نظر منتشر شده
۵۰
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 329694
در مناظره هیلاری - سندرز چه گذشت؟
سندرز: روابط با ایران را عادی می کنم؛ هیلاری: اشتباه می کنی
بخش خارجی الف، 16 بهمن 94
تاریخ انتشار : جمعه ۱۶ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۵۳
نخستین مناظره دونفره هیلاری کلینتون و برنی سندرز پس از کنار رفتن مارتین اومایلی برگزار شد. مناظره ای داغ و پرهیجان که دو طرف بیش از همیشه به یکدیگر تاختند.

مناظره روز پنج‌شنبه هیلاری کلینتون و برنی سندرز، نامزدهای دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، برای لحظاتی به بحث درباره ایران گذشت که این میان کلینتون با انتقاد شدید از سندرز تاکید کرد که دیدگاه وی درباره «لزوم عادی‌سازی روابط» با تهران اشتباه است.

این نخستین مناظره دو نفره میان دو نامزد اصلی دموکرات‌ها برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری آمریکاست که روز پنج‌شنبه، ۱۵ بهمن، به میزبانی شبکه تلویزیونی ام‌اس‌ان‌بی‌سی برگزار شد و طرفین سیاست‌ خود درباره روابط احتمالی واشینگتن و تهران را شرح دادند، در حالی که هیلاری کلینتون از حکومت ایران به عنوان حکومت «حامی تروریسم و عامل بی‌ثباتی منطقه» نام برد که دولت بعدی آمریکا نباید درصدد عادی‌سازی فوری روابط با آن باشد.

خانم کلینتون اظهار داشت که اگر دولت آینده آمریکا بخواهد به سرعت روابط خود را با تهران عادی کند، آن وقت واشینگتن بزرگ‌ترین اهرم فشاری را که برای تغییر رفتار ایران در اختیار دارد از دست خواهد داد، در صورتی که سیاست واشینگتن باید این باشد که به هر اقدامی از جانب ایران پاسخی درخور بدهد.

وی سپس عنوان کرد که اعتقاد دارد واشینگتن باید گام به گام پیش برود و در وهله نخست مانع «رفتارهای تعرضی» ایران و «حمایت آن از تروریسم» شود.

در مقابل برنی سندرز نیز تاکید کرد که او هم اعتقاد ندارد همین فردا باید روابط واشنینگتن و تهران را عادی کرد، بلکه معتقد است واشینگتن روزی باید به سمت این مسیر پیش برود، همچنان که چند سال قبل خیلی‌ها بحث از عادی‌سازی روابط با کوبا را «احمقانه» می‌دانستند، اما در نهایت شرایط تغییر کرد.

به گفته وی، «ایران حامی تروریسم در سراسر جهان است» که آمریکا باید این مسئله را حل کند و اتفاقا گفت‌وگو با دشمنان، کاری‌ است که واشینگتن باید انجام بدهد.

در بخش دیگری از این مناظره سندرز و هیلاری بحث های انتقادی دو جانبه ای را به راه انداختند. سناتور ایالت ورمانت با هیلاری حمله کرد و اظهار داشت: برخلاف هیلاری کلینتون که با کمک های مالی گسترده سرمایه داران فعالیت های تبلیغاتی خود را ادامه می دهد یک کمپین انتخاباتی در حال تغییر و تحول را با کمک های مالی افراد و شهروندان به پیش می برد.

هیلاری کلینتون وزیر خارجه سابق و نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا هم در واکنش به این اظهارات برنی سندرز گفت: ساندرز سابقه فعالیت های مرا تخریب می کند و طرح چنین ادعاهایی از سوی وی بی ارزش است.

کلینتون گفت سندرز جنگ تبلیغاتی بسیار ماهرانه ای را علیه من با هدف بدنام کردنم به راه انداخته است. وی گفت: ما باید درباره مسائلی گفتگو کنیم که مردم آمریکا را تحت تاثیر قرار می دهد.

