توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 174246
کردستان عراق صادرات نفت را متوقف کرد
تاریخ انتشار : سه شنبه ۵ دی ۱۳۹۱ ساعت ۱۷:۵۲
  یک مقام رسمی دولت کردستان عراق از متوقف شدن صادرات نفت این منطقه به علت اختلافات مالی با دولت مرکزی عراق خبر داد.

به گزارش فارس به نقل از آسوشیتد پرس، متوقف شدن صادرات نفت می تواند تنشها در روابط کردستان با دولت مرکزی بغداد را بیش از پیش افزایش دهد. بر اساس این گزارش از زمان اشغال عراق توسط آمریکا در سال ۲۰۰۳ میلادی منطقه کردستان عراق بیش از ۵۰ قرار داد نفتی با شرکتهای نفتی خارجی امضا کرده است که این قرار دادها بدون هماهنگی و موافقت دولت مرکزی بغداد بوده است.

بر این اساس بغداد تا کنون بارها ضمن محکوم کردن این اقدامات منطقه کردستان اعلام کرده است دولت کردستان عراق حق انجام چنین اقداماتی را ندارد. در سال ۲۰۱۱ دو طرف به توافقی دست یافتند که بر اساس آن کردستان نفت خود را به بغداد می فرستاد و در مقابل نیمی از در امد حاصل از فروش نفت را از دولت عراق دریافت می کرد. در ماه آوریل دولت کردستان صادرات ۱۰۰ هزار بشکه نفت در روز را متوقف کرد. علت اصلی این اقدام کردستان عدم پایبندی دولت مرکزی بغداد به تعهدات گذشته بوده است.

دولت مرکزی عراق بیش از ۱.۵ میلیارد دلار بدهی بابت فروش نفت به منطقه کردستان داشته است. چهار ماه بعد بار دیگر روند صادرات نفت کردستان از سر گرفته شد.

بغداد در ماه سپتامبر قول داد بیش از ۸۴۸ میلیون دلار به دولت کردستان پرداخت کند ولی تا کنون تنها ۵۵۵ میلیون دلار از این رقم پرداخت شده است.

مشاور وزیر منابع طبیعی کردستان عراق تاکید کرد دولت مرکزی این کشور هیچ علاقه ای برای پایبندی به تعهدات گذشته ندارد و به علت عدم پایبندی بغداد به این تعهدات کردستان بار دیگر صادرات نفت را متوقف کرده است. منطقه کردستان پیش از این روزانه ۱۸۰ هزار بشکه نفت صادر می کرد.

فیصل عبدالله سخنگوی نخست وزیر عراق عدم پرداخت طلب دولت کردستان را تایید کرده است. وی گفت علت عدم پرداخت پول به دولت کردستان این بوده است که کردستان به تعهد خود مبنی بر صادرات روزانه ۲۰۰ هزار بشکه نفت عمل نکرده است. عراق قصد دارد سال آینده میزان تولید نفت خود را به بیش از ۳.۷ میلیون بشکه و صادرات نفت را به بیش از ۲.۹ میلیون بشکه در روز افزایش دهد.

تولید نفت عراق ماه گذشته به بیش از ۳.۲ میلیون بشکه در روز رسید و صادرات نفت نیز به بیش از ۲.۶۲ میلیون بشکه رسیده است. عراق با ۱۴۳ میلیارد بشکه ذخایر نفت چهارمین کشور بزرگ جهان به شمار می رود. درآمد های نفتی ۹۵ درصد درآمد های دولت عراق را تشکیل می دهد.

بر اساس این گزارش عراق در نظر دارد ظرفیت تولید نفت خود را از ۳.۴ میلیون بشکه کنونی به بیش از ۸ میلیون بشکه در روز تا سال ۲۰۱۸ میلادی افزایش دهد. عراق با پیشی گرفتن بر ایران به دومین تولید کننده بزرگ نفت اوپک تبدیل شده است و تهدیدی بزرگ برای جایگاه عربستان به شمار می رود .به اعتقاد کارشناسان انرژی، عراق به دنبال احیای جایگاه از دست رفته خود در بازار جهانی انرژی و سازمان اوپک است . وزیر نفت عراق پیش بینی کرد میزان تولید نفت این کشور طی سال آینده به بیش از ۳.۷ میلیون بشکه در روز خواهد رسید .
 
کلمات کلیدی : توقف صادرات نفت ، کردستان عراق