توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 430593
گوترش روح تازه‌ای در کالبد سازمان ملل می‌دمد؟
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۰۷
یورونیوز روز یکشنبه در گزارشی با اشاره به خداحافظی بان کی مون دبیر کل پیشین سازمان ملل متحد از این سازمان، این پرسش را مطرح کرد که آیا آنتوان گوترش پرتغالی می تواند روح تازه ای در کالبد سازمان ملل متحد بدمد؟

به گزارش خبرآنلاین در این گزارش آمده است، آنتونیو گوترش نخست وزیر سابق پرتغال، در حالی سکان دبیر کلی سازمان ملل را بدست می گیرد که میراث بسیار دشوار،سنگین و البته حساسی را از بان کی مون به ارث می برد.

گوترش در حالی دبیر کلی سازمان ملل را بر عهده می گیرد که جهان شاهد بحران های عمیقی است که می تواند سالها به طول انجامد و آسیب های ویران کننده ای به دنبال داشته باشد.

دبیر کل جدید سازمان ملل متحد بدون شک در سال جدید میلادی با چالش های بسیار زیادی روبرو خواهد بود که از آن جمله می توان به بحران در سوریه و تاثیرات آن بر منطقه و جهان، تنش های موجود میان سوریه و غرب، گسترش پدیده شوم تروریسم در مناطق مختلف جهان، افزایش موج مهاجرت از آفریقا و آسیا به سوی اروپا و فقر رو به رشد در آفریقا اشاره کرد. مشکلات زیست محیطی نیز می تواند یکی از مهمترین چالش های پیش روی گوترش محسوب شود.

اما انتظار جهانیان از سازمان ملل و دبیر کل جدید آن به مراتب بیشتر است. جامعه بین الملل از سامان ملل انتظار دارد تا راه کار های واقعی و عملی برای پایان دادن به این معضلات جهانی ارائه دهد. اما این درحالیست که عملکرد این سازمان و شخص دبیر کل پیشین آن، در سال های اخیر بسیار مایوس کننده بوده، چرا که نتوانسته است ماموریت خود را به خوبی انجام دهد.

پرسشی که اکنون بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران سیاسی آن را مطرح می کنند این است که آیا اکنون گوترش می تواند همچون یک ناجی ظاهر شود و برای بحران های جهانی راه حلی عملی بیابد؟

بسیاری از کارشناسان امور بین الملل نظر مثبتی درباره گوترش دارند و وی را فردی قدرتمند و صادق معرفی می کنند. از نظر بسیاری از آنها، گوترش فردی صادق و دارای دانش عمیق سیاسی است که با پیچیدگی های این پست و بحران های جهانی آشنایی کامل دارد.

در ادامه این گزارش آمده است، گوترش باید بتواند جامعه جهانی را به سمت تعهد بیشتر و نه فقط شعارهای سیاسی هدایت کند. او باید به سمت اقدام واقعی حرکت کند و فقرا و مهاجران را در مرکز گفتمان و تلاش برای یافتن راه حل قرار دهد.
جامعه جهانی آنتونیو گوترش را فردی عملگرا می دانند که در ماه اکتبر گذشته به اتفاق آرا از سوی پنج عضو دائم شورای امنیت انتخاب شد.

اکنون پرسش این است که آیا مردی که علاوه بر نخست وزیر پرتغال، سابقه ریاست کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل را در کارنامه سیاسی خود دارد، قادر خواهد بود، روح تازه ای به کالبد سازمان ملل متحد بدمد؟
بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که وی ظرفیت انجام چنین کاری را دارد.
 
کلمات کلیدی : آنتونیو گوترس+دبیرکل سازمان ملل
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.