نظر منتشر شده
۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 423259
چرا دستمزد کارگران بر اساس خط فقر تعیین نمی‌شود؟
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۲۱
یک عضو کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران می‌گوید وقتی مرجع رسمی آمار خط فقر و رقم سبد هزینه ماهانه خانوارها را اعلام کرده، چرا دستمزد کارگران بر اساس آن تعیین نمی‌شود؟

هادی ابوی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: صرف نظر از مرکز آمار یا بانک مرکزی هر مرجع دیگری که نسبت به استخراج رقم سبد معیشت کارگران اقدام کند نمی‌تواند منکر فشار هزینه‌های سرسام آوری شود که به کارگران تحمیل شده است.

وی افزود: وقتی کارگری با ۸۵۰ هزار تومان نمی‌تواند خودش را اداره کند برای تامین معاش خانواده قطعا به شغل‌های دوم و سوم یا کاذب روی می‌آورد.

این مقام مسئول کارگری با اشاره به تشکیل نخستین جلسه کارگروه تخصصی مزد، اظهار کرد: خروجی آن جلسه این بود که یک مرجع مشخص برای استعلام هزینه‌های سبد معیشت کارگران تعیین شود و هر دو گروه کارگری و کارفرمایی در خصوص آن مرجع به اتفاق نظر برسند و اهداف موردنظر را به استناد تحقیقات همان مرجع دنبال کنند.

ابوی تصریح کرد: کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران تا سال گذشته کمیته‌های دستمزد را با انجام تحقیقات میدانی از استانهای مختلف تشکیل و آمارهای به دست آمده را با بانک مرکزی و مرکز آمار مطابقت می‌داد، گروه دولت هم آیتم‌های دیگری مدنظر داشت و کارفرمایان هم شاید به مراجع دیگری استناد می‌کردند ولی خروجی جلسه کارگروه تخصصی مزد، انتخاب یک مرجع واحد و مورد توافق همه شرکای اجتماعی بود.

 دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران با اشاره به نامگذاری سال ۹۵ به عنوان سال اقدام و عمل، گفت: دلیل نامگذاری از سوی مقام معظم رهبری این است که از حرف و شعار بپرهیزیم و به وعده‌ها عمل کنیم. کارگران از سالهای جنگ مزد عقب افتاده دارند که مسئولان هر بار که آن را مطالبه می‌کنیم از زیر بار جبران آن شانه خالی می‌کنند در حالی که بارها پیشنهاد کرده‌ایم که این عقب افتادگی مزد جدول بندی شده و پلکانی پرداخت شود.

وی تاکید کرد: متاسفانه نه تنها برای جبران عقب افتادگی مزد کارگران اقدام نمی‌شود بلکه پرونده دستمزد هر ساله کارگران هم از رقم واقعی آن کمتر بسته می‌شود و جامعه کارگری با سرخوردگی و نا امیدی به کار ادامه می‌دهد.

ابوی با اشاره به اعلام خط فقر از سوی مراجع رسمی کشور، تصریح کرد: رقم سبد هزینه خانوار کارگری هر چه باشد دستمزد کارگران هم باید منطبق با آن افزایش پیدا کند وگرنه با درصدهای ناچیز در شورای عالی کار به نتیجه نمی‌رسیم و معیشت کارگران رفته رفته به سمت نابودی پیش می‌رود.
 
کلمات کلیدی : دستمزد کارگران + خط فقر
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۲ ۱۱:۱۴:۱۴
تا وقتی که مبنای حقوق بر اساس نرخ تورم واقعی و موجود جامعه نباشد باید هر روز شاهد آسیب های اجتماعی فراوان در جامعه بود که این خود نیز باعث تحمیل هزینه های سنگین بر خانواده ها و کشور می باشد پس بهتر نیست علاج واقعه قبل از وقوع انجام گیرد (4063112) (alef-11)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۲ ۱۲:۱۸:۰۷
چون امار تورم و خیلی چیزای دیگه تو این مملکت دروغه محضه (4063244) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.