توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 317528
خبر کری از تلاش برای آزمودن مواضع ایران در سوریه
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۲۱:۰۲
وزیر امور خارجه آمریکا با اشاره به مواضع تهران و مسکو در حمایت از رییس‌جمهور سوریه گفت که در حال آزمودن تلاش‌های روسیه و ایران در سوریه هستیم.

جان کری در گفت‌وگو با نشریه نیویورکر به مذاکرات پرتنش میان خود و محمد جواد ظریف همتای ایرانی‌اش در جریان مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ در لوزان به ویژه بر سر تاسیسات فردو پرداخت.

به گزارش (ایسنا)، به نوشته این نشریه آمریکایی، در بخشی از این گفت‌وگو آمده است که کری (از ظریف) پرسید، چرا شما این‌قدر به فردو اهمیت می‌دهید؟ شما تاسیساتی در جاهای دیگر دارید. وزیر امور خارجه ایران در پاسخ گفت که دلیل اهمیت فردو مقاوم بودن آن در برابر حملات احتمالی آمریکا و اسراییل است.

اما ظریف با این جواب کری روبه‌رو شد: نمی‌خواهم جسارت کنم اما این تاسیسات (فردو) شما را نجات نخواهد داد.

نیویورکر در ادامه نوشت: آمریکایی‌های حاضر در میز مذاکره می‌دانستند که کری به بمب سنگرشکن سی هزار پوندی اشاره می‌کرده است که قادر به تخریب تاسیساتی چون فردو است.

او در بخش دیگری از این گفت‌وگو درباره مذاکرات بحران سوریه و مذاکرات بین‌المللی برای حل سیاسی این مساله، اذعان کرد، ایران و روسیه به راحتی رییس‌جمهور سوریه را کنار نمی‌گذارند و رها نمی‌کنند، ما در تلاش برای شکستن یک بن‌بست دیوانه‌کننده هستیم. بحران سوریه دیگر یک موضوع خارجی برای اروپا و آمریکا نیست، به نظر می‌آید که به یک موضوع امنیت ملی تبدیل شده است.

وزیر امور خارجه آمریکا هم‌چنین تاکید کرد: هیچ کس خواهان نابودی نهادهای دولتی در سوریه، همانند آن‌چه در عراق در دوره صدام انجام شد، نیست و به همین دلیل اگر شما نمی‌خواهید دولت شکسته شود، نمی‌توانید خواستار ترک فوری قدرت توسط اسد باشید.

وی با اشاره به مواضع ایران و روسیه در قبال سوریه تصریح کرد: آیا آن‌ها تنها در حال تقویت اسد برای همیشه هستند یا آن‌جا هستند تا به تلاش برای مهندسی چیزی که در حال اتفاق است،‌ کمک می‌کنند؟ من در تلاش برای آزمودن این موضوع هستم.
 
کلمات کلیدی : جان کری+ایران+روسیه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.