هیلاری کلینتون گفت: دموکرات های آمریکا برای مقابله با مشکلاتی که آمریکا با آنها مواجه است به اتحاد و همبستگی نیاز دارند. وی گفت من در مقایسه با سندرز از سابقه و فرصت های بهتری برای ایجاد این اتحاد در میان دموکرات ها به منظور مقابله با مشکلات آمریکا برخوردار هستم.

برنی سندرز رقیب اصلی هیلاری کلینتون در انتخابات درون حزبی حزب دموکرات آمریکا گفت: در صورتی که نتوانیم تاثیر پول های هنگفت را در سیاست متوقف کنیم و این پول ها و صاحبان آنها همچنان سیاست و مسائل سیاسی آمریکا را کنترل کنند هیچ کس قادر نخواهد بود تغییراتی را که این کشور به آنها نیاز دارد ایجاد کند و وضع طبقه متوسط و بخش کارگری آمریکا را تغییر دهد.

گفتنی است با برگزاری انتخابات درون حزبی در آیوا و آرای بی اندازه نزدیک هیلاری و سندرز رقابت ها میان این دو نامزد حزب دموکرات جدی تر از همیشه شده است. در حالی که تا همین یک هفته پیش کمتر تحلیلگری برنی سندرز را جدی می گرفت، حالا این پیرمرد ۷۴ ساله به یکی از گزینه های جدی جانشینی باراک اوباما تبدیل شده است.
 
کلمات کلیدی : انتخابات ریاست جمهوری آمریکا
 
۱۳۹۴-۱۱-۱۶ ۱۸:۰۸:۵۲
به نفع ماست كه سندرز رئيس جمهور بشه ولى او در مقابل كانديداى جمهوري خواه ممكنه رأى نياره ولى هيلارى حتما كانديداى جمهوري خواه را شكست مى ده (3525329) (alef-13)
 
تبریزی
۱۳۹۴-۱۱-۱۶ ۱۹:۳۱:۴۱
مطمئن باشید سندرز رییس جمهور نمی شه همونطور که دو دوره قبل ران پاول که عاقل ترین بود و افکارش حتی از سندرز و اوباما هم منطقی تر بود رای نیاورد. تو چارچوب سیاست های کلی امریکا ران پاول و سندرز هر دو افراطی محسوب می شن همونطور که ترامپ افراطیه البته در دو جبهه کاملا مخالف. 100 درصد هیلاری رییس جمهور اینده است. (3525479) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۱۶ ۲۳:۱۱:۴۸
ما امیدواریم که سندرز بشه. در ضمن کلینتون یه زنه و خیلی زشته که رئیس جمهور آمریکا یه زن باشه. و احتمال امریکایی ها هم اینو میفهمن. (3525906) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۱۷ ۰۳:۳۵:۵۳
زشت؟ المان صدرعظمش مرکل و یکی از قوی ترین کشور ها در اروپاست... مارگارت تاچر سال ها نخست وزیر انگلستان بود... الیزابت اول یکی از ملکه های قدرتمند در تاریخ انگلستان بوده...اصلا نمیخوام طرفداری کنم ولی خوندن تاریخ هم چیز بدی نیستش... خیلی از زن ها در راس قدرت بودند و کشور هاشون رو اداره کردند و اصلا هم کسی نگفت زشت... مشکل شما اینه که مرد ها رو بالاتر از زن ها میبینی و این زشت ... مطمن باش تو تاریخ زن های هستند که این تفکر شمارو زیر سوال میبره... تو اسلام هم بوده، تو تاریخ ایران هم بوده... واقعا چنین تفکراتی زشت... (3526143) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۱۷ ۰۸:۳۸:۴۱
چرا؟ يك زن مي تونه خيلي كارها را بكنه اين نگاه جنسيتي واقعا باعث تاسفه (3526349) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۱-۱۷ ۰۹:۴۳:۲۶
برعکس نظر شما ، فیلم ها و سریال های آمریکایی دارن ذهنیت مردم را برای رئیس جمهور زن آماده می کنند (3526505) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۱-۱۷ ۱۱:۵۶:۳۴
اشتباه بزرگ ما در دوره قبل هم این بود که به اوباما امید داشتیم تا واقعا تغییری ایجاد کند ولی در عمل دیدیم که:
از کوزه همان تراود که در اوست....
اینا همش مزخرفاته. امریکا امریکاست، همان شیطان بزرگ. هر چند دوباره بزک کنه (3526823) (alef-13)
 
