نظر منتشر شده
۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 429955
یادداشت وزیر رفاه درباره کالبدشکافی گورخوابی
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۵۶
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی روز پنجشنبه از گورستان نصیرآباد شهریار و محل تازۀ نگهداری گورخواب‌های سابق دیدن کرد و در یادداشت کوتاهی، برخی نتایج این بازدید را بازگو کرد.

علی ربیعی - وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی - در روزنامه «شهروند» نوشته است: روزنامه شهروند با خبرنگاری دلسوز گزارشی درباره «گورخواب‌ها» منتشر می‌کند. یک کارگردان سینمای ایران، نامه‌ای خطاب به رئیس‌جمهوری می‌نویسد و از فرایند منجر به پیدایش این وضعیت برای شماری از هموطنان خود شکوه می‌کند؛ در کنار این دغدغه‌ها و در ساحتی دیگر شهردار پایتخت و برخی رسانه‌ها از موضع ضدیت با سرمایه‌داری و ضرورت مقابله با فقر به دولت می‌تازد تا یک مسأله اجتماعی انسانی را به یک منازعه سیاسی تقلیل ‌دهد. چیزی اما در میان این غوغا بر سر گورخوابی گم شده است: تلاش برای درک واقعیت و یافتن راه‌هایی برای فراتر رفتن از آن‌چه همواره به صورت‌های مختلف در گوشه و کنار جامعه بروز می‌کند.

من برای فراتر رفتن از بازار داغ ابراز احساسات، روز پنجشنبه ٩ دی‌ماه ١٣٩٥ شخصاً راهی نصیرآباد شدم تا گورخواب‌ها را ملاقات کنم و در این میان شخصاً با پرویز (گورخوابی که این روزها تصویرش در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود) و تعدادی دیگر از گورخواب‌ها به صحبت نشستم. مشاهداتم از پدیده گورخوابی و حاصل گفت‌وگوهایم با پرویز، اجازه می‌دهد تا بخشی از واقعیت گم‌شده‌ این پدیده را آشکار کنم.

پرویز به گفته خودش فروشنده پیشین لوازم صوتی و تصویری با وضع خوب اقتصادی بوده که ابتدا به‌صورت تفننی و برای لذت از تریاک استفاده می‌کرده است. پرویز سپس با طرد خانوادگی ناشی از اعتیاد مواجه می‌شود، همسرش طلاق می‌گیرد و فرزندان دیگر حاضر به پذیرش پدری که بر اثر اعتیاد دیگرثروتی ندارد نیستند. بدین سان بی‌خانمانی و کارتن‌خوابی آغاز می‌شود.

پرویز دو بار در کمپ‌های ترک اعتیاد بستری شده اما به قول خودش تحمل درد ناشی از عدم مصرف مواد مخدر را نداشته و کمپ ترک اعتیاد را ترک گفته است؛ چراکه در کمپ دسترسی به مواد مخدر امکان‌پذیر نیست و البته پرویز خارج از کمپ تبدیل به ناقل مواد می‌شود و می‌تواند کسب درآمدی برای مصرف روزانه خودش نیز داشته باشد.

با توجه به اینکه فشار کنترل خرید و فروش مواد در تهران بیشتر و دست یافتن به مواد گران‌تر است، گورستان برای پرویز دو مزیت عمده دارد: رفتن به حاشیه‌نشینی دور از تهران مکان بهتری برای دسترسی به مواد و همچنین کسب درآمد احتمالی از مسیر انتقال مواد است.

این روایت مختصر، از چهار بُعد فرد، خانواده و جامعه و دولت مسأله را قابل تأمل می‌کند. پرویز بیکار نبوده و از شدت فقر راهی گورستان نشده است، بلکه وی قربانی ناهنجاری جامعه و مسیر لذت‌جویی از طریق مواد و طرد اجتماعی است. نظام سیاست‌گذاری را می‌توان برای گسترش گرایش به مواد مخدر نقد کرد، اما هر آسیب اجتماعی، دارای سطحی از تأثیرگذاری عوامل فردی نیز هست.

پرویز به اجبار معتاد یا رانده نشده، بلکه قربانی اقدام خویش در جامعه‌ای که در آن رها شده نیز می‌باشد. شاید لذت مصرف برای فراموشی دردها و خاطرات گذشته در بهبود نسبی عامل دیگری هم بوده باشد.

پرویز همچنین قربانی عدم حمایت خانوادگی است. خانواده به هر دلیل از وی حمایت نکرده‌اند و در مقطعی وی به دلیل احتمال آسیب رساندن به منابع خانواده، طرد شده است. نقد سیاست‌گذار و دولت در این عرصه نیز امکان‌پذیر است اما این واقعیت کتمان‌پذیر نیست که خانواده نیز کارکردهای حمایت اجتماعی گذشته خود را از دست داده است.

