نظر منتشر شده
۸۰
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 327753
رقابت حساس انتخابات ریاست جمهوری آمریکا؛ شانس کدام نامزد برای پیروزی نهایی بیشتر است
بخش خارجی الف، 8 بهمن 94
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۰۰:۱۵
رقابت انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در هر دو حزب جمهوری خواه و دموکرات در حال انجام است. جمهوری خواهان با کاندیداهای زیادی روبرو هستند و در مقابل دموکرات ها فقط دو کاندیدای مهم - هیلاری کلینتون و برنی سندرز- را دارند، البته مارتین اومالی فرماندار ایالت مریلند نیز هنوز در عرصه رقابت ها وجود دارد که به نظر می رسد شانس اندکی در مقابل دو رقیب خود دارد.
یک نظرسنجی از سوی CNN/ ORC نشان داد که دونالد ترامپ نامزد رقابت های ریاست جمهوری آمریکا رکورد جدیدی به دست آورده است. این نظرسنجی می گوید از هر ۱۰ رای دهنده جمهوری‌خواه در سراسر کشور ۴ نفر اعلام کرده‌اند که از این میلیاردر حمایت می‌کنند. همچنین بیش از دو سوم جمهوری‌خواهان گفته‌اند او نامزدی است که به احتمال زیاد نامزد جمهوری‌خواهان در کاخ سفید خواهد بود.
ترامپ برای اولین بار در نظرسنجی CNN/ ORC بیش از ۴۰ درصد رای به دست آورده و اکنون رای ۴۱ درصدی دارد. این رای دو برابر رای نزدیک‌ترین رقیب او یعنی تد کروز با ۱۹ درصد آراست. هیچ نامزد دیگری در میان رقبای جمهوری‌خواه رای دو رقمی به دست نیاورده است. سناتور مارکو روبیو ۸ درصد، کریس کریستی ۴ درصد و سایرین ۳ درصد از آرا را به دست آورده‌اند. ترامپ اکنون در میان طیفی از زیرگروه‌های جمهوری‌خواه پیشتاز است. این زیرگروه ها عبارتند از: دانشگاهیان و اعضای تی پارتی. در این زیرمجموعه‌ها هم ترامپ در صدر ایستاده است.
دونالد ترامپ، از نامزدهای بحث‌برانگیز جمهوری‌خواهان در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا گفته است که در آخرین مناظره تلویزیونی ترتیب داده شده از سوی فاکس نیوز برای انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری در ایالت آیوا شرکت نمی‌کند.

تلویزیون فاکس نیوز برگزارکننده مناظره‌های پیش از انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری آمریکاست و روز پنج‌شنبه (۲۸ ژانویه) قرار است، آخرین مناظره در همین رابطه در ایالت آیوا برگزار شود. ترامپ، گفته است که در این مناظره شرکت نمی‌کند، چون مجری برنامه، مگین کلی، او را رقیبی در رده سبک وزن توصیف کرده است.

ترامپ ثروتمند ترین نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا است. او حدود ۱۰ میلیارد دلار ثروت دارد و اعلام کرده است حاضر است حتی یک میلیارد دلار از ثروت خود را صرف خرج های انتخاباتی خود کند.
بدون شک ممکن است بزرگترین شگفتی در انتخابات مقدماتی جمهوری خواهان اتفاق بیفتد جایی که معلوم خواهد شد پیشتازی ترامپ حباب یا واقعی است.

به گزارش رویترز، دونالد ترامپ گفت اگر در انتخابات ریاست جمهوری امسال به پیروزی برسد اقتصاد آمریکا در کنار توافق هسته‌ای با ایران، دشوار‌ترین وظایف او خواهند بود.

دونالد ترامپ ضمن مخالفت با توافق غرب با ایران ادعا می کند که آمریکا امتیازات زیادی به ایران داده است. وی همچنین رفع تحریم های ایران را اقدامی اشتباه خوانده، افزایش نظارت بر فعالیت های هسته ای ایران را خواستار شده است. از نظر او ایران به تعهداتش درباره توافق هسته ای عمل نکرده و آنرا نقض خواهد نمود و توافق باعث شرمساری است که بسیار خسارت زا خواهد بود.

