توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 325813
جزئیات دیدار جهانگیری با نواز شریف
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۵۳
معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه مسائل امنیتی در مرزهای ایران و پاکستان همواره یکی از دغدغه های مشترک دو کشور بوده است، گفت: حل این مسائل نیازمند توجه و تلاش هرچه بیشتر است و لازم است دو کشور هماهنگی و همکاری بیشتری در این زمینه داشته باشند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، اسحاق جهانگیری عصر امروز (سه شنبه) در دیدار نواز شریف نخست وزیر پاکستان از ابراز لطف و تبریک وی به خاطر برداشته شدن تحریم های ایران قدردانی کرد و گفت: در دوران تحریم فشارهای سنگینی به ملت ایران وارد شد که ملت ما با صبوری بر همه مشکلات پیروز شد و خوشبختانه امروز این تحریم ها از پیش روی ما برداشته شده است.

معاون اول رییس جمهور یکی از مهمترین اولویت های سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران را توسعه ی روابط با همسایگان و کشورهای مسلمان عنوان کرد و گفت: پاکستان به دلیل همبستگی و پیوندهای عمیق فرهنگی با ایران، از اولویت خاصی در این زمینه برخوردار است.

معاون اول رییس جمهور اظهار امیدواری کرد در دوران پساتحریم روابط میان تهران و اسلام آباد در همه ی زمینه ها از جمله در زمینه های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی گسترش پیدا کند.

جهانگیری با تاکید بر لزوم توسعه همکاری های بانکی میان دو کشور خاطرنشان کرد: امروز با لغو تحریم ها، فرصت مناسبی برای توسعه مناسبات اقتصادی و همکاری های بانکی فی مابین فراهم شده است.

معاون اول رییس جمهور بر لزوم برگزاری هرچه سریعتر کمیسیون مشترک همکاری های دو کشور تاکید کرد و گفت: پس از لغو تحریم ها برگزاری این کمیسیون می تواند نقش موثری در توسعه روابط اقتصادی فی مابین ایفا کند.

وی پروژه مشترک خط لوله انتقال گاز به پاکستان و نیز همکاری مشترک برای تولید برق را از جمله زمینه های توسعه ی همکاری های دو کشور برشمرد و افزود: لازم است برای افزایش رفت و آمدها و توسعه ی همکاری ها، تعداد پروازها میان پایتخت های دو کشور بر اساس توافقنامه ی قبلی که میان دو کشور بسته شده است، بیشتر شود.

جهانگیری همچنین با تاکید بر ضرورت مقابله با گروه های تکفیری و افراطی در منطقه خاطرنشان کرد: فعالیت گروه‌های تروریستی یکی از دغدغه های جدی برای دو کشور است که باید با همکاری یکدیگر با اقدامات تروریستی آنها مقابله کنیم.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران همواره معتقد بوده است که پاکستان بخشی از راه حل مسائل افغانستان است و ایجاب می کند مقامات ذیربط دو کشور در این خصوص مذاکره کنند تا برای حل مسائل افغانستان راه حل مناسبی پیدا شود.

معاون اول رییس جمهور با یادآوری مسائل و مشکلات جهان اسلام در مقطع فعلی، به قتل عام و کشته شدن مردم مسلمان سوریه، عراق و یمن اشاره و تصریح کرد: اگر کشورهای مسلمان از اتحاد و یکپارچگی کافی برخوردار باشند و نسبت به این مسائل عکس العمل مناسب نشان دهند، می توانند چهره مناسبی از اسلام ترسیم کرده و از اتفاقات ناگوار جهان اسلام جلوگیری کنند.

نخست وزیر پاکستان نیز با تبریک برداشته شدن تحریم های ظالمانه علیه ملت ایران گفت: هدایت های داهیانه رهبری ایران در پیشبرد مذاکرات هسته ای تحسین برانگیز است و نقش وزیر امور خارجه ی ایران نیز نقشی هوشمندانه بود و امروز همه ی دنیا به برتری و قدرت ایران در این مذاکرات اذعان می کنند.

وی با تاکید براینکه جمهوری اسلامی ایران از ظرفیت های فراوانی برای رشد و توسعه برخوردار است، گفت: اسلام آباد آمادگی دارد همکاری های خود را در زمینه های مختلف از جمله در حوزه ی انرژی و تولید برق با تهران افزایش دهد.

نخست وزیر پاکستان، ایران را خانه ی دوم خود توصیف کرد و گفت: ایران کشور دوست و برادر برای پاکستان محسوب می شود و سفر به این کشور برای من مایه ی افتخار است.

نواز شریف گفت: امروز اتحاد و همبستگی میان کشورهای اسلامی بیش از هر زمان دیگری لازم است و در این میان ایران نقش مهمی در حل مشکلات جهان اسلام دارد.

نخست وزیر پاکستان همچنین به مسائل امنیتی در مرزهای مشترک دو کشور اشاره و خاطرنشان کرد: لازم است مقامات نظامی و امنیتی دو کشور نشست مشترکی داشته باشند و به راهکارهای مناسبی در جهت پیشگیری از اینگونه مسائل در مرزهای دو کشور برسیم.

نخست وزیر پاکستان گفت: در اولین فرصت دستور لازم را به بانک مرکزی و وزارت اقتصاد پاکستان برای آغاز همکاری های بین بانکی میان دو کشور صادر خواهم کرد.

وی با تاکید براینکه پاکستان طرفدار برقراری صلح در افغانستان است افزود: پاکستان آمادگی دارد همکاری های لازم را با دولت افغانستان برای رسیدن به صلح پایدار انجام دهد.
 
کلمات کلیدی : نواز شریف+جهانگیری
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.