نظر منتشر شده
۳۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 324012
درباره فضای پس از لغو تحریم‌ها در ایران؛
اولویت‌های جذب گردشگران خارجی در ایران
سیدعلی موسوی، 22 دی 94
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۵۹
ایران کشوری است که جاذبه‌های گردشگری فراوانی دارد و همچنین برخلاف بسیاری از کشورهای منطقه از امنیت و ثبات قابل قبولی برخوردار است. با اینحال جایگاه فعلی ایران در این صنعت قابل قبول نیست.

در هفته‌های اخیر که صحبت از لغو تحریم‌ها مطرح شده است، گردشگری ایران یکی از بخش‌هایی است که امید می‌رود پس از لغو تحریم‌ها با یک جهش چشمگیر روبه رو شود. با اینحال جذب گردشگران خارجی و افزایش درآمد ایران از محل ورود گردشگران خارجی، نیاز به انجام اقداماتی دارد که بستر را برای حضور گسترده آن‌ها در ایران فراهم نماید. با این اوصاف لازم است در جذب گردشگران خارجی امکانات و منابع محدود صرف جذب آن دسته از گردشگران خارجی شود که اولاً ایران در جذب این گردشگران مزیت داشته باشد و دوما جذب این گردشگران ارزش افزوده بیشتری نصیب کشور نماید.

۱. گردشگران مذهبی نقطه قوت ایران در جذب گردشگر خارجی
در حال حاضر بخش عمده‌ای از گردشگران ورودی به ایران را مسلمانان کشورهای همسایه تشکیل داده‌اند که با هدف بازدید از مکان‌های زیارتی ایران مانند مشهد، قم و شیراز به ایران سفر می‌کنند. منطقی است که ایران نیز در برنامه‌ریزی برای جذب گردشگری خارجی اولویت را به این دست از گردشگران اختصاص دهد. وجود میلیون‌ها مسلمان در کشورهای همسایه ایران که با هزینه‌ای به مراتب کمتر از مردم دیگر نقاط جهان به ایران سفر می‌کنند، این مزیت را برای ایران فراهم کرده که با صرف هزینه و منابع کمتر گردشگر بیشتری را از این کشورها جذب نماید. علاوه بر این مکان‌های مذهبی پرشمار در ایران نیز این فرصت را فراهم آورده که از این مکان‌ها برای جذب گردشگر خارجی استفاده شود.

نکته‌ی مهتر آنکه گردشگران مذهبی عموماً به طور خانوادگی و با افراد بیشتر به سفر می‌روند و از این رو مقدار پولی که در مقایسه با یک فرد در ایران می‌پردازند بیشتر است و در نتیجه ارزش افزوده بیشتری را نصیب ایران می‌کنند. بنابراین برنامه‌ی ویژه برای گردشگران مذهبی به عنوان نقطه قوت گردشگری ایران که در کشورهای همسایه نیز متقاضی فراوانی دارد، گام اول جذب گردشگران خارجی به کشور است.

۲. ارزش افزوده بالای گردشگران درمانی
در کنار اولویت دادن به گردشگران مذهبی در جذب گردشگران خارجی، گردشگران درمانی با توجه به ارزش افزوده بالایی که دارند بهترین انتخاب برای توسعه گردشگری ایران هستند.

گردشگرانی که با هدف درمان به کشور مقصد سفر می‌کنند، عموماً افراد دیگری را برای مراقبت همراه خود دارند و همچنین برای گرفتن خدمتی تخصصی وارد کشور می‌شوند و علاوه بر افزایش تقاضا برای بحشی از متخصصان کشور، مزایای دیگر گردشگران را نیز همراه خود دارند. علاوه بر این این گردشگران عموماً زمان اقامت بیشتری دارند و از این نظر نیز ارزش افزوده بیشتری نصیب کشور می‌کنند.