ترامپ در مصاحبه‌ای با شبکه خبری‌ ای‌بی‌سی گفت: مسئله اقتصاد آمریکا وظیفه بسیار دشواری است و ما اکنون مشکلات اقتصادی عمیقی داریم و کشور به هم ریخته است. ما دوران حباب را طی می‌کنیم و صادقانه بگویم اگر قرار است این حباب بترکد من ترجیح می‌دهم قبل از شروع ریاست جمهوری من باشد. نمی‌خواهم وارث همه این مشکلات باشم. ترجیح می‌دهم که قبل از انتخابات تکلیف این وضعیت روشن شود و نه بعد از انتخابات.
در جبهه دموکرات ها، در هفته های اخیر سندرز توانسته فاصله اش را به کلینتون نزدیک کند. در برخی از نظرسنجی ها جای این دو نفر در صدر عوض می شود. اما اگر میانگین کل نظرسنجی ها را در نظر بگیریم هیلاری کلینتون ۴۸ درصد آرا و سندرز ۴۳ درصد آرا در اختیار دارد. البته مارتین اومالی، فرماندار مریلند، سه نامزد اصلی حزب دمکرات در آن شرکت کردند.

باراک اوباما ، رییس جمهوری آمریکا به طور ضمنی از هیلاری کلینتون در انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری این کشور حمایت کرد. اوباما گفت ، هیلاری کلینتون سیاستمدار با تجربه ای است و می تواند در مواقع بحرانی تصمیمات صحیحی بگیرد . این سخنان چند روز پیش از آغاز انتخابات مقدماتی حزب دموکرات به منزله حمایت تلویحی اوباما از کلینتون قلمداد شده است. البته به طور سنتی ، روسای جمهوری آمریکا در انتخابات مقدماتی حزب متبوع خویش ، بی طرفی را رعایت می کنند .

در یکی از مناظره نامزدهای دمکرات، ۲۷ دی ماه، یک روز پس از اجرایی شدن برنامه جامع اقدام متشرک و آزادی شهروندان آمریکایی در ایران، برگزار شد، برنی سندرز عادی‌شدن روابط آمریکا و کوبا را به عنوان نمونه‌ای از آنچه ممکن است در روابط واشنگتن و تهران پیش آید، مطرح کرده، هیلاری کلینتون اما در این مورد با احتیاط بیشتری سخن گفته است.
سندرز گفت: فکر می‌کنم باید به جدی‌ترین شکل ممکن به سوی عادی کردن روابط با ایران برویم؛ با وجود درک این موضوع که ما مخالف رفتار ایران در بسیاری موارد هستیم.

او البته تاکید کرده که حمایت ایران از تروریسم و شعار مرگ بر آمریکا قابل قبول نیست. در عین حال افزوده است دستیابی به توافق هسته‌ای میان ایران و آمریکا، بدون آنکه دو کشور به ورطه جنگ سقوط کنند، گامی مثبت است.

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا در دوره اول ریاست‌جمهوری باراک اوباما، از تلاش‌های خود برای وضع تحریم‌ها علیه ایران سخن گفته است؛ تحریم‌هایی که از منظر این دیپلمات پیشین، تهران را به میز مذاکره آورد.

هیلاری کلینتون گفت: ایران آنچه که برای توافق (بر سر برنامه جامع اقدام مشترک) لازم است را انجام می‌دهد. ولی به نظر من باید با دقت آنها را زیر نظر داشت.
مارتین اومالی، توافق هسته ای را تائید کرده، اما رعایت ملاحظاتی را درباره آن خواستار شده است. به نظر وی توافق هسته ای حاصل شده با ایران که اجرای آن تضمین شده باشد بهترین مسیر برای پایان دادن به برنامه هسته ای ایران بود. با این حال، اومالی وظیفه اصلی آمریکا را در اطمینان حاصل کردن از دست نیافتن ایران به جنگ افزار هسته ای می داند. وی امنیت اسرائیل را از اولویت های سیاست خارجی آمریکا در خاورمیانه می داند به نظر اومالی آمریکا و اسرائیل همپیمانانی بسیار، بسیار نزدیک اند و روابط جاری و امنیتی دو طرف نزدیک است، و باید در آینده نیز نزدیک تر و مستحکم تر شود.

