توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 452418
شکایت افغانستان از پاکستان به سازمان ملل
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۲۹
دولت افغانستان با تهیه فهرستی از آنچه که تخطی های پاکستان در مناطق مرزی این کشور خوانده، از اسلام آباد به سازمان ملل شکایت کرده است.

به گزارش ایرنا یک منبع موثق دولتی در کابل گفت حملات راکتی، نقض حریم هوایی این کشور توسط بالگردهای پاکستانی و مسدود کردن مرزها به روی افغان ها و برخی موارد دیگر در این فهرست گنجانده شده است.

این منبع افزود که این فهرست طی نامه ای رسمی از طریق نماینده دائم افغانستان به سازمان ملل متحد ارائه شده است.
دولت افغانستان در نامه خود با ابراز نگرانی از رفتار پاکستان در قبال افغانستان، از سازمان ملل متحد خواسته است که به این تخطی ها به طور جدی رسیدگی کند.

منابع خبری در افغانستان گزارش داده اند که از اول ماه ژانویه میلادی تاکنون بیش از یکهزارو 200 راکت به شهرستان های مرزی استان های «کنر» و «ننگرهار» اصابت کرده که تلفات جانی و خسارات مالی داشته است.

گفته می شود که 250 خانواده بر اثر اصابت این راکت ها، منازل خود را ترک کرده و به مناطق دورتر از مرز پناه برده اند.

پاکستان پس از حمله انتحاری در زیارتگاه صوفی ها در 28 بهمن ماه در ایالت سند که در آن بیش از 300 تن کشته و یا زخمی شدند، حملات راکتی به مناطق مرزی در شرق افغانستان را آغاز کرد و مرزهای خود را به روی افغان ها مسدود کرد.
پلیس پاکستان در هفته های گذشته 3 بار شماری از افغان های پناهجو در پاکستان را بازداشت و رد مرز کردند.

پس از خواست های مکرر سفارت افغانستان در اسلام آباد برای گشایش مرز و بازگشت افغان های که منتظر بازگشت به کشور خود بودند، پاکستان روز دیروز سه شنبه و امروز چهارشنبه مرزهای خود را تنها برای 48 ساعت به روی مسافران باز کرد.

روابط افغانستان و پاکستان در 15 سال گذشته با فراز و فرودهای زیادی مواجه بوده و دو کشور بارها یکدیگر را متهم به حمایت از گروه های تروریستی مخالف کشور خود کرده اند.
 
کلمات کلیدی : افغانستان + پاکستان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.