در حال حاضر جمهوری اسلامی ایران به دلیل پیشرفت‌های فراوان در حوزه پزشکی و در کنار آن مناسب بوده قیمت خدمات درمانی در مقایسه با کشورهای صنعتی غربی، این مزیت را دارد که به یک قطب گردشگری درمانی در سطح منطقه و حتی جهان تبدیل شود و سالانه پذیرای هزاران گردشگری باشد که با هدف درمان به ایران سفر می‌کنند.

به طور خلاصه اولویت دادن به گردشگران درمانی در مقایسه با گردشگران تفریحی این مزیت را دارد که اولاً ایران در پذیرش این قشر از گردشگران مزیت بالایی دارد و دوما جذب یک گردشگر درمانی به دلیل مزایایی که برای آن شمره شده چندین برابر یک گردشگر تفریحی برای کشور درآمد به همراه خواهد داشت. بنابراین لازم است این گروه از گردشگران نیز در اولویت برنامه‌های جذب گردشگر خارجی قرار بگیرند تا با هزینه‌ای کمتر تحقق اهداف صنعت گردشگری کشور ممکن شود.

۳. گردشگری حلال، مزیت ایران در مقایسه با دیگر کشورهای دنیا
ممکن است دیگر کشورهای دنیا جذابیت‌های بصری بیشتری برای گردشگران تفریحی دنیا داشته باشند اما در مقابل شاید ایران تنها کشوری در سطح دنیا باشد که بسیاری از تفریحات به شکل حلال در آن در دسترس است. به عنوان نمونه فضای اطراف سواحل در دیگر کشورهای دنیا برای افرادی که تقید مذهبی نداشته باشند جذاب است، اما برای خانواده‌هایی که اعتقادات مذهبی و یا حتی اخلاقی دارند، این مکان‌ها مناسب نیست. از این رو چنانچه محیطی تفریحات این سواحل را داشته باشد ولی بی بندباری سواحل غربی در آن نباشد، مورد نظر آنان است؛ بنابراین سواحل ایران که متناسب با اعتقادات مذهبی اداره می‌شوند ظرفیت بالایی در جذب گردشگران حلال و اخلاقی دارند.

به طور قطع ایران مکان‌های دیدنی فراوانی دارد که در هیچ جای جهان نظیر ندارد و مخاطبان خاص خودش را دارد؛ اما ممکن است مکان‌های تفریحی ایران، به دلیل محدودیت‌های مذهبی از نظر جلوه‌های بصری قدرت رقابت با مکان‌های تفریحی کشورهایی مثل ترکیه و امارات را نداشته باشد. با اینحال این مسئله چنانچه به درستی مدیریت شود می‌تواند نقطه قوت ایران در جذب گردشگر خارجی باشد و ایران را به قطب گردشگری حلال در دنیا بدل سازد.

برای این منظور لازم است در این زمینه تبلیغات گسترده‌ای در اقشار مذهبی مردم دیگر کشورهای دنیا صورت بگیرد و امکان تفریح حلال در ایران به آن‌ها معرفی شود. گردشگری حلال علاوه بر مزایای جذب گردشگر خارجی، می‌تواند به عنوان گفتمان جهانی جمهوری اسلامی ایران در صنعت گردشگری دنیا مطرح شود و در این زمینه نیز ایران را به عنوان کشوری پیشرو و گفتمان ساز نشان دهد.
بنابراین توصیه می‌شود با شناخت نقاط قوت داخلی صنعت گردشگری کشور، در برنامه‌ریزی برای جذب گردشگر خارجی، در کنار گردشگران مذهبی و درمانی، گردشگری حلال نیز در اولویت قرار گیرد.
 