گفتنی است انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ۸ نوامبر سال ۲۰۱۶( ۱۸ آبان ۹۵) برگزار می‌شود. بر اساس آخرین نظرسنجی‌ها تا کنون هیلاری کلینتون از حزب دموکرات و دونالد ترامپ از حزب جمهوری‌خواه دو نامزد برتر این انتخابات هستند.
 
کلمات کلیدی : انتخابات ریاست جمهوری آمریکا
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۸ ۰۸:۱۰:۰۲
ترامپ ؛ رئیس جمهور بعدی است . (3502439) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۸ ۱۸:۲۳:۲۷
ایرانیان باید سندرز را بشناسند (3503766) (alef-3)
 
منفعت ایران اسلامی
۱۳۹۴-۱۱-۰۸ ۱۹:۰۶:۴۷
بهترین گزینه در ظاهر و باطن برای جمهوری اسلامی ایران سندرز است و بهترین گزینه در ظاهر (و نه در باطن) هیلاری کلینتون است..ترامپ نیز بدترین گزینه است از هرلحاظ. (3503854) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۱-۱۱ ۰۴:۲۳:۰۶
ترامپ اتفاقا بهترین است چون ضد جنگ است و دنبال اقتصاد (3509524) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۸ ۲۰:۲۸:۵۹
اگر این طور باشد اولین کاری که می کنه پاره کردن برجامه . (3503996) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۸ ۲۲:۴۳:۰۶
خدا نکنه (3504183) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۹ ۲۳:۰۶:۵۰
آمریکا باید دست از حمایت داعش بردارد. (3505966) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۸ ۰۸:۲۷:۰۸
پرزیدنت بعدی کلینتون است و بقیه نمایش است (3502472) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۸ ۰۸:۳۵:۰۸
فقط این را بگویم با توهین هایی که ترامپ کرد و پرونده نژاد پرستی پدر ایشان و خودش حتی یک درصد هم امکان رئئس جمهور شدن ندارد. (3502489) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۸ ۲۰:۳۰:۱۲
44 درصد آرا را فعلا" داره و همینطور داره می ره بالاتر . (3503997) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۸ ۰۸:۴۸:۴۸
اگر کسی بگوید که مردم امریکا لایق چیز دیگری هستند و یا مردم امریکا خوب هستند من می گویم ازکوزه همان برون تراود که دروست . ترامپ هیلاری و باقی کاندیدها . یک ادم سالم قدرت - نه - طلب !!! پیدا کردید ؟ (3502526) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۸ ۱۹:۵۷:۴۹
میشه ترجمه کنید چه فرمودید؟ (3503942) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۸ ۰۹:۲۹:۵۰
شما توی تحلیلتون بیشتر به توافق هسته ای ایران پرداختین
در صورتی تا اونجایی که من میدونم توافق هسته ای ایران یا کلا سیاست خارجی آمریکا اهمیت زیادی برای مردم این کشور نداره!
اکثیرت مردم أمریکا بیشتر سیاست های اقتصاد و وضع معیشتی براشون اهمیت داره و درصد کمی هستند که سیاست های خارجی دولت براشون در اولویت باشه. با توجه به وعده های نامزد ها به نظر من کسی که بیشتر سیاست ها و برنامه هاش در زمینه داخلی هستند خانم کلینتون هست و به نظر ایشون شانس بالاتری نسبت به بقیه نامزدها دارند (3502626) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۸ ۰۹:۴۱:۰۸
البته ما ایرانیان ارزو میکنیم هیلاری کلینتون پیروز نه دونالد ترامپ

