توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 399283
فرار 3 مقام کره شمالی از سفارت این کشور در پکن
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۲۱
خبرگزاری رسمی کره جنوبی مدعی شد 3 نفر از کارکنان سفارت کره جنوبی در پکن گریخته‌اند.
 
به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از خبرگزاری فرانسه، یک مقام کره شمالی از سفارت این کشور در پکن گریخت و دو دیپلمات دیگر از سفارت ژاپن در چین درخواست پناهندگی کردند. 

خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی مدعی شد: در صورت تایید اینگونه گزارش‌ها، تازه‌ترین پیامدهای درخواست پناهندگی مقامات دولتی کره شمالی حاکی از افزایش و تشدید روند بی‌ثباتی در بدنه نظام پیونگ‌یانگ را نشان می‌دهد.

یک منبع نا‌شناس آشنا به فضای داخلی پیونگ یانگ گفت: «این عضو سفارت کره شمالی در پکن که از کارکنان وزارت بهداشت بوده در اواخر سپتامبر به همراه خانواده‌اش ناپدید شده است.»

وی افزود، کارمند دولتی فراری کره شمالی مسئولیت تامین داروهای پزشکی برای درمانگاه ویژه کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، و اعضای خانواده‌اش را در پکن برعهده داشته است.

وزارت وحدت کره جنوبی، که بر اساس سیاست‌های عمومی در باره پناهندگان کره شمالی به ویژه مقامات بلند پایه این کشور اظهار نظر نمی‌کند، اعلام کرد نمی‌تواند صحت اینگونه گزارش‌ها را تایید کند.

از سوی دیگر، جونگ آنگ ایلبو، روزنامه کره جنوبی از درخواست پناهندگی دو کارمند سفارت کره شمالی در پکن از مقامات ژاپن خبر داد.

این روزنامه به نقل از منبعی نا‌شناس نوشت، دو شهروند کره شمالی دیپلمات نبوده، اما از کارکنان دولتی کره شمالی بودند.

این در حالی است که یوشیهیدا سوگا، سخنگوی دولت ژاپن، ضمن رد کردن هرگونه درخواست پناهندگی شهروندان کره شمالی از سفارت ژاپن گفت «انتشار اینگونه گزارش‌ها واقعیت ندارد و مقامات دولتی از اوضاع و شرایط شهروندان پیونگ یانگ که خواستار فرار از کشور و پناهندگی به ژاپن هستند اظهار بی‌اطلاعی می‌کند.» 
 
پارک گون هه، رئیس جمهور کره جنوبی، در اظهارات اخیر خود در مراسم «روز نیروهای مسلح» مستقیما شهروندان کره شمالی را به فرار از کشور تشویق کرد. 
 
مناسبات و روابط دو کره در پی آزمایش‌های موشکی پیونگ یانگ در سال کنونی به شدت کاهش یافته است.
 
کلمات کلیدی : مقام کره شمالی +پناهنده
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.