جواد
۱۳۹۴-۱۱-۱۷ ۱۲:۰۰:۱۰
خیلی زشته که رییس جمهور آمریکا یه زن باشه؟
تو قرن چندم داری زندگی میکنی؟ الان برای آلمان خیلی زشته که مرکل را در راس دارن؟ (3526836) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۱۶ ۲۲:۱۹:۳۷
جالب است که ایران و نوع رابطه با آن یک برگ است برای کاندیداهای ریاست جمهوری امریکا
خوبه خداروشکر هنوز به کشورم امیدی هست. (3525838) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۱۷ ۰۱:۲۹:۱۳
برخلاف مردم ما، جهان به پتانسیل ها و نقش مهم ایران توجه دارد. (3526078) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۱-۱۷ ۰۷:۲۵:۰۹
چی باعث شد کلینتونها که روزی مدافع ما بودند الان دارند اینجوری حرف میزنند؟ (3526231) (alef-13)
 
جواد
۱۳۹۴-۱۱-۱۶ ۱۸:۳۱:۱۲
پس مانند ذوق زده ها ی داخلی "در امریکا هم هستند " (3525368) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۱۷ ۰۲:۰۷:۵۹
در همه جاي جهان افراد خوش فكر هستند. هم ايران هم امريكا.... (3526104) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۱-۱۶ ۱۸:۳۴:۵۳
هر دوتاشان معتقدند ایران تروریست است فقط نحوه برخورد فرق می کند . (3525381) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۱۶ ۲۰:۰۶:۴۵
موافقم باید یک شخصی مثل جورج بوش رئیس جمهور بشود. (3525569) (alef-13)
 
ایرانی
۱۳۹۴-۱۱-۱۶ ۲۱:۳۸:۱۹
بله، ولی اگر یک زن رئیس جمهور شود، احتمال خطا و ندانم کاری خیلی بالاست.

منظورم خطاب به جامعه اونهاست، یه وقت بر نخوره به دوستان!!! (3525769) (alef-13)
 
ا.ر
۱۳۹۴-۱۱-۱۷ ۰۲:۲۰:۴۵
درست میگی، اصلا کشورهای توسعه نیافته که زنها هیچ دخالتی در امور ندارند خطا و ندانم کاری هم ندارند. (3526113) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۱-۱۶ ۱۸:۴۰:۰۷
اگر سندرز رییس جمهور بشه شرایط ایران خیلی بهتر میشه ، تندروها امریکا نخواهند گذاشت (3525391) (alef-13)
 
مجتبی
۱۳۹۴-۱۱-۱۶ ۱۸:۴۳:۲۷
اوباما هم میگفت اگر رئیس جمهور بشم مستقیم میرم تهران مذاکره میکنم اما شدیدترین تحریم های اقتصادی رو علیه ایران وضع کرد.اینها همش بازیه که میگن
به قول حضرت آقا آمریکای زمان ریگان هیچ فرقی با آمریکای زمان اوباما نکرده
آمریکا شیطان بزرگ است (3525397) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۱۶ ۱۹:۴۴:۵۶
مگه اوباما با ایران مذاکره نکرد و توافق هسته ای رو به نتیجه نرساند؟ (3525524) (alef-13)
 