ولی فکر کنیم چقدر این انتخابات رقابتی است و چهره امریکا و دنیا را تغییر می دهد (3502658) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۸ ۱۹:۱۶:۴۰
در برابر ترامپ آری هیلاری کلینتون قطعا بهتر است ولی اشتباه نکنید سندرز """قابل مقایسه"" با هیلاری نیست...سندرز چه در باطن و در ظاهر ""دموکرات"" و صلح طلب است ولی هیلاری کلینتون درونش سرتاپا ""جمهوری خواه"" است. (3503872) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۹ ۱۴:۰۶:۰۲
می دونستی تحریمهای شدید را دموکراتها وضع کردند؟ (3505026) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۸ ۰۹:۴۱:۱۹
برخورد با دوران پس از اوباما كه به احتمال زياد يك جمهوري خواه تندور است ، عيار واقعي سياستورزي ما را مشخص مي كند (3502659) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۸ ۲۰:۳۱:۳۸
با این وضعی که داره جلو میره احتمالا" ما دوباره دو سال دیگه وضعیت دشواری خواهیم داشت . (3503998) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۸ ۱۰:۱۵:۳۷
اگر دانلد ترامپ دیوانه و تند رو انتخاب بشه و حتی تنها به عنوان نامزد اصلی حزب جمهوری خواه کاندید بشه، باید به حال عاقبت دنیا تاسف خورد که نشان از تشدید دیدگاه های افراطی بین عوام مردم میده! و جهان به سمت جنگی جهانی هرچه سریع تر پیش خواهد رفت. فراموش نکنیم که هیتلر، هیتلر نشد با حمایت ملیونی مردم آلمان!!! مردمی که خیلی ساده گول خوردند و تاوان بسیار سنگینی دادند (3502735) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۸ ۱۰:۳۸:۱۲
امیدوارم برنی سندرز موفق شود او بهترین سخنرانی ها را صلح و ارتباط همراه با احترام انجام داده است (3502775) (alef-13)
 
سعید
۱۳۹۴-۱۱-۰۸ ۱۸:۵۲:۱۵
این یهودی بودن سندرز هم جالبه (3503832) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۸ ۱۰:۳۹:۰۰
گرچه دلارهای عربستانی پشت ترامپ است اما امیدوارم سندرز که اهل گفت و گو ست پیروز شود. (3502781) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۸ ۲۰:۰۱:۳۶
عزیزم. ترامپ در بین کاندیداهای جمهوری خواه تنها کسی هست که به حامی مالی نیاز نداره چون خودش میلیاردره. بخشی از محبوبیتش هم به خاطر این هست که نیاز نداره هر چی حامیانش گفتن گوش کنه (3503948) (alef-3)
 
محمد
۱۳۹۴-۱۱-۰۹ ۰۰:۰۱:۴۵
تا حالا دلارهای صهیتونیستی بود از دو سه ماه پیش تا حالا دلارهای عربستانی هم بهش اضافه شد ! خوندن کتاب 1984 از جورج اورول رو به همه پیشنهاد میکنم (3504329) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۸ ۱۰:۳۹:۴۷
فقط امیدوارم دیوانه ای مثل جرج بوش رئیس جمهور نشود! (3502783) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۸ ۱۰:۴۰:۴۰
برنی سندرز کسی که وقتی از او پرسیدند ایران بزرگترین تهدید آمریکاست گفت گرم شدن زمین بزرگترین تهدید بشریت است (3502785) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۸ ۱۰:۴۱:۳۸
ترامپ که دیوانه است، هیلاری همواره د ساختار قدرت بوده و غیرقابل اعتماد
اما سندرز برآمده از نهادهای آکادمیک و مردمی ایست. (3502788) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۸ ۱۰:۴۳:۱۷
واقعا سخنرانی ها سندرز جالب بوده (3502795) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۸ ۱۰:۴۴:۲۵
اسرائیلی ها نخواهند گذاشت سندرز رئیس جمهور شود گزینه آنها کسی ترامپ است که ایران را محور شررات بنامد (3502801) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۸ ۱۰:۴۵:۴۱
امسال برخلاف سال 2008 بین دو نامزد دموکرات مناظره های خیلی کمی برگزار می شود فکر کنم تنها شش مناظره،
اسرائیلی ها از افزایش آرای برنی سندرز هراسان هستند (3502804) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۸ ۱۰:۴۶:۱۰
سندرز پیرتزین و البته عاقل ترین کاندید انتخابات است (3502807) (alef-13)
 
