توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 446033
اعلام زمان اتصال خط آهن روسیه و ایران
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۱۰
خط آهن ایران در ماه آینده میلادی (مارس - 10 اسفند 95 تا 11 فروردین 96) از طریق جمهوری آذربایجان به خط ریلی روسیه می پیوندد.

به گزارش ایرنا، روزنامه نزاویسیمایا گازتا چاپ مسکو روز چهارشنبه نوشت: با راه اندازی خط آهن آستارا در ایران به جمهوری آذربایجان، شبکه ریلی جمهوری اسلامی و فدراسیون روسیه نیز پیوند می خورد.

با برقراری این ارتباط ریلی، بخش مهمی از راهگذر بین المللی شمال-جنوب که از کشورهای ایران و روسیه عبور می کند و دو کشور موسس اصلی آن هستند، فعال می شود.
طرح راهگذر شمال-جنوب در راستای تکمیل گذرگاه هلسینکی پایتخت فنلاند و بمبئی در هندوستان به طول بیش از 7200 کیلومتر است که ارتباط ترانزیتی کشورهای شمال اروپا و روسیه را از طریق ایران و جمهوری آذربایجان به کشورهای حوزه اقیانوس هند و جنوب شرق آسیا برقرار می کند.
روزنامه روسی در ادامه همچنین با اشاره به سفر اخیر هیات ایرانی به سرپرستی سعید محمدزاده معاون وزیر راه و ترابری و رئیس شرکت راه آهن جمهوری اسلامی به باکو نوشت: هیات ایرانی با جاوید قربان اف رئیس شرکت راه اهن جمهوری آذربایجان دیدار و دو طرف در مورد همکاری های دو کشور در عرصه ارتباط ریلی گفت و گو کردند.
طرف آذربایجان در این دیدار آماده شدن خط آهن آستارا در جمهوری آذربایجان تا مرز این کشور با ایران را برای بهره برداری اعلام کرد که مورد آزمایش نیز قرار گرفته است.
نزاویسیمایا گازتا با اشاره به آمادگی جمهوری آذربایجان برای سرمایه گذاری در احداث ترمینال بارگیری در آستارا نوشت: در مجموع در این طرح تا 500 میلیون دلار سرمایه گذاری می شود و روسیه هم برای مشارکت مالی ابراز علاقه کرده است.
روزنامه روسی در پایان نوشت: به این ترتیب بخش مهمی از راهگذر بین المللی شمال -جنوب شامل ارتباط ریلی میان ایران و روسیه در حال تکمیل است و در آینده نزدیک به بهره برداری می رسد.
 
کلمات کلیدی : راه آهن+ایران+روسیه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.