نظر منتشر شده
۶
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 358801
چرا درصد حق بیمه در ایران بالاتر از کشورهای منطقه است؟
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۲۸
میزان حق بیمه دریافتی از سوی سازمان تامین اجتماعی تناسبی با خدمات ارائه شده ندارد و نسبت به سایر کشورهای منطقه بیشتر است.

نسیم آنلاین: مشکلات بیمه‌شدگان و بازنشستگان تأمین اجتماعی گویی تمامی ندارد. سازمان تأمین اجتماعی مشکل تأمین اعتبار و بدهی‌ها را دارد، بیمه‌شدگان از بی‌اعتباری دفترچه‌ها گله‌دارند.

درگذشته هم که سازمان تأمین اجتماعی یک‌نهاد سیاسی شده بود که به‌جای رسیدگی به مشکلات بیشتر محل دعوای مجلس و دولت بود و فعلا از این فضا خارج شده است.اما نکته‌ای که بیش از هر موضوعی مقصود این مقال است این است که به نظر می‌رسد، میان حق بیمه دریافتی از بیمه‌شدگان و کارفرمایان و خدماتی که سازمان تأمین اجتماعی به افراد تحت پوشش ارائه می‌دهد، توازن و تناسبی وجود ندارد.

به‌گونه‌ای که بیمه‌شدگان ایران با پرداخت ۳۵ درصد حق بیمه – ۲۰ درصد کارفرما، ۷ درصد بیمه‌شده، ۳ درصد دولت و ۲ درصد حق کارآموزی – بیشترین میزان حق بیمه را نسبت به کشورهای مشابه می‌پردازند. دراین‌بین سازمان تأمین اجتماعی باید پاسخ دهد که مبنای نرخ حق بیمه چیست ‌که بیمه‌شدگان هم بیشتر می‌پردازند و هم خدمات کمتری دریافت می‌کنند؟

البته ناگفته نماند که نرخ حق بیمه در ایران بر اساس مفاد ماده ۲۸ قانون تأمین اجتماعی (مصوب ۱۳۵۴ شمسی) معادل ۳۰ درصد حقوق فرد و مزایای هر بیمه‌شده و ۳ درصد سهم دولت است و ۲ درصدی که به‌عنوان حق کارآموزی از حقوق کارگران کسر می‌شود، تعیین‌شده است.

نرخ حق بیمه در هر یک از نظام‌های بیمه اجتماعی، متناسب با حجم خدمات و حمایت‌های مورد تعهد، تعیین می‌شود آیا در حال حاضر سازمان تأمین اجتماعی با توجه به دریافت حق بیمه مکفی از بیمه‌شدگان، توانسته است که به ارائه خدمات متنوع‌تری نسبت به بسیاری از کشورهای مشابه، به بیمه‌شدگان ارائه دهد؟

حتی علی‌رغم پرداخت این حق بیمه از سوی بیمه‌شدگان بعضاً دیده‌شده است که سازمان تأمین به‌رغم تعهد قانونی برای ارائه خدمات درمانی به بیمه‌شدگان، تعرفه‌های مورد عمل پزشکان و بیمارستان‌های خصوصی را نمی‌پذیرد و بیمه‌شدگان در مراجعه به بیمارستان‌های خصوصی طرف قرارداد، بخش قابل‌توجهی از هزینه‌های درمان را شخصا می‌پردازند.

در این میان شاید مسئولان تامین اجتماعی اظهاردارند که مینای حقوق و دستمردها در ایران پایین است؛ در پاسخ به این سوال باید گفت که این موضوع اتفاقا مشکل کارگران است و حال که نرخ دستمزدها پایین است، مسئولان سازمان برای جبران این مساله الزامی است خدمات شایسته‌تری به بیمه‌شدگان ارائه کنند.
 
کلمات کلیدی : بازنشستگان، بیمه، تامین اجتماعی
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۱۳ ۱۲:۴۸:۳۰
بنده چند روز پیش برای تعویض دفترچه بیمه فرزندم اقدام کردم. به من گفتند که چون شعبه ای که بیمه شما در آنجا رد میشده به علت تغییر آدرس شرکت شما تغییر کرده باید مجددا نام نویسی کنی. بعد که برای نام نویسی اقدام کردم از من طب کار می خوان. در صورتی که بنده 10 ساله در این شرکت مشغول به کار هستم و هیچ تغییری هم در کار من صورت نگرفته. فقط به علت اینکه محل دفتر شرکت جابه جا شده، بنده باید حدود 100 هزار تومان و مرخصی یک روز کاری را هزینه کنم. یکی برای من توضیح بده که این یعنی جه !!!!!!!!!!!! (3737901) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۱۳ ۱۲:۵۷:۲۳
2% حق كار آموزي رو از كجا اوردين؟متاسفانه نزديك به نيمي از بيمه شدگان تامين اجتماعي داراي معافيتهايي هستن كه دولت متقبل شده ولي از اين رهگذر هيچ چيز عايد تامين اجتماعي نمي شود و فقط بدهي دولت افزايش مي يابد. (3737933) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۱۳ ۱۴:۰۵:۴۰
درآمد تامین اجتماعی منحصر به حق بیمه دریافتی از حقوق و مزایای افراد نیست. تامین اجتماعی نزدیک به 17 درصد از کل مبلغ قرارداد پروژه های پیمانکاری (اعم از ساختمانی، پژوهشی، و ...) رو هم به عنوان حق بیمه اخذ می کنه و گاهی در این قراردادها افرادی بسیار اندک بیمه شدند و بقیه پول رو هم تامین اجتماعی برای صدور مفاصا حساب بیمه دریافت می کنه والبته در این زمینه بیمه شده ای وجود نداره که به او خدمت رسانی بشه!! (3738062) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۱۳ ۱۵:۴۰:۳۳
تامین اجتماعی اگر ریگی به کفش نداره چرا بخش درمانش را از بخش بازنشستگیش جدا نمی کند تا هزینه هر بخش مشخص شود ؟ (3738253) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۱۳ ۱۷:۱۴:۳۹
هيچ كارى روى حساب و كتاب و برنامه ريزى بلند مدت نبوده و نيست و نخواهد بود يك بلبشوى ادارى و بريز و بپاش و بخور بخور مديران است والسلام نامه تمام . (3738406) (alef-11)
 
املی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۱۵ ۲۱:۲۹:۴۲
دراین کشورچی با کشورهای منطقه فرق میکنه وپایین هست که حق بیمه پایین باشه بنزین بالاست هزینه زندگی بالاست فقط دستمزد پایین هست کشورما هیچی شبیه کشورهای دنیا نیست ما تافته جدا بافته ایم متاسفانه نه مسئولان پاکدستی داریم نه روحیه خوب (3741016) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.