محسنی
۱۳۹۴-۱۱-۰۸ ۱۰:۴۶:۵۴
امیدوارم کسی بیاید که سالها اخلاقش در ساختار قدرت امریکا شکل نگرفته باشد، (3502814) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۸ ۱۰:۴۷:۴۷
یکی از دوستانم که دانشجوی هاروارد است سخت ظرفدار سندرز است و می گویید بهترین گزینه برای ایران و بدترین گزینه برای عربستان است (3502818) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۹ ۰۲:۲۴:۱۳
ترامپ فقط گرد و خاک میکند و هیپگدام از افکارش کاربردی نیست. خود مجری ها هم به اون اینو گفتند مثل ساخت دیوار بین آمریکا و مکزیک با هزینه دولت مکزیک!!!اینکه ترامپ ظرفداراش زیاد شدن بخاظر نارحتی ها سفیدپوست ها از افراطی گری بعضی مسلمانان میباشد . ترامپ اگر هم رییس جمهور بشود هم 90% حرفشو اجرا نمیکنه (3504483) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۸ ۱۰:۴۸:۳۳
کلینتون اختیاری از خود ندارد، ترامپ هم که جنگ طلب است بقیه را نمی شناسم (3502823) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۸ ۱۰:۴۹:۴۴
سندرز سخنان دقیقی درباره بحران آب و هوا، الودگی های زیست محیطی و جامعه جهانی داشته باشد (3502834) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۸ ۱۰:۵۰:۱۰
سندرز گفت: فکر می‌کنم باید به جدی‌ترین شکل ممکن به سوی عادی کردن روابط با ایران برویم؛ با وجود درک این موضوع که ما مخالف رفتار ایران در بسیاری موارد هستیم. (3502837) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۸ ۱۰:۵۰:۵۲
ایرانی ها مقیم آمرکا طرفدار سندرز هستند اما سلطنت طلب ها طرفدار ترامپ (3502841) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۸ ۱۰:۵۱:۲۳
ترامپ بیاید بهتر است، ظاهر آمریکا هم می شود همان شیطان بزرگ (3502843) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۸ ۱۰:۵۱:۲۳
هرچند که به نظر شانس دمکراتها بیشتره ولی غیرممکن نیست که رییس جمهور بعدی جمهوری خواه باشه.
ایران باید در فرصت باقیمانده از دوره اوباما روابطش با آمریکا رو به سطح معقولی برسونه تا امکان تنش بین دو کشور به حداقل برسه. این دوره طلایی شاید به این زودیها دیگه اتفاق نیفته. (3502844) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۸ ۱۰:۵۲:۰۰
امیدوارم راه اوباما در مسیر احترام و صلح ادامه پیدا کند (3502845) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۸ ۱۰:۵۴:۵۷
سندرز بهترین گزینه برای توافق هسته ایست (3502856) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۸ ۱۰:۵۵:۲۴
می گفتید ترامپ گفته در روز اول توافق هسته ای را پاره می کنم (3502857) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۹ ۱۴:۰۹:۳۸
فکر کردی دولت فعلی امریکا برا رضای خدا توافق کرده؟؟؟

اوباما با ایران توافق کرد چون چاره ی دیگه ای نداشت .