مجتبی
۱۳۹۴-۱۱-۱۶ ۲۰:۱۱:۱۱
اولا برای پاسخ این سئوالت باید یک سال دیگه باید صبر کنی ببینی آیا واقعا تحریم ها برداشته شده یا نه.دوما دشمنی های آمریکا هم برداشته شده؟ (3525581) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۱۶ ۲۰:۳۱:۳۸
بعد از اینکه حسابی پدر ما رو در آورد! اگر جای اوباما ، بوش پسر بود مثلا چنین توافقی هرگز بدست نمیومد، اما اوباما هم همچین آدم خوبی برای ما نبود! از ناتوانی در کله پا کردنمون که مطمئن شد، نشست پای میز مذاکره. (3525619) (alef-13)
 
محمد
۱۳۹۴-۱۱-۱۷ ۱۲:۳۱:۱۸
بوش هم ناچار شد به مذاکره با ایران تن بده، مذاکره کار اوباما نبود، سیاست گریزناپذیر امریکا بود. .. حال اگر به نتیحه ای رسیده بدلیل تغییر رفتار ایران در مذاکرات پس از پرشدن چنته نظام از توانمندیهای هسته ای بوده است... ایران از همان اول هم میگفت در معامله عادلانه حاضره سوخت 20درصد موردنیازش رو از طرفهای مذاکره کننده بخره ولی همین دولت اوباما از مسببان به درازاکشیده شدن روند حصول نتیجه بود (3526914) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۱۶ ۲۰:۵۷:۵۸
از دید شما مرغ همیشه یک پا داره (3525674) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۱۶ ۱۸:۴۷:۲۵
اسراییل و اعراب جلوی پیروزی سندرز را خواهند گرفت (3525411) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۱۶ ۱۹:۳۳:۴۸
خود سندرز جد اند ر جد یهودیه و موقعی که کار گیرش نیومد واسه اسراییل کار میکرد. بعد اینا چطوری میتونن جلوی پیروزی یک نفر و بگیرند ؟؟ همیشه گفتیم هرجا با نظر ما نمیخونه تقلب میشه..اگر آرای زیاد باشن هیچکس هیج کاری نمیتونه بکنه بقیش توهم توطئه است (3525491) (alef-13)
 
هادی
۱۳۹۴-۱۱-۱۷ ۱۰:۱۰:۴۵
تو آمریکا پول حرف اول و آخر رو میزنه. پول بریزی هر اتفاقی میفته. حمایت سرمایه داران از یه کاندید خیلی ماثره (3526562) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۱۶ ۱۸:۴۸:۳۶
جالبه که این ها تو صحبت هاشون خیلی واضح ایران رو "دشمن" خودشون خطاب می کنن، بعد یک عده تو ایران میگن اینقدر دشمن دشمن نکنین... دوست باشین با همه... (3525414) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۱۶ ۲۲:۱۸:۱۳
آمریکا واقعا" نگران ایران نیست چون از نظر نظامی ایران در برابر آمریکا چیزی ندارد . تنها عاملی که می توانست موجب تقارن ایران بشود قدرت هسته ای بود که به همین دلیل با این وسواس جلوی آنرا گرفتند . بقیه اش هم بحث تبلیغاتی برای راضی کردن اسرائیلیها و بازی با کارت عربستان و عراق و... است .
نگرانی آمریکا الان روسیه و چین است که در صحبتهای کاندیداها به آن اشاره می شود . (3525835) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۱۶ ۱۹:۰۰:۱۳
دعا کنید یکی از ایندو نفر دموکرات رئیس جمهور شود
ولی اگر جمهوری خواهان حاکم شوند که احتمالش بیشتر است شرایط کشورمان بهم میخورد (3525425) (alef-13)
 
رضا
۱۳۹۴-۱۱-۱۶ ۱۹:۲۸:۰۲
دعل برای امریکا کنیم؟
دعا برای ظهور میکنیم
سرنوشت ما خودمون تایین میکنیم نه کفار ! (3525472) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۱۶ ۲۰:۱۲:۴۴
آمریکای ها کفار نیستند عمو ! مسیحی هستند ! (3525584) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۱۶ ۱۹:۳۱:۴۹
رئیس بعدی ، دونالد ترامپ است (3525480) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۱۶ ۲۰:۰۶:۳۷
مرگ بر ترامپ جنگ طلب (3525568) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۱۷ ۰۷:۰۸:۱۶
نترس ترامپ نمیاد (3526215) (alef-3)
 
