررسی‌های تخصصی اقدام به عمل می‌کنند. این عمل توسط سه تن از اساتید و جراحان مجرب مغز و اعصاب بیمارستان تحت میکروسکوپ و با استفاده از دستگاه پیشرفته نویگیشن که خطا در عمل را به صفر می‌رساند، انجام شده است. چون تومور در کف جمجمه قرار داشته عملا استانداردترین، دردسترس‌ترین و کم عارضه‌ترین راه تخلیه تومور از طریق بینی بوده است. در این شرایط، جراحی از طریق کرانیوتومی و برداشتن جمجمه عوارض بسیار بالایی برای بیماران دارد. بنابراین تومور از راه بینی تخلیه می‌شود ولی همانطور که تیم پزشکی پیش بینی کرده بود، رگ اصلی مغز به دلیل برداشته شدن فشار تومور برآن دوباره خونریزی می‌کند.

این خونریزی هم توسط لوله تخلیه و کنترل شد و پس از آن بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شد. بیمار از روز یکشنبه تا چهارشنبه از دستورات اطاعت می‌کرد و این نشان می‌داد که عملا به سمت هوشیاری پیش می‌رود. با این حال ایشان روز چهارشنبه ۲۸ مهر دچار عارضه دیگری به نام وازواسپاسم شدند که این هم از قبل از سوی پزشکان تخمین زده شده بود چرا که از پیش از عمل دارویی برای جلوگیری از این عارضه برای ایشان تجویز شده بود. این عارضه معمولا به دنبال خونریزی مغزی اتفاق می‌افتد چرا که دیواره رگ‌های مغزی باریک شده و خون رسانی دچار اختلال می‌شود. متأسفانه به دنبال این عارضه بیمار به دلیل سکته وسیع مغزی فوت می‌کند.

تیم پزشکی و جراحی بیمارستان شهدای تجریش تمام تلاش خود را کردند تا بیمار علی رغم داشتن تومور پیشرفته، خونریزی مغزی پیش از عمل و اختلال در رگ‌های مغز بتواند به حیات خود ادامه دهد اما برای درمان این عارضه وقت زیادی از دست رفته بود و تلاش­های پزشکان نتیجه نداد. بدیهی است فقدان چنین شخصیت فرهنگی برای همگان و بخصوص خانواده ایشان بسیار سخت است.

اما در چنین شرایطی باید از اظهار نظرهای غیر کارشناسانه پرهیز کرد. پرونده پزشکی ایشان و دلیل مرگ بسیار روشن است. بازگشت به زندگی برای بیماری که با حالت اورژانسی و به دلیل تومور مغزی و خونریزی مغزی و اختلالات عروقی که قبل از ورود به بیمارستان بوجود آمده، کار آسانی نیست. با این حال چنانچه اعتراضی وجود داشته باشد می‌بایست قبل از هرگونه اتهام و اظهارنظر غیر کارشناسی، از طریق مراجع و روال­ قانونی اقدام شود.
 


     
  •  
 
کلمات کلیدی : رضا رستمی+تومور مغزی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.