به امید خدا دنیا از روی این ترامپ هم عبور میکنه. یه دموکرات برا دنیا مناسب تره. (3505031) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۸ ۱۰:۵۶:۲۸
برنی سندرز مطلوب مسلمانان است (3502860) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۸ ۱۱:۰۰:۱۸
کلینتون گفته توافق هسته ای خوب بود چون جلوی بمب اتم ایران را گرفت
سندرز گفته توافق هسته ای خوب بود چون احترام بین دو کشور ایجاد کرد (3502868) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۸ ۱۱:۰۶:۰۱
چوامسکی گفته سندرز بهترین سیاستمدار است (3502884) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۸ ۱۱:۰۷:۰۸
امیدوار کسی مثل بوش نشود که بهترین فرصت را به تندورهای داخل ایران بدهد (3502887) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۸ ۱۸:۲۳:۰۸
ترامپ تندروتر از بوشه. بی منطق، تندرو و پوپولیست که میتونه 8 سال دنیا رو به آشوب بکشونه. (3503765) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۸ ۱۱:۲۰:۲۱
خدا به ما رحم کنه فقط ترامپ رئیس جمهور نشه! (3502910) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۸ ۱۸:۳۳:۲۹
ما نمیتونیم وایسیم که ببینیم چه اتفاقی میفته. باید در این یک سالی که اوباما هست رابطه مون رو با آمریکا بهتر کنیم که ترامپ دلیلی برای برهم زدن اون نداشته باشه. (3503785) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۸ ۲۰:۳۳:۲۷
اتفاقا" خیلی هم خوب میشه . باید تکلیفمان را با آمریکا یک سره کنیم . (3504001) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۸ ۱۲:۵۸:۵۵
کاش ترامپ رییس جمهور بشه (3503159) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۸ ۱۳:۳۷:۱۰
فکر میکنم اگر برنی سندرز انتخاب بشه به نفع ماست ، اما بعیده (3503246) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۸ ۱۳:۴۶:۳۶
ترامپ برای بشریت خطرناک است (3503279) (alef-13)
 
پارسا
۱۳۹۴-۱۱-۰۸ ۱۴:۴۰:۳۶
خدا کنه سندرز یا کلینتون ریس جمهور آینده آمریکا باشند.ترامپ یک احمق به تمام معناست که در صورت به روی کار آمدن توافق هسته ای را نیز به شدت به چالش خواهد کشید. (3503394) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۸ ۱۵:۲۰:۳۵
هیچکدومشون مثل اوباما نمیشن. واقعا انسان خوبی بود. (3503474) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۹ ۱۴:۰۹:۳۷
حالت خوبه ؟ (3505030) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۱-۱۴ ۰۴:۲۳:۱۲
باهات موافقم که حالش خوب نیست رئیس جمهور فقط جورج بوش بود این اوباما بی عرضه است. رئیس جمهور امریکا باید قاطع باشه (3519243) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۱۰ ۰۸:۳۰:۰۰
بله ظاهر خوبی دارد اگر کمتر از تروریستها حمایت بکند.
مثلا فکر کردید داعش از کجا این همه تانک آمریکایی و تجهیزات سنگین آمریکایی آورده است ؟ (3506443) (alef-3)
 
sam
۱۳۹۴-۱۱-۰۸ ۱۶:۲۳:۰۰
با سلام
توی این کاندیداها به نظر من برنی سندرز یک کمی نرمال هست.بقیه هم کمابیش دیوانه هستند،ترامپ هم که کاملا تعطیله! (3503562) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۸ ۱۷:۲۴:۱۶
هیچ تفاوتی بین آنها نیست . هیچکس از چارچوب تعریف شده ی صهیونیست ها در آمریکا خارج نخواهد شد . حتی اگر در شعارها و تبلیغاتش ادعا کند . (3503657) (alef-13)
 
