نظر منتشر شده
۷
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 435577
خط فقر چقدر است؟
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۱۷
مرکز پژوهشهای مجلس با استناد به گزارش های ارائه شده خط فقر سال جاری را برابر با یک میلیون و هشتصد هزار تومان اعلام کرده است.

 به گزارش خبرآنلاین، خط فقر غالبا به صورت رسمی از سوی دستگاه های اجرایی اعلام نمی شود از این رو گمانه زنی های فراوانی در این زمینه وجود دارد . در حالی که مرکز پژوهشهای مجلس خط فقر را برای خانوار ایرانی یک میلیون و هشتصد هزار تومان در ماه اعلام کرده است ،  نایب رئیس کانون عالی شورای اسلامی کار سال گذشته خط فقر خانوارهای شهری را حدود 2 میلیون و 250 هزار تومان در ماه ، اعلام کرد و برخی نیز این رقم را با اندکی تقلیل 2 میلیون تومان دانسته اند.

اخرین آمار رسمی اعلام شده در این زمینه به سال 1386 باز می گردد . خط فقر در این سال 650 هزار تومان اعلام شده بود .  پس از آن هیچ گاه خط فقر به شکل رسمی اعلام نشده است اما مرکز پژوهشهای مجلس در گزارشی با استناد به اینکه مراجع غیر رسمی خط فقر در سال 1395 را برآورد کرده اند، این رقم را یک میلیون و هشتصد هزار تومان اعلام کرده است.

شیوه استخراج این عدد در این گزارش اشاره نشده است .  به این ترتیب حداقل دستمزد تعیین شده در سال جاری برای کارگران هنوز فاصله ای قابل توجه را با خط فقر برآورد شده در کشور دارد . این بدان معناست که جمعیت فراوانی از افرادی که دارای شغل هستند، به رغم اشتغال، فقیر محسوب می شوند که این امر آسیبی جدی برای بازار کار و اجتماع ایران محسوب می شود.

برآوردها نشان می دهد متوسط حقوق دریافتی شاغلین در بدنه دولت و شرکت های دولتی معادل یک میلیون و هشتصد هزار تومان است به این ترتیب درآمد این قشر نیز با خط فقر ، تطابق دارد.  از سوی دیگر باید توجه داشت خط فقر در حالی برابر با یک میلیون و هشتصد هزار تومان برآورد شده است که بانک مرکزی متوسط هزینه هر خانوار ایرانی را در سال 1394 معادل با 2 میلیون و 938 هزار و 800 تومان اعلام کرده است.  

عقب ماندگی دستمزد از تورم و پایین بودن سطح دستمزدها یکی از مهمترین دلایلی است که در سال های اخیر سبب شده است خانوارهای ایرانی با رفاه اندک روبرو باشند .  بررسی وضعیت سبد هزینه ای خانوار ایرانی نشان می دهد بخش مهمی از درآمدهای این خانوارها به تامین هزینه های خوراک ، پوشاک، مسکن و آب و برق و سوخت و حمل و نقل اختصاص دارد . این مساله بسیار مهم موجب می شود سهم تفریح، مسافرت و امور  فرهنگی در سبد هزینه ای خانوارهای ایرانی پایین باشد.
 
 
کلمات کلیدی : دستمزد کارگران + خط فقر + فقر
 
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۷ ۰۸:۴۵:۳۰
خط فقر یک میلیون و هشتصد هزار تومان اعلام شده و این در حالی است که بنده کارمند قرارداد مشخص جهادکشاورزی با مدرک فوق لیسانس و 13 سال سابقه کار می باشم و ماهانه حداکثر یک میلیون و پانصد هزارتومان حقوق میگیرم (4119058) (alef-11)
 
Switzerland
۱۳۹۵-۱۰-۲۷ ۰۹:۲۹:۱۰
با این حساب اکثریت قریب به اتفاق خانوار کارگران که جمعتی بالای 50 میلیون نفر شامل می شوند فقیر هستند+بیکارن+تحت حماین نهادهای یهرزیستی و کیمته شاید 60 میلون نفر رسما نیازمند یارانه هستند. (4119122) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۷ ۱۰:۳۶:۵۲
خط فقر یک میلیون و هشتصد هزار تومان اعلام شده و این در حالی است که بنده کارمند پروژه ای ساعتی یکی از نهادهای دولتی با مدرک فوق لیسانس و 6 سال سابقه کار به صورت ساعتی 7500 تومان مباشم که نهایت ساعت تعیین شده برای بنده 150 ساعت در ماه است. در ضمن از هیچ گونه مزایا و خدماتی اعم از پاداش پایان خدمت و بهره وری و .... برخودار نمی باشم. حتی در مورد عیدی آخر سال نیز نهاد مذکور اعلام می کند که تعهدی برای پرداخت ندارد و به صورت لطف تا سقف 500 هزار تومان پرداخت می کنند.
لازم به ذکر است که همین آب باریکه هم تقریبا هر روز با تهدید قطع شدن و اخراج برای کل مجموعه تقریبا 330 کارمند پروژه ای این نهاد دولتی مواجه است. (4119261) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۷ ۱۱:۲۴:۲۷
خط فقر با احتساب هزينه هاي ديگر خانوار سه ميليون است مسافرت را حذف كردن (4119368) (alef-3)
 
ناشناس
۱۳۹۵-۱۰-۲۷ ۱۱:۵۲:۰۲
اقایان در مجلس محترم خیلی لطف کرده اند وخط فقر در کشور یک میلیون وهشصد هزار تومان اعلام فرموده اند ما ملت ایران از گرامت انها تشکر می کنیم چونکه نظر وکلای مجلس محترم برای همه قابل احترام می باشد اخر در کدام نقطه ایران می توانی از گرانی ومشکلات معیشتی مردم که این روزها کمر خلق ا... را خرد کرده ابراز رضایت کرد اخر شما اقایان هم قدری اهسته تر چونکه ادم سیر از گرسنه خبر ندارد خط فقر در تهران یک میلیون هشصد هزار تومان دست خوش بابا دست خوش (4119416) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۷ ۱۳:۵۶:۱۳
کشوری ثروتمند با مردمانی فقیر! (4119692) (alef-11)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۱۰-۲۷ ۱۸:۰۳:۳۷
یعنی ماهی 500 دلار ! حتی درامد ساده ترین کارگر تو اروپا سه چهار برابر این هستش البته با هزینه بسیار کمتر مثلا مجبور نیستن یه ماشین از رده خارج رو سه برابر قیمت اونم نقدی پول بدن.. (4120254) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.