سعید
۱۳۹۴-۱۱-۱۶ ۱۹:۰۶:۲۲
سگ زرد برادر شغال است. پدر و مادر داعش و القاعده و طالبان و رژیم صهیونیستی ،خودشان هستند، و در ذهن پلیدشان چیزی جز آدم کشی و جنایت برای رسیدن به اهداف پلیدشان خطور نمی کند با کمال بی شرمی ایران را متهم به تروریسم می کنند، عده ای ساده لوح و غرب زده که از فهم و تشخیص سیاسی بی بهره اند، متاسفانه ، می شوند طرفدار یکی از این جرثومه، های فریبکار جنایت و آدم کشی و تروریسم. (3525436) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۱۶ ۲۰:۴۷:۴۹
البته ما هم در مخالفت با مخالفانمان آنها را نوازش نمی کنیم !!! (3525651) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۱۶ ۱۹:۳۵:۳۲
رئيس جمهور شدن يك جمهوري خواه ميانه رو مي تواند به نفع ما تمام شود ، زيرا بر خلاف آنچه در تبليغات اعلام مي شود هيچ كس نمي تواند توافق هسته اي را پاره كند وقتي پاي 7 كشور در ميان است و پذيرفته شدن اجباري اين موضوع از سوي جمهوري خواهان موضع ما را تثبيت خواهد كرد .
اما اگر تيمي شبيه بوش - رايس به جاي اوباما - كري بياييد ، اوضاع نگران كننده خواهد شد (3525500) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۱۶ ۲۰:۰۹:۲۸
بوش خیلی خوب بود تروریستهای مورد حمایت عربستان رو سرکوب کرد. واقعا کارش بی نظیر بود (3525577) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۱۷ ۱۰:۳۲:۴۳
فقط دو سه میلیون انسان رو کشت (3526618) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۱۶ ۲۰:۳۰:۰۲
اولا مسلمان به هیچکیس توهین نمیکنه.سگ زرد و از این حرفا فقط شان ما رو که ادعای تمدن ایرانی و فرهنگ اسلامی داریم رو میاره پایین.
اولا اونا با دید خودشون اعتقاد دارن که ایران از یکسری گروه ها که در ایجاد تنش در خاورمیانه تاثیر دارن حمایت میکنه و ماهم میگیم آمریکا چرا در مقابل تجاوز عربستان به یمن جلوگیری نمیکنه.
ثانیا اختالافات کاملا طبیعیه اما دلیل نمیشه بیایم اونا رو پدر ومادر داعش و القاعده بدونیم چون ایالات متحده خودش قربانی القاعده هستش.
ثالثا در اینکه برای ایجاد روابط بهتر بین ایران آمریکا دموکرات ها پیرورز بشن شکی نیست و درجوابه اون شخصی که گفته بود اوباما هم این شعارها رو داد انگاری یادشون رفته در زمان اوباما چه کسی ریس جمهور ایران بود؟
احمدی نژاد تمامه معاهده های بین المللی راجع به مضوع هسته ای رو زیره پا گذاشت و لابی های یهودی واسراییل و جمهوری خواهان وعربستان تلاش کردن تا این همه تحریم علیه ایران وضع بشه و شاید اگه اوباما نبود به ایران حمله میشد.
رابعا آیا بعد از پیروزی روحانی اونها سیاست قبلی رو ادامه دادن و تحریم جدیدی وضع کردن؟با توافق هسته ای وبرجام اونها فهمیدن ایران به دنبال بمب اتم نیست و تمام تحریم ها لغو و بعضی روابط دیپبماتیک بین دو کشور رد وبدل شد.