کلمات کلیدی : گردشگری خارجی+محدودیت سفر به ایران
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۲ ۰۹:۱۲:۲۳
گردشگري راه درآمد خوبي است
اما براي نقاطي خوب است که بحران در آنجا نباشد

بنابراين براي بودجه کشور نمي توان روي گردشگري حساب باز کرد
يک نا امني کوچک در اطراف يک کشور
يا حتي يک تهديد به بمب گذاري توريستها را فراري مي دهد و هتلها خالي مي ماند
بنابراين نبايد روي توريست حساب باز کرد

صنعت توريسم بسيار خطرپذير است و کشورها را محافظه کار مي کند
توريسم براي شرق آسيا خوب است که آرامش حاکم است
براي غرب آسيا بايد به دنبال راههاي پايدار درآمد باشيم
چون اطراف ما دهها هزار تروريست هست و
يک تروريست مي تواند
دو ميليون توريست را فراري دهد (3462229) (alef-11)
 
سهیل
۱۳۹۴-۱۰-۲۲ ۰۹:۲۰:۴۶
آقا یکم فضا رو بازتر کنید مثلا تو کیش زنان بتونن بی حجاب باشن و یک سری آزادیهای اجتماعی به مردم بدید (3462246) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۲ ۱۰:۵۲:۲۶
فضا رو در شمال و جنوب کشور باز کنید...خواننده های خودمون بیان اونجا...میلیون ها دلار فقط صرفه جویی ارزی میشه... (3462498) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۲ ۱۱:۲۰:۳۱
آخه چرا بيان ؟؟
يه سر برو شمال
گند و كثافت از دريا بيرون زده
جنگل ها پر از زباله ،هتل ها گران،غذا ها بي كيفيت و گران ،حجاب اجباري و سخت گيري ،گرسنه چشمي مردان و...
از كجا بگم ؟؟
شما يه سر برو تركيه
سواحل اونجا رو با اينجا مقايسه كن !
وجود توريسم فرهنگ مردم اونجا رو عوض كرده
هيچ كس به توريست ها خيره نمي شه و متلك نمي گه
اونا هم مسلمان هستن و در محدوديت مثل ما بزرگ شدن ولي بر اثر رفت و آمد با مردم دنيا ياد گرفتن سرشون به كار خودشون باشه
هتل هاي تركيه رو اگر ديده باشيد،از لحاظ نظم و ترتيب و نظافت و هماهنگي و آشپزي و سرو غذاهاي متنوع و .....بي نظير هستن
اصلا با بهترين هتل هاي ما قابل مقايسه نيستن
افراد مي خوان به جايي برن كه تفريح و آرامش داشته باشن نه اينكه درگير گرفتاري هاي ما با نوع پوشش و قوانين عجيب و غريب و من درآوردي بشن
ما توي مملكتمون يه كنسرت با دل آسوده نمي تونيم برگزار كنيم
حالا ألان يه عده ميان مي گن توريست ها از خداشونه بيان اينجا فسق و فجور كنن ما نمي ذاريم !!! (3462593) (alef-11)
 
عباس
۱۳۹۴-۱۰-۲۲ ۱۱:۲۴:۰۷
شما تا حالا شمال نرفتی؟کم از آنتالیا نداره،یعنی اگه اینا آزاد بشه مشکلات حل میشه،الان که قانون داره جلوی رابطه نامشروع رو میگیره وضعمون اینه وای به حال روزی که عملا همه چی آزاد بشه،شما خودت حاضری با خانواده ات برای یکجا که همه چیز هستن؟؟؟؟؟ (3462605) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۲ ۱۸:۲۶:۳۵
شما آنتاليا رفتي ؟؟
بي جهت و بي اطلاع نظر نده
بر أساس ديده هات نظر بده نه شنيده هات (3463486) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۲ ۱۸:۵۲:۰۱
من زياد به شمال مي رم و آنتاليا هم رفتم
اون چيزهايي كه شما مي گين نه توي شمال ديدم نه توي آنتاليا
چون دنبالش نبودم و نيستم !
ولي شمال از لحاظ طبيعت از آنتاليا زيباتره ولي آنتاليا با شمال از لحاظ نظافت و بهداشت و نظام منذ بودن و توسعه زير ساخت هاي گردشگري و فرهنگ مردم و كيفيت سرويس دهي هتلها با شمال قابل مقايسه نيست
البته هزينه ي يك هفته شمال رفتن با كيفيت و محدوديت هاي ايران بيشتر از هزينه ي مسافرت به آنتالياست با وجود هزينه ي هواپيما !!
ولي سرويس دهي و بخصوص رستورانهاي هتل هاي تركيه قابل مقايسه با بهترين هتل هاي ايران نيست .