تبریزی
۱۳۹۴-۱۱-۰۸ ۱۸:۴۷:۵۲
دیدید که اوباما خارج شد ولی ما قدرش رو ندونستیم. (3503825) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۹ ۱۴:۳۸:۲۱
ما باید یاد بگیریم، وقتی تحلیلی ارائه می کنیم، از زوایای مختلف مستنداتی داشته باشیم.
آن چه ادعا کردی را حتی با صدها صفحه سند و مدرک هم نمی توان اثبات کرد! (3505085) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۸ ۱۷:۴۸:۴۸
رئیس جمهور واقعی فقط جورج بوش بود سخنرانیش رو در دانشگاه تگزاس گوش کردم خیلی عالی بود واقعا دمش گرم چنان اومد و طالبان که نوکر عربستان بودن و صدام رو در هم کوبید که در تاریخ بی نظیر بود باید یکی مثل جورج بوش بیاد که با تروریست جماعت خیلی شفاف و قاطع برخورد کنه ایران هم فرصت رو با اوباما از دست داد و رابطه برقرار نکرد اگه ترامپ بیاد محاله رابطه بهتر بشه در هر حال جمهوری خواهان همیشه از این دموکراتهای بی عرضه که فقط باعث تولید تروریست میشن از دید من خیلی بهترن هر وقت این دموکراتها اومدن منطقه ما پر از تروریست شده. تروریست جماعت الان داره دعا میکه که کلینتون ببره! کلا همه کسانی که یه مشکلی دارن الان از طرفداران کلینتون هستن. ولی کلینتون هم ببره 8 سال بعدش قطعا نوبت جمهوری خواهانه و قطعا یکی به مراتب قاطع تر از جورج بوش میاد و بساط تروریست جماعت رو جمع میکنه لذا کسانی که دلخوش به کلینتون هستن فکر 8 سال بعدشون رو هم بکنن که امریکا با خشم و توفان میاد. (3503695) (alef-13)
 
جنگ بزرگ
۱۳۹۴-۱۱-۰۸ ۱۷:۵۴:۱۳
با اومدن ترامپ بايد خودمون را براي يه جنگ بزرگ اماده كنيم شك نكنيد افكار ترامپاز جرج بوش هم بدتره (3503704) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۸ ۱۹:۱۸:۳۴
بیشترین شانس برای پیروزی:
1- کلینتون
2- ترامپ
3- سندرز

بیشترین منفعت برای ایران:
1- سندرز
2- کلینتون
3-هرکسی به جز ترامپ! (3503880) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۸ ۲۲:۲۱:۰۹
بسیاری از جوانان دموکراسی و عدالت خواه آمریکا طرفدار جدی سندرز هستند و نهضت او ضد سرمابه داری و میلیادرهاست. با این حال نمی دانم به خاطر نداشتن منابغ مالی بتونه موفق بشه یا نه؟ (3504148) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۹ ۱۱:۲۵:۲۰
خدا رو شکر تا حالا که اسراییل و عربستان پشته هر چی ایستادن شکست خوردن انشالله ترامپ هم می ره تو زباله دان تاریخ (3504781) (alef-3)
 
من
۱۳۹۴-۱۱-۰۹ ۱۶:۵۹:۰۶
من بیشتر مناظره ها رو توی یوتویب نگاه کردن توی این چند ماه
کلا روند جالبی داره این ترامپ خیلی راحت همه رو به بازی می گیره و تیکه می ندازه وسط مناظره
کاملا راحت وسطی یکی از مناظره ها گفت اره من به هیلاری پول دادم به فلانی پول دادم ... من یه بیزینس منم با همه راه میام و پول میدادم تا کاران راه بیفته :)))

برنی عملا سوشیال دمکراته یعنی یه سیستمی مثل سوئد و نروژ و فنلاند و ...
یعنی از ثروتمندا و عموم مردم مالیات بیشتری گرفته بشه و در عوض حداقل کیفیت زندگی برای مرد بخش پایین بالاتر بیاد...

نکته ای که در مورد برنی می تونم بگم اینه که کلا بیخیال سیاست خارجیه... یعنی تنها تمرکزش روی وال استریت و فساد اداری و اقتصادی امریکا هست و سیستم مالیاتی و بانکها ...

