توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 435124
تصمیم‌های نسنجیده اوباما درباره ایران و روسیه
تاریخ انتشار : شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۴۳
شبکه خبری روس در تحلیلی با اشاره به ضد نقیض‌های اوباما می‌نویسد، تمدید تحریم روسیه برای لمطه زدن به روابط آتی ترامپ و مسکو صورت گرفته و ایران نیز همواره از سوی اوباما تهدیدی علیه منافع ملی بوده است.
به گزارش فارس، وبگاه شبکه خبری «راشاتودی» در گزارشی با اشاره به تمدید تحریم‌های ایران (فرمان وضعیت اضطرار ملی)، روسیه، کوبا و زیمبابوه برای یک سال دیگر از سوی باراک اوباما، رییس جمهور کنونی آمریکا و لغو تحریم‌های تجاری و مالی سودان نوشت: اوباما در فرمان اجرایی خود گفت این اقدام و لغو برخی تحریم‌های تجاری و مالی اعمال شده از زمان «بیل کلینتون» رییس جمهور وقت آمریکا بر سودان، پاسخی به اقدام‌های مثبت این کشور در 6 ماه گذشته بوده است.

البته برخی تحریم‌های آمریکا بر سودان چون فروش تجهیزات جنگی و مواردی مرتبط با نسل کشی دارفور کماکان پابرجا است.

بر اساس تخمین سال 2008 سازمان ملل، از سال 2003 به این سو سیصد هزار نفر در این کشور کشته و 2.7 میلیون نفر نیز مجبور به ترک منطقه شدند.

راشاتودی با اشاره به تمدید تحریم برخی کشورها چون ایران و روسیه نوشت: اوباما دولت روسیه را متهم به استفاده از زور از اوکراین کرد و به الحاق کریمه به روسیه  اشاره و آن را تهدید بزرگ علیه امنیت آمریکا و سیاست خارجی این کشور نمود.

بر این اساس، این اقدام برای بغرنج کردن روابط «دونالد ترامپ» ریاست جمهوری منتخب آمریکا با مسکو بعد از اوباما طراحی شده است. این در حالی است که ترامپ روز جمعه از بازنگری در تحریم‌های اعمالی واشنگتن بر مسکو خبر داده بود.

از سوی دیگر اقدام‌های ایران و دولت این کشور نیز مغایر با منافع آمریکا در منطقه اعلام شد و اوباما آن‌را تهدید غیر معمول و عظیم بر امنیت ملی، سیاست خارجی و اقتصاد آمریکا نام نهاد و گفت: «تهران و مسکو اینک از دولت سوریه حمایت می‌کنند.»

این رسانه روسی در خاتمه به تمدید تحریم‌های آمریکا بر زیمبابوه، ونزوئلا و کوبا و ضد و نقیض‌گویی‌های او اشاره کرد و نوشت: اوباما سال گذشته در اقدامی بعد از 50 سال روابط با کوبا را از سر گرفته و تحریم‌های چند دهه علیه هاوانا را منسوخ شده نامیده بود.
 
کلمات کلیدی : اوباما+ایران+روسیه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.