توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 430053
نوار گرانی نفت در بازار پاره شد
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۵۴
مهر نوشت: افزایش ذخایر تجاری نفت در آمریکا، نوار گرانی‌های قیمت طلای سیاه را در روزهای پایانی سال ۲۰۱۶ پاره کرد و نفت ایران هم با ثبت رکورد قیمتی بشکه‌ای ۵۲ دلار به کار خود پایان داد.

پرونده تحولات بازار نفت برای سال ۲۰۱۶ میلادی بسته شد و فعالان و تجار نفت خود را برای تغییر و تحولات جدید نفتی پس از تعطیلات کریسمس آماده می‌کنند.

قرار است از فردا و با آغاز سال جدید میلادی به طور متوسط روزانه حدود یک میلیون و ۷۵۰ هزار بشکه از عرضه نفت جهان کم شود که در صورت پایبندی کشورهای عضو و غیر عضو اوپک به این پروژه، قطعا طلای سیاه رنگ قیمت‌های نفت بالا را در سال ۲۰۱۷ میلادی خواهید دید.

با این وجود در هفته پایانی سال ۲۰۱۶ میلادی، روند صعودی افزایش قیمت طلای سیاه تا حدودی در بازار متوقف شد به طوری که بهای سه شاخص معتبر نفت جهان شامل سبد نفتی اوپک، برنت دریای شمال و وست تگزاس آمریکا یا افزایش قیمتی نداشته و یا این افزایش قیمت در محدوده چند سنت بوده است.

بر این اساس در معاملات منتهی به ۲۳ دسامبر ۲۰۱۶ میلادی، قیمت سبد نفتی اوپک با ثبت پنج سنت افزایش در محدوده بشکه‌ای ۵۱ دلار و ۹۹ سنت قیمت گذاری شده است ضمن آنکه قیمت نفت خام وست تگزاس آمریکا بدون تغییر نسبت به هفته گذشته کار خود را در سال ۲۰۱۶ میلادی با محدوده قیمتی ۵۱ دلار و ۹۳ سنت به پایان رساند.

در این مدت، قیمت هر بشکه نفت خام برنت دریای شمال هم با ثبت ۵۰ سنت افزایش در محدوده ۵۴ دلار و ۱۰ سنت داد و ستد شده و این درحالی است که دو شاخص نفت عمان و دوبی در معاملات منتهی به ۲۳ دسامبر، کاهش قیمت را تجربه کرده اند.

از این رو قیمت هر بشکه نفت خام شاخص دوبی با ثبت ۱۹ سنت کاهش در محدوده ۵۲ دلار و ۲۳ سنت و بهای هر بشکه نفت خام شاخص عمان با ثبت ۱۷ سنت کاهش در محدوده ۵۳ دلار و ۹۶ سنت داد و ستد شده است.

آخرین رکوردزنی قیمت نفت ایران

همزمان با تثبیت قیمت نفت در هفته پایانی سال ۲۰۱۶، قیمت هر بشکه نفت خام سبک صادراتی ایران با ثبت ۳۰ سنت افزایش در محدوده قیمتی ۵۲ دلار و ۱۶ سنت به فروش رسیده است.

از سوی دیگر قیمت هر بشکه نفت خام سنگین صادراتی ایران هم با ثبت چهار سنت کاهش در محدوده ۵۱ دلار و ۶۶ سنت در بازارهای آسیایی و اروپایی فروخته شده است.

در مجموع متوسط قیمت نفت خام سبک صادراتی ایران در سال ۲۰۱۶ میلادی بشکه‌ای حدود ۴۰ دلار و ۸۳ سنت بوده که حدود ۱۰ دلار کمتر از متوسط قیمت ۵۰ دلاری سال ۲۰۱۵ میلادی است.

قیمت هر بشکه نفت خام سنگین صادراتی ایران هم با قیمت ۳۸ دلار و ۹۶ سنت به کار خود در سال ۲۰۱۶ میلادی پایان داد و که شکاف قیمتی حدود ۱۲ دلاری نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۵ میلادی دارد.

افزایش ذخایر آمریکا، نفت را ارزان کرد

بدون شک افزایش ذخیره سازی نفت خام آمریکا مهمترین عامل تثبیت قیمت طلای سیاه در معاملات هفته پایانی سال ۲۰۱۶ میلادی بوده به طوری‌که بر اساس گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا حجم ذخایر تجاری نفت این کشور تا ۱۶ دسامبر به جای کاهش یک تا سه میلیون بشکه‌ای حدود دو میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه افزایش یافته است.

بر این اساس، حجم ذخایر تجاری نفت آمریکا به بیش از ۴۸۵ میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه رسیده که این افزایش غیر قابل پیش بینی، ذخیره‌سازی نفت منجر به تثبیت و حتی کاهش قیمت نفت در بازار شده است.

با این وجود از تعطیلی برخی از پایانه‌های نفتی و کاهش عرضه به دلیل فرا رسیدن تعطیلات کریسمس، اعتصاب کارکنان شرکت آمریکایی اکسون موبیل در نیجریه، افزایش شدت سرما در آمریکای شمالی و بالا رفتن تقاضا برای سوخت‌های حرارتی از مهمترین عوامل تقویت کننده قیمت نفت در بازار به شمار می‌رود.
 
کلمات کلیدی : نفت ایران + صادرات نفت + بازار نفت
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.