کارکرد حمایت اجتماعی خانواده دیگر به درستی عمل نمی‌کند. با تجریبات مطالعاتی‌ام بر این باورم که خانواده نقش بی‌بدیلی در احیای انسان‌ها دارد و مسئولیت اجتماعی در جامعه باید با اتکا به عمومیت یافتن ارزش‌هایی نظیر اعتماد و حمایت اجتماعی گسترش یابد. خانواده آغوش گرم و پشتیبانی با مهر برای فرد آسیب دیده نیست. همسر به‌راحتی طلاق می‌گیرد و فرزند هم به‌راحتی طرد می‌کند.

مشاهده می‌کنیم که گورخوابی پرویز، محصولی فردی - اجتماعی است که ترکیبی از گزینش‌های فردی و عوامل ساختاری نظیر فرایندهای منجر به تضعیف حمایت اجتماعی خانوادگی یا تمایل به مصرف مواد مخدر آن‌را پدید آورده‌اند.
 
کلمات کلیدی : کارتن‌ خواب‌ +معتاد + گورخواب‌ها + علی ربیعی
 
شهروند
Romania
۱۳۹۵-۱۰-۱۱ ۱۰:۳۴:۵۷
سلام جناب وزیر...مطلبتون گویا نبود و فاقد نتیجه گیری مشخص و راهکار.... (4092719) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۵-۱۰-۱۱ ۱۰:۴۷:۴۶
در نهایت کالبد شکافی وبازید وزیر محترم منجر به چه نتجه ای شد آیا این فقط یک گزارش بود که بیشتر شبیه گزارش کارآموزی مددکار است راه حل این مشکلات
چیست آیا نباید در مر حله نخست فردی که در خانواده معتاد می شود شرایطی فراهم شود که مردم بتوانند به مراکز ویا سازمانهایی که بتوانند در مرحله
نخست اعتیاد فرد در خانواده راهنمایی وپیشگیریهای لازم را انجام دهند آیا نباید محلهای
عمومی مانند پارکها و.... که محل توزیع افیون است بیشتر کنترل شود آیا نباید عرصه بر افیون فروشان تنگ تر کرد، می شود از مردم کمک گرفت جهت شناسایی محلهای افیونی وافیون فروشان (4092742) (alef-13)
 
عباس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۱ ۱۰:۵۴:۳۷
صحبتهای درستی بیان شده است .من یک شهروند معمولی هستم . یه مسئله ای را که میخواستم بگوییم همان بحث مسئولیت اجتماعی هست .مردم دیگر تمایل به کمک به یکدیگر ندارند ورفت امد بین خانواده ها کم وصفر شده وحتی بعضی افراد به این رفتار ها افتخار میکنند ومیگویند که با هیچ کس رفت وامد ندارند .مشکل هر کسی مشکل خودش شده وبه دیگران ربطی ندارد . وقتی در خانوادهای مشکلی پیش میاید مثل اختلاف بین همسران همه تماشا میکنند واگر دخالت میکنند بیشتر خرابش میکنند .بزرگ وکوچکی ازبین رفته قبلا خیلی از مشکلات در درون خود خانواده ها توسط بزرگترها هل میشد حالا کسی به بزرگان فامیل اهمیت نمیده . بی تفاوتی وبی اهمیتی به مسائل ومشکلات افوام وهمسایه واطافیان وهمشهریان یه فرهنگ شده همه سرشون تولاک خودشون شده واین خوب نیست ما خیلی از مهارتای زندگی را مه به طور سنتی یادگرفته بودیم رو هم فراموش کردیم . به خاطر همینه که امار های طلاق واعتیاد وبیکاری زیاد شده است . هل بیشتر این مشکل در دست مسئولین هست که امکانات ورسانه وبودجه در دست انهاست وفقط باید اولویتها را در سیاست گذاری خود تغییر دهند (4092760) (alef-13)
 
منوچهر راستی
Romania
۱۳۹۵-۱۰-۱۱ ۱۱:۱۱:۰۳
واقعاً آقای وزیر خسته نباشیبن که اینقدر زحمت کشیدید تا درد انسان دربدری را کشف کردید .ایکاش نقش خودتان را در این بد بختی بیان می کردید .نه سیاسی کاری .چون قدمی برداشته نمی شود برای کسی جز سیاسی کاری . (4092803) (alef-13)
 
علی رضائی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۱ ۱۱:۱۹:۱۶
ایشون نتیجه گرفتن که مسئولین در پدیده های اینچنینی هیچ تقصیری ندارن (4092828) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.