نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 470437
اقدامات تازۀ عربستان علیه ایران به چه معناست؟ / رمزگشایی از واکنش وزیر دفاع به تهدیدهای ریاض
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۵۸
یک روزنامه عرب زبان امروز در سرمقاله خود، تهدید عربستان علیه ایران و پاسخ مقامات کشورمان به ریاض را مورد بررسی قرار داده است و نوشته است که تهدید ایران به ضرر عربستان تمام خواهد شد.

به گزارش ایرنا،  روزنامه فرامنطقه ای رای الیوم چاپ لندن در واکنش به سخنان 'حسین دهقان' وزیر دفاع ایران در واکنش به ادعاهای اخیر وزیر دفاع عربستان علیه ایران نوشت: عربستان که دایما با سلاح های غربی و آمریکایی و در زمین دیگران جنگ می کند، این بار به نفع و مصلحتش نیست که با ایران دربیفتد چرا که این نوع تهدید کردن ها به ضرر ریاض تمام خواهد شد.

روزنامه رأی الیوم در سرمقاله امروز (سه شنبه) خود نوشت: تهدید بی سابقه سردار «حسین دهقان» وزیر دفاع ایران برای نابودی کامل عربستان سعودی(به جز مکه و مدینه)، تأکیدی بر این است که رهبران ایران سخنان شاهزاده «محمد بن سلمان» جانشین ولیعهد و وزیر دفاع عربستان سعودی را که در آنها تهدید کرد که جنگ را به داخل ایران منتقل می کند، جدی گرفتند و این تهدیدات را خطری بزرگ برای امنیت و ثبات ایران می دانند.

این روزنامه عرب زبان ادامه داد، سردار دهقان در یک کلام گفت: «در صورتی که عربستان هرگونه حماقتی را مرتکب شود، هیچ مکانی در این کشور به جز مکه مکرمه و مدینه منوره، امن نخواهد ماند».

وی افزود: «آنها گمان می کنند که دارای توان هوایی هستند که می تواند همه کاری بکند، من به آنها نصیحت می کنم که هیچ گونه حماقتی مرتکب نشوند، ولی اگر مرتکب شدند بعید می دانم که مکانی در عربستان به جز مکه و مدینه سالم بماند».
دهقان تصریح کرد: «عربستان به مرحله دریوزگی رسیده و آماده است چاپلوسی 'بنیامین نتانیاهو' نخست وزیر رژیم صهیونیستی را بکند تا وی را علیه ما تحریک کند».

این روزنامه می نویسد: دولت ایران که اعتراضی رسمی به سازمان ملل ارائه کرد و سخنان بن سلمان را «تهدیدی آشکار» و «نقض» میثاق سازمان ملل دانست، به نظر می رسد نه به این اعتراض بسنده کرده است و نه به واکنشی که «دیپلماتیک» بوده و توسط وزارت امور خارجه اعلام شد و در آن از گفت وگو و حسن همجواری به میان آمده؛ تهران تصمیم گرفته که وزیر دفاع خود را مکلف کند تا به تهدیدهای عربستان سعودی واکنش قوی نشان دهد.

«بی تردید بن سلمان تهدید خود را برای انتقال جنگ به عمق ایران را بیهوده مطرح نکرده است و این تهدیدش لغزش و اشتباه زبانی نیز نیست. وی این تهدید را در گفت وگویی تلویزیونی ضبط شده مطرح کرد که در همه شبکه های تلویزیونی عربستان سعودی و برخی از شبکه های تلویزیونی کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس پخش شد، در حالی که سخنان بن سلمان طی چند روز پس از ضبط اش و بررسی همه کلمات و اظهارت او پخش می شد.»

انتقال جنگ به داخل ایران توسط عربستان آنطور که بر زبان جانشین ولیعهد عربستان جاری شد، یعنی انجام همان کاری که سعودی ها در سوریه انجام دادند، براساس تزریق میلیاردها دلار پول و هزاران تن سلاح از طریق مرزهای افغانستان و پاکستان؛ دو کشوری که همپیمان آمریکا هستند و افغانستان خود در اشغال آمریکایی ها بوده و در خاک آن بیش از 30 هزار نظامی آمریکایی حضور دارند که با ده ها هزار ادوات و تجهیزات سنگین از تانک و زره پوش و توپ گرفته تا پهپاد و هواپیماهای مختلف و بالگرد حمایت می شوند.

وزیر دفاع ایران به همتای عربستانی اش که ایران را تهدید کرده، می گوید که «اگر شما نیروی هوای قوی دارید که هواپیماهای آمریکایی از نوع اف 16 و اف 15 را در بر می گیرد ما نیز شبکه ای از دفاع هوایی همانند موشک های اس 300 روسی پیشرفته و صدها موشک زمین به زمین داریم که به همه شهرهای عربستان سعودی در طول و عرض آن می رسد».

رای الیوم می نویسد: درست است که عربستان سعودی قصد دارد ده ها میلیارد دلار برای خرید سامانه موشکی ضد موشک «تاد» آمریکا در کنار دیگر تجهیزات و مهمات هزینه کند و قرار است که امضای قرارداد آن طی سفر «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا به ریاض در روز 23 ماه می (2 خرداد) جاری اعلام شود، اما به مصلحت عربستان نیست که شعله جنگ را در چنین شرایطی که در آن با بحران های مالی کمرشکن رو به روست و درگیر دو جنگ است یکی به شکل مستقیم در یمن و دیگری به شکل غیر مستقیم در سوریه، شعله ور کند، مگر آنکه این کار را از خاستگاه دفاع از خود بکند؛ نکته مهم این که هیچ گونه نشانه ای مبنی بر اینکه ایران برای حمله به عربستان سعودی حداقل در حال حاضر برنامه ریزی می کند، وجود ندارد.

این روزنامه ادامه می دهد، این تنش کلامی و تهدید کردن ها بیش از آن که به ضرر ایران که از 30 سال پیش در محاصره قرار دارد، تمام شود به ضرر عربستان، امنیت و ثباتش اش تمام می شود، زیرا سرمایه اساسی عربستان سعودی، امنیت و ثباتش است که دائما و شب و روز منت آن را بر سر شهروندانش می گذارد و در این زمینه درحالی موفق شده که همه جنگ ها را در زمین دیگران و با به کارگیری غیر عربستانی ها انجام دهد.

رای الیوم نوشت: بی ثباتی و انتشار ترس و نگرانی از جنگ باعث می شود که سرمایه ها و سرمایه داران از عربستان فرار کنند. در همین راستا شماره یکی مانده به آخر مجله «اکونومیست» نیز چنین تحلیل کرد که 50 درصد از این سرمایه ها به پناهگاه های امن غرب انتقال داده شده و صاحبان این سرمایه ها نیز به دنبال به دست آوردن ملیت های اروپایی و آمریکایی هستند.
 
کلمات کلیدی : عربستان + آل سعود + ایران
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۹ ۲۳:۱۸:۳۸
عربستان تصميم گير مستقل نيست انها از دستورات اسراييل وامريكا پيروي مي كنند وبيشتر براي منافع اسراييل بايد هزينه كنند ودست خودشان هم نيست كه بخواهند از دستورات اسراييل سر پيچي كنند (4331462) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.