در نهایت برای سربلند کردن ایران اسلامی باید با دنیا بر اساس احترام متقابل ارتباط داشت. (3525613) (alef-13)
 
پویا
۱۳۹۴-۱۱-۱۶ ۲۱:۰۲:۲۱
معلومه که آمریکا هم مثل سایر کشور ها دنبال منافع خودشه، درسته که سیاستمداران تندرو و سودجو تو آمریکا وجود داره ولی نباید همه سیاستمداران رو یکی دونست و دولت آمریکا رو در آینده و در هر شرایطی شیطان بزرگ خطاب کرد. همین آمریکا بیشترین تولید علم و تولید تکنولوژی رو تو دنیا داره، تکنولوژی هایی که ما هم ازشون تا حدی استفاده میکنیم، تو همین کتابهای مهندسیمون، خیلی از فرمول های علمی که استفاده میشه توسط دانشمندان آمریکایی بدست اومده. قطع رابطه با آمریکا به نفع ایران نیست، اکثر کشورای دنیا الان با آمریکا ارتباط خوبی دارند، از ژاپن و مالزی و سنگاپور گرفته تا سوئد و نروژ و اتریش، کشورهایی که با وجود داشتن رابطه با آمریکا میزان فسادهای اجتماعی و اقتصادیشون خیلی کمه و مستقل بودنشون هم خدشه دار نشده. ما بیشتر از اونی که باید از رابطه با دیگران بترسیم باید از خودمون بترسیم، از افرادی که حاضرن به خاطر منافع شخصی، هموطنانشون رو قربانی کنن. افرادی که تو کاری که میکنن انسانیت رو فراموش کردن، تولید کننده ای که حاضره جنس بی کیفیت تولید کنه و به هم وطنش آسیب بزنه تا سود بیشتری ببره یا کاسبی که سعی میکنه با کم فروشی یا گران فروشی خودش رو پولدار تر و هموطنش رو فقیرتر کنه و یا کارمندی که حوصله جواب دادن و حل کردن مشکل بقیه رو نداره و یا راننده ای که بخاطر چند دقیقه زودتر رسیدن حق سایر راننده ها رو نادیده میگیره. اینها ترسناکتره به نظر من
مهم نیست ایران بدنیا اومدیم یا آمریکا، مهم نیست چه شغلی داریم، مهم اینه که سعی کنیم انسان باشیم. (3525683) (alef-13)
 
محمود
۱۳۹۴-۱۱-۱۷ ۰۸:۰۳:۰۹
احسنت کاملا منطقی و عقلی و انسانی (3526299) (alef-3)
 