تركيه واقعا خوب كار كرده و خيييييلي خوب داره توريست جذب مي كنه (3463514) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۵ ۱۹:۰۰:۳۷
چرا همه فکر میکنند جاذبه های توریستی ایران دریای شمال و جنوب است در حالیکه کیفیت سواحل ایران جذابیتی برای دیگران ندارد . مسئولان گردشگری از ارزش گردشگری بیابان های کویری ما که برای اروپاییان بسیار جذاب است غافل هستند (3469921) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۲ ۱۳:۰۸:۳۰
عامو جان، نویسنده مقاله داره میگه همین فضای بسته مزیت گردشگری ایرانه انونقت تو میگی فضا رو باز تر کنند.
اون میگه نره تو میگی بدوش! (3462857) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۲ ۱۴:۱۴:۰۳
از قانون دین بگذریم که چی به دست بیاریم ؟ پول و درامد ؟ به دست اوردن پول به قیمت زیرپا گذاشتن قوانین اسلام رسما کنار گذاشتن قران است واز نظر قران حرام همچنان که ربا و اختلاس ودزدی به دست اوردن پول به قیمت زیر پا گذاشتن قانون خدا است در ان صورت کلا کلمه اسلامی رو حذف کنید (3462982) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۲ ۰۹:۲۰:۵۱
هر چند با قانون جدید آمریکا دیگر نیازی نیست که در مورد بهبود و برنامه ریزی برای حضور جهانگردان اروپایی، آمریکایی‌ و ژاپنی و حتی چین سخنی گفته بشه ولی‌ حتی با فرض نبود آن قانون، با توجه به تاسیسات، قیمتها، سرویس‌ها و برخوردها در ایران، جهانگردان خرجی که حاضر به پرداخت پول برای آسایش خود هستند، هرگز ایران را انتخاب نخواهند کرد... حالا ممکن است برخی‌ دوستان بگویند ایران جای آنگونه تفریحات نیست و همان بهتر که نمی‌آیند... در حالیکه این دوستان متوجه نیستند که اصلا ۹۰ درصد توریستهی غربی، خانواده‌ها و جوانانی هستند که فقط به دنبال گذراندن تعطیلات خود در کشوری دیگر برای آشنایی فرزندان و خود با فرهنگ جدید و با قیمتهای بهتر هستند و آن ۱۰ درصد که به دنبال آنگونه تفریحات هستند ، هرگز ایران یا ترکیه یا خاورمیانه را مقصد خود قرار نمی‌دهند.... ولی‌ وقتی‌ قیمت یک اتاق در یک هتل مثلا ۵ ستاره ایران به راحتی‌ بالای ۳۰۰ دلار برای دو یا سه نفر است و تازه فقط در پایتخت چنین هتلهیی است،و استندرد حتی هتل دو ستاره را ندارد، و یا یک غذا معمولی‌ در ایران بالای ۲۰ دلار است، آمدن جهانگرد خارجی‌ را باید فراموش کرد (3462247) (alef-11)
 