برای ایران فعلا بهترین گزینه برنیه اما اصل داستان بعد از رای نهایی معلوم میشه چون الان واقعا چیزی که برنی درمورد سیاست خارجی میگه سیاست خارجی نیست .. عملا فقط عدم دخالت در همه موراد هست ...مطمنا بعد از رییس جمهور شدن نمی تونه اونی که می گه رو انجام بده ... (3505297) (alef-13)
 
عاقل
۱۳۹۴-۱۱-۰۹ ۱۷:۴۵:۰۸
کلینتون...سندرز...ترامپ...
فرقی نیست...!
سگ زرد برادر شغاله.

نقطه ی قوت اونا اینه که سیاست های کلیشون یکسانه و دولت تا دولت، 180 درجه نمیچرخه...
برخلاف ما.
اونها تا ابد دشمن مسلمانان و ایرانند.
ولی ما یه روز دشمن و روز دیگر نازکش آنهاییم...متاسفانه.
امام علی فرمود: اگر به تعداد انگشتان دست،مثل یاران معاویه داشتم،ساکت نمینشستم و قیام میکردم.
این است تکرار تاریخ! (3505395) (alef-3)
 
یا علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۰۳ ۱۴:۲۱:۵۷
عالی بود (3613052) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۱۰ ۰۸:۲۸:۰۴
تاریخ نشان داده که دموکرات ها با ایجاد گروههای تروریستی و جمهوریخواهان با جنگ دنیا را به هم می ریزند. (3506434) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۱-۱۰ ۰۹:۳۴:۰۷
شعار مرگ بر آمریکا حق مسلم ماست آقای سندرز. یعنی با حق نداریم برای این همه جنایت که دولت و ملت آمریکا علیه ما مرتکب شده اند شعار مرگ بر آمریکا بدیم ؟ (3506651) (alef-3)
 
رضا
۱۳۹۴-۱۱-۱۰ ۲۲:۴۸:۵۱
با تمامی نقدهایی که به شما دارم ولی اعتراف میکنم تنها سایت خبری هستید که برای تمام مقاله ها کامنت میگذارید با اینکه برایتان درد سر هم شده بود باز هم به کامنتهای مردم با هر عقیده احترام گذاشتید./متشکرم (3509148) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۱۲ ۱۳:۰۶:۱۷
جمهوری خواها که سنا رو گرفتن ریاست جمهوری رو هم میگرن (3513536) (alef-3)
 
ایمان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۱۵ ۱۵:۳۸:۵۶
همون طور که ایران برنامه ی برجام و امضا کرد امریکا هم امضا کرده و نمیتونه اونو نقض کنه پس حرفایه دونالد ترامپ همش توخالی و پوچه برای کسب کردن آرا هیلاری کلینتون هم راه اوبامارو میره فقط برنی سندرز بهترین گزینه برایه انتخاباته امریکاس (3626441) (alef-3)
 
شهرام
United States
۱۳۹۵-۰۱-۲۲ ۱۱:۰۱:۲۹
من تو هیوستون زندگی میکنم اینجا جو شدیدا سمت ترامپه .اما امیدوارم رای نیاره چون به صلاح ایران نیست اما به عقیده من درصد بالای از مردم بهش رای میدن و شانس پیروزی داره (3638802) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۷ ۱۳:۵۸:۰۶
به نظر من ترامپ برا ایران بهتره دموکراته بقیه دنیا را همراه می کنند ولی ترامپ به ضرر عربستانه (3647291) (alef-13)
 
امیرعلی ایران
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۴ ۰۲:۰۶:۰۶
سلام .من میخوام بهتون بگم میخواید کتک خوردن ترامپ ببینید .بازی کشتی کج بود که بابی اکشلی با یکی مسابقه داشت یادم نیست اسمش چی بود ترامپ از بابی اکشلی حمایت میکرد وریس اسمکدان از اون بنده خدا .فکرکنم عمو برادران یسو بود.که قرارشد هریک از اینها ببازه سرمربیش کچل کنن که داور وسط استیکول استیواسی بود.که برنده مسابقه ترامپ شدباکمک استیواسی .بعد اخربازی استیواسی.فنیچرخودشو روی ترامپ زد .خخخخ (3755959) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.