سعید
۱۳۹۴-۱۱-۱۷ ۰۹:۴۳:۲۹
نظام امریکا یک نظام شیطانی است مجری این نظام هم یا یک شیطان دموکراته یا یک شیطان، جمهوری خواه که در هر مصاحبه و سخنرانی باید برادریش را با رژیم صهیونیستی به اثبات برسانه و جنایات رژیم صهیونیست را تایید و حمایت کنه و ایران را تروریسم بخواند، داشتن علم و تکنولوژی، خوب است در صورتی که این تکنولوژی به یک میلیارد و پانصد ملیون مسلمان هم داده بشه، اما وقتی به جای تکنولوژی تحریم پشت سر تحریم نسبت به ایران وبه جای تکنولوژی روی سر مردم عراق و افغانستان و لبنان و سوریه و یمن امریکایی ها و نماینده امریکا یعنی رژیم صهیونیستی بمب می ریزد و قتل عام می کند و زیر ساخت ها را ویران می کند نصیب مسلمانان از تکنولوژی امریکا بمب است، دم از مالزی می زنید؟! مالزی چه دارد؟! اگر یک سفر به کوالالامپور بروید و به محلات این شهر سربزنید متوجه خواهید فقر و فحشا و آمار وحشتناک ایدز و نا امنی را، انسانیتی که امریکایی ها به ما یاد بدهند این است که لباس فرشته بر تن دیو می پوشند، در امریکا کاندیدای ریاست جمهوری میتواند همجنس گرا باشد رییس جمهور امریکا می تواند کسی باشد که در عراق و افغانستان مغز صدها انسان بیگناه و کودک معصوم را با گلوله متلاشی کرده باشد،، این چه ضعف و خودباختگی است که از امریکا کسی بخواهد درس انسانیت بیاموز، انسانیت واقعی خشم گین بودن و تنفر از امریکای است به دلیل انبوه جنایات ضد بشری او، البته این هم واقعیت غیر قابل انکاری است که برخی از سرمایه داران و صاحبان کارخانه ها که خلق و خوی شیطانی دارند و روحیه سودجویی و اتفاقا دلباخته و شیفته امریکا هستند و تعطیلات و تفریحاتشان در کنار دریاها و هتل های مجلل کشورهای غربی می گذرانند هم در حق کارگران ظلم می کنند هم با وارد کردن مواد بی کیفیت، تولیدات بی کیفیت می سازند درست است اینها بویی از انسانیت نبرده اند، اما کشور ما پر است از کسانی که در اوج و قله انسانیت هستند کسانی که برای امنیت و آسایش مردم، از جان عزیز خود می گذرند، آری همان کسانی که در عراق و سوریه در مقابل داعش این مزدوران امریکای خبیث، تا آخرین قطره خون و شهادت ایستادگی می کنند، تا امنیت ایران محفوظ بماند.حالا بفرمایید انسانیت در کجاست ؟ آیا حامیان داعش انسانند؟؟!!! آیا دولت و رییس جمهور امریکا بویی از انسانیت برده است؟؟؟!!! آیا هنوز شما این غول جنایتکار و خونریز را فرشته مهربان می پندارید. (3526506) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۱۶ ۲۱:۳۸:۳۰
جالب این جاست که امریکایی که از مسببین اصلی داعش حالا چه مستقیم و چه غیر مستقیم هست و با این گروه وحشی ثبات و امنیت خاورمیانه رو به هم زده است بعد ایران رو که حامی گروه هایی هست که به دنبال حق و حقوق خود هستن رو حامی تروریست می دوننه البته احتمالا در نظر اون ها تروریست کسی هست که منافع اون ها و متحدانشون رو به خطر انداخته است (3525770) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۱۶ ۲۳:۳۲:۰۹
سیاست لابی صهیونیستی در آمریکا این است که همواره یک احمق رییس جمهور شود تا اهدافشان را به پیش ببرد و مطابق میل آنها رفتار کند. (3525921) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۱۷ ۲۱:۵۱:۳۰
پس در این صورت یا ترامپ رای میاره یا کلینتون چون کلینتون خیلی تحریک پذیراست زود عصبانی می شود حسود است پول دوست ورشوه بگیر است از ترامچ هم بیشتر .پس رییس جمهور خود خودش است (3528076) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۱۷ ۰۰:۱۳:۵۲
مطمن باشیدجنگ در منطقه فراگیر خواهد شد و جنگهای نیابتی تبدیل به جنگهای مستقیم خواهد شد بین بلوک شرق ایران سوریه عراق وروسیه با عربستان و امارات قطر ترکیه و اردن ومصر با حمایت کامل ناتو و نتیجه نابودی خاور میانه و شکل گیری کشورهای جدید اگر فکر می کنید ایران از المان قوی تره و یا روسیه ایران رو فدا نمی کنه سخت در اشتباه هستید (3526001) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۱۹ ۰۰:۲۱:۲۵
ما که به اندازه کافی و به حد توان خودمان جنگیدیم باید بنشینیم و فقط نگاه کنیم تا ببینیم آخرش چی میشه . (3530444) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۱۷ ۰۷:۴۰:۱۹
ایران بزرگترین حامی تروریسم !!! آنوقت عربستان و قطر و ترکیه و رژیم صهیونیستی حامی صلح و دوستی ملل و گل و بلبل و ... !! این نشان می دهد که در جامعه ی آمریکا قسم حضرت عباس بیشتر از دم خروس خواهان دارد (3526259) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.