رر
۱۳۹۴-۱۰-۲۲ ۱۴:۳۹:۵۳
کجا غذا میخوری داداش که ۸۰تومن پول ی وعده میدی؟؟
خوراک توی ایران به نسبت کشور خودشون ارزون تره (3463040) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۲ ۰۹:۳۹:۲۸
با وضعی که از سفارت خونه یک عده بالا می رند دیگه گردشگر با چه احساس امنیتی پاشو بزاره تو این کشور....
این حرکت یک توطئه بود که کشور از همه نظر ضربه بخوره (3462303) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۲ ۰۹:۴۴:۳۲
مهمتر از همه فرهنگ مردم است
من بهار امسال به يكي از كشور هاي هم جوار كه ساحل بسيار زيبايي دارد مسافرت كردم
در هتل ما ٩٠درصد افراد از روسيه ،آلمان ،انگليس و فرانسه بودند و كمتر از ده درصد عرب و ايراني و...بودند و اكثرا بصورت خانوادگي آمده بودند .
زن و شوهر با فرزندان يا زن و شوهر مسن و حتي اكيپ هاي كاري !
چيزي كه نظر من رو جلب كرد اين بود كه حتي يك بار نديدم افرادي كه از روسيه و كشور هاي اروپايي آمده بودند و از ظاهر و لباس و زبانشان مشخص بود ،به صورت افراد خيره شوند يا كنار استخر و دريا صرفا بنشينند و ديد بزنند و به ديگران خيره شوند
من خانواده ي عربي را ديدم كه زنان آنها با پوشش كاملا سياه در كنار استخر فقط نشسته بودند و به مقابل خود خيره شده بودند و مردان آنها از هيز چشمي و چشم چراني به حد تهوّع آوري رسيده بودند
هر كدام به كار خودشان مشغول بودند .حتي در كنار ساحل زير آفتاب سوزان خرداد ماه دراز مي كشيدند و آفتاب مي گرفتند يا حتي زير سايبان مطالعه مي كردند
خلاصه اينكه اصلا توسط آنها ديده نمي شدي و اين امر آرامش و امنيت إيجاد مي كرد
و اينكه چقدر براي بازي با فرزندان خود وقت مي گذاشتند
در صورتي كه مردان مسلمان با كنجكاوي عجيبي قد و بالا و آندام افراد را رصد مي كردند !
حتي من مردان ايراني را ديدم كه يك خانواده انگليسي با چهار بچه را سوژه مسخره و خنده قرار داده بودند !!
در رستوران با وجود فراواني انواع خوراكي ها ،به اندازه ي نيازشان غذا بر مي داشتند و من نديدم كه غذاي أضافه در ظرف هاي آنها باقي بماند و إسراف شود در صورتي كه ايراني ها و اعراب اصلا اينطور نبودند
تمايل آنها به مصرف ميوه و سبزي و غذاهاي سالم و تمايل ماها به مصرف گوشت و پروتئين
افراط ماها در مصرف مشروبات الكلي و تعادل و توازن آنها
سكوت و آرامش آنها و هيجان و سر و صداي ماها
تمايل آنها به قدم زدن و ورزش در باشگاه هتل هر روز صبح
و خلاصه اينكه تفاوت فرهنگي بسيار داريم با كل دنيا
راستي ما مسلمانها چرا بلد نيستيم سرمان به كار خودمان باشد ،افراط نكنيم ،زندگي خودمان را بكنيم و بگذاريم ديگران هم در سكوت و آرامش خودشان از زندگي خود لذت بيرند !
الف جان سانسور نكن متن منو ،خدا وكيلي حرف حساب زدم (3462316) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۲ ۱۱:۲۵:۱۰
فشارها و محدودیت ها باعث این رفتارها میشن. متاسفانه کل جامعه ما در خطر دچار به انحطاط فرهنگی هست، یک نمونه اش آرایش بسیار غیر متعارف زنان و دختران ایرانی است که حجاب اجباری باعث به وجود آمدن این وضعیت شده (3462608) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۲ ۲۰:۱۱:۲۶
همين حوادثي كه اخيراً در كلن آلمان اتفاق افتاده و حيثيت مسلمانان را مجدد لكه دار كرده ناشئ از اين نوع محدوديت هاست
متاسفانه افرادي كه در محدوديت زندگي كرده اند در يك محيط آزاد متعرض زنها شده اند چرا كه از ديدن زنهايي كه آزادانه در اجتماع زندگي مي كنند نه تنها سريعا تحريك مي شوند بلكه آموخته اند كه زنها بايد خودشان را بپوشانند و از دسترس دور نگهدارند و آنها وظيفه اي براي كنترل اميال خود ندارند !!
پرورش افراد در محدوديت كل دنيا را نا أمن مي كند (3463649) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۲ ۱۱:۲۸:۴۴
خدا وکیلی حرف حساب زدین! (3462617) (alef-11)
 
