توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 423111
دبیرکل جدید سازمان ملل فردا سوگند یاد می‌کند
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۵۶
دبیرکل جدید سازمان ملل متحد روز دوشنبه برای تصدی این سمت سوگند یاد خواهد کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، «آنتونیو گوترز» دبیرکل منتخب سازمان ملل متحد فردا – دوشنبه- در مجمع عمومی این سازمان ادای سوگند خواهد کرد.

تحلیف گوترز طی یک مراسم رسمی و با حضور نمایندگان تمامی اعضای سازمان ملل متحد برگزار خواهد شد و در همین مراسم گزارشی از فعالیت سازمان ملل برای مقابل با بحران‌های جهانی و اصلاحیات این سازمان طی ۷۱ سال گذشته ارائه می‌شود.

گوترس پرتغالی در تاریخ اول ژانویه و تنها چند هفته پیش از مراسم تحلیف «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا، جانشین «بان کی مون» دبیرکل فعلی سازمان ملل متحد می‌شود.

انتخاب رئیس سابق اداره پناهندگان سازمان ملل به عنوان نهمین دبیر کل سازمان ملل در وضعیت اسفبار فعلی خصوصا معضل پناهندگان سوری این دیدگاه را به وجود آورده است که این سیاستمدار ماهر قادر به حل این معضل خواهد بود.

نخست‌وزیر سابق پرتغال که ۶۷ سال سن دارد، مهم‌ترین وظیفه خود را پایان دادن به درگیری‌های سوریه و ایجاد طرح جدید دیپلماتیک برای رسیدن به یک حل جامع عنوان کرده است در حالی که به نظر می‌رسد با انتخاب دونالد ترامپ این امر با مشکل مواجه خواهد شد.

 «ریچار گوان» کار‌شناس سازمان ملل در امور اروپا درباره گوترز اظهار داشت که فراگیر شدن موج دیپلماتیک برای حل کردن مشکلات جهان پیش روی گوترس است. در حال حاضر وی به دنبال اصلاحات بزرگ نهادی و ساختاری در درون سازمان بر اساس ابتکارات سیاسی است.

برخی از کار‌شناسان انتخاب «نیکی هلی» فرماندار کالیفرنیای جنوبی به عنوان نماینده ایالات متحده در سازمان ملل را مثبت قلمداد می‌کنند. وی تجربه‌ای در سیاست خارجی ندارد ولی در خصوص داد و ستدهای تجاری ایالت متبوع خود و دیگر محافل خارجی عمدتا مواضع ضد‌نژاد پرستانه‌ای از خود به نمایش گذاشته است.

گوترس در ماه‌های اخیر به پایتخت اعضای دائم شورای امنیت سفر کرده تا درباره اقدام‌های پیش روی خود با سران قدرت‌های جهانی بحث و تبادل نظر کند. یکی از دیپلمات‌های شورای امنیت نیز مسائل مربوط به صلح و امنیت را مهم‌ترین محور برنامه‌های گوترس در زمان تصدی این پست اعلام کرده است.

گمانه‌زنی‌ها حاکی از این است که گوترس همزمان با مراسم تحلیف، معاون دبیر کل و رئیس ستاد کارکنان که دو پست مهم به شمار می‌روند را نیز معرفی می‌کند. بر همین اساس «آرمینه محمد» وزیر سابق محیط زیست نیجریه به عنوان معاون دبیرکل و به احتمال زیاد و بنابر تعهد گوترس در خصوص برقراری برابری جنسیتی در سازمان ملل، یک زن نیز عهده دار منصب ریاست کارکنان سازمان ملل خواهد شد.

دیگر انتصابات برای ریاست دیگر ارگان‌های مهم سازمان ملل در ماه‌های آتی صورت می گیرد.
 
کلمات کلیدی : آنتونیو گوترس+دبیرکل سازمان ملل
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.