بیگی29
۱۳۹۴-۱۰-۲۲ ۱۳:۳۸:۳۵
همان طور که از فرد بی تجربه ای نباید انتظار تخصص داشته باشید ؛ از افرادی که در محیط بسته ای بوده اند انتظار بیشتری نداشته باشیم.آن چیزی که این افراد با ولع خیره میشوند برای غربی ها و بسیاری از شرقی ها چیزی عادی است.همانطور که اگر در خیابان های ایران خانم بی حجابی را ببینید ؛امروز غیر عادی است اما 40 سال پیش چطور؟آن زمان خانم دانشجویی همیشه با روسری بود.فکر میکردم شاید مشکلی در موهایش است و با روسری آن را مخفی میکند! (3462925) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۲ ۱۸:۳۰:۳۵
من هم دقيقا چنين تجربه اي را داشته ام و بسيار متأسف شدم براي مردم وطنم
محدوديت و كمبود باعث اين رفتارهاش نا هنجار شده است (3463491) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۲ ۰۹:۵۹:۱۵
همه ی اینایی که میان بچه مثبت نیستن که! (3462361) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۲ ۱۰:۰۹:۲۰
عجیبه به همه موارد اشاره کرده بجز گردشگری از آثار باستانی که بیشترین جهانگرد را بخود اختصاص می دهد و مسئولین زوق زده بدون توجه و حتی اطلاع از آثار دیگر مناطق کشور زود اصفهان ، شیراز ،تهران ، مشهد و قم را معرفی می کنند این در حالیست که بسیاری از گردشگران از مسئولین ما اطلاعات بیشتری در زمینه آثار باستانی کشور دارند. (3462385) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۲ ۱۰:۱۱:۴۲
به نظر شما یک گردشگر خارجی جرات میکند بدون حجاب و با پوشش دلخواه خودش در خیابانهای ایران راه برود و خرید کند
اگر نیروی انتظامی و گشت ارشاد و غیره مزاحمش نشوند حداقل خود این مردم با نگاه ها متلک پراکنی و غیره برایش ناراحتی و عدم امنیت ایجاد میکنند
تا اینگونه مشکلات حل نشود فکر درامد از را توریسم هم نباشید (3462395) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۲ ۱۱:۰۷:۰۹
برای چند دلار بیشتر بی‌حجابی و فحشا را بپذیریم! عجب پیشنهادی... (3462544) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۲ ۱۲:۴۴:۰۴
ربط حجاب و فحشا چیه دوست عزیز ؟؟؟
یعنی در تمام ممالکی که حجاب اجباری نیست فحشا موج می زنه و ما فقط پاکیم و رستگار ؟؟؟؟
واقع بین باش
برو کامنت های بالا رو هم بخون (3462785) (alef-11)
 
عباس
۱۳۹۴-۱۰-۲۲ ۱۱:۲۶:۲۸
آخه فردا اگه این گردشگر های خارجی با وضعیت آنچنانی بیان چه شود شما اولین نفری هستی که میری چشم چرونی،البته الانم کم نیستن زنان و دخترانی که کم از اروپا ندارن (3462612) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۲ ۱۸:۰۸:۳۲
شما که سریعا فکرت به اینجا کشید دومین نفر ، من هم در خدمت شما سومین نفر! چشم چرونی که کردیم عادی میشه میریم دنبال زندگیمون مثل ترکیه 30 سال پیش (3463460) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۲ ۱۰:۳۸:۱۸
وقتی ما هنوز یه سرویس بهداشتی تمیز تو فرودگاه اصلیمون نداریم(وای به سایر نقاط) حرف زدن از توریسم بیشتر جک هست. (3462460) (alef-11)
 
علی
۱۳۹۴-۱۰-۲۲ ۱۱:۰۷:۵۵
اول یه کاری کنیم هزاران ایرانی و میلیون ها دلار پولشون برای تفریح و استراحت به دبی و ترکیه و تایلند سرازیر نشه، جذب گردشگر خارجی پیشکش! (3462548) (alef-11)
 
نوری
۱۳۹۴-۱۰-۲۲ ۱۱:۱۶:۴۳
شما به درستی به اهمیت گردشگری حلال و اسلامی و جذب گردشگر از کشورهای همسایه و مسلمان اشاره کرده اید. ولی اتفاقاتی نظیر تسخیر سفارت عربستان که باعث شد تقریبا تمامی کشورهای مسلمان بر علیه ما موضع بگیرند و موج تبلیغات منفی علیه ایران در زسانه های عربی شکل بگیره، کاملا به ضرر ما خواهد بود و جلوی تحقق این هدف رو می گیره. (3462582) (alef-11)
 
آریابان
۱۳۹۴-۱۰-۲۲ ۱۱:۵۹:۳۵
واقعیتش اینه که ایران مجموعه ای نادر و بی همتا از گردش-گرائی را در خودش جای داده مثل فرصتی بسیار متنوع و بیسابقه در کل دنیا ، یعنی اسکی روی آب!!!! در کرانه های خلیج فارس و اسکی در پیست های برفی !!!! شمالی کشور در همون روز واحد !!! ؛
ولی واقعیتش اینه که چنین گرایندگان و جاذبه هائی "شرط لازم" است برای جذب گردشگران خارجی و "شرط کافی" آن که مهمترین نقش رو بازی میکنه، وجود زیر ساخت های مناسب در سدۀ 21 میباشد، تا جائیکه حتی درصورت وجود جاذبه های گردشگری ویژه و استثنائی برای شهروندان خارجی، باز هم نبود و یا حتی کمبود و نابسامانی زیر-ساخت ها باعث بی رونقی و شکست برنامه های ارز-زائی از صنعت بسیار پر درآمد گردشگری خواهند شد ؛
از اصول اولیۀ جذب گردشگر ، علاوه بر تبلیغات ضروری و امروزی و بهنگام، وجود امنیت کامل ، اطلاع یابی درست و به موقع ، بهره مندی از امکانات رزرواسیون دقیق برای آینده و..... ، در عین حال موارد رفاهیست همچون دسترسی به توالت ( البته از نوع فرنگی !!!! برای اونها )؛
ما ها که نوع سنتی و خودمونی اونهم گیرمون نمیاد ، وای به حال ..... ؛ (3462678) (alef-11)
 
نویسنده
۱۳۹۴-۱۰-۲۲ ۱۲:۴۰:۳۶
گردشگری؟ قطب؟ شوخی در وکنید از خودتان؟ شما یه 100 کیلومتر سفر کن اگه یه دستشویی درس حسابی پیدا کردین... الباقیش پیشکش (3462770) (alef-11)
 
هستی
۱۳۹۴-۱۰-۲۲ ۱۲:۴۳:۲۴
اولویت اول سیاست گردشگری باید ایرانیان خارج از کشور باشند که به روایتی حدود 6 میلیون نفر هستند. حساب کنید که اینها به طور متوسط هر سال یک بار به ایران بیایند و نفری هزار دلار خرج کنند! پیدا کنید پرتقال فروش را.. اکثرشان نه هتل میخواهند و نه استخر و ساحل و غیره. بیشترشان فقط به عشق بازدید از وطن و فک و فامیل به ایران میایند. البته اگر بگذارند! (3462783) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۵ ۲۰:۵۷:۰۳
توریست های ایرانی را بخواهید بشناسید از چشمهاشون می توانید بشناسید چشمهاشون دائما در حال حرکت هستند و دیگران را رصد میکنند در صورتی که اروپایه خیلی آرامند و سرشان به کار خودشان است (3806746) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.